Tinkamas įdarbinimo skelbimo paruošimas yra labai reikšmingas faktorius darbuotojų paieškos procese. Visų pirma, skelbimas formuoja įmonės įvaizdį, antra, dažnai nuo darbo skelbimo vietos ir turinio, priklauso ir atrankos mastas, bei siūlomų pareigų svarba įmonei, trečia, skelbimas turi patraukti ne tik bedarbių, bet ir šiuo metu darbą turinčių, kvalifikuotų darbuotojų dėmesį, kurie yra nepatenkinti dabartinėmis darbo sąlygom ar nori siekti karjeros.
Personalo atranką vykdantiems žmonėms rašant darbo pasiūlos skelbimus, pirmiausia siūloma atkreipti dėmesį į keturis esminius dalykus, anglų kalboje vadinamą AIDA formulę.
A – Attentation: reklama turi atkreipti dėmesį.
I – Interest: reklama turi būti įdomi ieškančiajam darbo.
D – Desire: turi sukelti skaitytojui norą sužinoti, kas slypi už reklamos.
A – Action: turi skatinti žmogų susirasti tinkamą darbą, užverbuoti.
SKELBIMO FORMA
Laisvieji skelbimai – dažniausia maži, vienskilčiai. Jie pateikiami ištisiniu tekstu, pirmas ir kiti svarbiausi žodžiai paryškinami. Skelbimuose parašomas įmonės pavadinimas (dažnai ne), kokioms pareigoms užimti ieškomas darbuotojas ir kur reikėtų kreiptis.
Struktūriniai skelbimai – didesni skelbimą, sukomponuoti tam tikram plote. Į juos įeina įmonės prisistatymas, gali būti įkomponuotas ir įmonės ženklas, sąlygos kurias siūlo įmonė, reikalavimai kandidatui į darbo vietą, įmonės adresas, kontaktinė informacija, laikas iki kada reikėtų siųsti CV.
SKELBIME PATEIKTA INFORMACIJA IR SKELBIMO STRUKTŪRA
Tinkamai sukomponuoti darbuotojų verbavimo skelbimai dažnai lemia skelbimo patrauklumą ir į jį atsiliepiančių potencialių darbuotojų kiekį. Laisvos darbo vietos reklaminis skelbimas formuojamas pagal šią schemą:
– mes esame: įmonės pavadinimas, rekvizitai, trumpas pristatymas, veikla, kuria užsiima įmonė, įmonės dydis, kontaktai.
– mes ieškome: skelbiami duomenys apie darbo pobūdį, pareigybės uždavinius, atsakomybę, tobulėjimo galimybes.
– mes laukiame iš Jūsų: profesiogramos privalomieji reikalavimai kandidatams.
– mes siūlome: siūlomos darbo salygos, karjeros galimybės.
– mes prašome: iki kada ir kokius dokumentus reikėtų pateikti.
KUR PATEIKTI SKELBIMĄ
Skelbimo vietą reikėtų rinktis pagal siūlomos darbo vietos pobūdį. Jei verbuojami masinių profesijų darbuotojai, geriausia rinktis regioninę spaudą (miestų, rajonų laikraščius), specialistai verbuojami per šakinius profesinius žurnalus, aukšto lygio specialistai –per šalies spaudą. Svarbu jausti, kaip leidinį vertina visuomenė, nes jei patinkamas netinkamas leidinys, smunka įmonės prestižas. Lietuvos sąlygomis tenka atsižvelgti į prastą darbuotojų mobilumą, todėl, jei negalima užtikrinti gerų gyvenimo sąlygų, dažnai tenka apsiriboti regionine spauda. Įmonės darbo rezultatai didžiąją dalimi priklauso nuo darbuotojų darbo, taigi kiekvienas darbdavys tikisi turėti patikimą, draugišką, lojalų įmonei ir be abejo savo pareigas išmanantį žmogų. Darbuotojų galima ieškoti įvairiais būdais, tačiau dažniausiai pasirenkamas paprasčiausias ir daugiausiai dėmesio sulaukiantis dalykas – reklaminiai skelbimai. Mano darbo tikslas yra išsiaiškinti kaip parašyti efektyvų darbo skelbimą, kokią informaciją respondentui turi suteikti skelbimas ir kokia yra galima darbo ieškančio žmogaus reakcija į pateiktąjį skelbimą. Atlikdama darbą naudojausi specialiai personalo vadybininkams parengta literatūra, kaip atrinkti personalą ir kaip skatinti darbuotojus siekti geresnių darbo rezultatų ir interneto svetainėse paskelbtais darbo pasiūlos skelbimais.
DARBO SKELBIMŲ ĮTAKA KANDIDATUI
Geras darbuotojas – kiekvieno darbuotojų atranką vykdančiojo tikslas. Norint pritraukti gabius specialistus, rašant reklaminį skelbimą, reikėtų atsižvelgti ir į žmogaus psichologiją. Skelbimas neturėtų iššaukiantis ir paskelbtas prastą reputaciją turinčiame leidinyje, nes ne tik nepritrauks rimto darbo ieškančių kvalifikuotų darbininkų, bet ir įmonė bus traktuojama kaip ne rimta. Jei kuriamas originalus darbo skelbimas, kūrimo procesą patariama patikėti reklamos specialistams. Skelbimas darbo ieškantį žmogų turi teigiamai nuteikti ir sudominti, taigi reikėtų minėti pozityviąsias darbo puses. Taip pat prieš reikalavimus darbuotojams būtina paminėti ką jiems siūlo įmonė, nes neretai įmonės atidumas savo darbuotojams nulemia žmogaus apsisprendimą kandidatuoti į siūlomą darbo vietą. Skelbime neturėtų būti gramatinių klaidų, kalbos kultūros klaidų ir žargonu pavartotų žodžių. Reklama turi paskatinti žmogų susisiekti su įmone dėl darbo vietos.
Trečiasis skelbimas paimtas iš populiarios internetinių skelbimų svetainės Skelbimas yra visiškai neinformatyvus ir nereprezentatyvus. Net ir paprastas baras turi rūpintis savo įvaizdžiu, o toks beraštis žmogus netinkamas atlikti vadybininko pareigas. Nepaisant skelbime padarytų gramatinių klaidų, dar kaip labai nereprezentatyvų akcentą paminėčiau elektroninį paštą, kuriuo reikia kreiptis dėl darbo. Tai neturėtų būti asmeninio naudojimo elektroninė pašto dėžutė, įmonė turėtų turėti specialų paštą priimti darbuotojų ar klientų laiškams. Be abejo tokius skelbimus dažniausiai skaito ir tokiuose tinklalapiuose darbo ieško studijuojantys arba išsilavinimo neturintys žmonės, tačiau save gerbiantis ir savo vertę žinantis žmogus, į tokį skelbimą tikrai neatsilieps.