Pernai parduotas ir galingiausias Baltijos šalyse – 692 AG traktorius
Pernai parduotas ir galingiausias Baltijos šalyse – 692 AG traktorius

Praėję metai nepagailėjo iššūkių Lietuvos žemės ūkiui. Nepaisant to, traktoriais, žemės ūkio technika bei įranga ir sėklomis Baltijos šalyse prekiaujanti bendrovė „Dotnuvos projektai“ 2015-aisiais pagerino rezultatus visose veiklos pozicijose. Apžvelgdami kalendorinius metus, atskirų bendrovės veiklos sričių specialistai skaičiuoja augimą, kuris, kaip tikimasi, turėtų atsispindėti ir finansinių metų apžvalgoje.

Investicijas paskatino aiškumas

Nestabili pernykštė šalies žemės ūkio technikos rinka „Dotnuvos projektams“ tapo nemenku išbandymu. Tačiau tai  nesutrukdė bendrovei sustiprinti  ir dar 1 proc. padidinti užimamą vienos pagrindinių kategorijų – traktorių – rinkos dalį, palyginti su 2014 m. Žemės ūkio ir kaimo verslo informacijos centro duomenimis, 2015 m. net ketvirtadalis visų šalyje nupirktų naujų vakarietiškų traktorių buvo iš „Dotnuvos  projektų“.

„Sėkmę šioje ir kitose bendrovės veiklos srityse pirmiausia lėmė teisinga pardavimų strategija, siekis būti kuo arčiau klientų ir jų poreikių supratimas, siūlomo produkto ir techninės priežiūros paslaugų kokybė, struktūriniai pokyčiai. Technikos pardavimams įtakos turėjo ir tai, kad antrąjį metų pusmetį dalis ūkininkų gavo paramą pagal 2007–2013 m. ES žemės ūkio paramos programą, o taip pat paaiškėjo, kurie ūkininkai bus remiami pagal 2014–2020 m. ES paramos programą.  Abi programos atvėrė duris gauti paramą jauniesiems ūkininkams, paramos perspektyvos atsivėrė pieno ūkiams. O tokios galimybės nesulaukę patyrę  grūdų augintojai nusprendė  investuoti į techniką savo lėšas“, – komentavo metų rezultatus bendrovės „Dotnuvos projektai“ generalinis direktorius Darius Jaloveckas.

Anot bendrovės vadovo, tai gerai iliustruoja traktorių pardavimai. Pavyzdžiui, pirmąjį praėjusių metų pusmetį vakarietiškų traktorių rinka traukėsi, tačiau bendrovei pavyko šios technikos pardavimus padindinti 30 proc., o antrajį pusmetį pardavimai išaugo net 2,5 karto palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Įvertinus 2015 m. pardavimų rezultatus, paaiškėjo, kad pasiektas geriausias traktorių metinių pardavimų rezultatas bendrovės istorijoje. Įmonė sustiprino lyderio pozicijas rinkoje bei antrus metus iš eilės tapo daugiausiai vakarietiškų traktorių parduodančia kompanija Lietuvoje.

Parduotas galingiausias traktorius Baltijos šalyse

Bendrovės traktorių pardavimų struktūroje atsispindėjo ir ES žemės ūkio politikos kryptis remti smulkiuosius ir vidutinius ūkius. Struktūrinių fondų parama dažniausiai buvo naudojama nedidelio ar vidutinio galingumo traktoriams įsigyti.

Tačiau bendrovės specialistų teigimu, palyginti su ankstesniais metais, išaugo galingesnių traktorių pardavimai. Didesnio nei 180 AG galingumo traktorių 2015 m. buvo nupirkta net 65 proc. daugiau nei 2014 m. Pernai buvo parduotas ir galingiausias Baltijos šalyse – 692 AG traktorius.

Ūkininkai bei žemės ūkio bendrovės iš „Dotnuvos  projektų“ pernai pirko ne tik traktorius, bet ir žemės ūkio padargus. Jų pardavimai pernai, palyginus su 2014-aisiais, padidėjo 40 proc. Itin daug nupirkta plūgų, skutikų, sėjamųjų.

„Žemės ūkio technika sparčiai tobulėja, tad ir Lietuvos ūkininkai bei žemės ūkio bendrovės siekia įsigyti naujesnių, inovatyvių žemės ūkio padargų, padedančių dirbti lengviau ir efektyviau“, – komentavo šių pardavimų augimą D. Jaloveckas.

