Motyvuoti ir inovatyvūs darbuotojai – kiekvienos kompanijos variklis ir pelno garantas, tačiau Amerikoje atlikto tyrimo rezultatai skelbia, kad daugiau nei 70 proc. žmonių nekenčia savo darbo ir darbo vietos. Didelių įmonių vadovai, pastebėję ryšį tarp darbuotojo produktyvumo ir darbo aplinkos, padedami specialistų, ėmėsi kurti inovatyvius biurų interjerus. Pasak geriausią 2014 metų Lietuvos biuro interjerą sukūrusių architektų Lauros Malcaitės ir Dmitrijaus Kudino, biurų kultūra kinta, tad darbdaviai stengiasi darbuotojui sukurti išskirtines sąlygas ne tik atlyginimu, bet ir aplinka, kurioje žmogus dirba.
„Šiais laikais nebėra didelio atotrūkio tarp pasaulio ir Lietuvos biurų, tačiau užsienio kompanijos daugiau siekia išskirtinumo ir prekės ženklo identiteto interjere, kai lietuviai vis dar nesiryžta stipriai eksperimentuoti. Džiugina tai, kad darbdaviai ima suprasti tiesioginę darbo aplinkos naudą darbuotojų produktyvumui ir motyvacijai, tad vis dažniau renkasi kokybiškus biurų interjerus ne tik technologiniu, bet ir estetiniu aspektu, – sako architektai L. Malcaitė ir D. Kudinas. – Mus, architektus, džiugina, kad stiprėja tendencija įsikurti netradicinio interjero biure – tai tampa įmonės išskirtinumu, jos vizitine kortele.“
Pasak architektų, biurų interjeras ir struktūra kinta natūraliai, prisitaiko prie kintančios darbo specifikos, darbo metodų ir poreikių. Atvirų erdvių (open space) biurai – darbo kultūros kaitos atspindys, mat pereinama nuo individualaus prie komandinio darbo, panaudojant visas technologines galimybes. Tokia darbo aplinka patenkina psichologinį žmonių poreikį atviroms erdvėms, tačiau sukelia kitus iššūkius, tokius, kaip patalpos ventiliacija ar garso izoliacija. „Lietuvoje neseniai atsiradę atvirų erdvių biurai transformuojasi, keičiasi funkcionaliai: darbo vietos tampa uždaresnės, bet atvirų erdvių poreikį kompensuoja vietos socializacijai, komunikacijai, poilsiui, tinkančios ir neformaliam darbui. Dėl akustinių problemų atvirose erdvėse dirba grupės, komunikuojančios virtualiai, tuo tarpu komandiniam darbui skiriamos uždaresnės arba labiau izoliuotos erdvės. Anksčiau mados reikalu tapusios atviros erdvės dabar kuriamos pritaikius jas konkrečiai darbo specifikai, didelis dėmesys skiriamas patalpų ventiliacijai, garso izoliacijai, apšvietimui ir baldų ergonomikai – tai esminiai dalykai, kurie turi būti išspręsti projektuojant modernų biurą, kad aplinka pozityviai veiktų darbuotojus, skatintų jų produktyvumą ir motyvuotų“, – sako L. Malcaitė ir D. Kudinas.
Įvairūs tyrimai rodo, kad, jei darbuotojai jaučia rūpinimąsi jų gerove, jie dirba produktyviau ir yra labiau motyvuoti. Pastebėję naują tendenciją, darbdaviai ėmėsi ne tik kelti finansinį atlygį, bet ir gerinti darbuotojų darbo sąlygas – parenkami ergonomiški, sveikatą tausojantys baldai Vilniuje, Kaune, kituose miestuose.
„Lietuvoje praktika investuoti į darbuotojų sveikatą ne tik suteikiant medicininį draudimą, bet ir pasirūpinant sveika darbo aplinka – dar retas reiškinys, kai tuo tarpu „Reprezentatyvios dirbančių ir besimokančių Lietuvos gyventojų apklausos“, atliktos tyrimų kompanijos „Vilmorus“, duomenimis, net 76 proc. sėdimą darbą dirbančių lietuvių bent kartą per savaitę kenčia dėl akių, nugaros, kaklo ar rankų skausmų. Beveik 85 proc. apklaustųjų Lietuvoje įsitikinę, kad darbo vietos įrengimas daro tiesioginę įtaką jų darbo kokybei – su šiuo teiginiu sutinka 88,3 proc. sėdimą darbą dirbančių žmonių ir net 91,7 proc. verslininkų bei įmonių vadovų“, – sako UAB „ROL/Statga“, gaminančios reguliuojamo aukščio stovus „Ergo Drive“, rinkodaros vadovas Darius Urlakis.
Anot jo, dėl technologijų įtakos, tradicinė darbo kultūra keičiasi, tad pastaruoju metu madinga tapusi mobili ir ergonomiška darbo aplinka ne tik padeda efektyviau išnaudoti darbo vietą, bet ir visiškai keičia nusistovėjusius darbo principus. Šiais laikas darbuotojas įmonėje atlieka daug funkcijų ir nebūtinai prie jam priskirto darbo stalo, tad efektyviam darbui nebeužtenka jo stalo ar kėdės erdvės. Kaip teigia D. Urlakis, šiuo metu vyraujanti „Activity Based“ biuro tendencija diktuoja būtinybę darbo vietą pritaikyti konkrečiai veiklai ir konkrečiam darbuotojui, tad „ROL Ergo“ sukurta ir užsienyje populiari „Intelligent Desk „iDrive“ technologija leidžia darbo stalui įsiminti tinkamiausią darbuotojui stalo aukštį tiek sėdint, tiek stovint. Ji taip pat primena, kad laikas keisti darbo pozą iš sėdimos į stovimą ir atvirkščiai.
„iDrive“ turi sąsają su apšvietimo šaltiniais, todėl darbo vietos apšvietimo intensyvumas keičiasi keičiant stalviršio aukštį. Ši technologija leidžia kurti ir daugiau sąsajų su duomenų tinklais, projektoriais, užuolaidomis, netgi galima prie „iDrive“ sistemos prijungti savo išmanųjį telefoną arba planšetę ir per juos valdyti savo darbo stalą. Besirūpinantys kūno linijomis gali stebėti net savo sudeginamų kalorijų skaičių. „iDrive“ leidžia išsaugoti asmeninius darbo vietos nustatymus, todėl darbuotojas gali dirbti prie bet kurio stalo įmonėje ir vis tiek jaustis taip, lyg dirbtų „savo“ darbo vietoje – tai itin aktualu atvirų erdvių biuruose“, – sako D. Urlakis.
Pasak jo, didžiosios kompanijos, įprastus darbo stalus pakeisdamos ergonomiškais, prisideda prie darbuotojų produktyvumo ir motyvacijos didinimo, o kartu – įmonės veiklos rezultatų gerinimo, tad vadovai inovatyvių baldų nebelaiko prabanga.