Kreivi, susigrūdę ar netaisyklingai sukandami dantys – ne tik estetinė problema. Netaisyklingas sąkandis gali lemti sudėtingesnę burnos higieną, didesnę ėduonies ir periodonto ligų riziką, netgi sąnario skausmus ar galvos skausmus dėl netolygaus krūvio. Dantų tiesinimas ortodontinėmis priemonėmis padeda išspręsti šias problemas, sukurdamas harmoningą šypseną ir taisyklingą sąkandį. Šiandien turime įvairių tiesinimo metodų – nuo tradicinių breketų iki modernių skaidrių kapų (alignerių). Aptarkime, kokios yra dantų tiesinimo galimybės, jų privalumai bei ką vertėtų žinoti, svarstant apie tiesesnę šypseną.

Kada reikalingas dantų tiesinimas?

Ortodontinis gydymas rekomenduojamas, kai yra:

  • Netaisyklingas sąkandis – pvz., sukandus viršutiniai dantys stipriai uždengia apatinius (giliu sąkandžiu), arba atvirkščiai (progenija), arba tarp viršutinių ir apatinių dantų lieka tarpelis (atviras sąkandis). Tokie nukrypimai gali trikdyti kramtymą, sukelti žandikaulio sąnario apkrovas.
  • Kreivi, susigrūdę dantys – kai žandikaulyje trūksta vietos, dantys išsikraipo, vieni kitus perdengia. Sunku gerai išvalyti tarp jų – kaupiasi apnašos, kyla ėduonies ir dantenų bėdos. Be to, kreiva šypsena žmogui gali kelti psichologinį diskomfortą, mažinti pasitikėjimą savimi.
  • Tarpai tarp dantų (diastemos) – kai tarpai labai dideli, gali prireikti ortodontinio suvedimo (arba kartu su estetiniu plombavimu).
  • Netaisyklinga dantų padėtis – pvz., vienas ar keli dantys pasisukę, stipriai išlindę į priekį ar atsilieka vidun. Tai gali traumuoti minkštuosius audinius, bloginti kramtymo veiksmingumą.
  • Kiti estetiniai ir funkciniai nusiskundimai – kartais sąkandis lyg ir geras, bet pacientui nepatinka dantų išsidėstymas (pvz., šiek tiek pakrypę). Jei tai minimalu, galima svarstyti kosmetinį koregavimą vainikėliais ar estetinėmis plombomis, bet dažnai sveikiau ištiesinti ortodontiškai.

Ortodontinio gydymo dažnai prireikia vaikams ir paaugliams (idealus amžius – ~12–16 m., kai visi nuolatiniai dantys išdygę). Tačiau tiesinimas galimas bet kokiame amžiuje, jei dantys ir periodontas sveiki. Šiandien vis daugiau suaugusiųjų ryžtasi tiesinimui – ypač atsiradus estetiškoms metodikoms kaip skaidrūs breketai ar aligneriai.

Dantų tiesinimo metodai

Breketų sistemos. Tai tradicinis ir vis dar plačiausiai taikomas metodas. Breketai – mažos spynelės, klijuojamos ant dantų paviršiaus, per kurias tvirtinama metalinė lankelio formos viela. Lankas, darydamasis į pradinę formą, pamažu judina dantis į reikiamą padėtį. Periodiškai ortodontas lanką aktyvuoja, keičia stipresniu. Breketų tipai:

  • Metaliniai breketai – patys efektyviausi, bet matomi (sidabro spalvos). Šiandien jie mažesni nei anksčiau, gana komfortiški, patikimas pasirinkimas sudėtingiems atvejams.
  • Keramikiniai/porcelianiniai breketai – baltos arba danties spalvos, mažiau pastebimi. Brangesni už metalinius, truputį trapesni. Juose viela vis tiek dažniausiai metalinė (sidabrinė arba balta danga padengta).
  • Safyriniai breketai – permatomi kristaliniai breketai, beveik nematomi ant dantų. Estetiškiausi iš “klijuojamų” breketų, bet ir brangiausi. Tvirtesni už paprastus keramikinius.
  • Liežuviniai (lingvaliniai) breketai – klijuojami ne iš išorinės, o iš vidinės, liežuvio pusės. Išoriškai jų nesimato visai. Didelis jų privalumas – paslėpti, bet trūkumai: brangūs (kiekvienas gaminamas individualiai), pradžioje labai trukdo liežuviui, gali paveikti kalbą trumpam. Lingvaliniai breketai dažniau naudojami suaugusiems, kuriems ypač svarbu estetika.

