Gitaros menininkas Artūras Chalikovas: vaikystėje išgirdus gitarą pasijusdavau įsimylėjęs

Nuo šiol gitara skambės kitaip. Štai taip nusprendė trys žymūs Lietuvos gitaristai ir suvienijo jėgas į profesionalų, patirtimi ir įvairiomis technikomis nuspalvintą projektą „Vilnius Guitar Trio“. Tai dar vienas kokybiškos muzikos koncertus organizuojančios prodiusavimo kompanijos ARS Libera International projektas. Klausytojams jau įprasta, kad kiekvieną mėnesį profesionalūs prodiuseriai jiems pasiūlo naujų ir dar negirdėtų muzikinių projektų, leidžiančių atrasti naują požiūrį į muziką, klasiką, jau įprastus instrumentų skambesius.

– Iš kur semiatės idėjų naujiems koncertams? – Paklausėme ARS Libera International vadovo Gintaro Kamsiuko.
– Gyvenime yra labai svarbus inercijos dėsnis, todėl stengiamės nuolat judėti pirmyn, kad niekas mūsų negalėtų sustabdyti. Nauji sumanymai gimsta įvairiai: vieni ateina iš vidaus, tarsi kažkas stumtų ir sakytų ką ir kaip reikia daryti, kiti ateina iš išorės, neretai labai abstraktūs, juos reikia ne vieną dieną nešioti savyje, kol išsikristalizuoją į konkretų meno projektą. Taip pat į mus kreipiasi nemažai meno žmonių, kuriems reikalingi patyrę prodiuseriai ir tai dažnai perauga į ilgalaikį bendradarbiavimą. Tai nelengvas, bet labai įdomus etapas, kuomet iš pirminės minties išsivysto ir realizuojasi didelis projektas. Tai iš tikrųjų teikia didžiulį pasitenkinimą.
– Naujausias projektas – “Vilnius Guitar Trio”, susikūrė flemenko meno festivaliui „Siento Flamenco”, bet jau dabar planuojami nauji grupės koncertai ir net gastrolės. Kaip kilo mintis suvienyti tris gitaros meistrus?
– Esame įpratę visuomet žiūrėti strategiškai toli į priekį, todėl kuriant “Vilnius Guitar Trio” jau turėjome viziją kokia kryptimi toliau vystysis šis perspektyvus ansamblis. Pirmas grupės pasirodymas įvyko labai tinkamu metu, flamenko festivalyje, šventiškoje atmosferoje ir buvo labai palankiai publikos įvertintas. Artimiausiuose koncetuose ansamblis pristatys savo pilną programą, o toliau jau laukia koncertinis turas Lietuvoje ir gastrolės po užsienį. Tai logiškas judėjimas į priekį. To reikia tiek mums kaip prodiuseriams, tiek ir patiems muzikantams. Suburti tris gitaros virtuozus į vieną darnų kolektyvą brendo jau seniai, tačiau viskam turėjo ateiti savas laikas, o tuomet tai jau vyko greitai ir užtikrintai. Apskritai skaičius trys yra labai magiškas ir stiprus, tarsi magnetas pritraukia žmones bendram tikslui.
– Galima pagalvoti, jog gitara yra visiems žinomas instrumentas. Kaip tikitės nustebinti klausytojus šį kartą?
– Gitara yra vienas populiariausių ir demokratiškiausių instrumentų visame pasaulyje, todėl yra labai mėgstamas, galima pasakyti net gi mylimas dėl savo įtaigaus ir romantiško skambesio. Mes pirmiausia norėsime savo klausytojus pradžiuginti gera muzika, atverti ir sušildyti jų širdis, sukurti gerą nuotaiką ir paskleisti daug pozityvių emocijų. Todėl pristatysime labai plačią paletę visame pasaulyje žinomų ir mėgstamų kūrinių bei žanrų: romantiškąjį fusion, auksinės klasikos metamorfozes, svajingąjį džiazą, aistringąjį flamenko, melodingąjį roką. Manau žmonėms to labiausiai reikia. Aišku bus ir staigmenų, bet tegul tai lieka paslaptimi iki koncertų pradžios.
– Pats gitarą išmanote ne ką mažiau nei VGT muzikantai. Kodėl nenorėjote tapti vienu iš trijų?
– Buvo laikas kuomet daug grojau ir svajojau apie muzikanto kelią, bet aplinkybės susiklostė taip, kad atradau save prodiuserinėje veikloje ir manau, kad taip atnešu daugiau naudos visuomenei. Todėl grojimas gitara man jau liko tik kaip malonus užsiėmimas laisvalaikiu, o “Vilnius Guitar Trio” yra tikri profesionalai, kurie nuolat dalyvauja įvairiuose projektuose, o aš ir mano kolegos padėsime jiems organizuodami koncertines gastroles. Labai malonu būti šio puikaus ansamblio dalimi ir visaip ji puoselėti.
– Jūsų koncertuose visuomet šalia aukšto lygio muzikos ir net klasikos akordų skamba juokas, pokštai ir nuotaikingos improvizacijos. Skatinate klausytojus į klasiką žvelgti su šypsena?
– Tiek muzikantai tiek mūsų auditorija yra gyvi žmonės su savo džiaugsmais, liūdesiu, išgyvenimais ir skirtingomis nuotaikomis. Todėl skoningas klasikinės muzikos pateikimas drąsiau ir kitaip, padeda klausytojams ją labiau pažinti ir priimti. Tai yra ir tam tikras visuomenės kultūrinis švietimas. Labai skatiname artistų bendravimą su publika, tai labai suvienija ir suartina, bei suteikia daug pozityvių emocijų, to labai trūksta mūsų gyvenime. Svarbu, kad auditorija tai priimtų ir palaikytų.
– Kai susitinka trys profesionalai, turbūt sunku tapti vieningais, juk kiekvienas jau turi savo išskirtinį stilių ir atlikimą. Kaip pavyko apgludinti grupės narius ir pasiekti norimą rezultatą?
– Gitaristai yra linkę į individualumą, o čia dar tokie profesionalai (šypsosi). Iš tikrųjų tris skirtingas sielas suvienyti į vieną darnų ansamblį nėra paprasta. Todėl turi būti kiekvieno atlikėjo stipri valia, vidinė motyvacija ir noras paaukoti dalį savo individualumo vardan bendro tikslo ir gero rezultato. Mes susitikome, aptarėme idėją, visiems patiko ir nusprendėme suburti „Vilnius Guitar Trio“. Tai pavyko, kiekvienas iš ansamblio narių įnešė savo energijos, kūrybinio polėkio ir idėjų. Visi džiaugiasi nauju ansambliu ir labai nori drauge muzikuoti ir tuo džiaugsmu dalintis su publika.

