3 pav. Rabatė
3 pav. Rabatė

Žmogus miesto aplinkoje yra įvairiapusiai veikiamas gamtinių ir dirbtinai sukurtų kraštovaizdžio vertybių. Tai kas yra aplink jį – kiemas, gamtovaizdis, pastatai yra vertinga ir svarbi gyvenamosios aplinkos dalis. Todėl savo aplinką stengiasi kurti atskleisdamas savo estetine, menine prigimtį. Dailiai ir skoningai sutvarkyti namų, sodo, kiemo aplinką, rengiami specialūs konkursai, renkami gražiausios rajonų sodybos ir gražiausiai savo aplinką tvarkančios įstaigos. Gausus augalų pasirinkimas leidžia kurti įvairiausius derinius, atsižvelgiant į individualius asmens poreikius ir specifines želdinamos aplinkos ypatybes. Tačiau neretai tinkamas sodo apželdinimas, augalų parinkimas ir komponavimas tampa problema. Sunkiausia, matyt, kurti stambesnes kompozicijas ir numatyti, kaip pasirinkti augalai derės prie pastatų architektūros. Nelengva įvertinti ir augalų augimo specifiką, nuspėti, kaip apželdinta aplinka atrodys po keleto metų (Ž.Baškienė,2009m.). Želdynai nuolat paįvairinami gražiomis, naujomis dekoratyvinių medžių ir krūmų rūšimis bei formomis, juose auginama vis daugiau vienmečių, dvimečių ir daugiamečių gėlių.

Paslaugos teikimo parenkant augalus sodybos želdinimui tikslas – teikti paslaugas, kurios tenkintų pirkėjų interesus, poreikius, užtikrinant paslaugos kokybę.

Tikslui pasiekti iškelti tokie uždaviniai:

 

 1. Teikti kvalifikuotos paslaugos atlikimą, siekiant mažiausių sąnaudų ir maksimalaus pelno.
 2. Užtikrinti kvalifikacijos kėlimą ir naujų idėjų pritaikymą.
 3. Įvertinti įmonės vadybos ir planavimo formavimą, ieškant reikalingų išteklių ir kontaktų.
 4. Išanalizuoti įmonei reikalingų finansų pasiskirstymą.

 

 

 1. SMULKIOJO VERSLO SAMPRATA

 

Visame pasaulyje jau seniai išskiriamas smulkus ir vidutinis verslas. Daugumoje šalių smulkaus ir vidutinio verslo įmonįs sudaro didžiąją dalį visų įmonių. Mažų ir vidutinių įmonių samprata skirtinguose šalyse yra skirtinga, tačiau bendras rodiklis yra nedidelis skaičius darbuotojų. Smulkaus verslo įmonės laikomos tokiomis, kuriuose dirba mažiau nei 10 darbuotojų. 1 lentelėje pateikiami smulkaus verslo privalumai bei trūkumai.

1 lent.

Smulkaus verslo privalumaiSmulkaus verslo trūkumai
Paprastas valdymasMažas konkurencingumas
Greitas reagavimas į rinkos pokyčiusNedidelės gamybos apimtys
Užimamos mažos rinkų nišosSunkiai sprendžiamos finansinės problemos
Greitai diegiamos naujos technologijosSunku gauti ir įgyvendinti valstybinius projektus
Santykinai mažomis kapitalo investicijomis sukuriamos naujos darbo vietos

 

Įkurti smulkaus verslo įmonę pasirinkau, nes joje planuojama įdarbinti ne daugiau penkių darbuotojus, taip pat, yra galimybė gauti paramą pagal smulkaus ir vidutinio verslo įstatymą.

