Nepageidaujamų plaukelių šalinimo istorija prasidėjo tolimais priešistorės laikais – akmens amžiuje, maždaug šimtą tūkstančių metų prieš Kristų, kai neandertalietis nuo savo kūno pradėjo rautis plaukus. Senoviniai piešiniai urvuose rodo, kad pirmiausia laukinis žmogus nepageidaujamus plaukus pešiodavo naudodamas dvi jūros kriaukles, kurios atstojo žnyples.

Šiais laikais nepageidauji plaukeliai šalinami nuo įvairiausių kūno vietų ir yra sukurta labai daug depiliacijai skirtų priemonių. Dalis jų gali būti naudojama namuose – tai įvairūs skustuvai, depiliaciniai kremai ar epiliatoriai. Tačiau yra depiliacijos būdų, kuriuos patogiau ir saugiau atlikti grožio salone ar specializuotoje klinikoje, kai procedūras atlieka kvalifikuoti kosmetologai ar dermatologai – tai depiliacija vašku ar lazerinė depiliacija.

ISTORIJA

Nepageidaujamų plaukelių šalinimo istorija prasidėjo tolimais priešistorės laikais – akmens amžiuje, maždaug šimtą tūkstančių metų prieš Kristų, kai neandertalietis nuo savo kūno pradėjo rautis plaukus, taip pat ant jo piešti ir daryti tatuiruotes. Senoviniai piešiniai urvuose rodo, kad pirmiausia laukinis žmogus nepageidaujamus plaukus pešiodavo naudodamas dvi jūros kriaukles, kurios atstojo žnyples. Beje, šis „prietaisas“ buvo populiarus ilgą istorijos laikotarpį. Jį naudojo tiek „civilizuoti“ vyrai, tiek ir moterys kaip kūno ir veido plaukų šalinimo priemonę, nors ji buvo gana skausminga.

Pirmosios skutimosi priemonės buvo titnaginiai ašmenys, nutašyti maždaug 30 tūkst. metų pr. Kr. Titnagas turėjo būti aštrus, kad gerai nuskustų, tačiau jis greitai nudildavo, tad titnaginius ašmenis galima pavadinti pirmaisiais vienkartiniais peiliukais.

4-3 tūkst. m. p. Kr. moterys pradėjo šalinti plaukus nuo kūno savo darbo depiliaciniais kremais, kurių sudėtyje buvo tikrai baisių komponentų arseno ar negesintų kalkių. Maždaug tuo laikotarpiu atsirado ir daugkartinio naudojimo skustuvai, mat jau mokėta elgtis su metalais. Varinių šio laikmečio skustuvų randama ir Indijoje, ir Egipte. Tačiau bene įspūdingiausi senoviniai skustuvai buvo gaminami Skandinavijoje. Danijos piliakalnių kapavietėse rasta skustuvų su odiniais dėklais. Ant ašmenų išgraviruotos mitologinės scenos, o rankenos – arklio galvos formos.

500 m. p. Kr. Aleksandras Didysis tapo naujos mados šaukliu: sekdami jo pavyzdžiu visi šalies vyrai įprato skustis. Aleksandras skusdavosi ir karo metu, net į mūšį jis nevykdavo su „penktos valandos šešėliu“ ant skruostų ir barzdos. Nuo to laiko skustas vyro veidas tapo asmens higienos sinonimu.Tuo pat metu romėnų moterys plaukus šalino skustuvais, pemza ir iš įvairiausių vaistų padarytais depiliaciniais kremais.Romėnų vyrai turėdavo specialiai apmokytą tarną, kuris juos skusdavo skustuvu. Jei tarno nebūdavo, romėnas kiekvieną rytą keliaudavo pas kirpėją.

300 m. p. Kr. graikų turtuolis Publikus Ticinius Maenas iš Sicilijos atsivežė profesionalius kirpėjus, kurie sukėlė skutimosi furorą. Kirpėjai naudojo plono metalo ašmenis, kuriuos galando su vandeniu ir galąstuvu. Beje, pasakojama, kad jie ne visada turėdavo muilo ar aliejaus, todėl patrono veido skutimas trukdavo gana ilgai.

50 m. p. Kr. Romoje daug jaunų vyrų žavėjosi Julijumi Cezariu, kuris savo barzdos plaukus kasdien raudavo pincetu.Cezaris savo užrašuose aprašo ir tautų skutimosi įpročius, pavyzdžiui, „britai skutasi kiekvieną savo kūno dalį, išskyrus galvą ir viršutinę lūpą“.

840 m. pietinėje Ispanijoje garsus dainininkas ir muzikantas iš Bagdado atidarė pirmą žinomą grožio institutą. Čia studentai mokėsi plaukų šalinimo paslapčių, kosmetikos naudojimo ir dezodorantų gaminimo meno, taip pat kirpimo pagrindų.

1066 m. skutimasis ir šukuosenos padėjo Viljamui iš Normandijos užkariauti Angliją, nes jis pergudravo Haroldą Saksonietį. Haroldo šnipai grįžo ir pranešė, kad priešo kariuomenės nematė, tik pastebėjo didelį „šventikų“ būrį. Tie „šventikai“ iš tiesų buvo Viljamo armija, o šnipai jų nepažino todėl, kad kariai buvo švariai nusiskutę ir su keistomis šukuosenomis, t.y. plikais pakaušiais kaip vienuoliai.

1500 m. Amerikos actekai skutosi vulkaninio stiklo ašmenimis (kai kurios Afrikos tautelės juos naudojo iki XX amžiaus), o tuo metu Europos moterys pametė galvas dėl viduramžiškos mados šalinti nuo veido visus plaukus, net antakius ir blakstienas.

1770 m. prancūzas Žanas Žakas Perė parašė traktatą „Skutimosi mokslo menas“, kuriame pataria vyrams, kaip naudoti įvairias skutimosi priemones.

