Biocidai – tai cheminiai ar biologiniai mišiniai, skirti kontroliuoti kenksmingus organizmus. Kenksmingi organizmai gali būti patys įvairiausi: pradedant virusais, bakterijomis ir pelėsiais, baigiant vabzdžiais, graužikais, plėšrūnais. Kadangi biocidai dažniausiai naudojami tarp gyvulių augintojų, jie glaudžiai susiję su veterinarija, gyvulių priežiūra.

Pirmiausia reikėtų pradėti nuo detalizavimo, kokių apskritai būna biocidų. O jų pasiūla – labai gausi: pelėms ir žiurkėms naikinti, paviršių dezinfekcijai ir valymui, pašarų ir gyvūnų geriamojo vandens dezinfekantai. Yra ir biocidų, skirtų pieno linijoms, melžimo įrenginiams bei talpoms dezinfekuoti, taip pat gyvulininkystės patalpų, įrenginių paviršių plovimui ir dezinfekcijai, netgi musėms gyvulininkystės patalpose naikinti. Tam tikro tipo biocidai gali būti naudojami netgi odos ir rankų dezinfekcijai. Biocidiniai produktai yra sudaryti iš vienos ar daugiau veikliųjų medžiagų.

Lietuvoje Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra autorizavusi 4, 14, 18, 19 ir 22 tipo biocidinius produktus, skirtus naudoti pašarams, gyvūnų auginimo, laikymo ir transportavimo priemonėse, skirtus tik gyvūnų kūnams arba jų dalims dezinfekuoti ir konservuoti.

Nors ir akivaizdu, kad biocidai būtini saugant žmogaus ir visuomenės sveikatą, turtą bei aplinką, dėl savo prigimties, kai kuriais atvejais jie gali pakenkti žmonėms, gyvūnams ar aplinkai. Dėl šios priežasties, prieš nusprendžiant naudoti šiuos cheminius mišinius savo reikėtų gerai pagalvoti techninius dalykus, pasikonsultuoti su specialistais, ar tam tikromis aplinkybėmis biocidus galima naudoti.

Taip pat labai svarbu biocidus, kurie susiję su veterinarija ir gyvūnais, pirkti iš patikimų pardavėjų, kad nepasireikštų jokie šalutiniai efektai ir nepakenktumėte savo ūkiui ar sau patiems.

Atsižvelgiant į biocidų keliamą riziką, tačiau tuo pačiu ir teikiamą naudą bei efektyvumą, Lietuvoje priimami griežti sprendimai leisti ar neleisti mūsų šalyje naudoti tam tikrus biocidus. Jeigu leidžiama, griežtai reglamentuojamos sąlygos, kada tai galima daryti. Vykdant rinkos ir naudojimo priežiūrą yra užtikrinama, kad į rinką patektų ir būtų tiekiami tik autorizuoti biocidai, taip pat kad būtų laikomasi nustatytų sąlygų. Taigi galite būti ramūs – visos Lietuvoje esančios cheminės medžiagos – biocidai, yra saugūs ir patikimi naudoti.

Ankstesnis straipsnisSiaubo filmai – pramoga ar kankynė?
Kitas straipsnisIdėjos, ką galima nuveikti Vilniuje

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here