 

1.1. Paslaugų teikimo procesas

 

Daugelis įmonių teikia paslaugas. Paslaugų teikimo sistema turi savitumų, teikimo procesą veikia paslaugų neapčiuopiamumas, nepatvarumas. Paslaugos negalima kaupti, sandeliuoti ar transportuoti. Paslauga turi savybę kiekvieną kartą būti vis kitokia, priklausomai nuo vartotojo nuotaiko, paslaugos teikimo vietos, personalo įgūdžių ar elgsenos. Didžiulė paslaugų įvairovė įgalina teigti, kad kiekviena paslauga turi unikalią teikimo sistemą atitinkančią konkrečios paslaugos koncepciją.  Vartotojo ir teikėjo sąveika sąlygoja paslaugos pritaikymą vartotojo poreikiams (E.Bagdonas „Verslo pradmenys“). Teikiant standartizuotas paslaugas galima pritaikyti iš anksto numatytas procedūras ir vadovautis kokybės bei laiko standartais.  Vartotojai, kurie kreipiasi į paslaugų įmonę, paprastai tikisi gauti vieną paslaugą.  Tačiau bet kokia konkreti paslauga dažnai yra suformuojama ir pateikiama ne viena. Ta pati paslauga gali būti teikiama ir viena, arba, kiekvienu atskiru atveju, gali būti lydima visai kitų paslaugų. Šiuo paslaugų paketu ketiname pasinaudoti ir mes kurdami įmonę, jei kreipsis klientas norėdamas gauti vieną paslaugą, mes pasiūlysime ir gretutines paslaugas jam, pvz. ne tik augalų parinkimą želdinimui, bet pasiūlysim atlikti už jį šiuos darbus, bei nuolatinę priežiūrą. Taip sukomplektuodami paslaugos paketą.

 

 

 1. PASLAUGOS  PARENKANT AUGALUS SODYBOS  ŽELDINIMUI TEIKIMO TIKSLAS

 

 

Įmonės tikslas –  teikti kvalifikuotas aukštos kokybės augalų parinkimo paslaugas. Tai galėtų būti įmonė, kuri teiktų apželdinimo, dekoravimo ir tolimesnės augalų priežiūros paslaugas. Pasirašius ilgalaikę sutartį su šia įmone, jos darbuotojai reguliariai lankytųsi klientų sodybose ir prižiūrėtų aplinką. Taip pat būtų galima ateityje prekiauti gėlėmis, dekoratyviniais krūmais.

 

2.1. Įmonės teikiamos paslaugos aprašymas

 

Norint suvokti paslaugų veiklos savitumą, skirtumus nuo industrinės veiklos, pirmiausia būtina patikslinti, kas yra pati paslauga ir kuo ji skiriasi nuo fizinės prekės. Poreikis formuluoti paslaugos apibrėžimą sąlygotas dviejų aplinkybių:

 • poreikis apibrėžti paslaugų sektorių, nustatyti jo vietą ir vaidmenį     ūkio     struktūroje,     poveikį     makroekonomikos procesams: augimui, užimtumui, investiciniam aktyvumui,
 • būtinybė suvokti paslaugos  esmę,  siekiant  priimti  įmonėse teisingus vadybos ir marketingo sprendimus.

Kuriamos įmonės misija – teikti aukštos kokybės ir meninės išraiškos, augalų parinkimo sodybos želdinimui projektų įgyvendinimą. Kiekvienas projektas  –  individualus meninės išraiškos kūrinys. Atliktas darbas turės vertę ir džiugins jei bus atliktas nepriekaištingai. Norint pasiekti geriausią rezultatą reikia tinkamai įvertinti  esamą aplinkos būklę ir pokyčius lemiančius veiksnius.

Projektuojant sklypą, nesvarbu kokio stiliaus jis bebūtų neapsieinama be gėlyno. Vieta gėlynui turi būti gerai matoma, saulėta. Įrengti gėlyną – tai ne šiaip darbas, o tikras menas. Profesionalai gali padaryti tikrus stebuklus, nes žino kaip tinkamai parinkti augalus, kad jie tarpusavy ir su kitais aplinkos elementais – akmenimis, vandeniu, veja, žolynais, krūmais bei medžiais derėtų. Gėlynas – tarsi paskutinis akcentas planuojant harmoningą aplinką. Tinkamai parinktos ir išdėstytos gėlės teigiamai veikia žmonių psichologiją, nuotaiką, kelis suprojektuotus pavyzdžius pateikiame priede.