1800 m. skutimasis ir plaukų kirpimas tapo maloniu laiko leidimu. O tam didžiausią įtaką turėjo Londono gyventojas Džordžas Bryzan ,,Beau“ Brumelis. Vyrukas buvo tų laikų dendis, garsėjo savo nepriekaištingomis šukuosenomis, apsirengimo stiliumi ir manieromis. Pasakojama, kad Brumelis skusdavosi kelis kartus per dieną, o likusius plaukus išraudavo pincetu. Paveldėjęs nemenkus šeimos turtus Brumelis tapo ne tik „mados džentelmenu“ Anglijoje, bet ir pavyzdžiu visai Europai, kaip turi atrodyti tikras vyras.

Šiais laikais nepageidauji plaukeliai šalinami nuo įvairiausių kūno vietų ir yra sukurta labai daug depiliacijai skirtų priemonių. Dalis jų gali būti naudojama namuose – tai įvairūs skustuvai, depiliaciniai kremai ar epiliatoriai. Tačiau yra depiliacijos būdų, kuriuos patogiau ir saugiau atlikti grožio salone ar specializuotoje klinikoje, kai procedūras atlieka kvalifikuoti kosmetologai ar dermatologai – tai depiliacija vašku ar lazerinė depiliacija.

3. PLAUKŲ AUGIMO FIZIOLOGIJA

Prieš pradedant depiliaciją, reikia žinoti tam tikrą informaciją apie ant mūsų kūno augančius plaukus. Žmogaus plauką sudaro dvi pagrindinės struktūros – matoma ir nematoma dalys. Matoma plauko dalis – tai iš odos kyšantis plauko stiebas. Jis sudarytas iš keratino baltymo, kuris taip pat įeina į kojų ir rankų nagų sudėtį. Nematoma plauko dalis – plauko svogūnėlis (folikulas), esantis po oda. Jis ne tik generuoja naujas plauko ląsteles, skatinančias plauko augimą, bet ir įtakoja odos žaizdų gijimą.

PlAUKŲ AUGIMO FIZIOLOGIJA
Kiekvieno plauko augimo ciklas turi tris periodus: Anageno (augimo periodas), Katageno (tarpinis periodas) ir Telogeno (iškritimo periodas). Plauko augimo ciklas kiekvienam yra individualus, jis priklauso tiek nuo paties žmogaus, tiek nuo kūno vietos, kurioje auga plaukai, tačiau vidutiniškai tai trunka nuo 18 iki 24 mėnesių. Bet kuriuo metu didžioji dalis plaukų svogūnėlių yra ramybės fazėje (Katageno ir Telogeno periodai), kuomet plaukai jau yra atitrūkę nuo savo svogūnėlio.

Plaukai dengia viso kūno odą, išskyrus lupų, delnų, padų, pirštų apatinį ir šoninį paviršių, apyvarpės vidinės dalies, varpos galvutės ir varputės odą. Plaukai yra skirstomi priklausomai nuo jų folikulo dydžio į Pūkelinius (Vellus), Ilguosius (Terminal) ir bei tarpines jų formas.

Vyro ir moters kūno plaukuotumas yra skirtingas: Ilgieji plaukai (tamsiai ruda spalva), Pūkeliniai plaukai (šviesiai ruda spalva)
Vyro ir moters kūno plaukuotumas yra skirtingas: Ilgieji plaukai (tamsiai ruda spalva), Pūkeliniai plaukai (šviesiai ruda spalva)

Pūkeliniai plaukai yra labai ploni ir turi mažai pigmentacijos, jie dengia visą mūsų kūną. Kosmetiniu požiūriu šie plaukai nėra svarbūs, jų augimo neįtakoja hormoniniai organizmo pokyčiai. Pūkeliniai plaukai dalyvauja organizmo jutiminėse reakcijose, skatina organizmo prakaito garavimą ir pastovios kūno temperatūros palaikymą.
Ilgieji plaukai yra pigmentuoti ir auga ant veido, galvos, pažastyse, lytinių organų srityse. Jų augimas priklauso nuo hormonų, ypač Testosterono poveikio. Šie plaukai „išgyvena“ kelis vystymosi periodus: pirmasis jų augimas pastebimas per pirmąjį 2-3-jų metų laikotarpį, o lytinio brendimo metu subręsta galutinė išvaizda. Šiame laikotarpyje pažastų ir lytinių organų plaukai tampa šiurkštesni ir labiau garbanoti. Plaukų pasiskirstymas ant kūno labai priklauso nuo lyties, amžiaus ir rasės.

4. DEPILIACIJOS BŪDAI

 

  • Skutimas
  • Pešiojimas
  • Depiliacija vašku
  • Cheminiai depiliatoriai
  • Epiliatoriai
  • Elektroepiliacija
  • Plaukų šalinimas lazeriu
  • Fotoepiliacija

4.1. Skutimas

            Kaip tai veikia? Skutimas yra pats populiariausias depiliacijos būdas. Plaukas yra nupjaunamas ties odos paviršiumi panaudojant aštrų skustuvą. Prekyboje yra labai platus skustuvų pasirinkimas – nuo nebrangių, su vienkartinio panaudojimo peiliukais iki brangesnių modelių, skirtų daukartiniam naudojimui. Brangesnių modelių skustuvuose neretai yra naudojami ne vienas, o keli skutmosi peiliukai, taip pat jie pasižymi geresne apsauga nuo įsipjovimo. Vyrai dažniausiai naudoja skustuvus plaukų šalinimui nuo veido ir galvos, moterys – pažastų, rankų ir kojų depiliacijai. Skutimas gali būti sėkmingai atliekamas ne tik naudojantis tradiciniu skustuvu, bet ir elektrine skutimosi mašinėle.

Kiek ilgai plaukai neatauga? Nuo 1 iki 4 dienų, priklausomai nuo individualios fiziologijos.

Pliusai. Skutimas yra labai paprastas depiliacijos metodas, todėl sėkmingai atliekamas savarankiškai namuose. Skusti plaukus yra nebrangu – jam atlikti pakanka vandens (pegeidautina – šilto), aštraus skustuvo, skutimosi putų ir losjono po skutimosi. Šią paslaugą galite atlikti ir grožio salone ar kirpykloje.

            Minusai. Skutimosi efektas yra trumpalaikis, todėl skustis tenka dažnai, o tai dirgina odą. Dažnai skutantis atsiranda ir plaukelių įaugimo rizika, taip pat galima įsipjauti. Po skutimosi ataugę plaukeliai gali tapti dar storesni.

