Darbuotojų motyvavimas įmonėje

Gyvename technologijų ir informacijos amžiuje, kuriame kasdienybė be technologijų atrodo neįmanoma, o viso to pasekmė – milžiniškas kasdien mūsų smegenis pasiekiantis informacijos kiekis. Technologijų pažanga ir informacijos prieinamumas leido 2023-iesiems startuoti su internetą sprogdinančiomis naujienomis dirbtinio intelekto srityje, todėl drąsiai kalbama, kad šiais metais dirbtinio intelekto, duomenų analitikos, kibernetinio saugumo specialistų poreikis pasieks neregėtas aukštumas.

Dirbtinio intelekto metai

Dirbtinis intelektas jau eilę metų buvo bene svarbiausias tyrinėjimo objektas technologijų srityje. Iki šios dienos pasiekta neįtikėtinų rezultatų, tačiau internetą praėjusių ir šių metų sandūroje susprogdino pokalbių robotas ChatGPT.

Natūralu, kad susidomėjimas dirbtiniu intelektu dar labiau išaugo, o tai leidžia manyti, kad 2023-ieji gali tapti šios srities lūžio tašku. Dirbtinis intelektas bus naudojamas vis daugiau sričių, įmonės ieškos, kaip jį įdarbinti savo veikloje.

Simplilearn išskiria 18 svarbiausių sričių, kuriose šiais metais bus naudojamas dirbtinis intelektas: viršūnėje matome elektroninę komerciją, kurioje dėmesys nukreiptas į pirkėjo patirties apsiperkant gerinimą bei sukčiavimo prevenciją, tačiau sąraše matome ir tokias svarbias sritis kaip edukacija, sveikatos apsauga, agrokultūra, finansai ir pan. Iš esmės, kiekviena mūsų gyvenimo sritis gali būti veikiama dirbtinio intelekto.

Iki šiol specialybės, kurių specialistai vykdo dirbtinio intelekto tyrimus ir vysto jų pažangą, buvo gana specifinės, tačiau dirbtiniam intelektui tampant vis žemiškesniu bei lengviau pritaikomu bet kurioje srityje, specialybių sąrašas plečiasi ir specialistų poreikis auga. Kuriamos naujos mokymo programos universitetuose, organizuojami šios srities kursai, vis daugiau informacijos internete. Taigi, jeigu domitės dirbtinio intelekto sritimi, drąsiai planuokite karjerą.

Duomenų analitikos svarba

Itin didelis informacijos kiekis skatina pažangą, suteikia daugiau galimybių, tačiau gali turėti ir žalos, jeigu informacija atsisuka prieš mus. Todėl ypatingai svarbu mokėti skaityti, analizuoti ir suvaldyti šį informacijos srautą. Turime suprasti, kad kartu su dirbtinio intelekto ir kita technologijų pažanga informacijos tik daugės, todėl auga ir poreikis duomenų analitikos specialistams.

Duomenys yra svarbiausia įmonių augimo žaliava: analizuodami priimtus sprendimus, klientus, jų poreikius, įmonės priima svarbiausius sprendimus, gali nuveikti didžiausius darbus bei uždirbti didžiausią pelną. Tokia taisyklė galiojo visada, tačiau augant technologinėms galimybėms, darbuotojų kvalifikacijai, ir, žinoma, konkurencijai, įmonės vis labiau atsigręžia į duomenų analizę.

Duomenų analizė prasideda nuo aiškaus analizės tikslo suformavimo ir programinės įrangos pasirinkimo arba sukūrimo, priklausomai nuo to, kokius duomenis planuojate analizuoti ir koks yra jūsų tikslas. Todėl duomenų analizė yra labai glaudžiai susijusi su IT sritimi. Kurti svetaines bei programinę įrangą, analizuoti duomenis galima išmokti specialiuose kursuose, pavyzdžiui, organizuojamuose „Turing College“.

Nepamirškite kibernetinio saugumo

Gaila, tačiau šiame technologijų ir informacijos amžiuje tiek žmonės, tiek įmonės dažnai į kibernetinį saugumą numoja ranka.

Nelegalios arba neapsaugotos programinės įrangos naudojimas, nesaugūs serveriai, duomenų apsaugos pažeidimai ir kitos kibernetinio saugumo problemos gali padaryti didelę žalą. Dažniausiai įmonės žino apie šias problemas ir jas supranta, tačiau galvoja, kad „mums nieko neatsitiks“. Na, o sutvarkyti kibernetinio saugumo problemas gali būti per vėlu, kai informacija yra panaudojama prieš įmonę.

Todėl visos šios trys sritys yra susijusios: populiarėja dirbtinis intelektas, daugėja duomenų, auga kibernetinio saugumo svarba. Įmonės, kurios rūpinasi savo reputacija ir klientų duomenų apsauga, privalo atsakingai žiūrėti į saugumą.

Jungtinės Karalystės Nacionalinis kibernetinio saugumo centras išskyrė 10 svarbiausių žingsnių, užtikrinančių kibernetinį saugumą, tačiau visus juos suskirstė į tris svarbiausius etapus:

  1. Organizacijos kibernetinio saugumo rizikų supratimą;
  2. Apsaugos žingsnių įgyvendinimą;
  3. Pasiruošimą kibernetinio saugumo incidentams.

Toks skirstymas parodo, kad tik įgyvendinti tam tikrus žingsnius neužtenka – įmonės turi turėti planą, kaip elgsis atakų ar kitų incidentų atveju. Tam, žinoma, efektyviausia turėti specialistą, kuris incidento atveju galės veikti čia ir dabar. Ar tai bus nuolatinis specialistas, ar samdomas iš šalies priklauso nuo įmonės dydžio, turimų duomenų jautrumo bei kiekio.

Mūsų amžiaus laimė ir nelaimė – nestabdoma technologijų pažanga ir kasdien augantis informacijos srautas. Laimė, nes pažanga suteikia naujų galimybių, gerina mūsų kasdienį gyvenimą; nelaimė, nes neapsaugota arba netinkamai naudojama informacija gali atsisukti prieš mus. Todėl šiandien kaip niekad auga dirbtinio intelekto, duomenų analitikos ir kibernetinio saugumo specialistų poreikis.

Ankstesnis straipsnisKaip naudotis telefonu, siekiant išvengti laikysenos problemų?
Kitas straipsnisPlaukimas baidarėmis – pramoga, kuri patinka kiekvienam

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here