Kai užklumpa artimo žmogaus netektis, tenka ne tik išgyventi gedulą ir ilgesį, bet ir pasirūpinti tinkamu kapo sutvarkymu bei dekoru. Ši užduotis visuomet pareikalauja pastangų, nes norint nepriekaištingai sutvarkyti kapavietę reikalingos tam tikros žinios, priežiūros darbams reikia skirti savo laiką bei pinigus. Kad visi šie darbai būtų atlikti sklandžiai ir nekeltų bereikalingų rūpesčių, pamėginsime jums patarti, kaip lengvai ir be didelių išlaidų sutvarkyti artimojo kapą.

Viskas prasideda nuo tinkamo projekto

Kadangi atskiri kapavietės tvarkymo darbai yra glaudžiai tarpusavyje susiję, reikalingas visos būsimos kapo apdailos projektas. Tiksliai žinodami, kokiais dekoro elementais puošite kapą ir iš kokių medžiagų jie bus gaminami, išvengsite nesusipratimų bei sukursite vientisą kapavietės stilių. Į projektą įtraukiami ir būsimo antkapio matmenys, kapavietės pamatų parametrai, numatoma, kurioje tiksliai vietoje stovės antkapis, kad liejant pamatus būtų galima suformuoti ir postamentą.

Liejame kapo pamatus

Pirmasis rimtas kapų priežiūros darbas – tai pamatų liejimas. Jei kapavietė nauja, iškasamos pamatų duobės, sumontuojami klojiniai, sumontuojamas armavimo karkasas ir tuomet išliejamas kokybiškas betono mišinys. Jei tvarkote seną kapavietę, gali tekti pirmiausia pašalinti senus suirusius pamatus ir tik tada atlikti pirmiau minėtus darbus. Jei apgadintas ne visas pamatas, o tik kai kurios jo vietos, pamatą galima kokybiškai atrestauruoti. Tinkamai išlieti pamatai atlaikys sunkią granito plokštę, nesideformuos po šaltos žiemos.

Kad pamatas atrodytų dekoratyviai, jo viršuje gali būti montuojama granito tvorelė, visas pamatas ar tik šoninės kraštinės gali būti tinkuojami dekoratyviu tinku.Šiame etape taupyti nereikėtų, galima nebent atsisakyti baigiamųjų dekoravimo darbų, tačiau tvirtas pamatas – būtinybė. Nereikėtų taupyti ir pamato gylio klausimu. Kuo pamatas bus gilesnis, tuo geriau atlaikys grunto deformacijas išeinant įšalui.

Tinkamiausio antkapio paieškos

Paprastai antkapiai gaminami iš granito arba teraco. Kartais artimieji nusprendžia papuošti kapavietę kukliu lauko akmeniu, kurį galima stilingai apdirbti. Granito akmuo priklauso magminių intrūzinių uolienų grupei. Lotynų kalboje žodis „granum“ reiškia grūdą, kruopelę. Tai puikiai atspindi granito tekstūrą. Kiekvieno granito akmens raštas yra unikalus, todėl niekuomet nepagaminami du vienodi antkapiai.

Teracas – tai mozaikinis betonas, kuris gaminamas iš bazalto, marmuro ar granito dalelių, maišomų su cementu. Kartais į mišinį dedamas norimos spalvos pigmentas. Kad ir kokią medžiagą pasirinksite, paminklo formų įvairovė nėra varžoma. Jei pasirinkote brangesnę medžiagą, gaminkite mažesnį, kuklesnį paminklą, tuomet jo kaina bus nedidelė.

Paprastai antkapiai gaminami iš 1-3 dalių, tad sudėtingesnės kompozicijos gali kainuoti kiek brangiau. Juk akmendirbys tokiam paminklui pagaminti sugaišta daugiau laiko ir sunaudoja daugiau medžiagų. Vis dėlto, jei planuojate šeimos kapą, ant paminklo teks iškalti ne vieną pavardę, todėl didesnis paminklas su didesniu paviršiaus plotu yra racionalus pasirinkimas.

Šiuolaikinės antkapių užrašų mados ir galimybės

Norint ant antkapio įamžint velionio vardą, pavardę, gimimo ir mirties datas, tai galima padaryti akmens paviršiuje iškalant raides arba pritvirtinant bronzines raides. Galima iškalti ar pritvirtinti ne tik mirusiojo vardą – taip pat galite įamžinti ant paminklo jo ar jos portretą, menišką ar religinį paveikslą.

Raidės ant akmens paviršiaus gali būti iškalamos ranka arba daromos lazeriu. Pirmasis metodas yra kiek brangesnis, tačiau tiks tuo atveju, jei norite itin išskirtinio užrašo. Bronzinių raidžių kaina yra panaši į iškalamų raidžių kainą ir priklauso nuo simbolių kiekio, pasirinkto šrifto, raidžių dydžio. Šiuo atveju antkapio paviršiuje galima tvirtinti kryželius ar kitus simbolius. Antkapių užrašų mados su laiku keičiasi nežymiai. Čia vyrauja subtilumas ir paprastumas. Žinoma, visuomet yra galimybė įgyvendinti netradicines idėjas.

