Grindys –  tai viena iš svarbiausių interjero įvaizdžio dalis. Tačiau ne mažiau svarbu, kad grindys ne tik puoštų namus.  Jomis turi būti malonu vaikščioti, jos turi kelti kuo mažiau triukšmo.  Tad reiktų atkreipti dėmesį ir į grindų savybes. Yra daugybė skirtingų medžiagų, skirtingas savybes ir skirtingą išvaizdą turinčių dangų: įvairiausių spalvų, nevienodo atsparumo trinčiai, drėgmei, valymo priemonėms.

Kiekviena grindų danga turi savo privalumų ir trūkumų. Danga turi būti patvari – nesulankstyta, nedeformuota ir pakankamai atspari dėvėjimuisi. Svarbu, kad dangos konstrukcija atitiktų jos paskirtį, pvz., vonios kambariui reikia rinktis neslidžią, vandeniui atsparią medžiagą. Šaltos grindys gali sugadinti nuotaiką ir įspūdį bet kokiame bute, koks beišpuoselėtas jis būtų, todėl danga turi būti šilta, maloni paliesti, be to saugoti nuo triukšmo, ypač miegamajame ir vaiko kambaryje. Tai, kuo mes vaikštome, taip pat yra interjero dalis, todėl grindų danga turi harmoningai įsilieti į aplinką ir ją puošti.

Grindų istorija

Visais laikais visose šalyse žmonės itin daug dėmesio skirdavo grindims. Jau gilioje senovėje išsivysčiusiose šalyse, tokiose kaip Egiptas, Indija, Kinija, grindims tikrai buvo skiriama daug dėmesio.

Pagrindinė medžiaga, kurią naudojo, buvo mediena. Dvaruose būdavo ir akmeniniu grindų, tačiau ne tiek daug, nes jos šaltos. Iš medžio padarydavo lenteles ir jas klodavo ypatingu būdu – tai šiandieninio parketo prototipas.

Renesanso laikotarpiu parketui dėmesio imta skirti dar daugiau. Parketas visais laikais buvo prabangos dalykas, jį įsirengti galėdavo tik pasiturintys žmonės, todėl tai tapo dvarų prabangos elementu.

Tais laikais parketas nebuvo toks gražus kaip dabar. Savo kokybę jis pasiekė tik XVII a. Išsivysčiusiose Europos šalyse.

XVI amžiaus viduryje parketą pradėjo kloti raštais, piešiniais.

XVII amžiaus pabaigoje medinės lentelės tapo meno išraiška, šiek tiek vėliau ant jų pradėjo raižyti raižinius. Laikui bėgant medinių grindų pasirinkimas labai išaugo. Buvo renkami medžiai su įdomesne tekstūra, dėl to buvo galima pagaminti ir įdomesnes grindų lentas.

Parketas buvo gaminamas ne vien lentelėmis, bet ir gabalais. Tokį parketą vadino gabaliniu. Nuo XVII a. iki XIX a. parketas buvo gaminamas tik rankom. Masinė parketo gamyba prasidėjo tik XIX a. septyniasdešimtaisiais metais.

Visais laikais žmonės manydavo, kad grindys turi būti ne tik tvirtos, bet ir puošnios. Visada joms būdavo skiriama ypatingas dėmesys.

Laminuotos grindys

Laminuotos Grindys – tai grindų danga, kuri pagaminta iš didelio tankumo medžio plaušo plokštės ir padengta melamino derva (laminatu). Lentos storis yra nuo 6 iki 12 mm. Plotis – nuo 80 iki 400 mm. Ilgis – nuo 500 iki 1450 mm. Apatinis grindų sluoksnis nepralaidus drėgmei. Grindys klojamos nenaudojant klijų. Danga atspari šiluminiam, mechaniniam poveikiui, neblunka.

Laminuotos grindys dažniausiai pasirenkamos praktiškumui ir taupymui, kadangi jos reikalauja mažiausiai priežiūros, yra bene paprasčiausiai įrengiamos ir pakankamai atsparios. Jų trūkumai: gali kaupti dulkes, natūraliai šaltos, jei nėra įrengtos šildomos grindys, gali skilti ar trūkinėti.