Įrengti gražų gėlyną, reikia ne tik visapusiškai pažinti dekoratyvius augalus, bet ir mokėti juos parinkti. Įvairios gėlės yra nevienodai reiklios.  Vienos pakenčia pavėsį, kitos gali augti tiktai gerai apšviestoje vietoje, saulės atokaitoje. Vienoje dirvoje augsiančių augalų dirvos ir drėgmės poreikis turi būti panašus, turi derėti spalvos ir aukštis. Gražiausiai atrodo gėlynai, kuriuose auga nevienodos spalvos bei faktūros augalai. Paprastai augalai skirstomi į:

 • Daugiamečius – Vieni svarbiausių šių augalų požymių yrailgai išliekantis žiedų ir viso augalo dekoratyvumas, prisitaikymas gerai augti įvairiomis aplinkos sąlygomis, atsparumas ligoms, kenkėjams ir kitiems nepalankiems veiksniams, nesudėtingas ir ganėtinai greitas dauginimas.
 • Vienmečius -vegetacija trunka vienerius metus. Per šį laiką jie išauga iš sėklų, pražysta, užmezga vaisius, subrandina sėklas ir nunyksta (wikipedia.org). Geriausia vienmečiais augalais puošti sodinant juos į konteinerius (1pav.), ir nužydėjus pakeisti kitais.
 • Dvimečius – pasirinkus šias gėles, reikia žinoti, kad jos savo žiedus išskleidžia pavasarį ir pirmoje vasaros pusėje. Pirmaisiais gyvenimo metais jos išaugina lapų skrotelę, o sužysta antraisiais metais. Gražiau atrodo geometriniuose gėlynuose („Žalioji sodyba“, 2006m.).

1 pav. Vienmečių augalų kompozicija konteineryje

Renkantis augalus būtina atkreipti dėmesį į jų aukštį ir dydį, žiedų spalvą, aromatą, žydėjimo laiką ir terminą, atsparumą kenkėjams, kokių ekologiškų sąlygų reikia, kaip prižiūrėti (2pav.).

Išdėstant augalus reikia kreipti dėmesį ne tik į jų spalvas, lapų formas, šviesos ir šešėlių žaismą, bet svarbiau atsižvelgti į dirvos rūšį, drėgnumą, bendrą saulės apšvietimą, vėjo kryptį. Gėlynai kuriami iš įvairių vienmečių, dvimečių ir daugiamečių rūšių augalų.  Priklausomai nuo paskirties ir vietos, gėlynai gali būti įvairių dydžių, formų, kompozicinių sprendimų, juose gali derėti vienokie ar kitokie dekoratyviniai augalai.

2 pav. Įvairių augalų kompozicija.
2 pav. Įvairių augalų kompozicija.

 

Norint parinkti įvairių grupių gėlių sodybų želdiniams , būtina gerai žinoti jų bioekologines ir morfologines – dekoratyvęsias savybes.Gėlyno dydis , proporcija ir forma priklauso nuo vietos , kurioje norima jį įrengti. Be to, būtina atsižvelgti į tai, prie kokio objekto planuojamas gėlynas – administracinio ar kultūrinės paskirties pastato, memorialo, skvere ar privačioje valdoje.

 

Išskiriami pagrindiniai gėlynų tipai, pagal kuriuos galima parinkti ir skirtingus augalus:

 • Apvadai – dažniausiai išdėstomi pagal vejos kraštus, taip išryškinant jos formą ir atskiriama nuo takų. Norint neaukšto apvado parenkami žemaūgiai augalai. Apvadui- tvorelei tiks neaukšti žydintys arba visžaliai krūmai, dekoratyvūs medeliai, kuriuos galima formuoti.
 • Klombos – jos gali būti bet kokios geometrinės formos. Patartina, kad būtų matomos iš visų pusių. Sodinami įvairiausi augalai: daugiamečiai, dvimečiai ar vienmečiai įvairios faktūros.
 • Rabatės – tai ilgos, siauros lysvaitės palei sienas, tvoras ar

takelius. Sodinami 1-3 augalų rūšys.