Breketų gydymas trunka vidutiniškai 1,5–2 metus, sudėtingais atvejais ilgiau. Rezultatai puikūs – galima išspręsti net dideles ortodontines anomalijas. Trūkumai – vizualiai matoma technika (išskyrus lingvalinius), reikia itin kruopščios higienos (aplink breketus kaupiasi apnašos), tam tikri mitybos apribojimai (kandant kietus dalykus galima nulupti breketą). Tačiau tai labai efektyvus, patikimas metodas, naudojamas dešimtmečius. Skaidrios kapos (aligneriai). Pastarojo dešimtmečio revoliucija ortodontijoje – inovatyvios skaidrios kapas, tokios kaip žinomos Invisalign, arba kiti analogai. Tai išimamos plastikinės aligner kapos, pagamintos individualiai. Pacientas nešioja kiekvieną kapą ~1–2 savaites, tada keičia sekančia – kapas komplektas sudaro visą gydymo kursą. Kiekviena kapa truputį skiriasi forma, pamažu judindama dantis į norimą poziciją. Privalumai:

  • Jos skaidrios, ant dantų beveik nematomos. Labai estetiškas sprendimas, mėgstamas suaugusiųjų.
  • Išimamos – galima išsiimti valgant, valantis dantis, tai palengvina higieną, nėra suvaržymų maistui (reikia tiesiog nenešioti valgant).
  • Patogios – nėra aštrių detalių, netrina lūpų, rečiau sukelia diskomfortą.
  • Dažnai trumpesnis vizitų laikas pas gydytoją – atsiėmus kapų komplektą, toliau einama rečiau, tik pasitikrinti progresą (nors tam tikrus atvejus ortodontai vis tiek stebi atidžiai).
  • Skaitmeninis planavimas – pacientas gali iš anksto pamatyti 3D modelyje, kaip dantys atrodys po tiesinimo.

Trūkumai/limituotumai: kapos netinka labai sudėtingiems atvejams (dideliems sąkandžio anomalijoms, dantų rota­cijoms). Tačiau technologijos tobulėja, atsiranda attachmentai – maži plombos gabaliukai, klijuojami ant kai kurių dantų, kad kapa geriau “kabintųsi” ir suktų dantį – tai plečia galimybes. Kitas momentas – paciento disciplina: kapas būtina nešioti ~22 val. per parą (išsiimti tik valgant ir valant). Jei nešios mažiau – gydymas užsitęs arba nebus rezultato. Taip pat alignerių gydymas dažnai kainuoja brangiau už paprastus breketus, ypač jei atlieka žinomos kompanijos kaip Invisalign. Nepaisant to, skaidrūs aligneriai labai populiarėja dėl savo komforto ir estetikos – daugelis suaugusių dėl jų pasiryžta tiesinimui, ko galbūt nedarytų su metaliniais breketais. Kiti metodai:

  • Dantų plokštelės – nuimami ortodontiniai aparatai, dažnai naudojami vaikams su pieniniais dantimis arba mišriu sąkandžiu. Padeda išplėsti žandikaulį, išlaikyti vietos nuolatiniams dantims. Suaugusiems plokštelės netiesina dantų, tik tam tikrom korekcijom.
  • Funkciniai aparatai – specialūs įtaisai sąkandžio korekcijai (pvz., Twin-block, Fränkel aparatas) – dažniau vaikams, formuojant žandikaulių augimą.
  • Kombinuotas ortodontinis-chirurginis gydymas – labai sudėtingoms anomalijoms (pvz., smarkiai atsikišus apatiniam žandikauliui) taikomas dantų tiesinimas kartu su žandikaulio kaulų chirurgija (ortognatine operacija).

Dantų tiesinimo nauda sveikatai

Tiesūs dantys – tai ne tik grožis, bet ir:

  • Lengvesnė priežiūra. Kai dantys lygūs, nėra sunkiai pasiekiamų tarpdančių, lengviau išvalyti apnašas. Tai reiškia mažiau karieso ir dantenų uždegimo rizikos. Ortodontiškai ištiesinus dantis, pacientai pastebi, kad pagerėja higienos rodikliai – tiesūs dantys mažina ėduonies ir periodonto ligų riziką.
  • Taisyklingas sukandimas – tolygiai pasiskirsto kramtymo krūvis visiems dantims, neperkraunamas vienas žandikaulio sąnarys ar tam tikri dantys. Tai saugo nuo dantų nudilimo, lūžinėjimo. Pavyzdžiui, suvedus taisyklingai sąkandį, mažesnė tikimybė dantims skilti ar pernelyg greitai dilti.
  • Geriau aiški kalba. Kai kuriais atvejais labai netaisyklingi dantys gali trukdyti tarti garsus. Ištiesinus – kalba švaresnė.
  • Pasitikėjimas savimi. Tai psichologinis aspektas, bet labai svarbus. Žmogus su gražia šypsena dažnai jaučiasi drąsiau šypsodamasis, bendraudamas. Tyrimai rodo, kad dantų tiesinimas pakelia pacientų pasitenkinimą savo išvaizda, savivertę. Graži šypsena gali netgi padėti profesiniame ir asmeniniame gyvenime – šypsodamiesi atrodome patrauklesni ir draugiškesni.

