juvelyrika

Paprastai juvelyrikos gaminai yra siejami su prabanga, išskirtinumu, puošnumu bei grožiu. Ir tai – tiesa, tačiau reikėtų nepamiršti, kad juvelyrikos pasaulis yra kur kas įdomesnis bei paslaptingesnis  nei gali pasirodyti iš pradžių. Taigi, kuomet pokalbio tema tampa juvelyrikos gaminiai, būtina pabrėžti ne tik jų teikiamą grožį bei eleganciją, bet ir įdomius, netikėtus faktus. Su keliais iš jų turite progą susipažinti ir jūs.

• Jei reikėtų įvardinti vieną iš brangakmenių, be kurio dažnai neįsivaizduojami juvelyrikos gaminiai, kaip teigiama https://premiere.lt/, tai būtų deimantai. Tačiau bene svarbiausia tai, kad daugelis žmonių galvoja, kad būtent jie ir yra labiausiai vertinama ir brangiausiai kainuojanti medžiaga, kokią tik galima panaudoti gaminant juvelyrinius dirbinius. Vis dėlto, turime jus nuvilti, kadangi šiuo aspektu visų taip mėgstamus deimantus lenkia smaragdai.

• Daugelis puikiai žino, kad auksas  yra įvairių spalvų. Vis dėlto geriausiai visiems yra pažįstamas bei labiausiai populiarus – geltonos spalvos auksas. Tačiau tik nedaugelis žino įdomų faktą, kad geltonos spalvos auksas, vos tik sumaišytas su kitais metalais, keičia savo spalvą.

• Dar vienas akmuo, be kurio dažnai neįsivaizduojami juvelyrikos gaminiai, yra opalas. Kalbant apie brangiuosius akmenis, paprastai yra įsivaizduojama, kad tai – žaliavos, kurios sudarytos vien tik iš kietųjų dalelių. Dažnu atveju taip ir yra, tačiau tik ne tuomet, kai kalbame opalą, kadangi net trečdalį jo sudaro… vanduo.

• Juvelyrikos gaminai labai dažnai puošiami perlais, o auskarai, vėrinys ar žiedas, puoštas šia gamtos dovana, tikrai nudžiugins kiekvieną dailiosios lyties atstovę. Gamtos dovana – pasakėme neatsitiktinai, kadangi perlus iš tiesų mums dovanoja gamta. Tačiau, ar kada susimąstėte apie tai, koks buvo didžiausias gamtos dovanotas perlas? Jo svoris – iš tiesų stebinantis; pasirodo, siekė net 6,3 kilogramo. Šis nuostabus radinys buvo surastas Filipinuose.

• Daugelis žmonių galvoja, kad aukso paieškos yra labai sudėtingos. Ir tai – tikrų tikriausia tiesa, tačiau nereikėtų pamiršti, kad sudėtinga yra surasti ne tik aukso, bet ir perlų. Pasirodo, perlas randamas tik vienoje iš 10 000 austrių.

• Ar akmenys, kuriais puošiami juvelyrikos gaminiai, gali turėti ką nors bendro su dangumi? Tikrai taip – štai, pavyzdžiui, puikiai visiems žinomas nefritas yra vadinamas dangaus akmeniu.

• Dar vienas įdomus faktas apie deimantus. Jie minimi taip seniai, kad atrodytų, jau nebeaišku, kiek laiko šis nuostabus dalykas apskritai egzistuoja. Ir iš tiesų – jei vis dar skundžiatės, kad nežinote, kuomet atsirado šie geriausi merginų draugai, nieko keista – pasirodo, jie egzistuoja jau 3 milijonus metų.

• Ne paslaptis, kad auksas nuo senų senovės yra randamas įvairiausiuose pasaulio kampeliuose. Tačiau, ar kada susimąstėte, kiek jo apskritai buvo iškasta? Skaičiai ne tokie jau ir kuklūs – jei sudėtume visą iškastą auksą, jis užimtų net 16 m kubą.

• Kaip matyti, jau iškasta nemažai aukso. Vis dėlto, šio tauriojo metalo ištekliai yra iš tiesų stulbinantys. Skaičiuojama, kad vandenynų gelmės dar slepia apie 10 bilijonų tonų aukso.

• Dar vienas įdomus faktas apie aukso atsargas: teigiama, kad jų daugiausiai yra JAV teritorijoje.

• Ne paslaptis, kad iš aukso yra ne tik gaminami juvelyriškos dirbiniai – šis metalas naudojamas ir kitiems tikslams. Štai, pavyzdžiui, vienas labiausiai stulbinančių faktų yra tas, kad auksas yra naudojamas NASA kosmonautų šalmams padengti. Tai daroma todėl, kad būtų sukurta patikima apsauga nuo šviesos bei karščio.

• Ko gero, daugeliui įdomu sužinoti, o kokia situacija buvo mūsų krašte? Kad šiandien mūsų šalies juvelyrai geba pagaminti įstabius juvelyrinius dirbinius, tai žino visi, tačiau kokia situacija buvo anksčiau? Pasirodo, tikra nebuvo blogai – 16 – 17 amžiuje dabartinėje mūsų šalies teritorijoje gyvenę meistrai gebėjo pagaminti puikius papuošalus. Be to, jau tada buvo teigiama, kad juvelyrai turėjo būti ne tik gero skonio, kantrybės bei atidumo nestokojantys meistrai, bet ir tikrų tikriausi chemikai.

Kaip matyti, juvelyrikos pasaulis tikrai turi kuo nustebinti – net nepagalvotume, kad tiek daug aukso jau buvo išgauta ir kiek dar daug jo slepiasi; kokį įspūdingą perlą kadaise padovanojo gamta. Na, o pabaigai belieka tik įvertinti ir šių dienų juvelyrikos tendencijas. Tad, kokie juvelyrikos dirbiniai yra populiariausi šiuo metu? Pasirodo, pirmenybę reikėtų teikti minimalistiniams stiliui, matiniams paviršiams, geltonam bei baltam auksui, vengti pernelyg didelio kiekio detalių.

Ankstesnis straipsnisFejerverkai stebina ne tik grožiu, bet ir netikėtais faktais
Kitas straipsnisMetalinių detalių tekinimas ir frezavimas