Vilnius Guitar Trio“ scenoje stebins ne tik žinomais ir naujais kūriniai, bet ir Lietuvoje gitaros virtuozais pripažintais veidais. Vienas jų – gitaristas, fusion stiliaus, krikščioniškosios muzikos, ir net džiazo atlikėjas Artūras Chalikovas, su gitara bendrą kalbą atradęs dar vaikystėje.

– Kuo šis projektas sužavėjo talentingą ir, rodos, puikiai savo, kaip muzikanto kelią jau pramynusį gitaristą? – paklausėme Artūro Chalikovo.

– Mano tėtis buvo gitaristas ir gitaros mokytojas, kaip ir aš dabar. Todėl iš tėčio ir sužinojau apie šį instrumentą, nes gitarą girdėjau jau nuo vaikystės ir jau tada ji mano viduje sukeldavo didžiules emocijas. Iki dabar puikiai atsimenu ir dažnai dabar savo mokiniams pasakoju, jog vaikystėje išgirdus gitarą, mano širdelė suspurdėdavo taip, lyg būčiau įsimylėjęs. Dar tada išgirdau Al di Meolos kūrinį Mediterranean Sundance, kurį atliko Paco de Lucia, Al di Meola ir John McLaughlin. Gali būti, kad nuo šio kūrinio šiemet ir kilo trio idėja. Aš pats nebuvau šio projekto iniciatorius, bet šis gitaros trio žanras ypač sudomino savo meistriškumo galimybėmis. Šis trio tuo ir išskirtinis, kad šalia nėra boso, nėra būgnų, todėl turi įdėti daug darbo ir meistriškumo.

– Trys talentai vienoje melodijoje. Ar sunku atrasti bendrą kalbą?

– Turbūt bendros kalbos atrandame tiek, kiek turime bendražmogiškųjų savybių. Kaip žinia, esame jau nebe jaunuoliai, o man atrodo, kad kuo labiau žmogus subrendęs, tuo jis daugiau ir bendražmogiškas. Manau, mes puikiai randame bendrą kalbą, bet pažadame ir tobulėti.

Artimiausias projekto koncertas – jau spalio 28 d. Kaune. Ko jame laukti klausytojams?

– Jame būtinai reikia laukti geros gitaros muzikos, nes mes norime parodyti viską, ką galime sukurti ir geriausio. Visa tai bus be galo įdomu ir mums patiems, nes šis projektas – puikus išbandymas ir patiems muzikantams. Gitara – instrumentas, kuriuo galima groti įvairiai ir eksperimentuoti pagal kiekvieno fantaziją. Galima groti dainuojamosios poezijos principu, galima atlikti klasiką, išgauti pop muzikai ar džiazui priklausančias melodijas. Gitaros galimybės – itin plačios ir nustebinti galima kiekvieną kartą. Šiame „Vilnius Guitar Trio“ vakare Kaune, kaip ir kituose miestuose, mes, trys gitaristai tiesiog pasidalinsime savo muzikos atradimais ir sugebėjimais su atėjusiais klausytojais.

Ačiū muzikantams už pokalbį!

Ankstesnis straipsnisKas yra ir kam reikalingas kreatinas?
Kitas straipsnisPenki mitai apie vieną agresyviausių sąnarių ligų