Mes visi puikiai žinome, kad vitaminai ir mineralai yra mūsų organizmui būtinos maistingosios medžiagos, tačiau retai besusimąstome, kokią naudą kiekvienas vitaminas ir mineralas mums suteikia. Taip pat retas žino, kuriuose maisto produktuose yra vienų ar kitų vitaminų. Todėl norint gyventi sveikai būtina iš arčiau susipažinti su mūsų organizmui būtinomis maistingosiomis medžiagomis, kurias gauname tiek su vartojamu maistu, tiek ir su maisto papildais.

Vitaminas A

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Padeda palaikyti gerą akių būklę, svarbus bendriems augimo ir vystymosi procesams, nepamirštant sveikų dantų ir sveikos odos.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: Morkos ir kitas oranžinės spalvos maistas, įskaitant ir saldžiąsias bulves bei kantalupės melionus, kurie savo spalvą gauna iš karotino pigmento.

B grupės vitaminai

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Būtinas energijos gamybai, imuninės sistemos funkcijų palaikymui ir geležies įsisavinimui.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: B grupės vitaminų galima rasti neapdorotuose maisto produktuose, ypač grūduose, bulvėse, bananuose, ankštinėse daržovėse, čili pipiruose, pupelėse ir mielėse.

Vitaminas C

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Vitaminas C yra labai svarbus kraujagyslių sustiprinimui, odos elastingumo palaikymui ir geležies įsisavinimui. Jis taip pat turi antioksidacinių savybių.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: Labai daug vitamino C yra apelsinuose. Tačiau tai nėra vienintelis maisto šaltinis, kuris mums gali suteikti daug šio mūsų organizmui svarbaus vitamino. Taip pat daug vitamino C yra ir kituose vaisiuose bei daržovėse, įskaitant gvajavą, raudonąsias ir žaliąsias paprikas, greipfrutus, braškes, briuselio kopūstus ir melionus.

Vitaminas D

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Padeda palaikyti stiprius kaulus ir palaiko tinkamą dantų būklę. Vitaminas D taip pat svarbus normalios raumenų funkcijos ir imuninės sistemos veiklos palaikymui.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: Pakankamai vitamino D mūsų organizmas gali pasigaminti mums būnant saulėje, tačiau vitamino D taip pat yra ir kiaušiniuose, žuvyje bei grybuose.

Vitaminas E

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Vitaminas E yra labai svarbus kraujotakai ir apsaugai nuo laisvųjų radikalų.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: Daugybė vitamino E yra migdoluose. Jo taip pat yra ir kituose riešutuose, saulėgrąžose ir pomidoruose.

Vitaminas K

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Vitaminas K mūsų organizme palaiko normalų kraujo krešėjimą.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: Žalios lapinės daržovės yra geriausias natūralus vitamino K šaltinis, todėl rekomenduojama vartoti daug lapinių kopūstų, špinatų, briuselio kopūstų ir brokolių.

Geležis

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Geležis yra būtina raumenų statybai ir sveiko kraujo palaikymui.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: Moliuskuose yra daugiausiai geležies. Geležies taip pat yra ir austrėse bei subproduktuose, tokiuose kaip kepenėlės. Tuo tarpu vegetarams ir veganams patariama valgyti daugiau sojos pupelių, sausų pusryčių, saulėgrąžų, ankštinių daržovių ir špinatų.

Cinkas

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Cinkas yra reikalingas imuninei sistemai, augimui ir vaisingumui.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: Daug cinko yra jūrų gėrybėse, tokiose kaip austrės. Taip pat cinko yra ir špinatuose, anakardžio riešutuose ir pupelėse. Smaližiai cinko gali gauti ir valgydami juodąjį šokoladą.

Kalcis

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Kalcis yra svarbus sveikiems dantims ir kaulams.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: Geriausi kalcio šaltiniai yra pieno produktai, tokie kaip jogurtas, sūris ir pienas.

Folio rūgštis

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Folio rūgštis yra būtina ląstelių atsinaujinimui ir apsaugai nuo apsigimimų nėštumo laikotarpiu.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: Folio rūgšties yra tamsiose lapinėse daržovėse, šparaguose, brokoliuose, citrusiniuose vaisiuose, ankštinėse daržovėse, riešutuose, žiediniuose kopūstuose, runkeliuose ir kukurūzuose.

Chromas

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI: Chromas užtikrina, kad kiekviena organizmo ląstelė visuomet gautų jai reikalingą energiją.
NATŪRALŪS ŠALTINIAI: Norint, kad mūsų organizmui nepritrūktų chromo, turime užtikrinti, kad vartojame pakankamai pilno grūdo produktų, šviežių daržovių ir žolelių.

Ankstesnis straipsnisBrangakmenių revoliucija: kada natūralius deimantus pakeis dirbtiniai?
Kitas straipsnisDarbo pasiūlymai ir patarimai, kaip tinkamai pasiruošti naujos darbovietės paieškoms

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here