Informacinių technologijų perspektyvos 2004 – 2008 metais

Informacinės technologijos – tai nuolat tobulėjanti sritis, kurios kaitos tempai yra dažnai įvardijami kaip patys sparčiausi lyginant su kitomis gyvenimo sferomis. Ši sfera šiame technologijų pasaulyje jau tampa būtinybe visuomeninėje, ekonominėje, kultūrinėje ir kitose veiklose.

Darbo struktūra apima teorinę dalį, Interneto paieškos sistemų (tarptautinė – EXCITE ir lietuviška DELFI) galimybių detalų nagrinėjimą bei analitinę dalį. Teorinėje dalyje trumpai apžvelgiamos Internet paieškos sistemos, pagrindinės jų galimybės, principai, privalumai bei trūkumai. Pasirenkamos kelios tarptautinės ir kelios lietuviškos paieškos sistemos ir apibūdinamos jų ypatybės. Detaliame Interneto paieškų nagrinėjime aptariamos DELFI bei EXCITE paieškos sistemos, pateikiant jų principus ir galimybes. Pabrėžiami paprastųjų bei išplėstinių paieškų bruožai.

Analitinėje dalyje orientuojamasi į darbo objektą, aptariami darbo temos uždaviniai, pateikiamos naujausios informacinių technologijų tendencijos bei perspektyvos, siekiant pagrindinio šio darbo tikslo – apžvelgti IT perspektyvas bei naujausiųjų technologijų tobulėjimo raidą 2004-2008 metais. Taip pat šioje dalyje pateikiamas trumpas perspektyvų apibendrinimas.


Interneto paieškų sistemų apžvalga

Internet paieškos sistemų apžvalgai pasirenkamos kelios tarptautinės ir kelios nacionalinės (lietuviškos) paieškos sistemos: tarptautinės: Google, Teoma, Yahoo, Alta Vista; lietuviškos: Search, Seklys, Surask.

Trumpai galima apibūdinti šių paieškos sistemų galimybes, pagrindinius principus, privalumus bei trūkumus.

 

Tarptautinės sistemos

Sistemų pagrindinės savybės atskleidžiamos praktiškai naudojantis pačiomis paieškomis. Paieškos sistemos tekia galimybę ieškoti informacijos paprastoje ir išplėstinėje paieškose. Nagrinėjamos šios tarptautinės paieškos sistemos: Google, Teoma, Yahoo, Alta Vista.

Paprasta paieška.

Paieškos sukonstruotas raktas paprastoje paieškoje, pvz.: Technology+information

Paprastos paieškos komentarai:

Ženklą „+“ visos paieškos sistemos supranta vienodai, t.y. į šį ženklą jos nereaguoja, randama visa frazė arba frazės kuris nors žodis. Pliuso ženklas suprantamas kaip tarpelis.

Ženklo ”-“ nesupranta nė viena paieškos sistema, išskyrus Alta Vista.

Paieškos sistema Teoma nereaguoja į kabutes “”, skirtingai negu kitos sistemos.

Daugiausia ieškomos informacijos (frazių) randa Yahoo paieškos sistema, tačiau Google yra greičiausia.

„Šiukšlių“ pirmuosiuose 10 variantų pasitaiko mažai, tačiau vėliau daugėja. Daugiausia „šiukšlių“ pasitaiko Google, Alta Vista ir Teoma sistemose.

Labiausiai naudinga Google paieškos sistema, ja galima labai patogiai naudotis, randama daug informacijos pagal pasirinktą temą, tačiau yra nemažai ir „šiukšlių“.

Išplėstinė paieška.

Paieškos sukonstruotas raktas išplėstinėje paieškoje, pvz.: Technology AND information

Išplėstinės paieškos komentarai:

 

Ženklus AND ir OR sistemos supranta teisingai.

Ženklą NOT  paieškos sistemos nesupranta, išskyrus Alta Vista.

Išplėstinėje paieškoje tik Teoma sistemoje negalima ieškoti tam tikro formatų dokumentų (pvz.: PDF).

Išplėstinėje paieškoje, Alta Vista sistemoje negalima ieškoti dokumentų pasirinkta kalba, t.y. leidžiama arba English/ German, arba All Languages ieškoti frazių (bus surandami dokumentai vokiečių ir anglų kalbomis, bet ne kuria nors tik viena iš norimų).

