P2P – tai angliško termino „Peer-to-peer“ trumpinys. P2P investavimas dar gali būti vadinamas tarpusavio skolinimu, P2P skolinimu, jungtiniu finansavimu, sutelktiniu skolinimu ar tiesiog investavimu į paskolas. P2P investavimas vyksta tarpusavio skolinimo platformose, kurios veikia kaip operatoriai (administratoriai), tačiau tokios platformos nėra priskiriamos kreditoriams, nes jos pačios paskolų nesuteikia. Tarpusavio skolinimo platformose paskolas teikia žmonės, todėl P2P skolinimas Lietuvoje dažnai vadinamas „žmonės žmonėms“.
P2P skolinimas yra patogesnis, greitesnis ir skaidresnis tiek skolintojams (investuojantiems į paskolas), tiek paskolų gavėjams. Tarpusavio skolinimo platformose investuotojai varžosi, kas paskolos prašančiam asmeniui galės pasiūlyti mažesnes palūkanas, todėl fiksuotų palūkanų nebuvimas P2P skolinimą paverčia konkurencingesniu sprendimu kiekvienam, kuris nori skolintis.
Jau supratote, kad tarpusavio skolinimo platformos padeda ir yra naudingos ne tik paskolų davėjams, bet ir jų gavėjams, todėl, jeigu susidomėjote P2P investavimu ir jau esate susipažinę su šia paskolų teikimo koncepcija, pateikiame keletą svarbių patarimų, į kuriuos vertėtų atsižvelgti tiems, kurie ketina pradėti naudotis tokia platforma.
Tarpusavio skolinimo platformos su „patirtimi“
Ruošiantis pradėti investuoti į paskolas tarpusavio skolinimo platformose, naudinga pasidomėti, kiek laiko šioje rinkoje veikia jus dominanti tarpusavio skolinimo platforma. Pasaulyje veikia ne viena tarpusavio skolinimo platforma, o didžiausia jų koncentracija yra JK ir JAV. Pirmoji tarpusavio skolinimo platforma buvo „Zopa“, kuri pasirodė dar 2005 m. Didžiojoje Britanijoje. Tuo tarpu Lietuvoje 2014 m. tarpusavio skolinimo platformų pradininke tapo „SAVY“. Po jos sekė „FINBEE“, „PASKOLŲ KLUBAS“ ir kitos platformos. Ir nors kiekviena į šią rinką atkeliaujanti nauja platforma skelbia apie savo numatytus tikslus ir pateikia numatomus skaičius, veiksmingiau pasirinkti tarpusavio skolinimo platformą, kuri turi bent kelerių metų patirtį – savo veiklos istoriją.
Paskolų rūšys ir terminai
P2P investuotojas turėtų sau atsakyti į du pagrindinius klausimus – kokiam laikotarpiui ir į kokias paskolų rūšis nori investuoti. Investuotojai negali atšaukti savo investicijos, kai paskola yra suteikta jos prašiusiam vartotojui, išskyrus galimybę savo investuotą dalį parduoti kitiems investuotojams tarpusavio skolinimo platformoje. Todėl investuoti (paskolinti) pinigai tampa nepajudinami (nelikvidūs) per paskolos terminą. Tačiau šiandien nemenka dalis tarpusavio skolinimo platformų naudoja paskolų amortizavimą, dalį kapitalo ir pelno išmokant kiekvieną mėnesį.
Tarpusavio skolinimo platformose investuotojai gali rinktis įvairių rūšių paskolas. Todėl gali būti išmintinga diversifikuoti ne tik paskolų rūšis, į kurias nusprendžiama investuoti, bet ir savo investicijas – paskirstyti jas skirtingose tarpusavio skolinimo platformose.
Diversifikacija
Investuojant P2P platformose diversifikavimui tenka labai svarbus vaidmuo. Išskaidydami savo investicijas mažomis sumomis į daug skirtingų paskolų tarpusavio skolinimo platformoje (ar platformose), sumažinate investavimo riziką. Taigi, kuo labiau diversifikuojate savo investicinį portfelį, tuo mažesni bus galimi nuotoliai.