Nemažai žmonių, turėjusių ortodontinį gydymą, mini, kad jiems sumažėjo žandikaulio sąnario traškesiai ar skausmai, pranyko įprotis griežti dantimis naktį (bruksizmas) – tiesa, ne visuomet tai tiesiogiai išgydoma tiesinimu, bet taisyklingas sąkandis sudaro prielaidas sveikesniam sąnario darbui. Ortodontinis gydymas vaikystėje gali padėti išvengti sudėtingesnių problemų ateityje. Pvz., išplėtus siaurą žandikaulį vaikui, vėliau nebereikia rauti dantų dėl susigrūdimo arba galima sušvelninti būsimas sąkandžio disharmonijas.

Ką svarbu žinoti prieš pradedant tiesinti dantis?

Pirmiausia, reikalinga ortodonto konsultacija. Gydytojas įvertins situaciją, sudarys gydymo planą. Kartais pasirinkimai gali būti keli – pvz., ar rauti kelis dantis ir trumpinti gydymo laiką, ar netraukti, bet ilgiau/nešiek tiek kitokiu būdu tiesinti. Ar rinktis breketus, ar kapas – jei abejais būdais įmanoma. Ortodontas paaiškins pliusus ir minusus, kainas. Prieš pradedant, visi dantys turi būti sugydyti, atlikta profesionali higiena. Burna turi būti sveika (nesugebėsite tinkamai prižiūrėti esant breketams, jei jau iki tol buvo problemų). Taip pat svarbu suvokti, kad gydymo metu privalėsite itin atidžiai rūpintis higiena. Su breketais teks valytis po kiekvieno valgio, naudoti tarpdančių šepetėlius. Su kapomis – valytis dantis kaskart prieš jas uždedant po valgio, plauti pačias kapas. Neprisižiūrint, ortodontinio gydymo metu neretai atsiranda karieso dėmių (ypač aplink breketus), dantenų uždegimų. Tad disciplina būtina. Gydymo trukmė. Reikia nusiteikti keliems metams su aparatu burnoje (nors smulkesniems atvejams gali užtekti metų ar net <1 m.). Po to dar laukia retencinis laikotarpis: kai dantys ištiesinti, juos reikia išlaikyti tiesius. Tam naudojamos retencinės kapos naktimis arba fiksuoti reteineriai – plona vielutė, priklijuota iš vidinės pusės prie priekinių dantų. Ją nešioti bent 2–3 metus, dažnai ortodontai rekomenduoja palikti visam laikui, kad dantys nebegrįžtų (nes yra polinkis grįžti, ypač pirmus metus). Kaina. Ortodontinis gydymas – ne iš pigiausių. Visgi, lyginant su dantų protezavimu ar implantacija, investuoti geriau jauname amžiuje į tiesinimą, nei vėliau taisyti apleistus dėl kreivumo dantis. Daugelis klinikų siūlo mokėjimą dalimis, per visą gydymo laikotarpį, kas palengvina finansinę naštą. Amžius. Nors optimalu pradėti tiesinimą paauglystėje (12–15 m.), suaugę taip pat sėkmingai tiesinasi. Yra sėkmingų atvejų net 50–60 metų pacientams. Svarbu, kad dantenos ir kaulas būtų sveiki – kartais tenka prieš tai periodontologiškai pasigydyti. Vaikams, pastebėjus netaisyklingą sąkandį, ortodontinė apžiūra rekomenduojama apie 7 metus, tuomet sprendžiama, ar reikia ankstyvojo gydymo plokštelėmis ar funkciniu aparatu, ar laukti visų nuolatinių dantų. Alternatyvos. Kai kas mano, kad estetinis plombavimas ar vainikėliai gali “ištiesinti” šypseną. Iš tikro, minimalų kreivumą galima maskuoti plombinėmis užklotomis ar vainikėliais (nušlifuojant dantį). Bet tai invazyvu – geriau ištiesinti savuosius dantis, nei juos šlifuoti. Žinoma, jei dantis formos prastos ar labai pažeistas, tada kombinuojamas ir tiesinimas, ir estetinės restauracijos. Apibendrinimas: dantų tiesinimas – ilgalaikė, bet labai naudinga investicija į burnos sveikatą ir grožį. Ortodontinis gydymas užtikrina teisingą sąkandį, geresnę higieną, mažesnę ėduonies bei periodonto riziką, gražią šypseną. Šiuolaikinės technologijos leidžia tai pasiekti komfortiškiau ir estetiškiau nei kada anksčiau – beliks pasirinkti jums tinkamiausią metodą. Pasikonsultuokite su ortodontu – galbūt kelias link tiesios šypsenos yra paprastesnis, nei manėte.

Ankstesnis straipsnisTechnologijos pramogų srityje: tiesioginė transliacija ir virtuali realybė
Kitas straipsnisKiek trunka dantų implantas – nuo pirmos konsultacijos iki galutinio rezultato