440C
Peilis, pagamintas iš 440C plieno

Renkantis peilį, visų pirma, turite atkreipti dėmesį į plieno rūšį, iš kurio yra pagaminta geležtė. Plienas – tai ašmenų esmė, o nuo to priklauso, kaip peilis atliks savo darbą. Plienas yra geležies ir anglies lydinys, kuris, siekiant pagerinti tam tikras medžiagos charakteristikas, dažnai praturtinamas legiravimo priedais.

Peilių gamyboje legiruojančių priedų variantai leidžia gauti įvairių tipų plieną, be to, didelę įtaką galutiniam rezultatui daro gamybos, valcavimo ir plieno grūdinimo procesai. Grūdinimas yra vienas svarbiausių peilio kokybės faktorių, tačiau jį galima įvertinti tik testais, todėl prieš pirkdami būtinai paieškokite nešališkų pasirinkto gamintojo bandymų.

Galima išskirti penkias pagrindines charakteristikas, apibūdinančias peilio geležtės gamybai naudojamą plieną:

Kietumas

Kietumas – gebėjimas atsispirti deformacijoms, veikiant spaudimui ar kitoms jėgoms. Peilių plieno kietumas paprastai matuojamas pagal Rockwello skalę (HRC).

  • 52 HRC: per minkštas peiliams;
  • 52-54 HRC: gana minkštas plienas;
  • 54-56 HRC: Tipiškas virtuvės peilių kietumas . Plienas, pakankamai kietas naudoti virtuvėje, bet reikalauja dažno galandimo. Šios kietumo peilius lengva pagaląsti.
  • 56-58 HRC: Kietumas taikomas profesionaliems virtuvės ir pigesniems išlikimo, medžioklės ir t.t. peiliams. Šio kietumo peiliai išlieka aštrūs pakankamai ilgai ir yra pakankamai lengva galandami.
  • 58-60 HRC: Kietumas paprastai randamas geresnės kokybės kišeniniuose ir virtuvės peiliuose. Šie peiliai lieka aštrūs žymiai ilgiau nei pigesni „kolegos“, bet yra daug sunkiau pagalandami.
  • 60-62 HRC: šio kietumo geležtės lieka aštrios ilgą laiką, tačiau gali būti trapesnės, be to jas sunkiau pagaląsti. Šie trūkumai gana lengvai slopinami gaminant modernų plieną, bet jo kokybė priklauso nuo viso gamybos proceso.
  • 63-67 HRC: Šiuo metu ne visi peilių gamintojai ryžtasi siekti tokio kietumo. Tokie peiliai nėra tinkami daugumai vartotojų, o tik tam tikroms mėgėjų grupėms. Tokio kietumo peiliai turi trūkumų, nes jie yra gana trapūs, todėl naudojant neatsargiai gali lūžti arba ištrupėti, be to dažnai turi itin mažą atsparumą korozijai. Kitaip tariant: reikia valyti iš karto po naudojimo.



Stiprumas

Klampumas, gebėjimas atsispirti lūžimui arba skilimui, naudojant ekstremaliomis sąlygomis. Be to, stiprumas parodo ašmenų linkimo galimybes be kritinių pasekmių. Skilinėjimas ir trapumas – blogiausi peilio priešai, kurių pasekmes gali būti neįmanoma pašalinti. Atkreipkite dėmesį, kad kietas plienas, greičiausiai, bus mažiau stiprus. Šio parametro matavimas nėra standartizuotas, priešingai nei kietumo.

Atsparumas dilimui

Atsparumas dėvėjimuisi – plieno gebėjimas atlaikyti šlifavimo ir kitokių jėgų periodinį poveikį. Šis parametras paprastai tiesiogiai priklauso nuo plieno kietumo, tačiau cheminė medžiagos sudėtis taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Vienodo kietumo medžiagų atveju, plienas su dideliais karbidų kiekiais nusidėvėjimui priešinsis geriau.

Atsparumas korozijai

Jos apraiškomis gali būti, pavyzdžiui, rūdys ir ištrupėjimai, sukelti aplinkos poveikio (vandens, druskos ir kt.) Reikia pažymėti, kad plieno geros antikorozinės savybės turi neigiamą poveikį bendram ašmenų veiksmingumui.