Teoma sistemoje išplėstinėje paieškoje tik dalinai supranta kalbą, t.y. leidžia pasirinkti vieną iš 6 pateikiamų kalbų variantų, arba tiesiog All language, tačiau dažniausiai informacija pateikiama angliškai.

Paveiksliukus suranda visos sistemos.

 

2‑1Rezultatų palyginimas

Kaip suprantaAlta VistaYahooGoogleTeoma
GreitisGreičiausia
Rezultatų gausaDaugiausiaMažiausia
ŠiukšlėsDaugMažaiLabai daugDaug
Ženklas +++++
Ženklas –+
Frazė “ “+++
AND++++
OR++++
NOT+
Kalba++– +
Paveikslėliai++++
Formatas+++

Internetinių paieškų sistemų nagrinėjimui pasirenkami www.delfi.lt ir www.excite.com portalai, paieškos paslauga.

DELFI

DELFI paieškos sistema suteikia galimybę atlikti paiešką Lietuvos tinklapiuose, įmonių kataloge bei DELFI naujienų archyve.

 

Lietuvos interneto tinklapių paieška

Lietuvos tinklapių paieškoje galima rasti informacijos, patalpintos Lietuvos vardų srityje esančiuose tinklapiuose.

Kai įmanoma, tinklapių paieškos rezultatai yra grupuojami, t.y. paieškos kriterijus atitinkantys tinklapiai iš tos pačios vardų srities (domeno) yra rodomi kaip vienas rezultatas. Norint matyti daugiau tame tinklapyje rastų dokumentų reikia pasirinkti prie rezultato esančią nuorodą „daugiau rezultatų iš …”. Jei paieškoje randamas puslapis jau nebeegzistuoja arba pasikeitė jo turinys, galima peržiūrėti jo išsaugotą kopiją pasirenkant nuorodą „išsaugota kopija”.

Išplėstinėje tinklapių paieškoje galima nurodyti kurioje vardų srityje (domene) ieškoti pvz.: www.bite.lt, patikslinti ieškomų duomenų formatą ar dydį.

 

Lietuvos įmonių paieška

Įmonių paieškoje galima rasti Lietuvoje registruotas įmones bei jų duomenis – kontaktinius telefonus, adresus su žemėlapio nuorodomis, el. pašto adresus, tinklapius ir kitus registracijos duomenis.

Atsiradus paieškos rezultatams dešinėje pusėje pateikiama navigacija pagal geografinę vietovę. Naudodamiesi šia navigacija, galima susiaurinti paieškos rezultatus iki norimo geografinio regiono ar miesto.

Norint gauti išplėstinę įmonės informaciją, reikia spausti ant įmonės logotipo arba piktogramos „i”. Išplėstinėje paieškoje galima nurodyti ieškomos įmonės PVM ir registracijos kodus, adresą, telefono numerį ar įmonės pavadinimą.

Įmonių kataloge pateikiamos dešimtys tūkstančių Lietuvos įmonių.

DELFI naujienų paieška

DELFI naujienų paieškoje pateikiami visi viešai prieinami DELFI publikuoti straipsniai. Jų yra keli šimtai tūkstančių išleistų nuo 1999 metų. Straipsnių duomenų bazė atnaujinama dažniau nei kas valandą, todėl paieškai yra prieinamos ir naujausios publikacijos.

Atsiradus paieškos rezultatams dešinėje pusėje pateikiami navigacijos filtrai. Pasinaudojant jais galima susiaurinti paiešką pagal DELFI naujienų rubriką arba publikavimo metus. Taip pat galima pasirinkti rūšiavimą pagal datą.

Išplėstinėje paieškoje galima nurodyti ieškomo straipsnio autorių bei publikavimo laiko intervalą, kada ieškomi straipsniai turėjo būti publikuoti.

 

EXCITE

 

Ieškojimas šiame portale yra tarsi kokia nors tyrinėjimo rūšis – turint daugiau šaltinių, galima gauti geresnę informaciją. EXCITE portalas kaupia rezultatus iš svarbiausių šaltinių verslo pasaulyje ir surūšiuoja juos taip, kad ieškotojas gautų kaip įmanoma geresnius rezultatus. Tai gana paprastas dalykas, todėl galima gauti visus rezultatus iš pagrindinio paieškos varikliuko tinkle.

