Daiktų sandėliavimo patalpomis tapę daugiabučių sandėliukai masina vagis, kurie organizuotomis grupėmis paprastai darbuojasi susitelkę viename miesto rajone ar kvartale. Draudimo bendrovės BTA duomenimis, iš sandėliukų dažniausiai vagiama įvairi technika, o vidutinė žala siekia 300 eurų. Net jei patiriami nedideli nuostoliai, apie vagystę rekomenduojama pranešti policijai, kad pareigūnai turėtų informacijos apie naujausius vagišių taikinius.
Draudimo bendrovės BTA turto draudimo produktų vadovė Dalia Strazdienė teigia, kad į draudikus ir policiją dažniausiai kreipiamasi, kai išplėšus pagalbines patalpas pasigendama vertingų daiktų: dviračių, žoliapjovių, benzininių pjūklų.
„Iš sandėliukų vagiamos nebe uogienės, o gerokai brangesni namų apyvokos daiktai. Dėl santykinai menkos apsaugos, simbolinių spynų ar medinių durų, pro kurių plyšius galima matyti, ar viduje yra vertingo turto, vagišiams toks darbas tampa lengvu pasivaikščiojimu. Todėl labai svarbi ir sandėliuko spyna, ir durų kokybė. Taip pat rekomenduojama apie vagystes pranešti net jei ir nepatiriate didesnių nuostolių – tokia informacija gali būti itin vertinga, mėginant išaiškinti kitus nusikaltimus ar apsaugoti greta gyvenančius kaimynus“, – teigia D.Strazdienė.
Draudimo bendrovės BTA duomenimis, daugiabučių sandėliukų apiplėšimo žalos svyruoja nuo 20 iki net 2000 eurų.
„Nors išplėšus sandėliuką žmonės patiria vidutiniškai 300 eurų žalą, šią vasarą pavogus brangius įrankius ir baidarę su irklais gyventojo nuostolis siekė net 2000 eurų“, – sako BTA turto draudimo produktų vadovė.
Policijos atstovų teigimu, daugiabučių sandėliukai dažnai plėšiami bangomis. Gerai organizuotos ir operatyvios vagišių gaujos susitelkia viename rajone ar kvartale ir ieško didesnės vertės, tačiau lengvai realizuojamų daiktų.
„Kartais susiformuoja asmenų grupės, kurios tuo metu kryptingai braunasi į patalpas, bet neutralizuotos policijos pareigūnų, kuriam laikui liaujasi“, – sako Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Simona Ludavičiūtė.
Pasak jos, pranešimų apie vagystes iš sandėliukų bei ūkinių pastatų pagausėja pavasarį, kai į sodybas ar kolektyvius sodus sugrįžę gyventojai pastebi vagystę.
„Šios rūšies vagystėms ypač būdingas latentiškumas: ne visuomet nuo vagišių nukentėję gyventojai kreipiasi ir praneša policijai apie smulkius praradimus. Dėl to ne visuomet užregistruojamos tokios vagystės. Pastebime, kad dažniau vagiama iš ūkinių, negyvenamų pastatų, kuomet jie paliekami žiemai ir retai lankomi. Dėl to šių vagysčių dažniau įvyksta žiemą ir ankstyvą pavasarį. Pavasarį padaugėja ir pranešimų apie vagystes, nes žmonės nuvykę į sodybas po žiemos tik tada jas randa apšvarintas“, – sako specialistė.
Anot jos, ištirti tokius atvejus itin sudėtinga.
„Tokius vagis labai sunku surasti, o nusikaltimus išaiškinti, nes turtą praradę gyventojai dėl retų apsilankymų savo sodybose, ūkiniuose pastatuose, negali įvardinti konkretaus laiko, kuomet įvyko vagystė. Tai apsunkina tyrimą, išaiškinimą ir turto grąžinimą, juolab jeigu nežinoma, kas galėtų būti tie įtariamieji asmenys“, – teigia S.Ludavičiūtė.
BTA turto draudimo produktų vadovės D. Strazdienės teigimu, reikia įvertinti, kad jeigu sandėliuke paliekami vertingi daiktai ir technika, patalpa turi būti apsaugoma geriau: sutvirtinamos durys, pakabinama patikima spyna. Pagundą plėšti sandėliuką mažina ir gerai apšviesti rūsiai, jų koridoriai ir patikimos pagrindinės durys.
„Iš sandėliukų dažniausiai vagiama tuomet, kada daugiabutyje yra mažiausiai žmonių: jie dirba, mokosi. Todėl nepaisant to, kokiomis tvirtomis durimis aprūpinsite savo sandėliuką, svarbiausias yra bendruomeniškumas ir supratimas, kad visų pirma reikia nepalikti atdarų, neužrakintų pagrindinių durų į rūsį – to nepadarius už vagis atliekama pusė darbo“, – sako D. Strazdienė.
Draudimo bendrovė BTA yra viena iš trijų didžiausių Lietuvoje veikiančių ne gyvybės draudimo bendrovių. 2015 metais BTA užregistravo per 40 tūkst. įvykių ir išmokėjo 32 mln. eurų draudimo išmokų, o tai kas mėnesį vidutiniškai sudaro daugiau kaip 2,6 mln. eurų, per vieną darbo dieną vidutiniškai po 87 tūkst. eurų išmokų BTA klientų patirtiems nuostoliams padengti. Pernai metų pabaigoje atliktas draudimo bendrovių slapto pirkėjo tyrimas parodė, kad BTA klientų aptarnavimo kokybė vertinama net 96 proc.