Kaip išsirinkti geriausią peilį

Ašmenų briaunos išlaikymas

Ši charakteristika rodo, kiek laiko nuolat naudojami ašmenys išlaikys savo aštrumo savybes. Apie peilio ašmenų briaunos išlaikymą nuolat diskutuojama, tačiau jis iki šiol neturi standartizuoto nustatymo būdo ir apsiriboja gana subjektyviais vertinimais.

Deja, neįmanoma gauti geriausią plieną didinant visas šias savybes – paprastai siekiama kompromiso. Didžiausias iššūkis – tai pusiausvyra tarp kietumo ir tvirtumo. Ašmenys gali būti labai kieti, bet tuo pačiu metu lengvai lūžti ir trupėti susilietus su kietomis medžiagomis. Arba priešingai, ašmenys gali būti labai patvarūs, puikiai linkti ir nelūžti, bet negalės išlaikyti aštrumo. Be to, atkreipkite dėmesį, kad „nerūdijantis plienas“ yra tik terminas ir ilgai esantis agresyvioje aplinkoje, beveik bet kuris plienas pasiduoda korozija. Todėl, atsižvelgiant į numatomą peilio naudojimo režimą ir vadovaujantis šiuo straipsniu, jums bus suteikta galimybė pasirinkti tinkamiausią plieną geležtei ilgam ir maloniam naudojimui.

Plieno tipai

Įrankinis plienas – kieti lydiniai, daugiausia naudojami pjovimo įrankiai gamyboje. Ši kategorija apima gana populiarius D2, O1 ir „Crucible“ sukurtą CPM serijos plieną (CPM 3V), taip pat pažangesnį greitai pjaunantį M4.

Anglinis plienas – dažniausiai naudojamas ekstremalioms sąlygomis, kur ypač svarbu tvirtumas ir ištvermė. Paplitusi medžiaga išlikimo peilių ir mačečių gamybai. Šis plienas gerai išlaiko aštrumą ir yra lengvai galandamas, tačiau dėl mažo chromo kiekio labiau linkę pasiduoti korozijai. Populiariausias anglinis plienas peiliams – 1095.

Nerūdijantis plienas – anglinis plienas su chromo priedu, kuris reikalingas siekiant geresnio atsparumo korozijai. Taip pat naudojami ir kiti priedai, kurie pagerina lydinio savybes, tačiau dažniausiai sumažina tvirtumą. Tai šiuo metu, turbūt, populiariausia peilių plieno kategorija. Ji apima: 400, 154CM, AUS, VG, CTS, MoV, Sandvik ir miltelinį SxxV serijos plieną. Atkreipkite dėmesį, kad nerūdijančio plieno sudėtyje turi būti ne mažiau kaip 13% chromo.

Šiuolaikinis plienas, naudojamas peilių gamyboje

Žemiau pateiksime populiariausias plieno rūšis, naudojamas šiuolaikinių peilių gamybai. Nevertinkite šio straipsnio kaip absoliučios tiesos, nes tai nėra tikslusis mokslas, o tiesiog bandymas klasifikuoti plieno įvairovę, remiantis įvairiais veiksniais.

Žemo lygio plienas

420 ir 420J

420 serija (<0.15% C (Anglis), 12.0-14.0% Cr (Chomas), <1.0% Mn (Manganas), <1.0% Si (silicis), <0.04% P (fosforas), >0.03% S (siera)) pagal kokybę yra plieno peiliams sąrašo pabaigoje, tačiau vis dar gali būti gana sėkmingai naudojama masinėje gamyboje. Šios serijos plienas turi mažą anglies kiekį (paprastai apie 0,5%), todėl yra minkštas ir prastai išsaugo ašmenis, palyginti su aukštesnės kokybės plienu. Bet 420 plienas gali pasigirti padoriu stiprumu ir atsparumu korozijai, todėl tinka virtuvės ir kitų nebrangių peilių gamybai.

