Dovanų etiketas Lietuvoje ir užsienyje

Vienas svarbiausių dalykų versle – geri santykiai. Jau tapo įprasta, kad juos palaikyti padeda dovanos. Jas mėgsta visi. Gudrūs verslininkai žino tikrąją dovanų vertę. Netgi nedidelė dovana gali padėti derybose, dovana galima sugundyti klientą. Be to, gerai žinoma, jog verslo dovanos ar suvenyrai kartu yra ir puiki reklamos priemonė. Tiek versle, tiek ir bendraujant su užsieniečiais reikia žinoti, kokias dovanas galima dovanoti, o, kokių ne.  Kiekvienoje šalyje yra vis kitos dovanų įteikimo etiketo taisyklės. Nežinant šių taisyklių ir padovanojus netinkamas dovanas gali būti, kad žmogų įžeisi ir jis tave supras ne taip. Labai svarbu išnagrinėti kiekvienos šalies etiketo taisykles prieš vykstant į ją.

 

1.     DOVANŲ ETIKETAS LIETUVOJE IR UŽSIENYJE

1.1. Verslo dovanų etiketas Lietuvoje

Tinkamai ir subtiliai parinktos dovanos padeda palaikyti gerus dalykinius santykius. Norint išrinkti subtilią dovaną nebūtina išleisti daug pinigų. Dovana visada turi atitikti santykius au asmeniu, kuriam ji teikiama.

Verslo etiketo specialistai verslo dovanas skiria į tris pagrindines rūšis. Pirmoji, yra pačios paprasčiausios dovanos. Tai įvairiausi tušinukai, marškinėliai, blaknotai su įmonės simbolika. Šių neįpareigojančių smulkmenų savybė – praktiškumas, jos skirtos kasdieniniam naudojimui. Dovanėlės skirtos tam, kad klientas atsimintų pardavėją, ar verslininkas atsimintų verslo partnerį. Kita verslo dovanų rūšis yra skirta gerai reputacijai kurti ir palaikyti – tai verslo suvenyrai. Tokie suvenyrai gali, bet nebūtinai turi, pasižymėti praktine verte, gali būti su firmos simbolika ar be jos. Svarbiausia yra tai, kokias asociacijas kelia ši dovanėlė, kokią žinutę perduoda, ką simbolizuoja – kokybę, sukaktį ar tiesiog pakilią nuotaiką. Pavyzdžiui, tai gali būti skėtis apsisaugoti nuo lietaus – asocijuojantis su saugumu. Trečioji rūšis yra verslo dovanos, skirtos lojalumui išlaikyti ir stiprinti. Tai dažniausiai prabangios, pamaloninančios, tačiau nebūtinai praktiškai pritaikomos dovanos. Tai gali būti šachmatų figūros ar kompasas su įmonės logotipu.

Pasikeitimas verslo dovanomis paprastai išryškina jūsų susitikimo pabaigą. Šitaip pademonstruojamas noras įamžinti sėkmingą susitikimą. Verslo dovanos įteikimas kilęs iš prancūziško žodžio suvenyras, o tai reiškia, atminimas. Jei vykstate į susitikimą, kur manote, jog gausite dovaną, patartina taip pat pasiimti su savimi nedidelį suvenyrą. Verslo dovanos turėtų būti susijusios su įmone, asmeniu, įvykiu ar miestu. Verslo partneriams, su kuriais bendrauja ilgą laiką, galima dovanoti gerus alkoholinius gėrimus, saldumynus, odos, stiklo, keramikos, metalo dirbinius. Asmeninių daiktų – marškinių, parfumerijos, kepurių, kojinių dovanoti nepriimtina. Išimtis – kaklaraištis, nes ši dovana gali būti priskiriama prie suvenyrų. Brangesnių dovanų nepatartina dovanoti, nebent didelėms firmoms ir tik ypatingomis progomis.

Suvenyrai turėtų būti sietini su firmos veikla, tikslais bei interesais (žr. 1 pav.). Negalima dovanoti du kartus to paties suvenyro tam pačiam asmeniui ir firmai. Taip pat dovana turi būti dailiai supakuota, kitaip kitos firmos vadovas gali pamanyti, kad dovaną rinko neatsakingai ir ji yra atsitiktinė. Įteikiant dovaną būtina pasakyti keletą žodžių bei palinkėjimų.

