Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos, Sveikatos reikalų komiteto narė lapkričio 17 d. pleneriniame posėdyje perskaitė pranešimą, skirtą Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai:
„Lapkričio 17-oji – Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Kiekvienais metais 15 mln. pasaulyje, 500 000 Europoje, 1400 kasdien, 60 per valandą, vienas per minutę gimsta neišnešiotas kūdikis. Toks mažylis, skubėdamas atkeliauja į pasaulį anksti, dažnai negali savarankiškai kvėpuoti, reguliuoti kūno temperatūros, valgyti, tesveria vos 500–1000 gramų. Toks trapus vaikelis kurį laiką auga už plastikinių inkubatoriaus sienų, apraizgytas vamzdeliais, dieną naktį prijungtas prie jo gyvybę palakančios medicininės aparatūros, glostomas mylinčių tėvelių viltingais žvilgsniais.
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet pasaulyje anksčiau laiko gimsta kas dešimtas naujagimis. Daugiau kaip 1,1 mln. visų kasmet į pasaulį ateinančių naujagimių miršta, nors 75 proc. visų šių per anksti gimusių naujagimių būtų galima išgelbėti. Apie 60 proc. visų neišnešiotų naujagimių gimsta Afrikos ir Pietų Azijos skurdžiausiose valstybėse, bet tai nėra tik neturtingų valstybių bėda. Ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) net 12 proc. naujagimių gimsta neišnešioti.
Lietuvoje kasmet gimsta, gydoma ir slaugoma apie 2000 neišnešiotų naujagimių. Mūsų šalyje pats mažiausias gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 450 gramų, o paties mažiausio gestacinio amžiaus vaikas gimė vos 22 savaičių.
Šiandien labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumas, pasak prof. Nijolės Drazdienės, palyginus su pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais, nuo 12 proc. pakilo iki 65 proc., o didesnių, sveriančių daugiau nei kilogramą (1000–1499 gramų) – nuo 48 proc. iki 95 proc.
Taigi, Lietuva, prieš 25 metus buvusi tarp šioje srityje ne tokių sėkmingų valstybių, nes stigo reikiamos aparatūros, medikamentų, šiandien yra greta sėkmingiausiai neišnešiotus naujagimius gydančių ir slaugančių valstybių: Japonijos bei Skandinavijos šalių, o JAV net pralenkėme. Lietuvos neonatologijos pasiekimai yra vienintelis parametras, pagal kurį lenkiame daugelį turtingų Vakarų šalių.
Neišnešioto vaikelio gimimas yra didelis stresas šeimai: jų mažylis prijungtas prie aparatų, maitinamas per zondą, dažnai jam diagnozuojamos įvairios ligos. Liūdna, kad mūsų visuomenė kartais dar smerkia anksčiau laiko pagimdžiusias mamas, šios jaučia savo kaltę, o kartais ir aplinkinių smerkimą. Tačiau mamų smerkti nereikėtų, nes priešlaikinio gimdymo priežasčių yra labai įvairių, dažnai nepriklausančių nuo mamos įpročių, gyvenimo būdo.
Bet medicina šiandien toli nuėjo pažangos keliu. Absoliuti dauguma neišnešiotų naujagimių jau per pirmus gyvenimo metus ne tik prisiveja laiku gimusius bendraamžius, bet ir visiškai pasveiksta, o kartais ir juos pralenkia.
„Neišnešiotukai“ – didelė visuomenės sveikatos problema. Dėl to lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Šią dieną viso pasaulio miestuose pastatai apšviečiami purpurine (neišnešiotų naujagimių) spalva. Kviečiu ir Lietuvos miestus, organizacijas, visus žmones prisijungti prie šios prasmingos akcijos“.