Nuo senų senovės žmonės turėjo ką slėpti vieni nuo kitų, o tam, kad kiti negalėtų pasisavinti slepiamų daiktų, buvo kuriamos įvairios dėžės, kurios tariamai apsaugodavo nuo vagių ar sunaikinimo. Taigi jau senovėje buvo statomi įvairūs labirintai ir požemiai brangenybėms slėpti. Tik vėliau kartu su pasaulio progresu imtasi gaminti tokius dalykus panašius į šiuolaikinius seifus ar specialias spynas. Žinoma šiuolaikinėje visuomenėje neįmanoma laikyti vertybinius popierius ar brangenybes piramidėse ar klaidinančiuose labirintuose, tai paprasčiausiai juokinga. Todėl šiuo metu seifų įvairovė stebina net patį vartotoją.
Taigi kaip galima suprasti iš kelių pirmųjų sakinių šiame trumpame apžvalginiame darbe bus kalbama apie seifus, jų rūšis klasifikavimo kriterijus, sudedamąsias dalis konstrukciją bei įvykius nuo kurių jie apsaugoti tiesiogiai.
Galima teigti, kad šiuo metu neegzistuoja nei viena įmonė, kuri nesinaudotų bankų seifų paslaugomis ar patys neturėtų savo ofise mažo kompaktiško seifo ar apsauginės spintos. O seifų rūšių yra įvairių. Matysime kaip bus aptarta toliau šiame darbe, šiuolaikiniams seifams keliami tikrai aukšti reikalavimai, kurie padeda užtikrinti vartotojui visišką saugumą. Šiandien seifai yra neatskiriama biurų bei kitų svarbesnių patalpų interjero dalis. Bet ne visi seifų šeimininkai žino, kokių papildomų priemonių ir sprendimų reikia imtis, norint apsisaugoti nuo vagystės iš seifo.
Paprastai seifai naudojami didelėms pinigų sumoms, brangenybėms, svarbiems ir slaptiems dokumentams saugoti nuo vagystės, gaisro ar pastato griūties atveju.
Dėl pačių seifų gausos bei jų įvairovės seifai skirstomi į įvairias grupes ar rūšis pagal nevienodus kriterijus. Taigi seifus galima rūšiuoti dviem būdais:
- Pagal naudojimą;
- Seifai skirti informacijai saugoti;
Pagal pirmąjį atvejį seifus galima skirstyti dar sudėtingiau. Tai būtų seifai pagal naudojimosi būdą – pastatomi, įmontuojami į sienas, baldus; pagal paskirtį – šarvuoti, buitiniai, ginklų, elektroninių duomenų saugojimo ir pan.
Sieniniai bei baldiniai seifai
Šie seifai yra įmontuojami į sieną, baldus ir dažniausiai jų matmenys yra kur kas mažesni nei pastatomų seifų. Jie yra skirti nedidelėms įmonėms ir individualiems butams. Šiuos seifus gali naudoti ir eilinis asmuo, kadangi jie nėra labai brangūs ir dėl mažo pasitikėjimo bankais šie seifai yra gana stipri vertybių apsaugos priemonė. Dar vienas šių seifų pranašumas – dėl to, kad jie yra įmontuojami į sienas, kaip tenka matyti filmuose dažniausiai už paveikslų. Įmontavimas į sienas didina šių seifų apsaugos savybes, t.y. jie labiau tampa atsparūs ugniai, bei patiems vagims yra sudaromi papildomi sunkumai pavogti vertybes, kartu su visu seifu. Šie seifai yra nesunkesni kaip 1000 kg. Todėl jie turi būti pritvirtinami prie kokio nors pagrindo. Priešingu atveju rizikuojama netekti ne tik vertybių, bet ir seifo. Sieninių seifų srityje pasaulio gamintojų tarpe lyderė yra Italijos firmos
“Technomax” ir “Bordogna”. Baldiniai seifai dažniausiai yra montuojami į vieną namuose ar firmoje esančių baldų. Tai dažniausiai būna spinta, sekcija ar baras. Seifus esančius balduose, pakankamai sunku išlaužti laužtuvu. Norint įsilaužti į tokį seifą, prireiks nemažai specialių instrumentų ir laiko bei patirties. Be to, tokio seifo vagis per trumpą laiką gali nepastebėti, o ir interjeras bus jaukesnis be tokių “detalių”. Tačiau šie seifai turi vieną trūkumą, kokio neturi sieniniai seifai. Jie neapsaugo nuo ugnies gaisro atveju, nebent jie būtų su specialiu apvalkalu ar broniruoti. Šių seifų durys užrakinamos tripusiu užsklendimo mechaniniu (D-001-15-00) ar kodiniu A klasės užraktu. Galinėje sienelėje yra specialios kiaurymės, pro kurias galima seifą pritvirtinti prie baldų arba sienos. 1 pav. pateikiamas baldinio seifo pavyzdys. Šis seifelis suvirintas iš 2 mm storio plieno. Konstrukcijoje naudojamas specialus profilis, neleidžiantis iškelti durelių nupjovus lankstus. Seifelis tvirtinamas dugne prie baldų ar kitokio tvirto pagrindo. Tai firmos “Seifuva” BS–3 modelis (1 paveikslėlis).