Augalai gali būti susodinami šachmatų tvarka arba pagal didėjimo mažėjimo tvarką. Tokį gėlyną reikėtų sukomponuoti taip , kad būtų galima aprėpti per visą ilgį ( 3pav.).

 3 pav. Rabatė
3 pav. Rabatė
 • Soliterai – tai pavienės augalų grupelės sodinamos vejoje. Sodinami vienodų formų, spalvų   augalai, kurie suskaido, paįvairina lygią vejos erdvę (4 pav.).
 • Parteriai – tai sudėtingas gėlynas, sudarytas iš vejos, klombų, rabačių, apvadų. Parterio kompoziciją gražiai papildo fontanai, skulptūros, masyvios vazos.

 

 

 4 pav. Soliterai iš geltonų tulpių
4 pav. Soliterai iš geltonų tulpių

 

Želdynams įrengti galima pasirinkti tūkstančius skirtingų rūšių augalus. Tačiau svarbu pasirinkti tinkamus augalus, kad šie augdami neužgoštų kitų augalų ar akcentų ir džiugintų .

Želdyniai atlieka keletą funkcijų:

 • jie gali vienu metu kurti palankų mikroklimatą, kartu atlikti apsauginę funkciją
 • formuoti estetinę aplinką.

Želdynius svarbu derinti prie supančios aplinkos ir vietinės augalijos. Sodinami medžiai ar krūmai turi derėti tarpusavyje: priklausantys toms pačioms augalų bendrijoms, augti tomis pačiomis ar panašiomis sąlygomis.

 

 

2.2.  Verslo įmonės organizavimo forma

 

Kuriama įmonė teiksianti augalų parinkimo paslaugas sodubos želdinimui. Svarbu ne tik sukurti puošnų gėlyną, ar alpinariumą, bet kad būtų nesudėtinga priežiūra bei parinkti derantys tarpusavyje augalai. Norint išvengti klaidų ir džiaugtis puošnia aplinka, klientams padės įmonės specialistai. Įmonėje dirbs kvalifikuoti apželdinimo specialistai bei žemesnės kvalifikacijos darbuotojai. Darbuotojų neplanuojama priimti daug, pirmaisiai metais 2-3 kvalifikuoti specialistai ir keli darbininkai. Įmonei vadovaus įmopnės savininkė, turinti šios srities kvalifikaciją. Klientų paieška užsiims pati savininkė, taip užtikrindama nuolatinių užsakymų apimtį. Specialistams teliks įgyvendinti kliento poreikius bei suderintą augalų planą.

Rinkoje daug panašias paslaugas teikiančių įmonių ir privačių asmenų, tačiau manau, kad ši įmonė išsiskirs savo novatoriškumu, bei puikiai atliktais darbais. Įrengiant gėlynus ir parenkant augalus svarbu, kad rezultatas atitiktų klientų poreikį ir džiugintų. Aplankytos parodos, dalyvavimas seminaruose bei konferencijose leis nuolat tobulinti įgytas žinias ir pritaikyti klientų pageidavimų įgyvendinimui. Įmonės pavadinimas „Masja“, toks egzotiškas pavadinimas pasirinktas, nes savo keistumu trauks praeivio žvilgsnį ir vilios sužinoti kuo įmonė užsiima. „Masja“ – tai didžiosios hortenzijos pavadinimas, visiems gerai žinomas ir mėgiamas augalas, tikimasi, kad tokio paties populiarumo sulauks ir įkurta įmonė.

