Endometriozė dažniausiai pasireiškia vaisingo amžiaus moterims. Jos atveju gimdos gleivinę primenantis audinys atsiranda ir ima vešėti už gimdos ribų. Endometriozės židiniai gali pradėti formuotis ant įvairių vidaus organų, tokių kaip kiaušintakiai, kiaušidės, gimdos kaklelis, žarnos ir kt.
Vienas dažniausių endometriozės simptomų yra didelis skausmas menstruacijų metu. Tačiau šis skausmas skiriasi nuo įprastinio, kuris dažnai jaučiamas mėnesinių metu. Moterys, kurios serga endometrioze, dažnai patiria ypatingai stiprius ir sunkiai pakeliamus skausmus. Taip pat endometriozė dažnai neatsiejama ir nuo šių simptomų:
- Skausmas lytinių santykių metu;
- Tepimas tirštomis ir rusvomis išskyromis tiek menstruacijų metu, tiek ir prieš jas bei po jų;
- Nereguliarios ir labai gausios mėnesinės;
- Skausmingas tuštinimasis arba šlapinimasis mėnesinių metu;
- Nevaisingumas;
- Vidurių užkietėjimas ir pūtimas;
- Dubens srities ir apatinės pilvo bei nugaros dalies skausmai;
- Lėtinis nuovargis ir išsekimas;
- Spazminiai žarnyno skausmai.
Ir tai nėra vieninteliai simptomai, kurie gali būti priskiriami endometriozei – pastarųjų skaičiuojama daugiau nei 100. Todėl labai svarbu žinoti, kaip galima sumažinti jaučiamus endometriozės simptomus.
Šildymas
Jei endometriozės simptomai sustiprėja ir norima juos sumažinti, šildymas yra viena iš veiksmingiausių ir paprasčiausių priemonių, kurią galima pasitelkti. Šiluma gali atpalaiduoti dubens raumenis, o tai sumažina jaučiamus spazmus ir skausmą. Tam galima pasitelkti šiltą vonią, šilto vandens butelius arba šildančias pagalvėles.
Nereceptiniai priešuždegiminiai vaistai
Nereceptiniai priešuždegiminiai vaistai endometriozės ligos atveju gali padėti sumažinti jaučiamus spazmus ir skausmus. Žinoma, juos reikėtų vartoti kartu su maistu, taip išvengiant skrandžio negalavimų. Be to, jų nereikėtų vartoti ilgiau nei savaitę.
Ricinos aliejus
Ricinos aliejus jau daugybę metų yra naudojamas endometriozės simptomų mažinimui. Jį galima naudoti pačioje pradžioje, kai tik prasideda pirmieji spazmai, tokiu būdu padedant organizmui atsikratyti perteklinių audinių. Labai svarbu, kad ricinos aliejus būtų naudojamas tik prieš menstruacijas, o ne jų metu.
Ricinos aliejų reikėtų įmasažuoti į pilvą. Jį taip pat galima sumaišyti su keliais lašais kitų eterinių aliejų (pvz., levandų), padarant šiltą kompresą ir uždedant jį ant pilvo srities. Tai padeda sumažinti spazmus ir atpalaiduoja dubens raumenis.
Priešuždegiminiai maisto produktai
Nors tai nepadės pasiekti greito rezultato, vis dėlto priešuždegiminiai maisto produktai gali būti veiksminga priemonė ilguoju laikotarpiu. Vengiant maisto, kuris gali sukelti uždegimą ir padidinant uždegiminius procesus mažinančio maisto kiekį galima reikšmingai sumažinti endometriozės simptomus ateityje.
- Ko nereikėtų vartoti? Maisto produktai, kurių reikėtų vengti sergant endometrioze, yra pieno produktai, apdorotas maistas, kuriame yra daug rafinuoto cukraus, kofeinas ir alkoholis.
- Ką reikėtų vartoti? Maisto produktai, kuriuos reikėtų vartoti sergant endometrioze, yra žalios lapinės daržovės, brokoliai, imbieras, salierai, mėlynės, kaulų sultinys, lašiša ir chia sėklos.
Dubens masažas
Dubens raumenų masažavimas gali padėti juos atpalaiduoti ir sumažinti uždegimą, kuris sukelia spazmus ir skausmą. Masažui galima naudoti kelis lašus aukštos kokybės levandų eterinio aliejaus. Švelniai 10-15 min. masažuojant skaudamą vietą galima veiksmingai sumažinti nemalonius pojūčius. Tačiau dubens masažas rekomenduojamas tik prieš menstruacijas, nes menstruacijų metu jis netgi gali sustiprinti endometriozės simptomus.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei dažnai jaučiate dubens skausmus, skausmą lytinių santykių metu, jūsų mėnesinės nėra reguliarios ir jos būna labai gausios, turėtumėte apsilankyti pas savo gydytoją. Jūsų gydytojas atliks visus būtinus tyrimus ir nustatys jūsų sveikatos būklę. Taip pat gydytojas sudarys veiksmingą gydymo planą, atsižvelgiant į jūsų būklę. Be to, jei jūs planuojate šeimos pagausėjimą ir susiduriate su endometriozės simptomais, apsilankymas pas gydytoją turėtų būti neišvengiamas, nes endometriozė gali sukelti nevaisingumą.
Gydytojas gali paskirti mėnesinių metu vartoti vaistus nuo skausmo, taip pat gali būti rekomenduojama hormonų terapija (tai gali sulėtinti endometriozės plėtimąsi ir sumažinti jaučiamus simptomus), chirurginė operacija (jos metu yra pašalinami endometriozės židiniai) ar histerektomija (chirurginis gimdos pašalinimas).
Pabaigai
Endometriozė gali sukelti labai didelį skausmą ir kitus nemalonius simptomus, kurie labai neigiamai veikia moters savijautą ir blogina gyvenimo kokybę. Anksčiau minėtos priemonės gali padėti lengviau suvaldyti simptomus, tačiau jos geriausiai veikia derinant jas kartu su jūsų gydytojo paskirtomis gydymo priemonėmis.