            Patarimai. Šiltas vanduo suminkština odą, todėl skutimas bus tolygus, o plauką nupjausite prie pat odos paviršiaus. Įtempkite skutamos odos paviršių prieš braukdami jį skustuvu. Atšipęs skustuvas gali pradėti bražyti odą, todėl dažnai keiskite peiliukus. Jeigu Jūsų oda jautri, prieš skusdamiesi būtinai naudokite skutimosi putas, o po skutimosi – dezinfekuokite nuskustą vietą losjonu. Įaugusių plaukelių riziką sumažina skutimas plauko augimo kryptimi. Jeigu bijote įsipijauti, naudokite elektrinę skutimosi mašinėlę.

4.2. Pešiojimas

            Kaip tai veikia? Įtempus odą, plaukas prie pat šaknų sugriebiamas pincetu ir staigiu judesiu išraunamas.

            Kiek ilgai plaukai neatauga? Nuo 3 iki 7 savaičių.

            Pliusai. Prieinamas visiems, nes nereikia jokios ypatingos įrangos – pakanka pinceto.

            Minusai. Pešiojimas gali būti labai skausmingas, taip pat didelė įaugusių plaukų tikimybė, nes pešant plauką jis neretai nutrūksta po oda. Pešiojimo vietoje dirginama oda, todėl ji parausta, galimi patinimai. Tai daug laiko užimantis depiliacijos būdas, nes kiekvienas plaukas turi būti pešamas atskirai, todėl praktiškai naudojamas tik mažuose plotuose, pavyzdžiui – antakiams.

            Patarimai. Siekdami sumažinti infekcijos riziką, dezinfekuokite spiritu pešiojimo įrankius prieš kiekvieną procedūrą.

4.3. Depiliacija vašku (cukrumi)

Kaip tai veikia? Karšto vaško (arba cukraus) masė užtepama ant tos odos vietos, kurioje norima atlikti nepageidautinų plaukų šalinimą. Į šią masę įspaudžiama popieriaus ar medžiagos juostelė. Vaško masei sustingus, staigiu judesiu plaukai nuplėšiami kartu su juostele. Plaukai pašalinami kartu su šaknimis, taip pat pasišalina ir dalis negyvų odos ląstelių.

            Kiek ilgai plaukai neatauga? Nuo 4 iki 6 savaičių.

            Pliusai. Depiliacija vašku/cukrumi yra nesudėtingas metodas, todėl gali būti atliekamas namuose, nors šią paslaugą siūlo daugelis grožio salonų. Plaukai išraunami kartu su šaknimis, todėl vėliau ataugę plaukeliai paprastai būna plonesni nei ataugę po skutimosi.

            Minusai. Šis depiliacijos būdas gali būti labai skausmingas, ypač jautriose kūno vietose bei šalinant stiprius, storus plaukus. Kadangi plaukai pašalinami su visomis šaknimis, po oda pakinta augančių plaukų struktūra, todėl neretai po procedūros plaukai įauga į odą. Atliekant depiliaciją vašku savarankiškai, bet neturint tam pakankamai patirties, gali būti sudėtinga paruošti reikiamos konsistencijos vaško masę. Po procedūros oda depiliacijos vietoje smarkiai parausta, todėl ją tinkamai nedizenfekavus yra didelė infekcijos rizika. Nuolat atliekant depiliaciją vašku grožio salone, per ilgą laiką gali susidaryti nemenkos išlaidos. Paaugliams naudojant spuogus šalinančius medikamentus (isotretinoinas, tretinoinas), kurie didina odos jautrumą, taip pat smarkiai įdegusi saulėje geriau depiliacijos vašku visai nenaudoti.

            Patarimai. Kad depiliacija vašku būtų efektyvi, plaukai turi būti tam tikro ilgio (bent 0,5 cm), todėl neskuskite depiliuojamos vietos pora savaičių iki procedūros.

4.4. Cheminiai depiliatoriai

            Kaip tai veikia? Cheminės plaukų šalinimo priemonės – tai įvairūs depiliaciniai kremai, losjonai ar putos, kurie suardo plaukų proteino struktūrą. Procedūros metu plaukai patepami kremu, o vėliau tiesiog pašalinami kremą nuvalant servetėle ar rankšluosčiu. Atkira cheminių plaukų šalinimo priemonių rūšis yra hormoniniai medikamentai (antiandrogenai), kuriuos pagal receptą skiria gydytojas.

            Kiek ilgai plaukai neatauga? Nuo 4 iki 14 dienų.

            Pliusai. Naudojantis depiliaciniais kremais plaukų šalinimas trunka trumpai, vos 5-10 minučių.

            Minusai. Cheminės priemonės gali paveikti tik plonus plaukelius, todėl jų veiksmingumas yra ribotas. Be to, jose esantys cheminiai preparatai gali sukelti ir alerginę reakciją. Dėl savo specifinės sudėties, depiliaciniai kremai pasižymi ne itin nemaloniu kvapu. Hormonas androgenas yra ne tik plauko augimo stimuliatorius, bet ir neigiamai veikia menstruacinį ciklą ir nėštumą, todėl kartu su antiandrogenais rekomenduojama vartoti ir kontraceptines priemones.

            Patarimai. Kad procedūras galėtumėte atlikti saugiai, atidžiai perskaitykite naudojimo instrukciją, išsiaiškinkite vartojimo ypatumus ir dozes, susipažinkite su šalutiniais poveikiais.

4.5. Epiliatoriai

            Kaip tai veikia? Savo išvaizda šie prietaisai primena elektrinius skustuvus, tik vietoje skutimosi peiliukų plaukus šalina besisukanti galvutė, kuri ne nupjauna, bet išrauna plaukus kartu su šaknimis.

            Kiek ilgai plaukai neatauga? Nuo 4 iki 6 savaičių.

            Pliusai. Nesudėtingas depiliacijos būdas, skirtas atlikti namuose. Ataugę plaukeliai būna silpnesni, nei prieš tai.