AUS-6

Paprastai, jis yra lyginamas su 420 plienu. AUS-6 yra gana minkštas plienas su nedideliu anglies kiekiu, bet su puikiomis antikorozinėmis savybėmis.

0.60C, 1.00Mn, 1.00Si, 14.00C,r 0.49Ni, 0.25V

Peilis, pagamintas iš AUS-8 plieno
Peilis, pagamintas iš AUS-6 plieno

Vidutinio lygio plienas

440A labai panašus į 420SN, bet turi daugiau anglies, todėl yra kietesnis ir ilgiau išlaiko aštrumą, tačiau yra labiau linkęs į koroziją.

PlienasCMnSiPSCrMoNiN
440Amin.max.0.60.75-1-1-0.04-0.031618-0.75
440Bmin.max.0.750.95-1-1-0.04-0.031618-0.75
440Cmin.max.0.951.20-1-1-0.04-0.031618-0.75

420HC

Dėl padidinto anglies kiekio (HC – High Carbon) laikomas geriausiu 420 serijos plienu. Turi gana aukštą kietumo lygį. Nepaisant to, kad šis plienas laikomas vidutinio lygio, tačiau kai kurie gamintojai, pvz. „Buck“, terminio apdorojimo dėka pasiekia labai gerų 420HC rezultatų, todėl tokia peiliai neblogai išsaugo aštrumą ir pasižymi puikiomis antikorozinėmis savybėmis.

Cheminė sudėtis:

Anglis 0.5%
Manganas 0.80%
Chromas13.00%
Silicis 0.08%
Nikelis <0.50%
Peilis, pagamintas iš 420HC plieno
Peilis, pagamintas iš 420HC plieno

13C26

Įmonė „Sandvik“ gamina plieno AEB-L savo versiją, skirtą skustuvų gamybai. 13C26 galima lyginti su 440A, tačiau jis turi šiek tiek daugiau chromo ir anglies, todėl yra kietesnis ir atsparesnis korozijai. Tačiau, realiai juos labai sunku atskirti vieną nuo kito, kadangi jų „elgesys“ yra praktiškai toks pat. „Sandvik“ vėliau išleido patobulintą šio plieno versiją – 14C28N.

Cheminė sudėtis, % (nominali):

CSiMnP
max
S
max
CrN
0.620.20.60.0250.01014.00.11

1090

Tai yra vienas iš populiariausių anglinio plieno lydinių (anglies kiekis yra apie 1%), turintis mažą atsparumą korozijai ir gerą pjovimo krašto išlaikymą. Kodėl populiarus? Tai patvarus plienas, atsparus skilimui, nelūžta, lengvai galandamas iki skustuvo aštrumo, be to santykinai pigus. Šios savybės 1095 daro nepakeičiamu gaminant  didelius peilius su fiksuota geležte ir darbo bei turizmo peilius, kurie patirs dideles apkrovas. Kovai su korozija gamintojai gana sėkmingai naudoja įvairias dangas ir oksidaciją.

ElementasDalis (%)
Geležis, Fe98.03 – 98.55
Anglis, C0.85 – 0.980
Manganas, Mn0.60 – 0.90
Siera, S≤ 0.050
Fosforas, P≤ 0.040
Peilis su danga
Peilis su danga

Kokybiškas plienas

440C

440C yra geras universalus plienas peiliams, kuris prarado savo poziciją dėl šiuolaikinio superplieno atėjimo. Tai nerūdijantis plienas, plačiai naudojami vidutinio lygio peilių gamybai, visiškai atitinkantis peilių medžiagoms nustatytus reikalavimus. Jis turi pakankamą kietumą ir atsparumą dilimui, tačiau pagrindinis šio lydinio privalumas – puikus atsparumas korozijai. Jis išsaugo aštrumą daug geriau nei 420HC, be to lengvai galandamas. Šiame plieno pogrupyje 440C turi didžiausią chromo ir anglies kiekį.

