Dienoms ir vakarams šiltėjant, vis drąsiau ir plačiau praveriame langus, bet tokį gestą kaip kvietimą vidun priima ir musės, uodai, mašalai bei kiti vabzdžiai. Prevencinių priemonių, kaip apsisaugoti nuo nekviestų svečių, gausu: nuo natūralių kvapų iki tinklelių ar naujausiomis technologijomis paremtų įrenginių. Taigi,  kokios priemonės veikia efektyviausiai, o kokios – tik reklaminis triukas?

Natūralu – ne visuomet veiksminga

Ne paslaptis, kad vabzdžius traukia įvairūs aromatai: maisto, gėlių, žmogaus prakaito ir net iškvepiamo anglies dvideginio, todėl kvapai pasitelkiami ir jų atbaidymui. „Gyventojai dažnai problemos sprendimo pradeda ieškoti pačioje pavasario pabaigoje. Orams šiltėjant, pradeda skraidyti ir pirmieji uodai, tad atsikratyti nelauktais svečiais pirmiausiai išmėginami įvairūs kvapai. Šiai apsaugai nepasiteisinus, dažniausiai ieškoma efektyvesnių priemonių“, – pastebi roletais ir žaliuzėmis prekiaujančios „Domus Lumina“ rinkodaros vadovė Jurgita Kievišaitė.

Citrinžolių, levandų, eukaliptų, anyžių, čiobrelių eteriniai aliejai iš tiesų pasižymi repelentinėmis savybėmis, o virtuvėje auginami bazilikai, rozmarinai ar pipirmėtės atbaido dalį vabzdžių. Visgi įvairūs eterinių aliejų ar smilkalų kvapai gali būti pasitelkiami kaip papildomos priemonės, nes vienu metu skleidžiamas konkretus aromatas atbaido tik nedidelį vienos rūšies skraiduolių kiekį ir neilgam (15-20 min.). Minėti kvapai pačiam žmogui gali būti netgi labai malonūs, tačiau ilgainiui naudojant pabosti, o netoleruojantiems itin stiprių kvapų – erzinti, sukelti galvos skausmus ar netgi pykinimą.

Apsaugą garantuoja patikrintos priemonės

Kone patikimiausia namų apsauga nuo uodų yra specialaus pluošto tinkleliai. Iš pažiūros viena paprasčiausių ir seniausių (tinkleliai būdavo įrengiami orlaidėse) prevencinių priemonių gali sulaikyti net mažiausius skraidančius gyvius. „Pro audinio tarpelius į vidų negali pakliūti ne tik mašalai, musytės, bet ir alergiją sukeliančios žiedadulkės ar pūkai“, – sako „Domus Lumina“ specialistė.

Apsaugą nuo žiedadulkių gali garantuoti tik specialių technologijų pagalba pagaminti tinkleliai, mat neretas įsigydamas įprastą tinklelio tipo audinį, kuris tiesiog prilipdomas prie lango rėmo, neišvengia pro jį patenkančių alergenų ar dulkių. Tinkleliai tinkami naudoti didžiąją metų dalį. Tiesa, iki šiol daugeliui dilemą kėlusi priemonė, kur žiemos metu padėti tinklelio rėmą, šiandien nesunkiai išsprendžiama pasirinkus į ritinį susukamą tinklelį, kuris nepastebimas lieka žiemoti ant lango.

Inovatyvūs pažadai ir komfortas

Sparčiai tobulinamos technologijos paliečia visas gyvenimo sritis, todėl ir vabzdžiams atbaidyti siūlomi įvairūs aktyvias chemines medžiagas ar ultragarsą skleidžiantys prietaisai. Tiesa, pastarųjų efektyvumu mokslininkai abejoja ir vadina reklaminiu triuku, kadangi uodų patelės neturi klausos. Tuo tarpu kvapus skleidžiančių prietaisų poveikis naudojant prietaisą ilgesnį laiką taip pat nėra patvirtintas. Pastačius tokį prietaisą toliau nuo savo ar vaiko lovelės susiaurėja veikimo diapazonas.

Jeigu nelauktų svečių išvengti nepavyko, galima rasti prietaisų, kurie privilioja vabzdžius ir nutrenkia juos silpna elektros srove arba įtraukia į specialią dėžutę. Žinoma, įskridusius į patalpą vabzdžius sugauti padeda ir tradicinės, pakabinamos lipnios juostelės arba … muštukas. Tiesa, minėtoji procedūra nėra itin maloni, kaip ir dėmės, likusios ant sienų ar kitų paviršių, o lipni juostelė ne tik neprivilioja visų vabzdžių, bet ir atrodo neestetiškai.

Taigi, prevencinių priemonių gausu, tačiau prieš renkantis derėtų atsižvelgti ne tik į kainą, bet ir į veikimo efektyvumą bei naudojimo komfortiškumą. Geriausiai vabzdžius sulaiko mechaninės kliūtys, o natūralius kvapus bei augalus rekomenduojama pasitelkti kaip papildomą priemonę.

Ankstesnis straipsnisEkologiškų produktų rinka auga griaudama mitus
Kitas straipsnisVažiavimas dviračiu: sveikatos stiprinimas ir saugumas

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here