dizainas

Nidos meno kolonijoje ilgiau nei savaitę šurmuliavo tarptautinio Erasmus+ jaunimo mainų projekto „Design 4 Real“ dalyviai. VDA Kauno fakulteto Grafinio ir pramoninio dizaino katedros dėstytojai kartu su profesoriais ir studentais iš Italijos bei Lenkijos rugsėjo 12 – 20 dienomis intensyviai dirbo tarptautinėse kūrybinėse dizaino dirbtuvėse „NewIDeA-2016/D4R“.

Meno ir verslo simbiozė

Svarbiausi kūrybinių dirbtuvių „NewIDeA-2016/D4R“ tikslai buvo jauniems menininkams sudaryti tinkamas sąlygas, kad per išskirtinai trumpą laiką dirbdami tarptautinėje komandoje sukurtų verslo atstovų užsakymą, išmoktų tinkamai reprezentuoti savo kūrybą ir gebėtų ją „parduoti”. Įvairaus amžiaus ir skirtingas patirtis dizaino srityje turintys studentai iš Italijos Scuola Italiana Design-PST Galileo, Gdansko meno akademijos, Laisvojo Bozeno universiteto ir VDA Kauno fakulteto ilgiau nei savaitę dirbo mišriose tarptautinėse grupėse derindami darbą, kūrybines veiklas ir pramogas. Tuo pačiu dalyviai mokėsi vieni iš kitų, vyko kūrėjų bei užsakovų susitikimai, o projekto vadovai dirbo ne kaip formalūs dėstytojai, o kaip mentoriai, taikantys subtilią ir neformalią metodologiją bei suteikiantys trūkstamų žinių, padedantys ieškoti autentiškų elementų aplinkoje bei supažindinantys su reikiamomis technologijomis. Visi jaunieji dizaineriai pirmą kartą dalyvavo Erasmus+ jaunimo mainų projekte, todėl turėjo puikią galimybę išnaudoti „Youthpass“ ir „Learningbadge“ įrankius, leidžiančius atpažinti jau turimas ir įsivardinti naujai įgytas kompetencijas bei susipažinti su neformalaus ugdymo metodikomis.

Pirmąją kūrybinių dirbtuvių dieną jaunieji dizaineriai, atsižvelgdami į savo kompetencijas ir norą dirbti prie vienos ar kitos užduoties savarankiškai susiskirstė į 3 tarptautines grupes ir susipažindino su verslo įmonių užsakymais. Šiais metais „NewIDeA-2016/D4R“ kūrybinėms dirbtuvėms užsakymus pateikė Kauno miesto savivaldybė ir UAB „Via solis“. Kūrybinių dirbtuvių darbų peržiūroje ir oficialiame uždaryme dalyvavo Kauno miesto savivaldybės ir verslo įmonės atstovai.

Verslininkų užsakymas

UAB „Via solis“ pateikė užsakymą pagaminti dekoratyvines integruojamų į pastatų fasadus saulės elementų tekstūras. Kad jaunieji dizaineriai galėtų geriau suprasti užsakovo poreikius ir užduotį, į kūrybines dirbtuves įmonė atvežė keletą saulės elementų pavyzdžių. Daugelis iš jų atspindėjo skirtingus medžiagų derinius ir spaudos ant saulės elementus dengiančio stiklo galimybes. Prie šios užduoties dirbo dvi kūrybinės grupės, vienai vadovavo VDA KF Grafinio dizaino katedros lektorius Andrejus Repovas ir dr. Rafał Setlak iš Gdansko meno akademijos, kitai – Giorgio Biscaro iš Scuola Italiana Design-PST Galileo ir  VDA KF pramoninio dizaino katedros docentas Renatas Šukys. Pirmosiomis dienomis studentai vykdė mokslinius tyrimus ir ieškojo informacijos apie Skandinavijos, Vidurio Europos ir Artimųjų Rytų kultūrą, religiją, tradicijas, socialinę aplinką. Taip pat gilinosi į simbolių bei įpročių migracijos tematiką, globalizacijos procesus. Dėl šios priežasties vyko doc. dr. Stanislovo Mostauskio vedama diskusija, padėjusi geriau suvokti įvairių šalių sociokultūrinę aplinką ir sudėtingus migracijos aspektus. Naujos idėjos ir ekspresyvi pamatytų, išgirstų bei pajaustų išorinių veiksnių įtaka atsispindėjo sukurtose saulės elementų tekstūrose. Oficialiame kūrybinių dirbtuvių uždarymo renginyje dalyvavęs „Via solis“ generalinis direktorius Rimvydas Karoblis buvo maloniai nustebintas netikėtų kūrybinių idėjų gausa, įmonei pasiūlyta virš penkiasdešimt skirtingų tekstūrų pavyzdžių su variacijomis. Sėkmingiausi saulės elementų raštų pavyzdžiai pagal specialų užsakymą bus pagaminti ir pritaikyti konkrečiuose projektuose. Tikimasi, jog šios kūrybinės dirbtuvės peraugs į ilgalaikį bendradarbiavimą.