1 pav. Verslo suvenyrų pavyzdžiai
1 pav. Verslo suvenyrų pavyzdžiai

 

Įmonės verslo aplinkoje yra taip pat įteikiamos dovanos įvairiausiomis progomis. Dovana visada turi atitikti santykius su asmeniu, kuriam ji teikiama. Būtina atsižvelgti į žmogaus interesus, pomėgius. Ne visuomet dovanojami yra daiktai, taip pat gali būti kvietimas į spektaklį. Dovana negali būti per brangi, nes toks gestas gali būti suprastas kaip noras įsiteikti, arba per daug įpareigojanti.

Vadovui dovanokite bendrą dovaną su kolegomis ar tiesiog įteikite paprastą atvirutę. Paprastai darbuotojai neturėtų dovanoti dovanų savo darbdaviams. Tačiau tam tikra proga nedidelė dovanėlė – kanceliarijos reikmuo, butelis gero alkoholinio gėrimo arba šalikas – toleruotina. Vadovui galima padovanoti ir kolegų iškeptą pyragą ar sausainių, saldainių. Bet dovana neturėtų būti brangi.  Jei vadovas vedęs, galima paruošti dovanėlę ir jo antrajai pusei. Neseniai dirbantis darbuotojas neturėtų dovanoti dovanų viršininkui – jas galima palaikyti kyšiu. Negalima vienodomis dovanomis apdovanoti partnerių firmos prezidento ir kitų darbuotojų – atrodys, kad negerbiate firmos vadovo.

Dovanos tarp kolegų turi atitikti tiek darbinius, tiek asmeninius santykius ir neturi būti brangios, kad neįpareigotų ir dovanos gavėjo neverstų jaustis nepatogiai. Renkant dovaną dera atsižvelgti į progą ir bendradarbio skonį, bet gėlės tiks visada. Kolegoms pinigų paprastai nedovanojama. Jei dovanojama bendra dovana, visi kolegos pasirašo ant atviruko, pridedamo prie jos. Kai kurios kompanijos savo darbuotojams neleidžia imti dovanų iš klientų, kad nesijaustų įsipareigoję atsilyginti kokiomis nors nuolaidomis ar paslaugomis.

Sulaukus netikėtų dovanų neverta jaudintis ir ieškoti dovanų atgal. Netikėtumas tai vienas iš malonių faktorių leidžiančių pasidžiaugti dovana. Svarbu atsiminti, jog negalima nepriimti verslo dovanos, kadangi atsisakymas tolygus įžeidimui, parodoma nepagarba. Išimtis taikoma tik tuo atveju, jei įstaigoje yra numatyta nepriimti dovanų ir tai viešai deklaruojama. Teikiant dovaną negalima kalbėti apie tai kiek truko jos paieška, kokios dvejonės apniko ją renkant ir pan. Teikimo metu turi skambėti tik užtikrintas sveikinimas.

1.2. Dovanų etiketas užsienyje

Kiekvienoje šalyje dovanų teikimo tradicijos skiriasi. Prieš važiuojant į kokią nors šalį reikia išsiaiškinti, kokia dovana labiausiai tinka, kada ir kaip ją reikia įteikti. Apie tai galima sužinoti iš įvairiausių mokslo šaltinių arba žmonių, kurie viešėjo tose šalyse.

Anglijoje verslo dovanos nėra priimtinas dalykas, todėl jos ir nėra dovanojamos, nebent pirma būtų gavę dovanų iš verslo partnerių. Anglijoje labai populiarūs atvirukai, kurie yra siunčiami įvairiasomis progomis. Atvirukai turi būti išsiunčiami laiku, kad gautų pvz. dar prieš Kalėdas. Šioje šalyje apskritai dovanos yra įteikiamos už viešus renginius taip pat už privačiai rengtas vakarienes. Tokiu atveju geriausia dovanoti gėlių puokštę, tačiau negalima siųsti chrizantemų ar raudonų rožių. Eidami į anglų rengiamus susitikimus, kaip dovana tiktų šokoladas arba šampano butelys. Būtina žinoti, kad vyno nešti nereikėtų, nes šeimininkams iškiltų dilema ar vyną turi nešti prie stalo, ar ne. Be dovanos (ypač tai būtina padaryti, jeigu jos nenusiuntėte ar neatsinešėte), kitą dieną po vakarienės būtina nusiųsti šeimininkams ranka rašytą padėkos laiškelį.