Sėkmingai įveikti sausros iššūkiai

Pagrindinis žemės ūkio technikos serviso paslaugų plėtros veiksnys buvo išaugę traktorių ir kitos technikos pardavimai. Kiekvieną pirkinį  lydėjo ir techninės priežiūros paslaugų paketas. Dėl to 2015 m. bendrovės suteiktų žemės ūkio technikos serviso paslaugų apimtys išaugo 12 proc., lyginant su 2014 m. Šį augimą užtikrino ir bendrovės pasirinkta kryptis – būti kuo arčiau kliento.

Siekiant teikti klientams kuo patrauklesnes žemės ūkio technikos serviso paslaugas, buvo stiprinamos technikos serviso filialų pozicijos, investuota į specialistų kvalifikacijos kėlimą. Pernai  Pasvalyje atidarytas žemės ūkio agrocentras su erdviomis, moderniomis dirbtuvėmis. Vilniaus filiale buvo atidarytas serviso padalinys.

2015 m.  augo ir žemės ūkio technikos atsarginių dalių paklausa. Jų parduota 15 proc. daugiau nei 2014 m. Tam turėjo įtakos sustiprėję filialai, didesni atsarginių dalių sandėliai, profesionalios konsultacijos, lanksti logistika. Vasaros sausra gerokai apsunkino žemės dirbimą, turėjo įtakos greitesniam padargų dėvėjimuisi, tačiau bendrovės komanda šiam iššūkiui buvo pasirengusi. Antrąjį 2015 m. pusmetį atsarginių dalių parduota net 23 proc. daugiau nei prieš metus tuo pačiu laikotarpiu. Labiausiai buvo paklausios žemės dirbimo technikos dalys.

Rekordinis grūdų derlius paskatino investuoti į grūdų sandėlius  

Dvejus metus iš eilės prikultas rekordinis šalyje grūdų derlius ir ES parama sudarė palankias sąlygas investuoti į grūdų paruošimo kompleksus. Taip nusprendusieji vėlgi kreipėsi į „Dotnuvos projektus“: bendrovės grūdų įrangos pardavimų apyvarta 2015 m. išaugo apie 30 proc., lyginant su 2014 m.

Į grūdų sandėlius daugiausiai investavo  grūdų prekyba užsiimančios įmonės, kurios statė elevatorius. Nuo jų neatsiliko ir stambūs ūkiai bei žemės ūkio bendrovės, kurių turimi sandėliai nepajėgė apdoroti rekordinių derlių. Kadangi pastarųjų dviejų metų oro sąlygos per javapjūtę buvo palankios derliaus dorojimui, grūdai buvo kuliami sausi ir švarūs, todėl džiovyklų naudoti beveik neprireikė. Dėl to ūkininkus ir bendroves daugiausia domino bokštiniai grūdų sandėliai.

„Profesionali įmonės Projektų diegimo skyriaus komanda bei grūdų įrangos serviso tarnyba užtikrino klientams greitą ir kvalifikuotą pagalbą, pateisino jų  lūkesčius. Tai padėjo mums sutvirtinti pozicijas rinkoje bei pernai sėkmingai startuoti su fermų įrangos pardavimais“, – sakė bendrovės vadovas D. Jaloveckas.

Prireikė daugiau ankštinių

Sėklų pardavimai, bendrovės vadovo teigimu,  pernai buvo pati  stabiliausia „Dotnuvos projektų“ veiklos sritis. Tiek pajamos pardavus sėklas, tiek parduotos produkcijos kiekis buvo toks pat, kaip ir 2014-aisiais. 2015-ieji žemdirbiams dėl gerų žieminių kultūrų žiemojimo sąlygų buvo gana palankūs bei ypatingi tuo, kad pasikeitė įprasta sėjamųjų kultūrų struktūra.

Ankštinių kultūrų sėjimo bumą paskatino Europos Sąjungos nustatyta įžalinimo programa ir tai, kad šalies ūkininkai pajuto šių kultūrų naudą. Vasarinių rapsų poreikis sumažėjo apribojus jų priežiūrai reikalingų beicų naudojimą. Vasarinių rapsų plotai šalyje sumažėjo net tris kartus. Tai lėmė, kad „Dotnuvos projektai“ pernai pardavė dvigubai mažiau rapsų sėklų nei užpernai. Tuo tarpu žirnių sėklų pernai, palyginus su 2014 m. parduota net 50 proc. daugiau.

Žemes ūkio technika, kombainai, traktoriai ir sėjamosios ivabalte.lt

Ankstesnis straipsnisStudentai egzaminų sesijos metu gyvi vien kava ir šokoladu
Kitas straipsnisTrims BMW modeliams – geriausio automobilio apdovanojimas „Best Cars 2016“