fejerverkai

Kuomet kalbame apie fejerverkus, dažniausiai sakoma, kad jų grožis – nors ir laikinas, tačiau stebinantis ir nuostabus. Ir tai – tikrų tikriausia tiesa, tačiau svarbu pabrėžti, kad jie stebina ir netikėtais faktais. Tik nedaugelis žino, kad fejerverkai skaičiuoja daugybę metų ir gali pasigirti įdomia istorija. Ne paslaptis, kad ugnis žmogui buvo reikalinga nuo pačių seniausių laikų: tik jos dėka buvo galima apšildyti būstus, gaminti valgį ar pasišviesti. Įdomu tai, kad buvo laikas, kuomet ugnis atlikdavo ir apsauginę funkciją – išbaidydavo netikėtai užklydusius žvėris. Tik po kurio laiko ugnis žmogui pradėjo tarnauti ir dar keliais tikslais – dekoratyviniu bei pramoginiu. Tai nutiko, kai buvo išrasti pirmieji fejerverkai.

1 – Įdomu tai, kad daugelis žmonių galvoja, jog fejerverkai buvo išrasti neseniai. Tačiau nieko panašaus, kaip rašoma saliutas.lt – pirmieji fejerverkai dangų nušvietė maždaug prieš tūkstantį metų. Nors įvairūs istoriniai šaltiniai tvirtina įvairias versijas, daugiausia duomenų liudija, pirmieji šį puikų dalyką išrado kinai.

2 – Tačiau, ko gero, kur kas labiau yra įdomu sužinoti, kaip atrodė pirmieji fejerverkai. Na, o jie tikrai buvo netikėti ir nei trupučio nepanašūs į tuos, kuriuos turime dabar. Teigiama, kad anuometiniai fejerverkai buvo štai tokie: į bambuko vamzdelius buvo suberiamas mišinys iš kalio salietros, sieros bei akmens anglies.

3 – Nuo tada, kai atsirado ką tik aprašyti ir netikėtai atrodantys pirmieji fejerverkai, jie nuolat tobulėjo, tačiau svarbiausias dalykas, kad nepriklausomai nuo to, kokie jie buvo, kaip atrodė ir kokį reginį sukurdavo, visada buvo labai populiarūs, o eksportuoti juos nebuvo galimybės. Būtent dėl šios priežasties, kiekvienas senovėje gyvenęs dvarininkas turėjo po fejerverkų meistrą – žmogų, kuris buvo atsakingas  už fejerverkų gaminimą ir jų leidimą. Ir tik nedaugelis žino dar vieną įdomų faktą, kad garsusis Leonardo Da Vinči taip pat kadaise viename iš Italijos dvarų užėmė šias garbingas pareigas.

4 – Ne paslaptis, kad šiandien svarbiausias dalykas, dėl kurio galime grožėtis nuostabiu fejerverkų grožiu, yra puikios jų spalvos. Tačiau ne paslaptis ir tai, kad jos iš niekur neatsiranda. Vis dėlto, spalvų paslaptis bent iš dalies buvo įminta jau labai seniai. Dar prieš 400 – 500 metų buvo žinoma, kad: natris suteikia geltonos, stroncis raudonos, o bario druska – žalios spalvos.

5 – Legenda byloja, kad pirmasis europietis, kuriam teko garbė  ir laimė stebėti šį didingą išradimą, buvo Markas Polas. Tai nutiko jam atvykus į kinų imperatoriaus anūkui priklausantį dvarą, kurio prieigose buvo leidžiami fejerverkai. Iki tol europiečiai nieko nežinojo apie fejerverkus ir tuo labiau nebuvo jų regėję, tačiau viskas pasikeitė po Marko Polo apsilankymo šiam dvare – jie galėjo klausytis ne tik stebinančių pasakojimų apie fejerverkų kuriamą grožį, bet ir patys bandyti sukurti ką nors panašaus.

6 – Vis dėlto, fejerverkai ne visada buvo tokie, kokių buvo tikėtasi. Ypač įspūdingą reginį, dar vadinamą didžiuoju fejerverku, kadaise galėjo pamatyti japonai. Viskas nutiko tuomet, kai net 700 kg svėrusi raketa sprogo, apie save sudarydama maždaug vieno kilometro skersmens ugnies kamuolį. Galima tik įsivaizduoti, koks įspūdingas buvo šis reginys.

7 – Šiandien jau ir sunku įsivaizduoti šventę, kurios metu dangus nebūtų nuspalvinamas ryškiais, iš toli matomais fejerverkais. Švenčių organizatoriai tvirtina, kad fejerverkai yra puikus pasirinkimas siekiant norint sužadinti šventės dalyvių smalsumą ir jį palaikyti viso vakaro metu. Be to, teigiama, kad įspūdingas fejerverkų šou tampa vienu svarbiausių šventinių akcentų. Tačiau nereikėtų manyti, kad tokia nuomonė būdinga tik šių dienų švenčių organizatoriams. Pasirodo, toks požiūris į fejerverkus buvo populiarus dar 19 – ame amžiuje.

8 – Nors fejerverkų gamybai yra taikoma daug griežtų reikalavimų, vis dėlto, skaudžių nelaimių taip pat kartais nepavyksta išvengti. Viena jų įvyko 2000 metais Olandijoje, Eshede, kuomet sprogo fejerverkus gaminantis fabrikas.

9 – didelė dalis žmonių yraįsitikinę, kad fejerverkų gamyba – tai jauniems žmonėms skirtas darbas. Ir ištiesų, daugelyje šalių šioje srityje dirba jauni žmonės, tačiau, jeiatkreiptume dėmesį į tokias šalis, kaip Portugalija, Malta ar Italija,pamatytume, kad čia už fejerverkų gamybą yra atsakingi ir 70 – ies, ir net 80 –ies metų žmonės. 

Ankstesnis straipsnis10 patarimų, kaip namų erdvei suteikti jaukumo ir išskirtinumo
Kitas straipsnisJuvelyrikos pasaulis slepia daug įdomių faktų