virusas

Kompiuterinių virusų kūrėjai vis dažniau ir dažniau išvengia baudžiamosios atsakomybės. Ir tam yra gana realus paaiškinimas. Tiesa, be sąmokslo teorijų čia neapsieisime, tačiau akivaizdu, kad virusų kūrėjai yra paklausūs ne tik „tamsiojoje pusėje“, bet ir oficialiose valdžios institucijose. Juk geriau turėti virusų kūrėją ir programišių savo organizacijoje ir priversti jį dirbti valdžiai, nei uždaryti jį į kalėjimą 2 metams.

Deja, ne visi virusų kūrėjai baigė taip laimingai.

Robertas Morrisas – 3 metai lygtinai. Robertas Morrisas 1988 sukūrė pirmąjį „kirminą“ Morris Worm, kuris pridarė žalos daugiau nei 6000 kompiuterių. Tuo metu tai buvo labai daug, nes kompiuterių era tik buvo prasidėjusi JAV. Įdomu tai, kad vėliau Robertas Morisas tapo kompiuterinių mokslų dėstytoju ir inžinieriumi ir yra vienas iš keturių Y Combinator kompanijos įkūrėjų.

Davidas L. Smithas – 20 mėnesių kalėjime. Davidas Smithas 1999 metais sukūrė vieną garsiausių ir daugiausiai žalos pridariusių kompiuterinių virusų – Melissa. Už tai jis gavo 20 mėnesių kalėjime, nors iš pradžių buvo siūloma 5 metai. Priežastis – jis sutiko bendradarbiauti su teisėsauga atskleidžiant kitus kompiuterinius nusikaltimus. Jam taip pat buvo išrašyta 5000 JAV dolerių bauda.

Aleksandras Paninas ir Hamza Bandelladj – 24 metai kalėjime. Paninas sukūrė virusą SpyEye, kuris yra garsiojo Zeus viruso klonas. Marokietis programišius Bandelladj buvo atsakingas už viruso platinimą ir gavo 15 metų kalėjimo. Virusas pavogė gausybė finansinių duomenų, kurie pridarė milijonus dolerių žalos.

Labiausiai ieškomas kompiuterinis nusikaltėlis yra Jevgenijus Bogačiovas. Jis sukūrė žymųjį Zeus virusą, taip pat prisidėjo prie Cryptolocker tipo virusų atsiradimo, kurie reikalauja išpirkos už užkoduotus kompiuterio duomenis. Šiuo metu FTB už Bogačiovo buvimo vietos informaciją, kuri padėtų jį sulaikyti siūlo 3 milijonus dolerių.

Naujausias ir garsiausias kompiuterio virusas yra NotPetya, kuris užrakina kompiuterius ir reikalauja išpirkos Bitcoin valiuta. Ukrainos teisėsauga suėmė 51 metų Sergėjų Neverovą ir grasina jam 3 metais kalėjimo, tačiau kyla rimtų abejonių, ar iš tikrųjų šis kompiuterių mėgėjas iš mažo Ukrainos miestelio gali būti tokio klastingo ir gudraus viruso kūrėju. Jis iš tiesų platino virusą, tačiau mokomaisiais tikslais po to, kai publikavo video instrukciją, kaip atsikratyti šio viruso nemokant išpirkos. Panašia veikla užsiima ir ne vienas interneto portalas, pavyzdžiui, novirus.uk, kurių tikslas – padėti žmonėms išsivalyti savo kompiuterius nuo virusų.

Vienas iš baisiausių ir daugiausiai žalos pridariusių virusų yra ILOVEYOU. Jo kūrėjai filipiniečiai programuotojai Reonel Ramones ir Onel de Guzmanas buvo sulaikyti 2000 metais, tačiau tuo metu Filipinai neturėjo įstatymo, kuriuo remiantis būtų galima nubausti už tokią piktadarystę. Suimtieji buvo paleisti, tačiau po 2 mėnesių Filipinų vyriausybė priėmė naują e-komercijos įstatymą, kuriame jau buvo numatyta atsakomybė už tokius pažeidimus.

Kaip matote, ne visi programišiai susilaukia teisingos atsakomybės, nes egzistuoja įvairios išlygos ir spragos. Be to tai labai protingi žmonės, galintys apsiginti pasinaudojant teismų praktikos ar visos teisinės sistemos trūkumais. Taip pat jų veiklą stebi atsakingi saugumo sistemos pareigūnai.

Ankstesnis straipsnisEkskursija po Klaipėdą
Kitas straipsnisAukštaičių virtuvė