Įrengdami vasarnamio poilsio zoną, daugelis stengiasi naudoti natūralias medžiagas. Šiam tikslui puikiai tinka pinti lauko baldai.

Pinti baldų gamybai naudojamos įvairios medžiagos. Svarbiausia, kad žaliava būtų tampri, elastinga ir tvirta. Visa medžiaga, kuri naudojama pynimui, skirstoma į pagrindinę ir pagalbinę.

Natūralaus rotango baldai
Baldų gamyba iš natūralaus rotango yra daug pastangų reikalaujantis procesas, nes prieš pynimą vytelės turi būti kruopščiai apdorotos. Nuo rotango reikia nulupti žievę, surūšiuoti pagal storį, išvirti garuose ir išlyginti. Kilimėliai ir įvairūs kėdžių elementai gaminami iš rotango žievės.

Plonos vytelės tinka kampams formuoti ar audimo raštams, o rėmas daromas tiesiai iš storo koto
Norint surinkti rėmą, žaliavai turi būti suteikta reikiama forma (pirmiausia apdorojama garais). Kad konstrukcija susilenktų, ji parai fiksuojama specialiose staklėse. Visas būsimo gaminio detales sujungia tai pat su rotangu. Jei baldai yra lakuoti, jie ilgą laiką išlaiko natūralią tekstūrą.

Gaminiai iš rotango gaminami beveik be atliekų. Tokie baldai yra ekologiški, ilgaamžiai, atsparūs drėgmei, pasižymi mažu svoriu ir ilgu tarnavimo laiku.

Tačiau yra ir trūkumų – natūralus rotangas gana brangus. Ši medžiaga netoleruoja staigių temperatūros pokyčių, buvimo arti atviros ugnies ar šildymo prietaisų. Šie baldai reikalauja kruopščios priežiūros.

Pinti dirbtinio rotango baldai
Alternatyva natūralioms medžiagoms bus dirbtinis rotangas. Jis nebijo drėgmės, be to, tokio rotango sodo baldus galima plauti vandeniu iš žarnos.

Sintetinis rotangas pagamintas iš polietileno, gumos masės. Termiškai kaitinamos žaliavos presuojamos per įvairių formų skylutes (ekstruzijos metodas). Masei sustingus, siūlai suvyniojami į ritinius. Juostos ilgis neribojamas, todėl meistrams su ja dirbti lengviau.

Medžiagos tekstūra turi daug spalvų, atspalvių, imituoja natūralius savo „kolegas“. Natūralūs modeliai vertinami geriau, nes tai išskirtinė prekė. Tai daug pastangų reikalaujantis rankų darbas, kuris prasideda nuo žaliavų įsigijimo ir baigiasi baldų gamyba.

Techno-rotango pranašumai yra šie:

  • Maža žaliavų kaina.
  • Baldai imituoja natūralią medžiagą, todėl estetiniu grožiu nenusileidžia.
  • Ilgas tarnavimo laikas.
  • Dirbtinis pluoštas yra patvaresnis, todėl mažiau deformuojasi. Gamintojai naudoja skirtingas medžiagas, skirtingus rėmus, tankus audimas juos slepia. Naudojamos medinės sijos, kompozitiniai lydiniai, aliuminio konstrukcijos.
  • Didelis modelių pasirinkimas.
  • Natūralios medžiagos pirmauja aplinkos švaros srityje. Technorotangas ir į jį dedami dažantys pigmentai yra išbandyti pagal atitinkamus standartus.

Tikmedžio baldai derinami su dirbtiniu rotangu
Pagrindinė tikmedžio savybė – jame esančios dervos medžiagos, kurios apsaugo baldus nuo irimo bei kenksmingų vabzdžių. Net ir ilgai kontaktuojant su drėgme ar žeme, tikmedis nepablogės. Jis naudojamas statant pastatus, gaminant baldus.

Pagal stiprumą tikmedis yra labai artimas ąžuolui. Mediena nėra veikiama agresyvių rūgščių, medžiaga netrūkinėja nuo tiesioginių saulės spindulių. Tikmedis pasižymi plačia spalvų palete: nuo rožinės iki tamsiai rudos. Laikui bėgant paviršius įgauna ryškesnį reljefą, gali pasikeisti ir spalva. Korekcija atliekama naudojant laką. Kuo mediena senesnė, tuo ji atsparesnė ugniai.

Perkant tikmedžio baldų komplektą reikia atkreipti dėmesį į elementų tvirtinimą. Patikimiausi yra mediniai kaiščiai. Lauke laikiklis šiek tiek išsipučia ir tampa dar stipresnis, skirtingai nuo varžtų jungties. Varžtai dažniausiai užmaskuojami kaip mediniai kaiščiai, kurie gali nukristi ir sugadinti patrauklią baldų išvaizdą.

Visi tikmedžio baldų elementai turi būti kruopščiai apdoroti. Laikui bėgant ant paviršiaus gali atsirasti sidabrinė danga, kurią galima lengvai pašalinti šepetėliu.

Pinti baldai – privalumai ir trūkumai
Žaliavų pasirinkimas priklauso nuo regione augančių augalų, tinkamų audimui. Azijoje, Afrikoje, kai kuriose Australijos dalyse nuimamas rotango derlius. Norėdami tai padaryti, žmonės išvalo ir išdžiovina rotango palmės žievę. Ji gali siekti 200–300 metrų ilgį, gerai lankstosi, yra audimo žaliava.

Taip pat naudojami nendrių stiebai, daugiausia povandeninė dalis. Drėgmė ir porėta vidinė struktūra daro juos lanksčius. Savybės yra prastesnės nei rotango pagal ruošinių ilgį (nuo 1 iki 2,5 m). Tinka atskirų ažūrinių elementų gamybai: kėdžių atlošams, sofoms.

Vidurinėje juostoje kaip pagrindinė žaliava naudojamos gluosnių vytelės ir ievų šakelės. Daugelis šių augalų rūšių auga įvairiose vietose. Pynimui daugiausia tinka jauni krūmų ir medžių ūgliai.
Bambukas daugiausia naudojamas rėmams. Augalo kamienų tvirtumas ir lengvumas tinka pintiems baldams gaminti. Vidutinio klimato sąlygomis pagrindas yra pagamintas iš lazdyno šakų. Po terminio apdorojimo jie tampa lankstūs ir išlaiko stiprumą.

Pinti baldų iš natūralių medžiagų privalumai:

  • Estetinis patrauklumas, komplektų išskirtinumas. Daiktai audžiami rankomis, kiekvienas meistras taiko individualias technologijas, parenka ir ruošia žaliavas.
  • Ekologinis medžiagos grynumas.
  • Pinti baldai yra lengvi, tačiau patvarūs.
  • Tinkamas technologinis žaliavų apdirbimas, surinkimas, apsauginių mišinių (drėgmei atsparių lakų) užtepimas daro ilgaamžiškumą.
  • Produktus lengva prižiūrėti. Nusiurbkite dulkes, tada nuvalykite šiek tiek drėgna minkšta šluoste.

Didelė drėgmė, staigūs temperatūros pokyčiai neigiamai veikia rotango baldus. Geriau juos naudoti dengtose vietose (terasoje, pavėsinėje). Šaltuoju metų laiku jie įnešami į kambarį saugojimui. Produktai gali išdžiūti, jei jie ilgą laiką bus veikiami tiesioginių saulės spindulių.

Pinti lauko baldai ekoseses.lt

Ankstesnis straipsnisAkcijos ir nuolaidos picų pristatymui Vilniuje
Kitas straipsnisKAIP GELBĖTIS NUO PIGMENTINIŲ DĖMIŲ?