Idėjos Kauno miestui

Trečioji jaunų dizainerių grupė vadovaujama Andrea Busato iš Scuola Italiana Design-PST Galileo ir  Gianluca Camillini iš Laisvojo Bozeno universiteto įgyvendino Kauno miesto savivaldybės pateiktą užsakymą ir kūrė gatvės elementų kolekcijas Kauno senamiesčiui. Pačioje kūrybinių dirbtuvių pradžioje projekto dalyviai susitiko su Miesto tvarkymo skyriaus vedėju Aloyzu Pakalniškiu ir Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickiene. Visiems projekto dalyviams buvo parodytos problematiškiausios senamiesčio erdvės, kuriose ketinama įrengti naujus suolus, šiukšliadėžes, gėlių ir dviračių stovus, šviestuvus, parkavimo aikštelių atitvarus ir kitus gatvės elementus. Pagrindinis grupės lyderis žymus italų dizaineris Giorgio Biscaro kartu su jaunaisiais kolegomis analizavo miesto istorinį ir architektūrinį kontekstą, domėjosi socialiniais įvairių amžiaus grupių poreikiais, papročiais ir įpročiais, laisvalaikio užsiėmimais, analizavo metų laikų poveikį kuriamiems objektams, domėjosi būdingu kuriamų objektų medžiagiškumu. Kauno miesto savivaldybės atstovas įsitikinęs, jog jaunųjų dizainerių kūrybines idėjas neabejotinai pavyks praktiškai realizuoti senamiesčio erdvėse ir jau planuojamas atsakingų specialistų susitikimas.

Erasmus+ projekto sėkmė

Kūrybinių dirbtuvių „NewIDeA-2016/D4R“ koordinatorius VDA KF Grafinio dizaino katedros dėstytojas Andrejus Repovas ir projekto vadovė dr. Ingrida Veliutė džiaugiasi projekto sėkme, itin palankia  daugiakultūre kūrybine aplinka ir aukšta sukurtų dizaino pavyzdžių kokybe. Tai, jog pavyko sujungti akademines žinias ir praktinius gebėjimus, neformalaus ugdymo metodus integruoti į bendrą kūrybinį procesą bei įtikinti užsakovus novatoriškų idėjų populiarumo sėkme, iš esmės atvėrė kelius tolimesniam tarptautiniam bendradarbiavimui. Jaunieji dizaineriai į savo šalis grįžta patobulinę daugelį turimų kompetencijų, įgiję naujos patirties ir kupini entuziazmo dalyvauti kituose projektuose.

Dizaino kūrybinės dirbtuvės „New idea 2016/D4R“ finansuotos remiant Europos Komisijai pagal programą Erasmus+ (projekto nr. 2016-2-LT02-KA105-004808), projektą taip pat globoja Kauno miesto savivaldybė ir UAB „Via solis“.

Ankstesnis straipsnisBirių krovinių gabenimas geriausia kaina
Kitas straipsnisInovatyviausi stogo langai rinkoje šiandien – kokie jie?

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here