Didžiausioje Baltijos šalių statybų tematikos parodoje „Resta“ šiemet itin didelis dėmesys skiriamas ateities miestų ir pastatų vizijoms. Ateities miestai lyginami su interneto gyvavimo pradžia – nors dabar jie daugeliui sunkiai įsivaizduojami, po kelerių metų nebežinosime, kaip gyvenome be jų. Be to, laikui bėgant skaitmeninės technologijos padės prižiūrėti pastatus ir būstus vienu mygtuko paspaudimu.

Skaitmeninės technologijos taps pastatų dalimi

Nors skaitmeninių technologijų naudą lengviausia įsivaizduoti projektavimo stadijose, ateities pastatuose jos lydės ir prižiūrint statinius.

Davikliai bei integruotos informacinės sistemos ateities namuose galės greitai užfiksuoti gedimus ar renovacijos reikalaujančias sritis. Ir tai nebėra tolima ateitis – jau šiandien Lietuvoje panašius mechanizmus naudoja nauji biurų pastatai ar parduotuvių centrai. Tiesa, tokių kol kas – vienetai.

Anot Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento Daliaus Gedvilo, skaitmeninių inovacijų nauda akivaizdi: „Jei turite brangų automobilį, atvežus į servisą jis visų pirma prijungiamas prie kompiuterio, patikrinančio visas jo sistemas. Vienos USB jungties dėka galima iškart identifikuoti problemines sritis. Ar tokia galimybė yra namuose? Ar ji yra gatvėse? Galima tik įsivaizduoti, kaip palengvės viso miesto valdymas, kai kiekvieną statinį galėsime patikrinti kaip automobilį“.

Vienas svarbiausių parodos renginių – Skaitmeninės statybos konferencija. Joje bus pristatyta BIM metodologija, skirta informaciniam pastatų modeliavimui.

„Skaitmenizavimas atneša pokyčius vadyboje, projektavime, medžiagų technologijose, pastatytų statinių eksploatavime. Kalbėdami apie sėkmingą technologijų panaudojimą visose šiose srityse, turime kalbėti apie visą pastato gyvavimo ciklą apimančias sistemas“, – aiškina D. Gedvilas.

Pristatys studentų kurtas ateities vizijas

Parodą „Resta“ rengiančio Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ parodų grupės vadovė Milda Gembickienė pasakoja, jog tokios parodos leidžia tiek specialistams, tiek kūrėjams susitelkti bendram tikslui.

„Mokslinės fantastikos vizijoms artėjant prie tikrovės, svarbu, jog sprendimai dėl ateities būtų priimami drauge. Šių metų „Restoje“ susitinka statybų, architektūros ekspertai, bet ne mažiau džiaugiamės studentų iniciatyvomis bei savivaldybių įsitraukimu – čia kuriame bendrą visų mūsų ateitį, ir joje išgirstas turi būti kiekvienas“, – pasakoja M. Gembickienė.

Skaitmenines naujoves aptarinės ne vien industrijos ekspertai, bet ir talentingiausi jaunieji architektai. Savo idėjas aukštųjų mokyklų studentai siūlo Šiaulių, Ukmergės, Akmenės ir Jonavos savivaldybėms, o geriausi pasiūlymai iš tiesų galės būti įgyvendinti savivaldybėse.

Architektūrinius sumanymus bei viešųjų erdvių planus lankytojai galės stebėti per išmaniuosius ekranus ir virtualios realybės akinius. Tai – skaitmeninės architektūros pavyzdys, mat modernūs darbai sukurti remiantis pačiomis naujausiomis technologijomis.

Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė pažymi, jog siekiant sėkmingo regionų vystymosi būtina atsižvelgti į savivaldybių specifiką: „Kalbant apie savivaldybių infrastruktūrų gerinimą itin svarbu, kad ieškomi sprendimai atitiktų specifinius konkrečios teritorijos poreikius. Džiugu, jog jauniems kūrėjams suteikiama galimybė originalias bei jaunatviškas idėjas pritaikyti konkrečiuose projektuose ir vietovėse“.

Nekyla abejonių, jog panašių projektų ateityje tik daugės, o ekspertai pažymi, kad klausti galima tik „kada“, o ne „ar“ apskritai jų atsiras.

„Norėdami suprasti kaip rinka keisis, galime prisiminti pirmąsias GPS signalo dienas. Vien pati signalo mintis žmonėms buvo sunkiai suvokiama. Tai atrodė kaip stebuklas. Šiandien neberasite mobilaus telefono be GPS technologijų, jau nekalbant apie lėktuvus ar laivus. Lygiai tas pats nutiks ir skaitmenine infrastruktūra“, – pasakoja Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas.

Balandžio 26-29 dienomis parodoje „Resta“ savo veiklą pristato, dėl ateities diskutuoja bei patirtimi dalinasi geriausi regiono skaitmeninės statybos ekspertai. Šiemet parodoje dalyvauja 540 įmonių iš 18 valstybių, paroda skirta statantiems, remontuojantiems ir renovuojantiems. „Resta“ yra vienintelė specializuota paroda Baltijos šalyse, pelniusi pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą.

Ankstesnis straipsnisPersonalo atrankos specialistas besirenkantiems specialybę: skaitykite darbo skelbimų aprašymus
Kitas straipsnisSusidomėjimas dujomis išlieka rekordinis: naujų klientų gretos auga beveik dvigubai

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here