kompiuteriai

Jei jūsų kompiuteris nėra naujausias, gali būti, kad jis veikia kiek per lėtai, nei norėtųsi. Tam yra kelios svarios priežastys, tačiau kai kurios iš jų yra gana nesunkiai sutvarkomos. Šiame straipsnyje norime padėti lėtai veikiančių kompiuterių savininkams ir palengvinti jų gyvenimą, kurio kokybė suprastėja kiekvieną kartą, kai kompiuteris paleidžiamas ir tenka laukti, kol atsidarys pagrindinės programos. Patikėkite – mums taip irgi buvo nutikę ne kartą, tad viską suprantame…

Prieš pradėdami norime pateikti šiek tiek teorijos, kurią visi turėjo mokytis pirmosiose informatikos pamokose mokykloje, bet, kadangi tai buvo seniai, viskas sėkmingai dabar pamiršta. Atnaujinsime atmintį.

Kompiuterio smegenys yra CPU – procesorius. Kuo jis galingesnis, tuo daugiau programų vienu metu galima paleisti. Naujausiuose procesoriuose, kurie pasirodys netrukus galima paleisti vienu metu 44 užduotis iš karto ir jų darbas nė kiek nesulėtės, tuo tarpu senesni tokiais pajėgumais apsiriboti negali ir dažniausiai tenkinasi 8. Ne, tai nesusiję su branduoliais, tad į juos žiūrėti kaip į kokią panacėją nereikėtų. Jie svarbūs, tačiau galutinį žodį sako kiti elementai.

CPU ryjančios programos

cpu programosKai kurios programos yra tikros CPU resursų rijikės. Viena jų – Google Chrome naršyklė, kuri kiekvieną langą atidaro, kaip atskirą procesą. Jei kompiuteris sulėtėja, reiktų tiesiog sumažinti aktyvių langų skaičių ir po kurio laiko turėtų pasijausti pagerėjimas. Jei nepasijaučia, išsiaiškinkite, kokios programos ryja daugiausiai CPU resursų. Per paiešką susiraskite Task Manager (lietuviškai Užduočių tvarkytuvas) ir ten tiesiog paspauskite ant CP skaičiuko kolonėlės viršuje. Iš karto pamatysite, kuri programa sunaudoja daugiausiai procentų CPU. Išjunkite ją paspaudą su dešiniu pelės klavišu ir pasirinkę End Task (baikite užduotį). Viskas, CPU panaudojimas pasiskirstys kitoms programoms ir kompiuteris turėtų veikti sparčiau.

Automatiškai paleidžiamos programos

startup programosNorėdami paleisti tam tikrą programą, paprasčiausiai iš meniu arba darbalaukio paspaudžiate programos ikonėlę. Taip paleidžiamos ne visos programos. Kompiuteris turi ne vieną programą, kuri pasileidžia pati jam tik įsijungus. Tai įvairūs debesies talpyklų duomenų siuntimo agentai, antivirusinės programos, kitos programėlės. Visos jos turi pasileisti, kai tik įjungiate kompiuterį. Kol jos neįsijungia, normalios programos nepasileidžia, laukia savo eilės.

Išjungus tokias automatinio paleidimo programėles galima pagreitinti kompiuterio veikimą startuojant ir darbo metu.

Tai sutvarkyti galima per jau minėtą užduočių tvarkytuvą pasirinkus porankį Startup (Paleistis). Ten pasirenkame norimą išjungti programą ir paspaudžiame Disable (Išjungti).

SSD diskas

Senesnis stacionarus kompiuteris greičiausiai turi tik HDD – magnetinį-optinį diską, kuris turi savo įrašymų ribas. Su laiku, disko vieta mažėja, o jis pats ima dažniau traškėti, net jei kompiuterio niekas nenuvertė nuo stalo. Jei jis lėtas, rekomenduojama išsivalyti nenaudojamus failus, išinstaliuoti nenaudojamas programas, pasitikrinti nuo virusų ir t.t. Kartais viso to nepakanka, todėl patyrę Ugetfix.com konsultantai rekomenduoja keisti HDD į SSD. SSD pasižymi didesne sparta, o tai reiškia, kad Windows operacinė sistema pasileis net 5 kartus greičiau. Stacionaraus kompiuterio dėžė paprastai talpina kelis kietuosius diskus, tad atliekamą HDD visada galima formatuoti ir pasilikti kaip failų saugyklą, o visą veiklą vykdyti iš SSD. 128 GB dabar jau yra per mažai, todėl rekomenduojama įsigyti bent 256 GB SSD. Toks pas kinus kainuoja apie 70 eurų. Tai labai gera kaina už kompiuterio atnaujinimą, kad jis veiktų itin sparčiai.

Be to, bus proga pasidaryti ir atsargines kopijas, perinstaliuoti Windows sistemą, susitvarkyti savo asmeninius failus.

Ankstesnis straipsnisAtsakingas paskolos internetu gavimas – sėkmingas grąžinimas
Kitas straipsnisQuartz danga automobiliui