Laminuotos grindys

Kamštinės grindys

Kamštinės grindys yra visiškai natūralus produktas sukurtas naudojant naujausias technologijas. Tolimose šiltose šalyse, išsidėsčiusiose Viduržemio jūros vakaruose – Ispanijoje, Portugalijoje, Graikijoje, kai kuriuose Alžyro, Maroko, Tuniso rajonuose, Italijos ir Prancūzijos pietuose, – auga kamštiniai ąžuolai, kurių žievė turi unikalią korinę struktūrą. Kiekviename kubiniame centimetre yra nuo 30 iki 42 milijonų šios struktūros akučių. Tokia struktūra sąlygoja puikias kamščio savybes:  lengvumą, atsistatymą po suspaudimo, šilumos ir garso izoliaciją, atsparumą drėgmei, ypatingą atsparumą trinčiai. Iš kamštienos pagamintos dangos yra antistatiškos, antialergiškos, nepūvančios, nepelyjančios bei nekaupiančios dulkių. Dažniausiai šios grindų dangos prie pagrindo yra klijuojamos. Kamštinės dangos yra ekologiškos. Jas gaminant bei naudojant nėra kertami medžiai ar kitaip eikvojami gamtos resursai. Gamybai yra naudojama tik subrendusių kamštinių ąžuolų žievė, kuri tuoj pat regeneruoja ir susidaro nauja žievė.

Parketas

Parketas pasižymi puikia kokybe, ilgaamžiškumu. Parketas gaminamas iš ąžuolo, balinto ąžuolo, buko, uosio, balinto uosio, riešuto, vyšnios. Būtent mediena suteikia parketui daug teigiamų savybių: jis išlaiko šilumą, turi teigiamą poveikį sveikatai ir aplinkai ekologiniu atžvilgiu. Parketas padengtas aukščiausios kokybės laku, kuris garantuoja gerą grindų dangos išvaizdą ilgą laiką. Statmeni vienas kitam klijuoto medžio sluoksniai sumažina parketlenčių judėjimą, jos atsparesnės atmosferos pokyčiams.

Dvisluoksnės parketlentės

Dvisluoksnę parketlentę sudaro 2 sluoksniai:

  • viršutinis – kietmedžio lukštas,
  • apatinis – daugiasluoksnė beržo fanera.

Dvisluoksnės parketlentės gaminamos tik su sujungimu. Parketlentės su tokiu sujungimu turi būti klijuojamos prie pagrindo ir negali būti klojamos plaukiojančiu būdu ant pakloto. Todėl visos dvisluoksnės parketlentės yra klijuojamos.

Dvisluoksnės parketlentės

Trisluoksnės parketlentės

Trisluoksnes parketlentes sudaro 3 sluoksniai:

  1. viršutinis – kietmedžio lukštas,
  2. vidurinis – tangentinio pjovimo (statmenos rievės) spygliuočių medienos tąšeliai,
  3. apatinis – spygliuočio medienos lukštas.

Šio tipo grindinės lentos gali būti sujungiamos dvejopai: sujungimu „įlaidas/išdroža“ arba viena iš daugelio laminuotose grindyse sutinkamų „klikų“ modifikacijų. Parketlentės su „klik“ sujungimu dedamos ant pagrindo plaukiojančiu būdu su paklotu. Toks klojimo būdas yra paprastesnis ir greitesnis už klijavimą.

tris

Pvc grindų danga

PVC (linoleumas)arba vinilo poli chlorido grindų danga  – viena populiariausių grindų dangų, pasižyminti  ypač  lengva priežiūra. Šios rūšies grindų danga ilgaamžiška, o svarbiausia, jog dauguma PVC grindų dangos kolekcijų, nereikalauja jokių papildomų apsauginių plėvelių visą jos tarnavimo laiką. Dėl sustiprinto paviršiaus sluoksnio, šios grindų dangos ypač tinka patalpoms, kuriose itin aktyvus judėjimas. Kai kurios PVC grindų dangų kolekcijos tinkamos ir patalpoms, kuriose keliami aukšti higienos reikalavimai. PVC grindų dangos pasižymi įvairiu raštų bei spalvų kolekcijų pasirinkimu, net ir labai tikroviškai atrodančių natūralių medžiagų imitacijų: metalo, akmens, marmuro, plieno, medžio, žolės ir net lapų.

