Mirtis neabejotinai yra viena iš pačių didžiausių mūsų gyvenimo paslapčių. Ji žadina mūsų smalsumą ir priverčia mus spėlioti, kas gi laukia po mirties ir ar žmogaus siela iš tikrųjų egzistuoja. Būtent todėl tūkstančius metų patys žinomiausi rašytojai, poetai, mokslininkai ir filosofai visą savo gyvenimą buvo paskyrę studijuoti tai, kas yra siejama su mirtimi.
Tai buvo, yra ir, tikėtina, dar ilgai bus labai populiari tema, kuri yra tiesiog neišsemiama, nes mirtį supa labai daug faktais nepagrįstos informacijos ir mistikos. Kita vertus, kalbėdami apie mirtį, visuomet galime kalbėti ir apie realius faktus, kurie yra tiesiogiai susiję su mus supančiu pasauliu, pvz., laidotuves, gedulą, ritualus, laidojimo praktikas ir kt.
Todėl natūralu, kad po tiek daug metų tyrinėjimo, galima atrasti ne vieną įdomų ir netgi sunkiai suvokiamą faktą apie mirtį, laidotuves ir gedulą. Šiais keliais įdomiais ir neįprastais faktais šiandien su mumis pasidalina paminklų gamybos ir kapaviečių tvarkymo specialistai https://www.kapu.lt/.
1. Visame pasaulyje kasdien miršta apytiksliai 150 000 žmonių.
2. Vienas milijonas sekundžių yra lygus 11 dienų. Vienas milijardas sekundžių yra lygus 33 metams. Tai reiškia, kad vidutinis žmogaus gyvenimas yra apytiksliai 2,5 milijardai sekundžių!
3. Remiantis statistika, kasmet apytiksliai 8 iš 1000 žmonių miršta.
4. Kiekvieną minutę žmogaus kūne miršta 300 mln. ląstelių.
5. Dabartinė populiacija žemėje sudaro tik 7% visos kada nors pasaulyje gyvenusių žmonių dalies. O tai reiškia, kad per visą žmogaus egzistavimo žemėje laikotarpį žemėje gyveno apytiksliai 108 milijardai žmonių.
6. Daugiau žmonių miršta darydami asmenukes savo išmaniuoju telefonu nei tų, kurie miršta užpulti ryklių. Akivaizdu, kad tam didžiulės įtakos turi socialinė medija, dėl kurios žmonės nepaliaujamai daro asmenukes.
7. JAV kiekvienais metais daugiau nei 7000 žmonių miršta dėl neteisingai interpretuojamų gydytojų išrašomų diagnozių ir vaistų receptų – dažniausiai tai nulemia labai neaiški rašysena. Tai yra labai kraupus ir gąsdinantis faktas, atsižvelgiant į tai, kad gydytojai turėtų būti būtent tie žmonės, kurie mirtį turėtų atitolinti.
8. Pasaulyje natūralių mirčių padaugėja per pirmąją ir antrąją Kalėdų dieną bei Naujuosius metus. Tyrėjai mano, kad praktikantų samdymas ligoninėse ir tendencija atidėti gydymą yra vienos iš pagrindinių priežasčių. Tačiau savižudybių ir žmogžudysčių skaičius šventiniu laikotarpiu sumažėja.
9. Vietoje to, kad į mirtį būtų žvelgta kaip į nesėkmę ir didelę nelaimę, dauguma senovėje gyvenusių žmonių, tokių kaip senovės egiptiečiai, tikėjo, kad mirtis yra tik viena iš daugybės gyvenimo perėjų.
10. Paskutiniai Tomo Edisono žodžiai buvo – „Čia yra labai gražu“.
11. Sautamptono universiteto mokslininkai atrado įrodymų, kad sąmoningumas gali išlikti bent penkias minutes po klinikinės mirties. Jei imame apie tai galvoti, tampa pakankamai baugu ir nejauku.
12. Metempsichozė yra tikėjimas, kad po mirties žmogaus siela pereina į kitą kūną.
13. 16 cm³ kaulas yra apytiksliai keturis kartus tvirtesnis nei betonas.
14. Praėjus vos trims dienoms po žmogaus mirties, jo organizme esantys enzimai, kurie iki tol padėjo organizmui virškinti suvartojamą maistą, pradeda valgyti žmogaus kūną. Tai tik dar kartą parodo, koks ypatingas ir išskirtinis yra žmogaus organizmas.
15. Dvasinio mokytojo ir guru Paramahansa Yogananda, kuris mirė 1952 m. kovo 7 d., kūnas ilgą laiką išliko nekintančioje būsenoje.