 

 

 • Rizikos veiksniai

 

Daugelis verslininkų nuosekliai neanalizuoja galimų rizikos veiksnių, o pasikliauna savo intuicija. Sėkminga intuicija gali būti verslo sėkmės paslaptis, tačiau gali atsitikti ir nepageidaujamas atvirkštinis variantas – pražūtis. Įmonės sėkmė priklauso nuo verslininko žinojimo, su kokiomis rizikomis jo įmonė gali susidurti ir kokias priemones naudoti norit išvengti nepageidaujamos rizikos pasekmių. Visi rizikos veiksniai klasifikuojami į grupes:

 • Rizikos veiksniai, slypintys pačiame rizikos mechanizme.
 • Rizikos veiksniai, kuriuos sukelia valstybės valdymo administracijų priimti įstatymai, nutarimai, sprendimai.
 • Rizikos veiksniai, kylantys pažeidus prekinius mainus.
 • Rizikos veiksniai, kuriuos sukelia verslininko klaidos.
 • Rizikos veiksniai, kuriuos sukelia nevaldomos gamtos jėgos, nelaimingi įvykiai.

Kiekvienas verslininkas, siekdamas pelningos veiklos, turi žinoti savo verslo rizikos šaltinius, mokėti juos įvertinti, mokėti nustatyti galimo nuostolio dydį, bei numatyti priemones rizikos mažinimui.

Mano kuriamai įmonei labiausiai pavojinga pirmos grupės rizika, nes jos atspėti ar numatyti praktiškai neįmanoma. Dėl konkurentų galimų apgaulingų veiksmų,sunkiai nuspėjama konkurentų elgsena gali iškraipyti informaciją apie rinką, o tai svarbi informacija kuriant ir plėtojant verslą. Taip pat, svarbus aspektas nuolat besikeičianti pati verslo aplinka, kintančios kainos, prekių bei paslaugų paklausa šie elementai mano kuriamai įmonei svarbu, tačiau jų prognozuoti neįmanoma, nes tai sąlygoja pats rinkos mechanizmas.

Norint išvengti kitų grupių rizikos, ketinu nuolat kelti tiek savo,tiek darbuotojų kvalifikaciją. Sekti  valstybės valdymo administracijos nutarimus bei įstatymus.

 

 • Reklama ir rėmimas

 

Įmonės pavadinimas netradicinis, kad tinkamai jis atliktų savo paskirtį pritrauktų klientus bus sukurtas įmonei logotipas, kuriame puikuosis hortenzijos žiedas ir užrašas Masja. Augalo žiedas išduos, kad įmonė užsiima aplinkos grožio kūrimu. Populiarinti įmonės vardą bus pagaminti specialūs reklaminiai lipdukai ir klijuojami ant įmonės darbuotojų automobilių (už tai jie gaus kas mėnesį papildomą pinigų sumą). Sukurtas internetinis tinklapis, kuriame užklydę žmonės galės susipažinti su įmonę, jos teikiamomis paslaugomis, apžiūrėti atliktus darbus ir rasti svarbius kontaktus.

Planuojama skirti dalį lėšų ir patalpinti reklamas apie įmone į specializuotus aplinkos tvarkymo žurnalus pvz.: „Augalų priežiūra“, Mano gėlynas“. Reklaminės skrajutės pasieks privačių valdų savininkus, jos bus platinamos į pašto dėžutes.

Pirmaisiais veiklos metais skirsta bus didesnė lėšų dalis reklamai, o sekančiais metais tikime, kad įmonės  atlikti darbai reklamuos patys save, o klientai sugryš vėl ir atsives draugus bei kaimynus.

2.5. Finansų ataskaita

 

Įmonės finansų tvarkymas sudaro atskirą veiklos sritį. Paprastaiindividualioje įmonėje finansų tvarkymu užsiima pats įmonės savininkas, mažoje įmonėje – vyriausiasis finansininkas raba buhalteris. Nesvarbu kas tvarkytų įmonės finansus, yra du pagrindiniai uždaviniai:

 • Rasti finansavimo šaltinius, reikalingus veiklai užtikrinti,
 • Paskirstyti gautas lėšas.

