Kiekvienas automobilio vairuotojas puikiai žino, jog norint mėgautis saugiomis ir patogiomis kelionėmis, nuolat reikia rūpintis savo transporto priemone. Tai reikėtų daryti reguliariai, nelaukiant, kol skydelyje užsidegs nerimą keliančios lemputės. Nors tam tikri darbai priklauso ir nuo važinėjimo dažnio, ir nuo konkrečios transporto priemonės, žemiau pateikiamas sąrašas turėtų padėti susigaudyti, kokiomis užduotimis teks pasirūpinti.
Kasmėnesinė apžiūra
· Rūko žibintai, posūkio signalai ir kitos lemputės. Gana lengva pastebėti neveikiantį priekinį žibintą, tačiau kiti nėra tokie akivaizdūs, todėl kas mėnesį reikėtų apeiti automobilį ir juos apžiūrėti.
· Alyvos ir aušinimo skysčio lygis. Patikrinkite šiuos skysčius tuomet, kai variklis atvėsęs ir papildykite juos ruošdamiesi ilgesnei kelionei.
· Langų plovimo skystis. Labai greitai pastebėsite šio skysčio trūkumą, tačiau verčiau nelaukti ir reguliariai atsargas patikrinti patiems.
· Padangų slėgis ir protektoriaus gylis. Įsitikinkite, kad padangų slėgis yra tinkamas, o jos pačios – nenusidėvėjusios ir vis dar tinkamos kelionėms.
3 mėnesių patikrinimas
· Akumuliatorius. Pravartu patikrinti, ar visi akumuliatoriaus kabeliai yra tvirtai sujungti, o aplink jį nėra korozijos ar skysčio nutekėjimo požymių.
· Diržai ir žarnelės. Apžiūrėkite juos išoriškai – šios detalės neturėtų būti įsikilusios, įtrūkusios, nusitrynusios, išsipūtusios ar kitaip pakeitusios savo išvaizdą.
· Vairo stiprintuvo skystis. Patikrinkite skysčio lygį tuomet, kai variklis šiltas, ir prireikus jį papildykite.
6 mėnesių patikra
· Alyva ir filtrai. Tepalai ir filtrai keičiami nuvažiavus maždaug 10 tūkstančių kilometrų – jeigu automobiliu naudojatės pakankamai intensyviai, apie šiuos darbus gali tekti pagalvoti ir po pusmečio.
· Valytuvai. Jei jie atrodo pažeisti ir tinkamai nebeatlieka savo darbo, valytuvus turėtumėte pakeisti naujais – taip bus užtikrintas kur kas geresnis matomumas.
· Padangos. Nors šiuo atveju turėsite laikytis tikslių reikalavimų, maždaug kas pusmetį turėsite užsidėti atitinkamam sezonui pritaikytas padangas. Dažniausiai ratų apavai gali tarnauti ne vieną sezoną, tačiau jeigu prireiks naujų gaminių, turėkite omenyje, kad el. parduotuvėje Pigu.lt padangos pasižymi plačiu asortimentu.
· Automobilio vaškavimas. Transporto priemonę reikėtų plauti ir valyti reguliariai, tačiau maždaug du kartus per metus siūloma padengti ją vašku, kad apdaila būtų apsaugota nuo rūdžių.
Kasmetiniai darbai
· Oro filtrai. Salono oro filtrai padeda išvalyti automobilio viduje esantį orą, todėl juos patariama keisti kiekvienais metais. Tuo tarpu variklio oro filtrus reikėtų patikrinti keičiant alyvą.
· Pagrindinių sistemų patikra. Kas metus pravartu patikrinti stabdžių sistemą, įskaitant skystį, kaladėles ir kitus šios sistemos elementus. Taip pat reikėtų įvertinti amortizatorių būklę.
Kas 2 metus ir rečiau atliekami darbai
· Aušinimo skystis. Standartinis aušinimo skystis keičiamas maždaug kas 2 metus, tačiau jeigu pirksite aukštesnės kokybės produktus, šį darbą atlikti bus galima dar rečiau.
· Akumuliatorius. Dažniau tikrinti akumuliatoriaus būklę reikėtų praėjus trims metams nuo jo įsigijimo, o po penkerių verta pagalvoti apie pokyčius. Tiesa, šis aspektas priklauso nuo konkretaus modelio. El. parduotuvėje Pigu.lt akumuliatoriai nustebins ir geromis kainomis, ir plačia įvairove – čia tikrai atrasite sau tinkamiausią.
· Kiti darbai. Nors patikrinimo laikotarpiai skiriasi priklausomai nuo konkrečios transporto priemonės, bent kas kelerius metus reikėtų patikrinti uždegimo sistemą, transmisijos, pavarų dėžės skystį, kuro filtrą ir paskirstymo diržus. Susipažinkite su savo automobilio naudotojo vadovu – čia rasite dar daugiau naudingos informacijos.
Laikydamiesi šio darbų grafiko, galėsite būti tikri, jog iš savo pusės padarėte viską, kad automobilis nekeltų papildomų rūpesčių. Žinoma, kartais gali prireikti ir papildomų darbų, tačiau dažnu atveju pavyks apsiriboti vien tik šiais.