            Minusai. Plaukų šalinimas rotaciniais epiliatoriais gali būti itin skausmingas, ypač jautriose kūno vietose, todėl daugiausia naudojamas tik ant rankų ir kojų. Neretai išraunami ne visi plaukeliai, o ataugantys yra linkę įaugti po oda, gali susidaryti pigmentiniai dariniai odoje, atsirasti plauko folikulo uždegimai.

            Patarimai. Siekdami sumažinti skausmą, prieš procedūrą pagulėkite karštoje vonioje. Taip pat, pamėginkite atlikti epiliaciją po mėnesinių, kai mažesnis organizmo jautrumas.

4.6. Elektroepiliacija (elektrolizė)

            Kaip tai veikia? Technologija buvo sukurta gydyti aklumui, kurį sukelia įaugančios blakstienos. Naudojant specialią adatą, kiekvienas plaukas individualiai apdorojamas elektros srove, kuri, po kelių pakartotinų procedūrų, visiškai sunaikina plauko svogūnėlį. Didelių odos plotų (pvz. bikini zonos) depiliacija gali trukti nuo 7 iki 15 valandų.

            Kiek ilgai plaukai neatauga? Nors pasitaiko ir išimčių, tačiau, jeigu elektrolizės (elektroepiliacijos) procedūros buvo atliktos sėkmingai, plaukai pašalinami visam laikui.

            Pliusai. Elektrolizė (elektroepiliacija) yra permanentinis plaukų šalinimo būdas, ji gali būti sėkmingai taikoma nepriklausomai nuo odos tipo ir plauko pigmento.

            Minusai. Ypatingai skausminga, todėl reikalingi anestetikai. Vienos procedūros metu gali būti apdorojamas tik labai ribotas odos plotas, todėl gydymas trunka ilgai, o elektrolizė praktiškai taikoma tik nedideliuose odos plotuose (pvz. viršutinė lūpa, antakiai). Jeigu ankščiau buvo atlikta komplikacijų sukėlusi depiliacija vašku ar pešiojimas, elektrolizės procedūrą gali būti sudėtinga atlikti. Galutiniai rezultatai priklauso nuo procedūrą atliekančio specialisto kvalifikacijos.

            Patarimai. Nuskuskite plaukelius likus trim dienom iki elektrolizės (elektroepiliacijos) procedūros. Naujai dygstantys plaukeliai taps labiau pastebimi, juos bus lengviau apdoroti.

4.7. Depiliacija lazeriu

Kaip tai veikia? Procedūros metu per odą prasiskverbęs lazerio spindulys šviesos energiją paverčia karščiu, kuris paveikia plauko folikulą. Procedūros turi būti kartojamos kelis mėnesius iš eilės, kad būtų paveikti visose augimo fazėse esantys plaukai (anageno, katageno, telogeno).

            Kiek ilgai plaukai neatauga? Pašalinti plaukai neatauga metus ar dar ilgiau, vėliau procedūros vėl turi būti kartojamos.

            Pliusai. Depiliacijos lazeriu efektyvumas yra patvirtintas klinikiniais tyrimais. Procedūros galli būti sėkmingai taikomos įvairiose kūno vietose, pasiekiamas ilgalaikis plaukų šalinimo efektas.

            Minusai. Reikalinga speciali įranga, todėl procedūros ne tik brangios, bet ir sudėtingos – jas atlikti gali tik kvalifikuotas dermatologas. Depiliacija lazeriu yra neefektyvi šalinant baltus ir žilus plaukus, t.y., neturinčius pigmento, taip pat tamsiaodžiams. Galimi šalutiniai efektai – odos nudegimai, pigmentinės dėmės.

            Patarimai. Dėkite ledo kubelius and depiliuotų vietų po lazerio procedūrų – tai sumažins odos paraudimą.

4.8. Fotoepiliacija

Fotoepiliacija – plaukų šalinimas intensyvia pulsine šviesa (IPŠ)

            Kaip tai veikia? Technologija panaši į depiliaciją lazeriu, tačiau fotoepiliacijos metu yra skleidžiami platesnio spektro šviesos impulsai nei lazerio spinduliai (skleidžiamo šviesos impulso bangos spektras yra nuo 400nm iki 1200nm), todėl gydymas laikomas saugesniu.

            Kiek ilgai plaukai neatauga? Pašalinti plaukai neatauga metus ar dar ilgiau, vėliau procedūros vėl turi būti kartojamos.

            Pliusai. Ilgalaikis depiliacijos efektas pasiekiamas dar greičiau nei depiliacijos lazeriu metu, nes naudojami didesnį paviršiaus plotą turintys šviesos šaltiniai, todėl galima depiliuoti ir didelius odos plotus, pvz., šlaunis, krūtinę. Fotoepiliacijos procedūros yra visiškai neskausmingos, lyginant jas su depiliacija vašku ar epiliacija. Šiuo metu fotoepiliacijos technologija yra tiek ištobulinta, kad jau yra sukurti asmeninio naudojimo fotoepiliatoriai, kuriais gali naudotis ir neprofesionalai, o procedūras tapo saugios, atliekant jas tiesiog savo namuose.

            Minusai. Kaip ir depiliacija lazeriu, ši technologija nėra efektyvi šalinant baltus ir žilus plaukus, t.y., neturinčius pigmento.

            Patarimai. Prieš fotoepiliacijos procedūrą nuskuskite plaukus – tai užtikrins, kad šviesos impulso energija bus maksimaliai absorbuojama plauko svogūnėlyje.

4.9. Lentelė

Plaukų šalinimo būdasPrivalumaiTrūkumai
Skutimas

Pats populiariausias depiliacijos būdas. Iš pradžių depiliuojama vieta patepama skutimosi putomis, o po to plaukai nuo odos paviršiaus pašalinami skutimosi peiliukais.

Paprastas, greitas ir pigus. Vyrai dažniausiai naudoja plaukų šalinimui nuo veido, moterys – pažastų, rankų ir kojų depiliacijai.Trumpalaikis efektas, todėl skustis tenka dažnai, o tai dirgina odą, todėl gali netikti alergiškiems žmonėms. Skutantis taip pat yra rizika įsipjauti. Po skutimosi ataugę plaukeliai gali tapti dar storesni.
Pešiojimas

Daug laiko užimantis, todėl praktiškai naudojamas tik mažuose plotuose, pavyzdžiui – antakiams.