Prancūzijoje dovanos verslo partneriams nėra priimtina dovanoti ir verčiau nieko nedovanoti. Vietoj dovanų prancūzai siunčia atvirukus kaip padėką už bendradarbiavimą. Prieš Kalėdas prancūzai stengiasi išsiųsti atvirukus tam, kad gautų prieš šventę. Kalėdinės dovanas vieni kietiems teikia Kalėdų išvakarėse. Nors Prancūzijoje vynas yra labiausiai vertinamas ir geriamas, tačiau eidami į svečius reikėtų jo vengti, nes šeimininkai jau bus suplanavę, kokius vynus gers per vakarienę ir kils keblumas, nešti vyną prie stalo ar ne. Jeigu vis dėlto norite atnešti vyno, reikėtų rinktis arba prancūzišką desertinį vyną, arba geros kokybės likerį.

Graikijoje, yra įprasta verslo partneriams pasikeisti dovanomis. Taip pat dera nusiųsti šventines atvirutes, tačiau jos turi būti pasiųstos, kad adresatai jas gautų dar prieš šventes. Graikams gera dovana būtų kokie nors geros kokybės raštinės reikmenys, be to, kurie atspindėtų šalį iš kurios atvykote. Norint atsinešti dovaną į pobūvį – dera padovanoti vazonėlyje augančią gėlė. Taip pat tinka atsinešti tortą, tešlainių, gerų šokoladinių saldainių dėžutę, amerikietiško vyno. Vyno reikėtų atsinešti kelis butelius, tam, kad vienas būtų išgertas valgant, o kiti liktų šeimininkams.  Jeigu šeima turi vaikų, būtina kažką padovanoti ir vaikams, t.y. žaislą ar saldainį.

Rusijoje verslo dovanos yra įprastas dalykas tarp verslo partnerių. Geriausios dovanos – naudingi daiktai: raštinės reikmenys, rašiklių ar pieštukų rinkiniai, gražiai įrišti darbo kalendoriai. Rusams visos dovanos tinka ypač nudžiugina amerikietiški suvenyrai (rankšluosčiai, iliustruoti albumai apie JAV, gerai įpakuotas gurmaniškas maistas). Vizitinės kortelės nelabai populiarios, nes savų jie paprastai neturi. Rusijoje dovanų laukiama visuomeninių įvykių proga, ypač atsidėkojant už pietus. Dovanojant reikėtų vengti gėlių, nes rusams tai yra nenaudingas ir pernelyg simboliškas dalykas. Kitos geros dovanos – saldainių dėžutė, tortas, geras vynas. Nereikėtų nešti degtinės, nes jos jau bus aprūpintą. Jeigu šeima turi vaikų, reikia atnešti dovanų ir vaikams. Skirtingai nuo kitų Europos šalių, Rusijoje dovanos išpakuojamos vėliau, kai dovanotojas jau išėjęs. Be to, priimant dovaną nerodoma daug džiaugsmo, bet visada ją įvertina.

JAV verslo pasaulyje dovanų teikimo tradicijų nėra, jos nėra vertinamos. Gavę brangių dovanų verslo partneriai gali pradėti jumis nepasitikėti. Žinoma,  nedidelis suvenyras su įmonės logotipu tikrai nepakenks. Renkant dovaną, labai svarbus asmeniškumas. Mat šioje šalyje, dovanodamas per brangią dovaną pagal kito asmens pajamas, gali jį įžeisti. Gavusieji prabangią dovaną, vertina, kad patys niekada negalės padovanoti tokios pat vertės  dovanos ir tai verčia jaustis juos nemaloniai.Amerikoje dovanos išvyniojamos svečio akivaizdoje. Kartais dovanos būna surenkamos vakaro pradžioje ir padedamos ant specialaus stalelio, kur visi jas mato. Taigi, Amerikoje labai svarbus dailus dovanos įpakavimas.

Arabų šalyse manoma, kad dosnumas svečiams padeda pelnyti gerą reputaciją. Arabai dažniausiai dovanoja prabangias ir vertingas dovanas, todėl ir jiems patiktų sidabro, porceliano, kašmyro dirbiniai, brangūs ar pusbrangiai akmenys. Tinka ir visi dirbiniai iš odos. Arabų šalyse nepatartina dovanoti paveikslų ar labai paprastų suvenyrų, taip pat nepatartina dovanoti alkoholinių gėrimų. Musulmonų kraštuose taip pat netaktiška ką nors dovanoti verslo partnerio žmonai. Musulmonų šalyse reikėtų palaukti kol jums įteiks dovaną, o tada tik įteikti savąją. Dovaną privaloma įteikti dešine ranka ir ją reikia įteikti visų dalyvių akivaizdoje, kad ji nebūtų suprasta kaip kyšis. Esant pas arabą namuose geriau negirti patikusio daikto girdint šeimininkui, nes jis pareikalaus, kad tą daiktą pasiimtumėte, tačiau tada įsipareigoją atsilyginti tokios pat vertės dovana.