Taigi finansus tvarkantis asmuo turi sugebėti įvertinti, kur pigiausiai gauti lėšas ir kaip jas efektyviausiai panaudoti.

Projekto finansavimo poreikis ir šaltiniai pateikti  2 lentelėje.

 

 

2 Lent.

Projekto kaštaiSuma ( Lt.)Finansavimo šaltiniaiSuma ( Lt.)
Nekilnojamas turtas100000Savininko nuosavybė100000
Trumpalaikis turtas17000Paskolos50000
Statybos –  montavimo darbai5000
Kiti kaštai2000
Iš viso kaštų:124000Iš viso šaltinių:150000

 

 

3 lentelėje pateikiama kredito gražinimo terminas ir dydžiai

3 lent.

Kreditas2011 iš viso2012201320142015
palūkanų norma, proc1414141414
likutis laikotarpio pradziai03860027200158004400
palūkanu mokejimas14001400140014001400
paskolos grązinimas1140011400114001140011400
paskolos paėmimas50000
likutis laikotarpio pabaigai38600272001580044000
grąžinimo terminas, metais5

 

 

Kiekvieno projekto išlaidos ir pajamos bus individualio, priklausančios nuo kliento poreikų bei norų. Darbo apimties, pobūdžio ir terminų, todėl sudėtingiau numatyti gaunamas lėšas veiklos eigoje, planuojama, kad sezono metu atliktų paslaugų suma tenkins paskolos padengimo ir darbuotojų atlyginimo kaštus. Už patalpas reikalingas technikai laikyti ar žaliavoms nereikės mokėti, nes įmonė įsikurs savininkui priklausančioje valdoje.

 1. IŠVADOS
 • Gėlynai kuriami iš įvairių vienmečių, dvimečių ir daugiamečių rūšių augalų. Priklausomai nuo paskirties ir vietos, gėlynai gali būti įvairių dydžių, formų, kompozicinių sprendimų, juose gali derėti vienokie ar kitokie dekoratyviniai augalai. Norint parinkti įvairių grupių gėlių sodybų želdiniams , būtina gerai žinoti jų bioekologines ir morfologines – dekoratyvesnias savybes.Gėlyno dydis , proporcija ir forma priklauso nuo vietos , kurioje norima jį įrengti. Be to, būtina atsižvelgti į tai, prie kokio objekto planuojamas gėlynas – administracinio ar kultūrinės paskirties pastato, memorialo, skvere ar privačioje valdoje.
 • Kuriamos įmonės tikslas teikti kvalifikuotas augalų parinkimo, konsultavimo ir gėlynų įrengimo paslaugas, kurios bus prieinamos kiekvienam panorusiam patikėti augalų apgyvendinimą savo sodyboje. Darbuotojai bus supažindinami su apželdinimo naujovėmis, siunčiami į seminarus, taip užtikrinsime klientams savo darbų išskirtinumą.
 • Kiekvieno projekto išlaidos ir pajamos bus individualios, priklausančios nuo kliento poreikų bei norų. Darbo apimties, pobūdžio ir terminų, todėl sudėtingiau numatyti gaunamas lėšas veiklos eigoje, planuojama, kad sezono metu atliktų paslaugų suma tenkins paskolos padengimo ir darbuotojų atlyginimo kaštus. Už patalpas reikalingas technikai laikyti ar žaliavoms nereikės apmokėti, nes įmonė įsikurs savininkui priklausančioje valdoje. Planuojama, kad įmonė dirbs pelningai ir per pirmuosius ketverius metus gražins kreditą.

 

Ankstesnis straipsnisNaujausių KTU laboratorijų durys plačiai atvertos studentams
Kitas straipsnisPrezervatyvai pigiau – geriausia apsaugos priemonė?

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here