Ar žinojote, kad legendinis kino aktorius Čarlzas Bronsonas buvo lietuvių kilmės? Apie tai mažai kas žinojo ne tik Lietuvoje, bet ir Amerikoje, kur aktorius filmavosi ir buvo visų garbinamas. Taip nutiko dėl paprastos priežasties – Holivude būti Karoliu Bučinskiu buvo, švelniai tariant, nemadinga, juo labiau visur prisistatinėti iš šalies, kurios niekas nežinojo, nes Lietuva buvo Sovietų Sąjungoje. Ši istorija turi ir kitą pusę. Tuo metu, kai Karolis Bučinskis filmavosi vesternuose ir nuotykių filmuose Holivude, Los Andžele, kitoje JAV pakrantėje Brukline, Niujorke, kino pasaulį stebino Jonas Mekas, į Ameriką atvykęs iš Biržų rajono. Jis į Holivudo blizgesį ir madas žiūrėjo su ironiška šypsena, nes pats diktavo kinematografijos madas ir darė įtaką jauniems kino meistrams iš visos Amerikos.

Taip, Jonas Mekas buvo vienas iš garsiausių pasaulyje kino menininkų, padėjęs susiformuoti avangardinio kino kūrėjams visame pasaulyje.

Jonas Mekas yra laikomas avangardinio kino krikštatėviu.

5 dalykai, dėl kurių Jonas Mekas yra žinomas visame pasaulyje

  1. Avangardinis kino menas. Jonas Mekas buvo vienas iš avangardinio kino pradininkų. Jis kūrė unikalius ir nepriklausomus filmus, kurie išsiskyrė iš tuo metu vyraujančių kino tendencijų. Jo darbai padėjo iškelti Lietuvos vardą tarptautiniame kino pasaulyje.
  2. Kino organizavimas ir plėtros skatinimas. Jonas Mekas buvo aktyvus kino meno organizatorius ir entuziastas. Jis įkūrė Niujorko kino archyvą „Anthology Film Archives“, kuris yra viena didžiausių nepriklausomų filmų kolekcijų pasaulyje. Taip pat jis padėjo organizuoti daugybę kino festivalių ir parodų, skatindamas kino meną ir kultūrą.
  3. Kino kritika ir žurnalas „Film Culture“. Jonas Mekas buvo svarus kino kritikas, rašantis apie avangardinį kino meną ir jo reikšmę. Kartu su savo broliu Adolfu Meku ir kitais bendraminčiais jis 1954 metais pradėjo leisti kino žurnalą „Film Culture“, kuris buvo vienas iš svarbiausių šaltinių kino kritikams, tyrinėtojams ir entuziastams.
  4. Ryšiai su Lietuva. Nors Jonas Mekas daugiausiai dirbo JAV, jis vis tiek palaikė ryšius su Lietuva ir jos kultūra. Jo veikla padėjo užmegzti kultūrinius ryšius tarp Lietuvos ir pasaulio. Jis drąsiai pasakojo apie Lietuvos okupaciją JAV menininkams ir elitui, visada pabrėždamas savo kilmę.
  5. Literatūra. Jonas Mekas taip pat buvo žinomas poetas ir rašytojas. Jis parašė daug eilėraščių, kuriuose atsispindėjo jo patirtis ir meilė Lietuvai bei jos kultūrai.

J. Mekas gimė 1922 metais dabartiniame Biržų rajone Semeniškių kaime. Baigiantis karui jis su jaunesniuoju broliu Adolfu pasitraukė į Vokietiją. Ten broliai buvo nusiųsti į priverstinę darbo stovyklą, kur išbuvo iki karo pabaigos. Po karo gyveno išvietintų asmenų stovykloje (dipukų stovykla), studijavo Mainco universitete filosofiją ir literatūrą. 1949 metais su broliu Adolfu pasitraukė į JAV. Dar Vokietijoje pradėjo leisti žurnalą „Žvilgsniai“. Leidybos veiklą pratęsė ir anapus Atlanto įkūręs „Film Culture“ žurnalą ir laikraštį „Intro Bulletin“. Vėliau dirbo žurnaluose „The Village Voice“, „Cinemages“, „Films in Review“ ir kt.. Kino filmus pradėjo kurti 1956 metais.

Jonas Mekas mirė 2019 m. savo namuose Niujorke. Palaidotas šalia tėvų gimtajame Semeniškių kaime Biržų rajone.

Sužinokite daugiau apie šią iškilią asmenybę apsilankę virtualioje pažintinėje svetainėje Kulturoskelias.lt.

Ankstesnis straipsnis5 faktai kuriuos reikia žinoti apie aliuminio konstrukcijas ir aliuminio langų įrengimą
Kitas straipsnisRemonto darbai bute

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here