Organizuojant krovinių pervežimą, svarbu ne tik parengti optimalų maršrutą, bet ir tinkamai parinkti transportą, atsižvelgiant į pristatomo krovinio ypatybes (pavojaus klasė, matmenys, svoris, tinkamumo laikas). Europoje labiausiai paplitęs automobilių transportas – jis sudaro apie 40 proc. nuo bendro skaičiaus. Tačiau paklausūs ir kiti gabenimo būdai – geležinkeliu, jūra, oru. Su jų ypatybėmis galima susipažinti logistikos kompanijos tinklapyje.
Gabenimas automobilių transportu
Šis būdas vienu metu turi keletą pranašumų:
- Krovinių gabenimas automobiliais yra pigesnis nei geležinkeliu, jūra, o juo labiau oru.
- Išplėtotas kelių tinklas leidžia pristatyti krovinius dideliais atstumais ir su minimaliomis laiko sąnaudomis.
- Kadangi automobilių transporto judėjimo nereglamentuoja uostų ir oro uostų darbo grafikas, prekes galima pristatyti visą parą.
- Įvairios transporto rūšys (izoterminės priekabos, refrižeratoriai, jumba priekabos ir kt.) leidžia gabenti įvairaus tipo krovinius – nuo pramoninių staklių ir įrangos iki naftos produktų, gėlių ir maisto produktų.
- Galimas pristatymas „nuo durų iki durų“.
Tačiau reikia atsižvelgti į niuansus. Pavyzdžiui, automobiliais neįmanoma pristatyti prekių tarp žemynų, o oro veiksniai (plikledis, sniegas, stiprus lietus) taip pat turi įtakos judėjimo greičiui.
Pervežimai geležinkeliu
Juos pasirenka vairių rūšių sunkių ir didelio tūrio krovinių pristatymui nedideliais atstumais (vieno žemyno ribose). Dažniausiai geležinkeliu gabenami naftos produktai, chemikalai, metalai, mediena ir kt. Esminis šio būdo pranašumas – transporto keliamoji galia: vienas vagonas gali vežti iki 50 tonų prekių, o visas traukinys – iki 500 tonų.
Gabenimas jūra
Šis būdas tinka didelio tūrio krovinių pervežimui dideliais atstumais – tame tarpe tarp žemynų. Jūrų laivai krovinius gabena konteineriuose: standartinio 20 pėdų konteinerio keliamoji galia – 22 tonos, o 40 pėdų – 27 tonos. Be to, vienas laivas gali gabenti daugiau nei 20 tūstančių tokių konteinerių.
Jūrų laivai netinka greitai gendančių prekių gabenimui. Reikia atsižvelgti į tai, kad krovinio pristatymui į uostą ir iš uosto būtina naudoti kitą transportą – dažniausiai automobilių ar geležinkelio transportą.
Gabenimas oru
Pristatymas lėktuvu yra pats brangiausias, bet kartu ir greičiausias. Būtent todėl jis pasirenkamas greitai gendančių prekių ir skubių krovinių gabenimui. Be to, šis būdas naudojamas regionuose, kur nėra automobilių ir geležinkelio ryšio (pavyzdžiui, kalnuotose vietovėse, snieguotuose regionuose).