Įsivaizduokite, kad dirbate įmonėje, kurioje nėra vadovo ir visi darbuotojai lygūs pareigose. Taip, visi vadybininkai ir specialistai, bet nė vieno direktoriaus, skyriaus vadovo, valdybos nario ar prezidento. Ar toks scenarijus šiuolaikiniame versle įmanomas?

Praktika įrodė – taip, tai visiškai įmanoma ir turi net savo pavadinimą – DAO.

Kas yra tas DAO?

DAO reiškia Decentralizuota autonominė organizacija (decentralized autonomous organization angliškai). Šis terminas atsirado dar 2016 metais, kai viena vokiečių bendrovė taip pabandė dirbti ir jiems pavyko kurį laiką gyvuoti. Kodėl ši istorija nesėkminga? Kad išvengtume ilgų aiškinimų, pasakykime tik tiek, kad dėl netobulų sutarčių, kai kurie darbuotojai pradėjo piktnaudžiauti susiklosčiusia padėtimi ir net vogti įmonės lėšas. Nors šis pavyzdys ir baigėsi žlugimu, kitos šiuo principu veikiančios įmonės pasiekė įspūdingų rezultatų.

DAO principas yra gana paprastas – įmonėje dirba įvairių sričių specialistai, kurie neturi tiesioginio vadovo. Nėra direktoriaus, nėra skyriaus vadovo, kuris deleguotų darbus, juos tikrintų ir vertintų rezultatus, pagal tai organizuotų tolimesnę verslo plėtrą. Viskas atliekama be vadovų. Bet kaip taip įmanoma? Juk reikalingas konsensusas tam tikrais klausimais – bendras sutarimas.

Čia į pagalbą ateina kripto technologijų principai. Kiekvienas įmonės darbuotojas gauna tokenus – tam tikrą vidinę valiutą, nuo kurios priklauso sprendimų priėmimo teisės ir gali priklausyti atlygis už darbą.

Jei darbuotojas turi vieną tokeną, reiškia jis turi vieną balsą. Darbuotojams yra sudaromos sąlygos užsidirbti papildomų tokenų už pasiekimus darbe ir vystant verslą. Tokiu būdu kai kurie darbuotojai gali turėti du ir daugiau tokenų.

Jei reikia nuspręsti tam tikrą strateginį klausimą, suorganizuojamas skaidrus balsavimas, kuriame dalyvauja visi darbuotojai. Kiek tokenų – tiek ir balsų. Taip užtikrinama, kad balsavimas būtų skaidrus ir sprendimas būtų priimamas demokratišku būdu. Balsuojama elektronini būdu, todėl tai neužima daug laiko ir darbuotojai neatitraukiami nuo darbo ilgai trunkančiuose darbiniuose susirinkimuose.

Kas nustato DAO principus?

Kriptovaliutų rinkoje tokenai nebėra jokia naujiena. Tai pakankamai seniai veikianti ir jau gerai išdirbta technologija, kuri gali būti pritaikyta net ir nedidelėse vos kelių žmonių įmonėse. Tokių decentralizuotų santykių esmė yra socialinis kontraktas – savotiška sutartis, numatanti, ką gali ir ko negali daryti kiekvienas darbuotojas, kada jis turi teisę organizuoti balsavimą vienu ar kitu klausimu.

Socialinis kontraktas numato ir kitą svarbų momentą – atlygį už darbą. Jei DAO įmonės dirba skaidriai, jų mėnesinės pajamos yra pakankamai aiškios jau per pirmąją naujo mėnesio savaitę, todėl pelnas gali būti padalinamas atitinkamai visiems darbuotojams priklausomai nuo to, kiek tokenų kiekvienas turi.

Ar tokių įmonių yra Lietuvoje?

Taip, yra. Viena tokių – naujienų portalas 77.lt, kuris dirba pagal DAO principus. Tai unikalus bandymas dirbti su naujienų portalu, nors pasaulyje yra ne vienas bandymas DAO principais valdyti tinklaraščius.

Ankstesnis straipsnisKAIP GELBĖTIS NUO PIGMENTINIŲ DĖMIŲ?
Kitas straipsnisKrovinių gabenimo rūšys ir jų ypatybės