Labai ekonomiškas, nes viskas, ko reikia norint atlikti plaukų pešiojimą – tik pincetas.Gali būti labai skausmingas, pešant plauką, jis neretai nutrūksta po oda, todėl didelė įaugusių plaukų tikimybė. Dirgina odą, sudėtinga atlikti savarankiškai.
Depiliacija vašku / cukrumi

Karšto vaško (arba cukraus) masė užtepama ant odos ir į ją įspaudžiama popieriaus ar medžiagos juostelė. Masei sustingus, staigiu judesiu plaukai nuplėšiami kartu su juostele.

Plaukai pašalinami kartu su šaknimis, todėl pasiektas rezultatas išlieka 4-6 savaites. Nesudėtingas ir intuityvus metodas, todėl gali būti atliekamas namuose.Priklausomai nuo kūno vietos, kurioje atliekama depiliacija vašku, šis būdas gali būti labai skausmingas. Jeigu oda jautri ar smarkiai įdegusi saulėje, geriau depiliacijos vašku nenaudoti.
Cheminės depiliacijos priemonės

Depiliaciniai kremai/losjonai/putos. Gali būti tepami arba purškiami.

Neskausmingas būdas. Skysto pavidalo priemonė (losjonas) yra skirta apdoroti didelius odos plotus – kojas, pažastis ar bikini zoną. Tirštesnės konsistencijos priemonė (kremas) yra skirta mažesniems odos plotams.Cheminės priemonės gali paveikti tik plonus plaukelius, todėl jų veiksmingumas yra ribotas. Be to, jose esantys cheminiai preparatai gali sukelti ir alerginę reakciją.
Rotaciniai epiliatoriai

Savo išvaizda šie prietaisai primena elektrinius skustuvus, tik vietoje skutimosi peiliukų plaukus šalina besisukanti galvutė, kuri ne nupjauna, bet išrauna plaukus kartu su šaknimis.

Depiliacijos efektas pastebimas keletą savaičių. Ataugę plaukeliai būna silpnesni, nei prieš tai.Plaukų šalinimas rotaciniais epiliatoriais gali būti skausmingas, ypač jautriose kūno vietose, todėl daugiausia naudojamas tik ant rankų ir kojų. Neretai išraunami ne visi plaukeliai.
Elektrolizė

Taikant elektrolizę, kiekvieno plauko šaknis sunaikinama elektros srove, todėl pasiekiamas ilgalaikis plaukų šalinimo efektas.

Depiliacija elektrolizės būdu yra permanentinė. Plauko folikulas sunaikinamas nepriklausomai nuo odos tipo ir plauko pigmento.Labai skausminga, todėl reikalingi anestetikai.Vienos procedūros metu gali būti apdorojamas tik labai ribotas plotas, todėl gydymas trunka ilgai. Rezultatai priklauso nuo procedūrą atliekančio specialisto kvalifikacijos.
Depiliacija lazeriu

Per odą prasiskverbusi lazerio spindulio energija sunaikina plauko folikulą. Procedūros kartojamos kelis mėnesius iš eilės.

Pasiekamas ilgalaikis depiliacijos efektas – pašalinti plaukai neatauga metus ar dar ilgiau, sumažėja bendras plaukuotumas.Procedūros brangios, jas turi atlikti kvalifikuotas dermatologas. Depiliacija lazeriu yra neefektyvi šalinant baltus ir žilus plaukus, t.y., neturinčius pigmento.
Fotoepiliacija

Technologija panaši į depiliaciją lazeriu, tačiau fotoepiliacijos metu yra skleidžiami platesnio spektro šviesos impulsai nei lazerio spinduliai.

Ilgalaikis depiliacijos efektas pasiekiamas dar greičiau, nes naudojami didesnį paviršiaus plotą turintys šviesos šaltiniai. Galima depiliuoti ir didelius odos plotus, pvz., šlaunis, krūtinę.Kaip ir depiliacija lazeriu, ši technologija nėra efektyvi šalinant baltus ir žilus plaukus, t.y., neturinčius pigmento.

 

 

  1. NEPAGEIDAUJAMŲ PLAUKELIŲ ŠALINIMAS NUO ĮVAIRIŲ KŪNO VIETŲ

5.1. GALVOS SRITIS

5.1.1. ANTAKIAI

Kad pakeistumėme antakių formą, be pešiojimo neapsieisime. Nors šis metodas ir senamadiškas, tačiau vis dar efektyvus ir mažai kainuojantis. Svarbiausiai, neįsismaginti ir nepašalinti per daug plaukelių. Antakių plaukai auga labai lėtai – maždaug keturis kartus lėčiau nei galvos plaukai, o jei pešiojant buvo pašalintas ir plauko folikulas, tuomet plaukas šioje vietoje neišaugs arba išaugs neteisingos formos.

Pešioti antakius geriausiai išlipus iš vonios arba po šilto kompreso: tuomet oda išsiplėtus, plaukeliai bus šalinami lengviau ir ne taip skausmingai. Dėl tos pačios priežasties galima ant odos po antakiais užtepti maitinamąjį kremą, palikti 10 minučių, tuomet jį pašalinti vatos diskeliu. Dar vienas būdas sumažinti odos jautrumą – patrinti reikiamus plotelius leduku.

Visada pešiokite plaukus pagal jų augimo kryptį, kitaip jie gali pradėti įauginėti ir imti augti neteisingai. Pincetą prieš procedūrą ištepkite antiseptiku, o odą po pešiojimo patrinkite losjonu. Jei pincetu išpešate tai, ko nereikia, tai įvairiems trūkumams jums reikės specialaus pieštuko antakiams. Jo pagalba galite pripiešti trūkstamus plaukelius ir patamsinti esamus. Pieštuko atspalvis parenkamas pagal natūralių antakių spalvą. Šiuo metu populiarūs geliniai ar kitos konsistencijos pieštukai antakiams, kurių nereikia drožti – tai labai patogu. Be to, tokie pieštukai neterlioja, turi specialius aplikatorius, kuriais galima lengvai kontroliuoti šerdelės ilgį. Išryškinti antakius padės ne tik pieštukas, bet ir šešėliai, kurie leis jums suminkštinti natūralų antakių vaizdą. Šešėlius reikia tepti specialiai įstrižai nurėžtu standžiu šepetėliu arba labai plonu šepetėliu šešėliams užaštrintu galiuku. Taip pat vis populiarėja antakiams skirtas vaškas arba gelis – užtvirtinti tai, kas jau yra padaryta su antakių makiažu.

