Jei per metus į buitinių atliekų konteinerį išmetate 100 kg buitinės technikos ir elektronikos prietaisų, į sąvartyną iš jūsų namų iškeliauja 0,2 g aukso, 0,6 g sidabro ir maždaug 0,07 g platinos.
Buitinių prietaisų ir elektronikos gamyboje yra naudojami taurieji metalai. Dažniausiai jie naudojami elektronikos prietaisų plokštėse. Atliekant bandymus buvo nustatyta, kad vidutiniškai 100 kg elektronikos atliekų galima rasti apie penktadalį gramo aukso, daugiau kaip pusę gramo sidabro ir 0,07 g platinos. Perdirbant elektronikos prietaisus, šie metalai yra išgaunami ir naudojami naujiems gaminiams.
Atliekų tvarkymu užsiimančios bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius sako, jog elektronikos prietaisų plokštės susidaro ardant įvairius gaminius. Atskyrus plastiką, metalą, stiklą, plokštes surenka atskirai nuo kitų atliekų ir atiduoda specialiam perdirbimui. Jo metu plokštės yra susmulkinamos ir išskiriami skirtingi metalai, taip pat ir taurieji – sidabras, auksas, platina.
Tuo atveju, kai buitinė technika ar elektronika nukeliauja į buitinių atliekų konteinerį, yra ne tik pažeidžiami teisės aktai, kurių įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerija, bet ir teršiama gamta, o žmonija nebeturi galimybės pakartotinai panaudoti įvairias medžiagas – plastiką, metalą, taip pat ir tauriuosius metalus. Į buitinių atliekų konteinerius dažniausiai nukeliauja smulkūs prietaisai – telefonai, virduliai, plaukų džiovintuvai, virtuvės kombainai ir pan. Stambūs buities prietaisai paprastai į sąvartynus nepakliūva.
„Siekdami užkirsti kelią aplinkos taršai ir ugdyti sveikesnę, sąmoningą jaunąją kartą, švietimo įstaigose ne pirmus metus organizuojame projektą „Mes rūšiuojam“, plėtojam elektronikos ir buitinės technikos atliekų surinkimo tinklą, kad jis būtų kuo patogesnis gyventojams ir kuo mažiau atliekų patektų į sąvartynus, už kurių tvarkymą taip pat tenka susimokėti patiems žmonėms“, – sako Gamintojų ir Importuotojų Asociacijos vadovas Alfredas Skinulis.
Praėjusiais mokslo metais apie 1400 Lietuvos švietimo įstaigų aktyviai dalyvavo projekte ir suvienijo jėgas rūšiuojant elektros ir elektroninės įrangos, buitinės technikos bei nešiojamų baterijų ir akumuliatorių atliekas. Atliekų surinkimas ir perdirbimas vyksta pagal Aplinkos ministerijos nustatytas tvarkas bei aprobuotus teisės aktus. Gausus projekto dalyvių būrys nuo projekto pradžios iki praėjusių metų rudens surinko 720 tonų elektronikos ir 25 tonas baterijų atliekų. Į projektą aktyviai įsijungė ir automobilių servisai bei įvairios įmonės. Daugiau informacijos galima rasti http://www.mesrusiuojam.lt/
Kaip žinoma, elektronikos atliekos negali patekti į bendrus buitinių atliekų sąvartynus, todėl jų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius. Elektronikos atliekų taip pat negalima ardyti patiems ar leisti tai daryti neturintiems specialių leidimų, nes atliekose gali būti pavojingų medžiagų, kurios gali padaryti žalą žmogaus sveikatai ir aplinkai.