Investicijų diversifikavimas gali būti spartesnis tarpusavio skolinimo platformose, kuriose prašoma daugiau vartojamųjų paskolų nei platformose, kurios daugiausiai orientuojasi į didesnės vertės ilgalaikes paskolas, pvz., paskolas NT įsigijimui. O kadangi dauguma šiuolaikinių tarpusavio skolinimo platformų siūlo ir auto-investavimą (galimybę automatiškai investuoti į paskolas pagal iš anksto pasirinktus kriterijus), pasirinkus platformą, kurioje siūloma daugiau vartojamųjų paskolų, investavimo procesas nebereikalauja didelių laiko sąnaudų ir vyksta operatyviau.
Auto-investavimas
Auto-investavimas – tai galimybė, siūloma investuotojams tarpusavio skolinimo platformose, kuria pasinaudoję jie gali investuoti į paskolas automatiškai, atsižvelgiant į jų pasirinktus konkrečius kriterijus, pvz., paskolos prašančio fizinio asmens pajamas, amžių ar kt. Todėl auto-investavimo funkcija tikrina, kurio investuotojo nustatyti kriterijai atitinka konkrečią paskolą ir tik tuomet investuoja.
Tačiau prieš naudojantis pasirinktoje tarpusavio skolinimo platformoje jums siūloma auto-investavimo funkcija, pirmiausia rekomenduojama kurį laiką investuoti rankiniu būdu, tam, kad galėtumėte geriau susipažinti su tarpusavio skolinimo platformomis, jose vyraujančiais pasiūlymais ir pačiu P2P investavimu. Juolab, kad kai kurie investuotojai, prieš investuodami, dažnai nori patys išanalizuoti konkrečią paskolą, todėl nėra linkę rinktis auto-investavimo galimybės.
Antrinė rinka
Antrinėje rinkoje investuotojai gali pirkti ir parduoti paskolas kitiems ir iš kitų investuotojų. Tačiau antrinėje rinkoje nėra jokių garantijų, kad investuotojui pavyks parduoti turimas paskolas norimu metu, kadangi tokiu atveju visuomet reikia investuotojo, kuris būtų pasiruošęs pirkti. Taigi, antrinės rinkos likvidumas yra kintamas veiksnys. Kartais būna didesnė paskolų pasiūla, o kartais – jų paklausa.
Todėl, prieš naudojantis antrinėmis rinkomis, patariama daugiau laiko skirti investavimui pirminėje rinkoje. Jis padės jums geriau suprasti, kaip veikia P2P investavimas, ir kas šiame procese yra svarbiausia. Ir atminkite, jei antrinėje rinkoje randate paskolą, kuri parduodama su didele nuolaida, visada turi būti priežastis, dėl kurios pardavėjas buvo priverstas savo investiciją parduoti gerokai pigiau, vadinasi, tai gali sufleruoti apie padidintą riziką.
Kada tikėtis investicinės grąžos
Investuotojai uždirba tik iš tų pinigų, kurie investuojami į paskolas. Jeigu pinigai yra įnešti, bet dar neinvestuoti – grąžos nėra ko tikėtis. Laikas, kurio reikia jūsų pinigams investuoti, labai tiesiogiai priklauso nuo tarpusavio skolinimo platformos populiarumo, poreikio ir paklausos. Daugybėje tarpusavio skolinimo platformų investuotojų pasiūla yra didesnė už paskolų pasiūlą. Dėl šios priežasties kai kuriose tarpusavio skolinimo platformose nustatomos maksimalaus pasiūlymo ribos arba taikomi kiti apribojimai.
Kitas veiksnys yra susijęs su laikotarpiu nuo pasiūlymo pateikimo (investuotojai varžosi tarpusavyje, siūlydami mažesnes palūkanas) iki investicijos surinkimo (momento, kai investicija pradeda duoti investicinę grąžą). Kai kuriose platformose tai vyksta akimirksniu, t.y. investicinė grąža pradedama skaičiuoti nuo pirmosios investavimo dienos, o kitose tenka palaukti, pvz., investicinė grąža pradedama skaičiuoti tik tada, kai žmogui pervedama visa paskolos suma.
Pabaigai
Svarbiausia pradėti neskubant. Kaip ir bet kuri investavimo sritis, P2P investavimas reikalauja gilesnių žinių ir įgūdžių, norint priimti sėkmingus ir racionalius investavimo sprendimus. Labai paprasta pasiduoti jauduliui ir ankstyvajame nepatyrusio investuotojo etape ryžtis didelėms ir rizikingoms investicijoms. Todėl pradėti rekomenduojama nuo mažų sumų ir savo investicinį portfelį didinti tik tada, kai tikrai būsite tam pasiruošę.