5.1.2. NOSIS

Nosies plaukų šalinimas pešiojant gali būti skausminga patirtis, be to tai gali sukelti tokius šalutinius reiškinius, kaip čiaudulį, kraujavimą bei ašarojimą. Be to, šis depiliacijos metodas yra ne tik skausmingas, bet ir pavojingas sveikatai – plauko išrovimo vietoje gali kilti infekcija ir nesunkiai persiduoti į smegenis. Todėl nosies plaukus pešioti reikia itin atsargiai, nerauti storų, o tik pačius ploniausius, o po plaukų šalinimo procedūros odą nedelsiant dezinfekuoti.

Tačiau yra ir ne tokių drastiškų bei gerokai saugesnių depiliacijos būdų. Jeigu nosies plaukai itin smarkiai „suvešėjo“, galima pasirinkti ilgalaikius plaukų šalinimo būdus – elektrolizę ar depiliaciją lazeriu. Jeigu pakanka ir trumpalaikio efekto, šią problemą patogiai padės įveikti specialiai tam skirtos nosies  plaukų kirpimo mašinėlės (trimeriai) – prekyboje galima rasti įvairių modelių. Padės net ir pačios paprasčiausios manikiūrinės žirklutės. Galima naudoti ir depiliacinį kremą, tik svarbu gausiai netepti ir neužkimšti nosies kanalų.

Labai svarbu ne tik šalinti nepageidautinus plaukus, bet ir tinkamai pasirūpinti šios kūno vietos higiena. Tvarkinga nosis yra smulkmena, tačiau labai svarbi.

5.1.3. ŪSIUKAI

Plaukelių augimo kryptimi su medine mentele patepame vašką. Vaškas turi ypač plonai padengti reikiamą vietą. Pridedame juostą ir stipriai prispaudžiame. Trumpesnes juosteles naudojame ypač mažų vietų padengimui. Greitu judesiu nuplėšiame juostą priešinga plaukų augimui kryptimi. Nuvaloma vietą, nuo kurios pašalinome plaukelius balzamu ir patepame plaukų augimą lėtinančiu serumu.

5.1.4. BARZDA

 

Geriausia barzdą skusti ryte. Prieš skusdami peiliuku barzdą sušlapiname šiltu vandeniu, dar geriau pasidaryti karšto vandens kompresą. Suminkštinus barzdos plaukus, svarbu juos gerai išmuilinti specialiu kremu ar geliu. Po kelių minučių jau galima skusti.

Pradedame nuo skruostų, bakenbardų, o viršutinę lūpą ir smakrą skutame paskiausiai, nes plaukeliai šiose vietose – kiečiausi, tad tegu ilgiau juos paveikia kosmetinės priemonės. Skutimosi putos ar geliai yra skirti kietiems, minkštiems plaukams arba jautriai odai. Jas reikėtų rinktis pagal individualų poreikį.

Jei norite skustis mašinėle, rinkitės ne universalią, o būtent tą, kuri yra skirta barzdai. Mašinėlės peiliuko plotis turi būti ne per platus, tuomet barzdą nuskusite gerai. Prieš tai veidą nuprauskite ir gerai nušluostykite. Mašinėle tolygiai, bet ne stipriai, sukamaisiais judesiais spauskite veido odą prieš plauko augimo kryptį. Jei oda dar nėra pratusi prie skutimosi mašinėle, keletą savaičių ji gali būti sudirgusi, bet, panaudojus odos raminamąsias priemones po skutimosi, nemalonūs pojūčiai paprastai išnyksta.

5.2. KRŪTINĖS SRITIS

 

5.2.1. PAŽASTYS

 

Labiausiai paplitęs būdas yra skutimas. Tačiau šiuo atveju plaukeliai gana greitai vėl atauga.
Pažastų plaukams šalinti yra specialių depiliuojamųjų kremų, tačiau jų poveikis taip pat trumpalaikis.
Norint, kad plaukeliai neataugtų bent 3–4 savaites, reikėtų juos pašalinti vašku. Šalinami plaukeliai ilgainiui silpsta ir atauga daug retesni bei silpnesni.

 

5.2.2. RANKOS

 

Rankų depiliacijai tinka visokie būdai, bet labiausiai  kosmetologų rekomenduojamas – plaukų šalinimas vašku.

5.2.3. KRŪTINĖ

 

Nuo krūtinės plaukus žmogus šalinasi arba ne, tai priklauso kaip jam gražiau. O šalinti galima įvairiais būdais.

5.3. BIKINI SRITIS

BIKINI SRITIS

 

Skusti bikinio srities plaukelių nepatartina, nes taip stimuliuojamas jų augimas, be to, skustuvas labai dirgina jautrią šios srities odą. Net pirkdami depiliuojamąsias priemones, pavyzdžiui, putas, kremus, losjonus, atkreipkite dėmesį, ar jos tikrai yra skirtos intymiai vietai depiliuoti. Po to rekomenduojama atlikti jautrumo testą, kuris padės įsitikinti, kad ši priemonė jums tinka, t.y. nesukelia odos alergijos.
Depiliacija vašku nepageidaujamus plaukelius bikinio srityje pašalina ilgam. Tačiau tai skausminga procedūra, ypač jei anksčiau naudojote skustuvą.
Esant didesniam plaukuotumui bei stipresniems plaukeliams, šios priemonės ne visada veiksmingos.
Vis labiau populiarėja nepageidaujamų plaukelių šalinimas lazeriu. Tai kiek skausminga, tačiau ilgiausiai išliekantį poveikį turinti procedūra. Paprastai reikalingi 3–7 seansai, tarp jų darant 3–12 savaičių pertrauką. Plaukus pašalinus lazeriu, jie neatauga keletą metų ir daugiau. O, jei dalis plaukelių atauga, tai jie būna šviesesni ir plonesni nei anksčiau.