Kinijoje pasikeitimas dovanomis yra svarbi verslo kultūros dalis, stiprinanti tarpusavio santykius. Dovana duodama ir imama abiem rankomis, išvyniojama vėliau, ne prie svečių. Lankantis kinų šeimoje, geriausia dovana – krepšelis šviežių vaisių. Įprastai namų šeimininkas apsidžiaugs galėdamas pasidalyti vaisiais su savo svečiais po vakarienės ar per pokalbį. Tai simbolinis draugystės gestas. Bet kokia proga tiktų dovanoti arbatos. Kadangi didžioji dauguma Kinijos vyrų rūko, aukščiausios rūšies cigaretės taip pat gali būti puiki dovana, ypač jeigu šeimininkas yra vidutinio amžiaus kinas. Kinams vyną taip pat galima drąsiai dovanoti, nes Kinijos žmonės nemano, kad vynas, priešingai nei cigaretės, kenkia sveikatai. Tačiau dovanojant vyną reikia pasistengti, kad jo kaina nebūtų per aukšta. Norint palikti gerą įspūdį, niekada nereikėtų įteikti tokių dovanų: pirma, niekada nedovanoti baltos ir juodos spalvos dovanų, nes šios dvi spalvos atseit pranašauja blogį ir reiškia ligą. Antra, vyresnio amžiaus žmonėms niekada nereikia dovanoti pastatomo ar rankinio laikrodžio. Trečia, poroms niekada nereikėtų dovanoti kriaušių ar skėčių.

Indijoje einant pas draugus ar artimuosius, reikia atsinešti dežutę saldainių arba džiovintų vaisių. Galima atsinešti gėlių, tačiau negalima dovanoti baltų gėlių, nes jos siejamos su gedėjimu. Kadangi šioje šalyje yra labai daug gyvenančių vegetarų, negalima dovanoti nieko, kas pagaminta iš odos. Taip pat alkoholio negali dovanoti. Dovaną negalima teikti kaire ranka, nes tada bus parodoma nepagarba. Dovanos niekada nebūna išvyniojamos prie svečių.

 

Apibendrinant, galima teigti, kad daugumoje Europos šalių dovanų parinkimo ir įteikimo tradicijos yra panašios, tačiau arabų šalyje ar Kinijoje yra visai kitokie papročiai ir kas tinka Europoje nebūtinai tiks arabų šalyse ar Kinijoje.

 

2.     PRAKTINĖ DOVANOS ĮTEIKIMO SITUACIJA

Praktinė situacija. UAB „Klevas“ generalinis direktorius – Povilas Povilaitys verslo vizitu išvykstą į Pekiną, Kiniją. Kinijoje susitiks su galimais tiekėjais, kompanija „Foxconn“ ir jo vadovu Chun Jan Kong. Generalinis direktorius žinodamas šiek tiek apie kinų kultūrą, kad Kinijoje yra normalu teikti dovanas, todėl jis turi taip pat nusivežti dovaną reprezentuojančią jį ir Lietuvą. Povilas Povilaitis sugalvojo, kad Chun Jan Kong puiki dovana bus labai brangus lietuviškų peilių rinkinys, kuriame dominuoja juoda spalva. Taip pat nupirko juodą laikrodį, kurį pasiūlys pasikabinti darbo kabinete. Šių dovanų generalinis direktorius nesupakavo, nes galvojo, kad tai yra nereikšminga ir nėra reikalo leisti pinigų ir pakuoti. Nuvykęs į Kiniją ir susitikęs su Chun Jan Kong apsikeitė dovanomis. Povilas Povilaitis priėmė ir įteikė savo dovaną viena ranka. Lietuvis gavęs dovaną tuoj pat pradėjo apžiūrinėti dovaną, kuri buvo labai simbolišką ir 5 minutes apie ją kalbėjo, kaip ji jam patinka.