AUS-8

Šis japonų pagamintas plienas savo savybėmis labai primena 440C ir dar geriau kovoja su korozija, tačiau yra šiek tiek minkštesnis. Tai gana stiprus plienas, tačiau negali taip ilgai išsaugoti galandimo, kaip jo „kolegos“ su dideliu anglies kiekiu. Atminkite, kuo daugiau anglies – tuo didesnis kietumas ir ilgesnis aštrumo išlaikymo laikas. AUS-8 lengva pagaląsti iki skustuvo būklės.

  • Anglis : 0.7-0.75%
  • Manganas : 0.5%
  • Chromas : 13-14.5%
  • Vanadis : 0.1-0.26%
  • Molibdenas : 0.1-0.3%

AUS-10

AUS-10, su savo aukštu anglies kiekiu ir 60-61 HRC diapazone esančiu ašmenų kietumu ilgai išlaiko darbui labai naudingas savybes. Be to gerai išlaiko ašmenis. Dažnai palyginti su 440c, AUS-10 yra šiek tiek mažiau atsparus korozijai atšiaurioje aplinkoje, tačiau yra šiek tiek atsparesnis dilimui.

1.10C, 0.50Mn, 1.00Si, 14.00Cr, 0.49Ni, 0.30Mo, 0.27V

8Cr13MoV

Šis plieno pagamintas Kinijoje. Pagal savo savybes jis gali būti palygintas su AUS-8, tačiau 8Cr13MoV turi didesnį anglies kiekį. Šis lydinys pasižymi puikiu kainos ir kokybės santykiu, todėl daugelis peilių gamintojų jį mielai naudoja.

  • Anglis : 0.8%
  • Manganas : 0.4%
  • Chromas : 13%
  • Nikelis : 0.2%
  • Molibdenas : 0.2%
Peilis iš 8Cr13MoV plieno
Peilis iš 8Cr13MoV plieno

9Cr14MoV

Dėl didelio anglies kiekio šiek tiek kietesnis nei 8Cr13MoV. Plačiai naudojamas kiniškose kopijose. Šiame kainų intervale pjauna gerai ir yra lengvai pagalandamas.

  • Anglis: 0.85- 0.90
  • Silicis: 0.30- 0.60
  • Manganas: 0.30- 0.60
  • Fosforas: 0.035
  • Siera: 0.030
  • Chromas: 13.50- 14.00
  • Molibdenas: 0.20- 0.25
  • Vanadis: 0.10- 0.15

CTS-BD1

Tai nerūdijantis plienas, sukurtas bendrovės „Spyderco“ užsakymu. Jį gamina Amerikos kompanija „Carpenter“ ir jo savybės primena AUS-8 ir 8Cr13MoV, tačiau šiek tiek lenkia juos aštrumo išlaikymu. Dėl didesnės chromo dalies, jis taip pat turi geresnes antikorozines charakteristikas. Kaip plienas su smulkiais karbidais, CTS-BD1 galandamas gana lengvai, bet negali išlaikyti aštrumo taip ilgai, kaip, pavyzdžiui, VG-10 su dideliais karbidais.

  • Anglis: 0.90
  • Manganas:  0.60
  • Silicis: 0.30
  • Siera: 0.030
  • Chromas: 15.75
  • Molibdenas: 0.3
  • Vanadis: 0.10

14C28N

Nerūdijantis plienas 14C28N iš Švedijos įmonės „Sandvik“ yra jų patobulinta 13C26 plieno versija. Tiesą sakant, įmonė „Kershaw“ paprašė padidinti 13C26 atsparumą korozijai ir taip atsirado 14C28N. Pastarojo sudėtyje atsirado šiek tiek daugiau chromo ir šiek tiek mažiau anglies, tačiau pagrindinė paslaptis yra azoto pridėjimas, kuris padeda kovoti su korozija. Apskritai, tai gana gera medžiaga, kurią gana lengva pagaląsti iki skustuvo būklės. 14C28N naudojimo pavyzdžių  galite rasti tarp bendrovės „Kershaw“  produktų.