5.4. KOJOS

 

Estetiniam efektui iš esmės užtenka pašalinti plaukelius tik nuo blauzdų. Tai mažiausiai „įnoringa” kūno vieta, todėl puikiausiai tinka įvairiems depiliacijos būdams išbandyti.

Pats paprasčiausias, greičiausias ir neskausmingiausias – skutimas peiliuku. Tai, be abejo, labai didelis pliusas: brūkšt, brūkšt, ir plaukų kaip nebūta. Oda iš karto tampa lygi, susierzina ypač retai. Minusas – tikimybė skaudžiai įsipjauti. Tiesa, dabar jau yra apsaugomųjų skustuvų – specialiai moterims. Plaukai po skutimo atauga išties labai greitai, be to, kieti ir tankūs. Panašiai, kaip vyrams barzda. Todėl skusdama kojas gali neabejoti, kad greitai tai teks daryti kone kasdien. Skutimui galima prilyginti ir įvairias depiliacines putas bei kremus, nes jie panaikina tik odos paviršiuje esančią plauko dalį. Labai paprasta, gan greita ir patogu. Tiesa, dažnai suerzina odą ir sunkiai įveikia storus plaukelius.

KOJOS

Vaškas ir elektriniai depiliatoriai veikia panašiai kaip „pincetas”: išrauna plaukelius su šaknimis. Taip, tarsi pincetu pešiotum antakius, tik čia tokių pincetų reiktų daugiau. Procedūra skausminga – ne visoms vienodai. Lemia odos jautrumas ir plaukų stiprumas. Plonu sluoksniu ant kojos plauko augimo kryptimi padengtas karštas vaškas sustingsta, ant jo lipdoma specialaus popieriaus juostelė ir po kelių sekundžių plėšiama. Kartu su prie juostelės prilipusiu vašku išsirauna ir absoliučiai visi plaukeliai. Depiliuojant elektriniu depiliatoriumi, reikia šiek tiek kruopštumo, nes jis nepakankamai gerai rauna labai plonus ar trumpus plaukelius. Didelis pliusas – po plaukų šalinimo vašku ar elektriniu depiliatoriumi procedūrą užtenka kartoti po 3-4 savaičių, be to, plaukeliai atauga švelnesni ir plonesni. Specialistai nesutaria, ar nuolat ilgą laiką daroma depiliacija vašku laipsniškai išnaikina plaukelius. Greičiausiai tai moters organizmas ir genetika. Prie blogųjų šio depiliacijos būdo savybių galima priskirti odos suerzinimą (laikosi net kelias valandas) ir skausmingumą.

 

6. KAIP SKUSTI PLAUKELIUS, JEI ODA IŠBERTA SPUOGELIAIS.

Kuomet oda išberta spuogeliais, plaukelių skutimas gali tapti varginančia procedūra, dar labiau sudirginančią ir taip pažeistą odą. Per vieną dieną spuogeliai tikrai neišnyks, o plaukelius pašalinti vis tiek reikės, taigi norime pasidalinti keletu patarimų, padėsiančių apsaugoti odą nuo pažeidimų.

  • Išvalykite odą. Į pažeistą odą bakterijos ir nešvarumai prasiskverbia labai lengvai, todėl prieš skutantis pirmiausia odą reikia išvalyti, taip sumažinant galimą užkrato riziką. Visi puikiai žinome, kad spuogelių spaudinėti nerekomenduojama, tačiau jei inkštiras jau pakankamai subrendęs, kad lengvai pasišalintų – jį vertėtų išspausti (tik pagal visas taisykles) ir tą vietą dezinfekuoti. Priešingu atveju skustuvas gali pažeisti spuogelį ir akne bakterijas pernešti į kitas kūno zonas.
  • Sušildykite odą. Sušildyta oda bus minkštesnė, o plaukeliai – lankstesni, todėl skutimosi metu oda bus mažiau dirginama ir traumuojama. Prieš procedūrą palįskite po dušu ir leiskite šiltam vandeniui tekėti veidu arba kelios minutės prieš skutimąsi ant odos ploto, kurį ketinate skusti, uždėkite karštu vandeniu sudrėkintą rankšluostį.
  • Naudokite šepetėlį putoms. Prieš skutantis, odą būtina patepti skutimuisi skirtomis putomis, kurias geriausia tepti specialiu šepetėliu, kuris padeda pakelti plaukelius į paviršių, todėl jie nuskutami lengviau.
  • Stenkitės apeiti spuogelius. Jei spuogeliai ant odos pavieniai, stenkitės juos apeiti ir tos vietos neskusti, kad nepažeistumėte ir nesukeltumėte kraujavimo. Jei vis dėl to žaizdelė liko, po skutimosi ją būtina dezinfekuoti, kad išvengtumėte užkrato.
  • Venkite kelių ašmenų skustuvų. Tokie skustuvai puikiai tinka sveikai, bet ne pažeistai odai. Įsigykite kokybišką skustuvą su vienu ašmeniu ir lanksčia, besisukiojančia galvute arba rinkitės elektroninį skustuvą. Žinoma, rezultatas galbūt ir nebus toks puikus, kaip su daugiaašmeniu skustuvu, tačiau pati oda bus mažiau traumuojama.
  • Dezinfekuokite skustuvą. Bakterijos yra didžiausias spuogelių piešas. Ant skustuvo užsilieka negyvos odos ląstelių, o ir pats skustuvas, gulėdamas vonios kambaryje, tarp ašmenų prikaupia ore sklandančių bakterijų, kurių gali nepavykti pašalinti vien vandens srove. Įsigykite specialų dezinfekcinį skystį ir kaskart prieš skutantis išdezinfekuokite skustuvą.
  • Skuskitės teisinga kryptimi. Skutantis prieš plaukelių augimo kryptį, juos pašalinti lengviau, tačiau tokiu būdu oda labiau sudirginama. Be to, skutantis pašalinama negyva oda su visomis ant jos esančiomis bakterijomis, taigi bakterijos gali būti pernešamos į pažeistas odos vietas (spuogelius).