 

Situacijos analizė. Pirma generalinio direktoriaus klaida, kad nepasidomėjo apie Kinijos kultūra ir tradicijas. Kinijoje negalima dovanoti juodos spalvų dovanų, nes ši spalva asocijuojasi su mirtimi ir šią dovaną gali suprasti kaip blogą ženklą ir norėjimo blogo. Taip pat nepatartina kiniečiams dovanoti brangių dovanų, kaip padarė Povilas Povilaitys, nes tai sukelia kinams susirūpinimą dėl neadekvačios jų dovanos vertės. Chun Jan Kong padovanojo simbolinę dovaną ir dėl tokios brangios lietuvių dovanos gali pasijausti nemaloniai. Taip pat Kinijoje nedovanojami peiliai, nes tai nutrūkusios draugystės ženklas, todėl lietuvis vėl padarė klaidą. Pagal kinų etiketą laikrodžiai taip pat nedovanojami, o tuo labiau juodi, kai taip padarė lietuvis. Kinijoje gavus tokia dovaną, gali įžvelgti, kad jam liko nebedaug laiko šiame pasaulyje, todėl Kinijoje ši dovana nėra dovanojama. Lietuvis padarė dar vieną klaidą, nes nesupakavo dovanų, kinams tai yra svarbus dalykas ir jie į tai labai atkreipia dėmesį. Taip pat Povilas Povilaitis imdamas ir teikdamas dovaną tai padarė viena ranka, Kinijoje tai yra nepagarba žmogui ir Chun Jan Kong galėjo suprasti, kad lietuvis negerbia jo.

Apibendrinant, galima sakyti, kad Povilas Povilaitys padarė daug Kinijos etiketo klaidų dėl kurių Chun Jan Kong galėjo įsižeisti ir nesuprasti lietuvio. Todėl lietuviui prieš vykstant į Kiniją ir dovanojant dovanas reikėjo pasidomėti, ką galimą dovanoti, o ko ne.

IŠVADOS

  1. Lietuvoje verslo dovanos gali būti įvairiausi suvenyrai, kurie reprezentuoja įmonė ar miestą, kuriame įkurta bendrovė. Verslo partneriams, su kuriais bendrauja ilgą laiką, galima dovanoti gerus alkoholinius gėrimus, saldumynus, odos, stiklo, keramikos, metalo dirbinius. Brangesnių dovanų nepatartina dovanoti, nebent didelėms firmoms ir tik ypatingomis progomis. Įmonės verslo aplinkoje yra taip pat įteikiamos dovanos įvairiausiomis progomis. Dovana visada turi atitikti santykius su asmeniu, kuriam ji teikiama. Būtina atsižvelgti į žmogaus interesus, pomėgius. Vadovui dovanoti geriausiai bendrą dovaną su kolegomis ar tiesiog įteikti paprastą atvirutę.
  2. Kiekvienoje užsienio šalyje yra vis kitos etiketo taisyklės, ką galima dovanoti, o ko nepatartina. Anglijoje bei Prancūzijoje dovanoti verslo dovanas nėra priimtina, tačiau Graikijoje bei Rusijoje tai yra įprastas dalykas. Kinijoje pasikeitimas dovanomis yra svarbi verslo kultūros dalis. Daugelį šalių netoleruoja labai brangių dovanų ir tai nėra priimtina, tačiau arabų šalyse, dovanos dažniausiai būna prabangios bei labai vertingos. JAV verslo pasaulyje dovanos nėra vertinamos bei jos nėra dovanojamos.
  3. Praktinėje dovanos įteikimo situacijoje buvo išsiaiškinta, kad lietuvio padovanotos dovanos yra netinkamos: juodas laikrodis bei brangus juodas peilių rinkinys. Juoda spalva Kinijoje yra mirties spalva, todėl nerekomenduojama dovanoti šios spalvos daiktų. Taip pat buvo padovanota brangi dovana, tai yra nepriimtina Kinijoje ir sukėlė nepatogumų asmeniui, kuris ją gavo. Dovanos nebuvo supakuotos, o tai Kinijoje irgi yra nepagarbos gestas.
Ankstesnis straipsnisĮ ką atkreipti dėmesį ieškant greitojo kredito?
Kitas straipsnisSEO paslaugos: tikrovė ir mitai

1 KOMENTARAS

  1. Verslo pasaulyje protokolas ir etiketas, mano manymu, yra vienas iš svarbiausių dalykų. Gal kas turite rekomendacijų, kur būtų galima kokybiškai pasigaminti vizitines Vilniuje?

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here