0.62C, 0.2S, 0.6Mn, 0.025P, 0.01S, 14.0Cr, 0.11N

Aukštos kokybės plienas

154CM

Šis plienas su santykinai dideliu kietumu, yra laikomas atnaujintu 440C į jį pridedant molibdeno, išlaikant tą patį puikų atsparumą korozijai, nepaisant mažesnio chromo kiekio. 154CM turi pakankamai gerą stiprumą ir puikiai išsaugo aštrumą. Naudojant tinkamus abrazyvus, gana lengvai galandamas. Jūs galite lengvai rasti jo naudojimo pavyzdžių tarp pirmaujančių peilių gamintojų, pavyzdžiui, „Benchmade“. Be to, galite susitikti CPM 154 – tai yra miltelinis analogas, gaminamas „Crucible“. CPM procesas leidžia gauti mažesnius ir labiau vienodus karbidus, dėl kurių pagerėja plieno savybės, bet vidutinis vartotojas vargu ar tai pastebės.

1.05C, 0.60Mn, 0.25Si, 14.00Cr, 4.00Mo

ATS-34

Šis plienas gali būti laikomas Japonijos ekvivalentu JAV gaminamam 154CM. Atitinkamai, jis turi labai panašias savybes ir charakteristikas bei yra aukštos kokybės plienas, kuris išpopuliarėjo tarp daugelio peilių gamintojų. Palyginti su 440C, ATS-34 geriau išlaiko ašmenis, tačiau yra ne toks atsparus korozijai.

1.05C, 0.40Mn, 14.50Cr, 4.00Mo

Peilis iš ATS-34 plieno
Peilis iš ATS-34 plieno
Peilis iš ATS-34 plieno
Peilis iš ATS-34 plieno

D2

D2 – įrankinis plienas, dažnai vadinamas pusiau nerūdijančiu, nes turi mažiau chromo, nei nerūdijantis plienas, bet vis tiek gerai kovoja su korozija. Kita vertus, D2 yra kietesnis, nei aukščiau paminėti ATS-34 ir 154CM, todėl geriau išsaugo pjovimo kraštą. Tačiau, jis nėra toks stiprus, kaip daugelis kitų aukštos kokybės lydinių, be to gana sunkiai galandamas. Turite būti kantrūs, jei norite gerai pagaląsti iš D2 pagamintą geležtę.

1.50C, 0.6Mn, 0.6Si, 11.50Cr, 0.30Ni, 0.95Mo, 1.1V

VG-10

Plienas VG-10 yra labai panašus į 154CM bei ATS-34, tačiau turi šiek tiek didesnį chromo procentą, todėl pasižymi geresniu atsparumu korozijai. Be to, VG-10 yra vanadžio, kuris yra šiek tiek padidina tvirtumą. Šis plienas atsirado Japonijoje ir pamažu paplito rinkoje tarp peilius gaminančių kompanijų. VG-10 turi pakankamą stiprumą ir gali ilgai išlikti aštrus, tačiau yra šiek tiek trapus ir linkęs skilti.

1.00C, 0.50Mn, 15.00Cr, 1.00Ni, 0.20V, 1.50Co

Peilis iš VG-10 plieno
Peilis iš VG-10 plieno

H1

Japonijos kompanijos „Myodo Metals“ sukurtas plienas H1 yra labai atsparus korozijai ir beveik neūdija.  Natūralu, kad ši savybė brangiai kainuoja, ir kaina yra gebėjimas išlaikyti aštrumą. Todėl jis puikiai tinka nardymui, bet nemanau, kad H1 jus nudžiugins įprastame peilyje. Be to, H1 yra brangus.

C 0.15, Cr 14-16, Mo 0,5-1.5, N 0.1, Ni 6-8, Mn 2, Si 3-4.5, Cu 0.1, P 0.04, S 0.03

N680

N680 plienas turi 0,2% azoto ir 17% chromo, kurie jį daro labai atspariu korozijai. Jei planuojate naudoti peilį sūriame vandenyje, tuomet šis variantas yra skirtas Jums. Tai puikus plienas, kuris yra lengvai išaštrinamas. N680 galima vadinti pigesne H1 alternatyva, bet su geresniu aštrumo išlaikymu, tačiau nemanykite, kad šiuo atžvilgiu jis galės konkuruoti su 154CM arba ATS-34.

