paminklai

Pradėsime nuo sudėtingų dalykų – paminklo kainos. 1500 eurų už kuklų paminklą ir antkapį? Dažnam akys ant kaktos iššoka išgirdus tokią kainą. Tai reali kaina už paminklą ir stilingą antkapį, plokštes, graviravimą ir visko sutvarkymą praėjus metams po velionio mirties. Kodėl taip brangu? Atsakysite į šį klausimą patys iki galo perskaitę šį straipsnį.

Norėtume supažindinti su procesus, kaip yra statomas paminklas.

Pamatų liejimas

Paminklai nestovi tiesiog ant žemės. Tie, kurie stovėjo ant žemės, greičiausiai jau yra nuvirtę, arba į žemę sulindę tiek, kad ištraukti gali tik kasimo traktoriukas. Kapinės dažnai būna smėlingose žemėse, o tai reiškia, kad gruntas nelabai tinkamas statyti bet kokiems statiniams. Kad paminklas būtų stabilus ir nenuvirstų, reikalingi pamatai.

Nereiktų pamiršti ne tik vietą pamatui, bet ir betoninio antkapio, kuris gali būti nuimtas. Dabar kapavietei paprastai išskiriamas plotas yra 2×2 metrų. Mados tokios, kad visas šis plotas dažnai aptveriamas betoniniu antkapiu, ant kurio galimi įvairūs puošybos elementai – granito plokštės, trinkelės, dekoratyvinės skaldos takeliai ir t.t. Kad viskas būtų stabilu, reikalingas pamatas.

Kas bent kartą dirbo su statybomis puikiai žino, kaip liejami pamatai – kasama tranšėja, dedami sutvirtinimai, tada pilamas betonas, lyginama. Kelias dienas padžiūvęs betonas jau gali būti naudojamas tolimesniems darbams, todėl „rėmai“ nuimami ir tik tada ant jų gali būti statomas paminklas.

Paminklo statymas

Skirtingai nei antkapio rėmai, paminklas yra labai sunkus, nes jis yra pagamintas iš granito – natūralaus akmens. Visi rėmai ir antkapiai dažniausiai yra betoniniai, nebent užsakovas pageidauja akmeninių. Paminklas pastatomas ant iš pamato išlindusios armatūros. Tai suteikia papildomo stabilumo.

Paminklai yra statomi keleto stiprių vyrų, nes paprastai privažiuoti prie kapavietės nelabai išeina. Taigi jokių mechaninių įrankių – tik žmogiška jėga. Jei pamatus išliejo vienas ar du meistrai, tai paminklo statyti atvyksta 3 ir daugiau žmonių.

Apdaila

Kai paminklas pastatytas ir meistrai įsitikina jo stabilumu, prasideda apdailos darbai. Paminklo pagrindas apdedamas specialiai išpjautomis natūralaus akmens plokštėmis. Taip pat padaromas ir antkapis, suformuojami takai, laukeliai skaldos akmenukams. Jei antkapis ištisinis ir dengiamas tik granito plokštėmis, kaip dabar madinga, reikia labai gražiai sudėlioti plokštes. Jos tarpusavyje nėra sumūrijamos, nes ateityje gali prireikti dar kažką laidoti. Duobę kasantys vyrai tiesiog atitrauks plokštes ir iškas duobę. Atgal, aišku, jų nebeuždės, nes tai turi daryti paminklų tvarkymo meistrai.

Visi darbai turi būti atliekami itin kruopščiai ir atsargiai, nes dirbama su brangiu natūraliu akmeniu. Be to reikia apsaugoti šalia esančius antkapius. Neduok Dieve šalimais esantys paminklai nukentėtų – kas padengs nuostolius?..

Aplinkos sutvarkymas

Kai antkapis padarytas, reikia išnešti visas šiukšles, statybinių medžiagų atliekas, sutvarkyti takelį. Tada rūpinamasi augalais. Visas antkapis yra nuvalomas specialia buitine chemija, skirta natūraliam akmeniui. Štai ir viskas.

Visas paminklo pastatymas truko apie savaitę, prie jo dirbo mažiausiai 2-3 žmonės.

Ar dabar jau aiškiau, kodėl buvo pasakyta tokia didelė suma?

Ankstesnis straipsnisPaskutinės minutės kelionės – 3 galimybės
Kitas straipsnisLauko reklama eina į skaitmeninį amžių

1 KOMENTARAS

  1. Kaip teisingai uždedamas seno tipo betoninis antkapis ant kapavietės, lygiai, ar priekinė antkapio dalis kiek aukščiau?
    Pagarbiai.

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here