Medžio masyvo grindys

Medžio masyvo lentos buvo pirmoji medinė grindų danga ir visų šiuolaikinių medinių grindų pradžia. Visiškai neseniai lentines grindis klojo tik pačiuose paprasčiausiuose ir prasčiausiuose statiniuose – bendrabučiuose, vasarnamiuose, sporto salėse ir pan. Dabar prasidėjo lentinių grindų renesansas.

Medžio masyvo lentos pačios tikriausios ir natūraliausios – sveikos, neklijuotos ir itin ilgaamžės. Jos neprilygstamos savo tylia prabanga ir išraiškingumu. Masyvo lentos yra ilgos, ištisinės, neklijuotos, obliuotos, dažniausiai gaminamos iš ąžuolo arba uosio.  Dėl didelės drėgmės medžio masyvo lentos neklojamos drėgnose patalpose: vonios kambariuose, dušuose  ar kitur, kur gali kauptis drėgmė.

Nuo ankstesnių jos skiriasi medienos džiovinimo kokybe ir tuo, kad dabar jos dažniausiai gaminamos iš brangių medžių. Be to, šiuolaikinės grindų lentos iš šonų turi išdrožas ir keteras, leidžiančias gerai suglausti puses. Kitaip sakant, šiandieninės grindų lentos – tai tos pačios medinės grindys, tik sukurtos taikant naują technologiją.

Medžio masyvo grindys

Akmens masės plytelės

Akmens grindų plytelės, gaminamos iš natūralaus akmens, pasižymi gaminio kokybe ir įvairumu. Jų siūlome įvairaus paviršiaus ir kraštų apdirbimo, naudojamų tiek lauke, tiek pastato viduje.  Natūralaus akmens savybė yra išskirtinis stiprumas, lyginant su kitomis grindų dangos medžiagomis, bei stabilumas esant temperatūros svyravimams.  Akmens dangos grindų danga atspari vandeniui ir chemikalams, todėl puikiai tinka drėgnose patalpose ir prie įėjimų, kur dažnai būna šlapia ir žemėta. Dar maloniau ir praktiškiau, jei grindys yra šildomos – tuomet ir vanduo išdžiūsta greičiau, ir kojoms maloniau.

Dekoratyvinės liejamos polimerinės grindų dangos

Pagrindinis tokios dangos komponentas yra epoksidinės dervos. Vienas didžiausių epoksidinių liejamų grindų privalumų – ilgaamžiškumas bei estetinis vaizdas. Taip pat, tokios grindys gali būti naudojamos kartu su grindiniu šildymu. Vienas pagrindinių tokių išskirtinių grindų privalumų yra skaidrumas. Jis leidžia po viršutiniu sluoksniu įamžinti bet ką – nuotraukas, logotipus, netgi 3D vaizdus. Be to tokios grindys turi daug privalumų:

  • Atsparumu nusidėvėjimui
  • Nedulkančios
  • Cheminiu atsparumu agresyviose aplinkose
  • Ilgaamžiškumu
  • Lengvai prižiūrimos
  • Nekenksminga eksploatacija

Išvados

Tinkamai pasirinkta gyvenamojo namo grindų danga gali puikiai derėti su interjeru ir suteikti estetinį pasitenkinimą. Tačiau iš gražiai atrodančių grindų bus maža naudos, jei jos praleis garsus, drėks, deformuosis ar šals. Todėl parenkant grindis svarbu, kad jos atitiktų patalpos paskirtį, būtų lengvai valomos, prižiūrimos ir gražiai atrodytų ilgą laiką.

Ankstesnis straipsnisMašinų spalvų gama
Kitas straipsnisTuristiniai žygiai. Žygiai pėsčiomis

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here