Per dažnas skutimasis gali ne tik sudirginti odą, bet ir ją išsausinti arba sukelti dar didesnį riebalų išsiskyrimą, įtakojantį naujų spuogelių atsiradimą. Stenkitės neskusti odos kiekvieną dieną, kad ji būtų kuo mažiau dirginama.

7. DEPILIACIJOS PRIEŽASTYS

Pagrindinės depiliacijos priežastys yra asmeninės. Vieni tai daro dėl higienos, kiti norėdami labiau pasitikėti savimi, atrodyti patrauklesniais ar tiesiog sekdami madas.

7.1. Depiliacija dėl higienos priežasčių.

Žmonės, naudodami pačius įvairiausius metodus, šalina plaukus jau ne vieną šimtą metų – depiliacija buvo plačiai praktikuojama jau Senovės Egipte, siekiant apsisaugoti nuo utėlių, blusų ir kitų parazitų. Net ir šiais laikais depiliacija dažnai atliekama pirmiausia siekiant asmeninės higienos – pavyzdžiui, plaukai pažastyse yra šalinami, kad sumažėtų prakaitavimas.

7.2. Depiliacija dėl socialinių ir kultūrinių priežasčių.

Kiekvienoje visuomenėje egzistuoja savita grožio samprata, apimanti odos ir plaukų santykių idealus tiek moterims, tiek vyrams. Kiekvienas, kurio išvaizda šių idealų neatitinka, stengiasi depiliuoti tas kūno vietas, kad prisitaikytų prie visuomenės lūkesčių. Dauguma vakariečių vyrų kasdien šalina veido plaukus, nors yra priimtina nešioti ir barzdą. Neretai taip yra ir dėl to, kad, norint gerai atrodyti, skustimas yra tiesiog paprastesnė alternatyva, nei barzdos priežiūra.

7.3. Depiliacija dėl seksualinių priežasčių.

Moterys šalina plaukus ne tik sekdamos mada (pavyzdžiui, kad galėtų dėvėti dailų maudymosi kostiumėlį), bet ir dėl seksualinių priežasčių. Depiliuota gakta ne tik seksualiai atrodo, bet ir netrukdo įvairiems intymiems žaidimams.

7.4. Depiliacija dėl mados priežasčių.

Dabar galima išvysti vyrą (kartais ir moterį) plikai skusta galva, nes tai tapo madinga. Sekdami mada, vyrai kuria įvairias „šukuosenas“ savo barzdelėms bei žandenoms. Kilo tikras skandalas, kai Julia Roberts išdrįso žengti raudonu kilimu neskustomis pažastimis. Mada diktuoja savo standartus ir nustato kas tarpusavyje dera, o kas ne – pavyzdžiui, vakarinė suknelė ir plaukai pažastyse, paplūdimio bikini ir iš po jo styrantys plaukai.

7.5. Depiliacija dėl religinių priežasčių.

Kai kurios religijos reikalauja skustis galvą arba priešingai – griežtai draudžia tam tikrų kūno vietų depiliaciją.

7.6. Depiliacija dėl karinių priežasčių.

Dauguma karinių struktūrų reikalauja iš kariškių trumpos šukuosenos ir švariai skustos veido odos. Tokiu draudimu ne tik stiprinama karinė drausmė, bet ir jis turi yra grynai praktinę reikšmę – kad besinaudojant karine įranga į ją nepatektų plaukai.

8. IŠVADOS

Bandydama realizuoti įvade keltus tikslus ir uždavinius priėjau prie tokių išvadų, jog labai daug informacijos apie plaukų šalinimą galima rasti internete, kurią įmanoma pritaikyti ir naudotis. Bet, manau, šiais laikais žmonėms lengviau nueiti į grožio saloną ir atlikti ilgalaikę plaukų šalinimo procedūrą.

Dabar technologijos yra labai pažengusios į priekį. Yra net 8 plaukų šalinimo būdai:

  • Skutimas
  • Pešiojimas
  • Depiliacija vašku
  • Cheminiai depiliatoriai
  • Epiliatoriai
  • Elektroepiliacija
  • Plaukų šalinimas lazeriu
  • Fotoepiliacija

Ne taip kaip ankščiau žmonės plaukus šalindavo iš pradžių tik skusdami pvz su titnaginiais ašmenimis, vėliau jau atsirado kremai, kurie plaukelius padarydavo minkštesnius ir galbūt procedūra nebūdavo tokia skausminga.

Vienintelis dalykas, kuris nekinta tai plaukų augimo ciklo periodai, visiems būdingi 3 augimo ciklo periodai:

  1. Anageno (augimo periodas),
  2. Katageno (tarpinis periodas),
  3. Telogeno (iškritimo periodas),

Žinoma, kad pats plaukų augimo ciklas kiekvieno asmens yra individualus.

Gan plačiai ir išsamiai aprašytos kiekvienos vietelės plaukelių šalinimo operacijos, kurios galimos nuo plaukelių pešiojimo iki šalinimo lazeriais ar specialiais depiliaciniais kremais. Visi puikiai žino kaip paplitusios visos šios operacijos, dėl tam tikrų priežasčių, kurios dažniausiai būna dėl higieninės gerovės. Tačiau neatsiejama to dalis yra ir madų, socialinių-kultūrinių, religinių, seksualinių ar net karinių  priežasčių. Mūsų visuomenė yra labai skirtinga, dėl to, manau, kiekviename pasaulio kampelyje ir pažiūros gali būti skirtingos, lygiai taip pat  ir dėl plaukelių šalinimo.
Taigi šiame darbe išvardinau visus galimus nepageidaujamų plaukelių šalinimo būdus. Aprašiau kiekvieno šalinimo būdo pliusus ir minusus. Šio darbo dėka turėsiu daugiau žinių apie plaukelių šalinimo būdus, istoriją. Žinosiu kokį plaukelių šalinimo būdą geriausiai pasirinkti.

Epiliacija Aleksandrito lazeriu DEKA Motus AX

Ankstesnis straipsnisMiego sutrikimai
Kitas straipsnisOrganizacijos sėkmę lemiantys veiksniai

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here