Premium plienas

CPM M4

Aukštos kokybės įrankinių plienas, pasižymintis stiprumu ir, ko gero, geriausiomis ašmenų išsaugojimo charakteristikomis tarp anglinio plieno. Kaip ir visas CPM plienas, CPM M4 yra sukurtas naudojant patentuotą „Crucible Particle Metallurgy“ (CPM) technologiją, kuri užtikrina labai homogenišką, stabilų ir lengvai apdirbamą produktą. CPU M4 turi puikų balansą tarp stiprumo ir atsparumo dilimui dėl didelio procento molibdeno (iš čia ir M pavadinime), vanadžio, volframo, kartu su dideliu anglies kiekiu. Terminio apdorojimo dėka galima pasiekti 62-64 HRC kietumą. Bet pagrindinis CPU M4 trūkumas yra mažas chromo kiekis, todėl šis plienas nėra nerūdijantis. Todėl turime geriausią plieną pjovimui, tačiau jis reikalauja nuolatinės priežiūros, kad būtų išvengta korozijos. Daugelis gamintojų naudoja įvairias dangas, kurios žymiai pagerina atsparumą oksidacijai, tačiau atkreipia dėmesį, kad tai yra trumpalaikis sprendimas. Ar lengva pagaląsti CPM M4 geležtę? NE!

CMnSiCrWMoV
1.420.300.254.005.505.254.00
Peiliai iš CPM M4 plieno
Peiliai iš CPM M4 plieno

CPM S30V

Amerikos kompanijos „Crucible“ sukurtas plienas CPM S30V (dažnai vadinamas tiesiog S30V) pasižymi puikiu ašmenų išsaugojimu ir geromis antikorozinėmis savybėmis. Šis lydinys dažniausiai naudojamas aukštos kokybės kišeninių ir profesionalių virtuvės įrankių gamybai. Vanadžio karbidų įvedimas duoda pakankamą kietumą ir tinkamą lydinio matricą. Atsižvelgiant į kainą, tai yra vienas iš geriausių pasirinkimų peiliui su optimaliu balansu tarp aštrumo išsaugojimo trukmės, kietumo ir patvarumo. Šiuo metu S30V gana plačiai paplitęs ir yra vienas iš mėgstamiausių tarp peilių gamintojų.

S30V sudėtis: 1.45C, 0.40Mn, 0.40Si, 14.00Cr, 2.00Mo, 4.00V

Taip pat galite sutikti S60V ir , kuris yra šiek tiek kietesnis nei S30V, tačiau sunkiau galandamas.

CPM S35VN

2009 metais kompanija „Crucible“ ir Chrisas Reevas pristatė itin populiaraus plieno S30V patobulintą versiją ir pavadino ją CPM S35VN. Dėl smulkesnio grūdėtumo ir niobio (N pavadinime) kūrėjams pavyko pasiekti puikų tvirtumą ir palengvinti galandimą, palyginus su S30V.  Kai kurie žmonės tiki, kad šiandien tai yra geriausias superplienas pagal savybių visumą: aštrumo išsaugojimą, stiprumą, atsparumą korozijai ir, žinoma, kainą.

  • Anglis : 1.4%
  • Chromas : 14%
  • Molibdenas : 2%
  • Vanadis : 3%
  • Niobis : 0.5%

Ultra Premium plienas

CPM S90V

Šis plienas išsiskiria itin dideliu atsparumu dilimui ir aštrumo išsaugojimu. Kartu su nuspėjamai dideliu anglies kiekiu, šios medžiagos pagrindinis bruožas yra neeilinis vanadžio procentas, kuris beveik tris kartus viršija „Elmax“ ar S30V plieno rodiklius. Žinoma, tai yra labai brangi ir sunkai apdorojama medžiaga, bet niekas negali pasigirti tokiu atsparumu dilimui ir aštrumo išsaugojimu, kaip CPM S90V.