Atsižvelgiant į paiešką, yra neabejotinas paieškos sistemos variklis, kuris gali duoti geresnius rezultatus. Padėti, šią idėją paaiškinti, gali keleto skirtingų naudojamų konkurencinių paieškos sistemų rušių žlugimas, ir greita paieška naudojantis šiais paieškos varikliais gali parūpinti kuo geresnių rezultatų.

Skirtingi varikliai, skirtingi bruožai:

 

Šio portalo rezultatai yra sukaupti ir išdėstyti atskiruose skirtinguose bruožuose:

Search Engines: duomenų bazės yra skiriamos Internet Web puslapių surinkimui, rezultatų kaupimui, atsargoms, internetinių puslapių, kuriuos vartotojas naudojo, sąrašo sugrąžinimui.

Paieškos variklis apima: Google, Yahoo ir Ask sistemas.

Tinklo direktorijos: čia galima rasti į tam tikras kategorijas sutelktą informaciją, jos apžvalgas internetiniuose puslapiuose. Paprastai šiose kategorijose yra kur kas mažiau informacijos nei Search Engines, bet jose dažnai yra labai aktualios, relevantiškos informacijos, kuri buvo redaktoriaus atrinkta ir sudėliota į kategorijas. Šiame portale galima rasti tokias kategorijas, kaip pvz.: šventės, kompiuteriai, mada, automobiliai, maistas ir gėrimai, žaidimai, sveikata, filmai, muzika, naujienos, orai, sportas, žemėlapiai, kelionės, geltonieji puslapiai, baltieji puslapiai, TV ir kt.

Web Directories apima: About, LookSmart ir Open Directory.

Kita: Šie varikliai kartais dar vadinami vertikaliu paieškos sistemos varikliu. Jie arba duomenų bazės yra specialiai suprojektuotos ieškoti tam tikro turinio informacijos. Šios kategorijos gali apimti nuotraukas ir kitas įvairias naujienas.

Išplėstinė paieška: Portalas turi išplėstinę paiešką, kuri leidžia pagerinti užklausos tikslumą, t.y. galima sufiltruoti, nustatyti kalbą, datą, teritoriją, kur būtų ieškoma informacijos pagal užklausą.

Dar vienas šio portalo paieškos privalumas yra tas, kad jame pateikiami vadinamieji „geltonieji“ ir „baltieji“ puslapiai, kurie teikia informaciją apie įvairių šalių firmas, verslo rinkas ir pan.

 

Apibendrinimas: panašumai ir skirtumai:

Paieškos užklausa lietuviškoje sistemoje – informacinės technologijos, užsienio sistemoje – Information Technology.

Operatoriai /

kaip supranta

Paieškos sistemos

DELFI

EXCITE

Greitis

Greičiausia

Rezultatų gausa

Daugiausia

Šiukšlės

Daugiausia

Ženklas +

+

Ženklas –

Frazė “ “

+

+

AND

+

OR

+

+

NOT

Kalba

+

Paveikslėliai

+

Formatas

+

Rezultatų palyginimas

Lyginant šias dviejų portalų paieškos sistemas, pastebėta ir panašumų, ir skirtumų. Patogiausia, greičiausia paieškos sistema yra DELFI, joje nepateikiama labai daug šiukšlių, kaip EXCITE paieškos sistemoje. Abi sistemos vienodai ir teisingai reaguoja į operatorius „“ (kabutes), „OR“. Skirtingai nei DELFI, sistema EXCITE visai nereaguoja į operatorius „+“, „AND“, bei sistemos išplėstinėje paieškoje negalima pasirinkti norimo failo formato (DELFI – galima). Na o skirtingai nei EXCITE sistema, DELFI išplėstinėje paieškoje nėra galimybės pasirinkti norimos kalbos bei ieškoti paveikslėlių. Abi sistemos blogai supranta (nesupranta) operatorių „NOT“ bei „-“.

Ankstesnis straipsnisVandens ir kiti siurbliai
Kitas straipsnisNacionalinės paieškos sistemos

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here