Kokią kapo vidaus apdailą rinktis: granito plokštę, trinkeles, skaldą ar smėlį?

Kapo vidinės dalies dekoras nulems viso kapo išvaizdą, todėl šio sprendimo priimti neskubėkite, visų pirma susipažinkite su visomis galimybėmis. Nors granito plokštės danga yra pati brangiausia apdaila, turėkite omenyje, kad ji nereikalaus dažnos priežiūros, todėl su laiku atsipirks. Be to, granito plokštė yra itin ilgaamžė ir sukuria prabangos įspūdį. Jei toje pačioje kapavietėje laidojamas ir kitas žmogus, granito plokštę nesunku nuimti ir vėl uždėti.

Apdailos atnaujinimas tokiu atveju bus sudėtingesnis, jei tai bus trinkelės arba biriosios dangos. Trinkelių klojimas yra puiki alternatyva granito plokštei, jei siekiama ilgaamžiškumo. Be to, galima rinktis iš didelės trinkelių įvairovės, sukomponuoti įdomias trinkelių mozaikas.

Kalbant apie biriąsias kapo dangas pirmiausia reikėtų paminėti skaldą. Tai vienas iš populiariausių pasirinkimų mūsų krašte. Kapo padengimas apytikriai 3 cm storio granito skalda gali kainuoti apie 200-450 eurų. Į kainą gali būti įskaičiuoti įvairūs paruošiamieji darbai. Paprastai skalda išpilama ant viso kapo paviršiaus, tačiau ši dekoravimo medžiaga gali būti derinama su smėliu, juodžemiu, atskiriant nuo pastarųjų granito akmenimis arba specialiomis pertvaromis.

Kapo dengimas smėliu, juodžemiu ar šių medžiagų deriniais yra pats pigiausias pasirinkimas. Tačiau nereikėtų manyti, kad kapas dėl to atrodys nepatraukliai. Yra daugybė būdų, kaip papuošti kapą įdomiomis smėlio ir juodžemio kompozicijomis. Be to, čia puikiai tinka vienmečiai ir daugiamečiai augalai.

Kapo apželdinimo sprendimai

Kai visas kapo dekoras sutvarkytas, pats metas imtis kapo apželdinimo, jei tik jis atrodo reikalingas. Augalų sodinimas reikalauja tam tikrų žinių, norint tinkamai parinkti augalų veisles, reikia šiek tiek jomis pasidomėti. Įvertinkite, ar kapas yra saulėtoje vietoje, ir rinkdamiesi augalus atkreipkite dėmesį, ar jie geriau auga pavėsyje, ar saulėje.

Jei kapą prižiūrite rečiau, nepirkite tokių gėlių, kurios be tinkamos priežiūros gali neprigyti ir neduoti norimų rezultatų. Ant kapo tinka sodinti našlaites, sausrą pakenčiančius čiobrelius, šalavijus, gacanijas, notras, serenčius. Tinka patys įvairiausi daugiamečiai augalai.

Kas kapą prižiūrės reguliariai?

Kai kurie skeptiškai žiūri į šiandien populiarėjančias kapų priežiūros paslaugas. Galbūt taip yra dėl to, kad šie kritikai patys turi visas galimybes prižiūrėti kapus ir nenori tam skirti papildomų investicijų. Vis dėlto tiems, kurie gyvena užsienyje arba palaidojo artimą žmogų tolimame Lietuvos kampelyje, ar tiems, kurie yra labai užsiėmę arba negali dirbti fizinio darbo, kapų priežiūros specialistai – tikras išsigelbėjimas. Jei kelionei į kapines išleidžiate nemažai pinigų, o turėdami galimybę labai retai aplankyti kapą jo priežiūrai turite skirti ypač daug pastangų, kapų priežiūros paslaugos jums būtų kur kas racionalesnis sprendimas.

Kai susiduriame su netektimi, įvairūs kapų tvarkymo klausimai rūpi mažiausiai. Tik praėjus atitinkamam laikui po laidotuvių imame rūpintis šiomis svarbiomis smulkmenomis. Tuomet iškyla daug klausimų: Kur įsigyti antkapį? Kokius pamatus reikia lieti ir kada tai daryti geriausia? Ar gali kas nors pasirūpinti kapo priežiūra, jei artimieji tam neturi laiko? Kas rūpinasi kapų priežiūra Kaune ar kituose Lietuvos miestuose?

MB „Kapų tvarkymas“ visada pasiruošusi jums atsakyti į visus šiuos klausimus. Ne vienus metus kapų tvarkymu besirūpinantis kolektyvas gali profesionaliai įgyvendinti visus kapų priežiūros etapus ir suteikti reikiamą informaciją. Kaune ir Kauno rajone „Kapų tvarkymas“ reguliariai prižiūri kapavietes, o kitas savo paslaugas teikia visoje Lietuvoje.

Ankstesnis straipsnisRenginiai Vilniuje: kaip pasirinkti?
Kitas straipsnisDronai – šiuolaikinis būdas atkreipti dėmesį į nekilnojamąjį turtą

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here