Įvairios laidojimo tradicijos, o ypač palaikų deginimas, yra tokios senos, kaip ir visos mūsų žmonijos egzistavimas. Kremavimo paslaugos visame pasaulyje vis dažnėja ir, pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse jau yra kremuojama iki 80 procentų visų mirusiųjų, kai Europoje – dar tik netoli 50 procentų. Kalbant apie Lietuvą, tai čia kremavimas daugeliui dar yra naujovė. Lietuviai patys paskutiniai Europoje ( tik 2010 metais ) pasistatė krematoriumą.

Žvelgiant į istorinius faktus, tai kaip tik Lietuvoje palaikų deginimas ir laidojimas buvo įprastos ritualinės apeigos nuo pat V amžiaus pradžios. Nuo V iki XIV amžiaus sudeginti palaikai dažniausiai buvo pilami tiesiai į kapo duobę ir taip palaidojami. Tik turtingųjų luomas turėjo privilegiją pelenus dėti į urnas. Tas puikiai matyti iš atliktų archeologinių tyrimų Lietuvoje, nes šalia iškastų urnų buvo rasti ir tokie dalykai, kaip prabangesni drabužiai ar net žirgai. Bet ilgainiui tradicijos keitėsi ir buvo pradėta laidoti nedegintus mirusiųjų kūnus.

Šiais laikais, kai kremavimo paslaugos vis dažnėja, visuomenė susiduria su tam tikrais sunkumais, pavyzdžiui, kur dėti pelenus. Jeigu vieni užkasa urnas šeimos kapavietėse arba stato į specialius kolumbariumus, tai kiti, semdamiesi idėjų iš užsienio, ieško originalesnių laidojimo būdų. Vienas jų – tai pelenų išbarstymas. 

Ilgą laiką ši tradicija Lietuvoje buvo uždrausta, tačiau neseniai Seime buvo priimtos pataisos ir dabar jau galima artimųjų pelenus išbarstyti vandenyse, pavyzdžiui, Baltijos jūroje. Tiesa, šio proceso metu reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Pelenai gali būti barstomi penkis ir daugiau kilometrų nuo jūros ar upės kranto. Pelenų jokių būdu negalima barstyti paplūdimiuose ar kitose viešose vietovėse, kur lankosi daug gyventojų. Tikimąsi, kad po šių pataisų priėmimo, artimieji galės pilnai išpildyti velionio norus. Tikrai ne viena romantiškesnė asmenybė pagalvoja apie įdomesnį laidojimo būdą ir nenori savo artimųjų apkrauti kapo lankymu bei puoselėjimu.

Kremavimo kaina, kurią pasiūlys pasirinkta laidojimo įmonė, tiesiogiai priklausys nuo rinkos ir nuo jūsų norų. Kartais pasitaiko, jog jau ir šarvojimo procesas ne visiems reikalingas, todėl tokiais atvejais kaina gali būti žemesnė. Kad ir kokia bus kremavimo kaina, atminkite, kad Lietuvoje galima gauti dalinę laidojimo išlaidų kompensaciją, todėl kreipkitės tik į patikimą laidojimo biurą, kuris išpildys visus jūsų, su laidotuvėmis susijusius, lūkesčius.

Ankstesnis straipsnisKam reikalingi kraujo tyrimai?
Kitas straipsnisXXI amžiaus kišeniniai kompiuteriai: išmanieji telefonai