S90V  sudėtis:

  • Anglis : 2.3%
  • Chromas: 14%
  • Molibdenas : 1.0%
  • Vanadis : 9.0%
Peilis iš CPM S90V plieno
Peilis iš CPM S90V plieno

M390

Tai vienas iš naujausių superplieno pavyzdžių, kurį gaminą korporacija „BöHLER-Uddeholm“. M390 lydymui naudojama trečiosios kartos miltelių metalurgija, kuri leido sukurti peilių plieną su aukštu atsparumu korozijai ir dilimui bei kietumu. Chromas, molibdenas, vanadis ir volframas padėjo pagerinti aštrumo išsaugojimo savybes. Po terminio apdorojimo šis plienas suteikia galimybę išgauti 60-62 HRC kietumą.

  • Anglis: 1.9%
  • Silicis: 0.7%,
  • Manganas: 0.3%,
  • Chromas: 20%
  • Molibdenas: 1.0%
  • Vanadis: 4%
  • Volframas: 0.6%

ZDP-189

ZDP-189 – dar vienas iš superplienas, sukurtas „Hitachi“, turintis didelį anglies ir chromo kiekį, dėl kurių stebina kietumo parametrais. Vidutiniškai, jį užgrūdina iki 64 HRC, bet kai kurie peilių gamintojai pasiekia net 67 HRC ribą. Natūralu, kad toks kietumas leidžia tikėtis ne tik puikių aštrumo išsaugojimo savybių, bet ir labai sunkaus galandimo proceso. Jūs galėjote pamanyti, kad didelis kiekis chromo prisideda prie atsparumo korozijai, tačiau taip nėra. Dėl anglies ir chromo sąveikos, medžiagoje lieka ne tiek jau daug „laisvo“ chromo, kuris galėtų priešintis rūdims. Taigi, šis plienas nors ir yra kietesnis nei S30V, tačiau labiau linkęs į koroziją. Tikriausiai, nesunkiai atspėjote, kad ši medžiaga nėra pigi.

  • Anglis: 3%
  • Silicis: 0.4%,
  • Manganas: 0.5%
  • Chromas: 20%
  • Molibdenas: 1.4%
  • Vanadis: 1.1%
  • Volframas: 0.6%

Elmax

„BöHLER-Uddeholm“  „Elmax“ pristato kaip miltelinį plieną su dideliu kiekiu chromo, vanadžio ir molibdeno, turintį labai didelį nusidėvėjimo ir korozijos pasipriešinimą. „Elmax“ – nerūdijantis plienas, bet daugeliu atžvilgių veikia kaip anglinis plienas. Jis puikiai išsaugo pjovimo briauną, gana lengvai galandamas ir turi geras antikorozines savybes. Gal tai tikrai geriausias pasaulyje plienas? Galbūt. Bent jau „BöHLER“ sukuria didžiulę konkurenciją „Crucible“ milteliniam plienui.

  • Anglis: 1.7%
  • Chromas: 18%
  • Molibdenas: 1%
  • Vanadis: 3%
Peilis iš Elmax plieno
Peilis iš Elmax plieno

CTS-XHP

CTS-XHP – palyginti naujas amerikietiškas plienas, pagamintas „Carpenter“, kuri turi puikias aštrumo išsaugojimo savybes ir apie 61 HRC kietumą. Tai dar vienas miltelių metalurgijos kūrinys, kuriam „Carpenter“ inžinieriai sukūrė labai smulkiagrūdžius miltelius, kurie leido pasiekti stulbinančias eksploatacines savybes. Aštrumo išlaikymas viršija S30V, tačiau šis plienas galandamas šiek tiek sunkiau. Apskritai, CTS-XHP galima vertinti kaip korozijai atsparią D2 formą, su šiek tiek geresniu ašmenų aštrumo išsaugojimu.

  • Anglis: 1.6%
  • Chromas: 16%
  • Molibdenas: 0.8%
  • Vanadis: 0.45%
  • Nikelis 0.35
  • Manganas 0.5
  • Silicis 0.4

Peiliai internetu https://jnats.eu/product-category/knifes/

Ankstesnis straipsnisKur galima kloti vinilinę grindų dangą?
Kitas straipsnisPlastikiniai langai Vilniuje – kur įsigyti?