Archyvo MIDAS kūrėjai: „Nuo šiol mokslinių tyrimų duomenys bus visiems lengviau prieinami“

Baigiamas kurti mokslinių tyrimų duomenų archyvas MIDAS – unikalus, atviras visiems, universalus ir saugus. Tokia žinia skleista šį mėnesį Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose vykusiuose baigiamo kurti archyvo, didžiausios ir moderniausios Baltijos šalyse mokslinių tyrimų duomenų talpyklos, pristatymo seminaruose.

„MIDAS – tai paslaugų komplektas, kurį universitetai ir mokslo institutai siūlo savo bendruomenės nariams mokslinių tyrimų duomenų saugojimui bei platinimui. Tokio archyvo tikslas – kaupti, saugoti ir pateikti naudotojui mokslinių tyrimų duomenis. Šis projektas yra išskirtinis, nes tai, visų pirma, yra nacionalinis archyvas. Jis universalus, nes nėra orientuotas tik į vieną mokslo sritį. Be to, archyve garantuotas ilgalaikis duomenų saugojimas, sukurtos ir įdiegtos duomenų analitinės priemonės“, – pristatydamas archyvą Lietuvos mokslo bendruomenei teigė projekto vadovas VU Matematikos ir informatikos instituto direktorius, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys prof. habil. dr. Gintautas Dzemyda.

Pasak projekto vadovo, Vilniaus universitetui (toliau – VU) kartu su partneriu Vilniaus universiteto ligoninės (toliau – VUL) Santariškių klinikomis daugiau nei trejus metus įgyvendinant projektą MIDAS buvo siekiama informacinių technologijų priemonėmis didinti mokslinių tyrimų sklaidą bei prieinamumą. Archyvas skirtas naudotis mokslininkams ir tyrėjams, pedagogams ir dėstytojams, studentams, mokslo ir studijų bei gydymo institucijoms bei kitiems su moksliniais tyrimais susijusiems asmenims bei įstaigoms nekomerciniais tikslais.

„Kodėl verta naudotis archyvu MIDAS? Nes jis yra atviras, greitas, patogus, saugus, visur ir visada prieinamas bei nemokamas. Kiekvienam naudotojui skiriama 100 GB vietos mokslo duomenų talpinimui, taip pat kiekvienas MIDAS naudotojas galės pasinaudoti tokiu funkcionalumu kaip: DOI identifikatorius suteikimas (unikalus skaitmeninių objektų identifikacijos numeris), mokslo duomenų susiejimas su publikacijų duomenų bazėje eLABa esančia publikacija ir galimybe dirbti komandoje. Archyve galima konvertuoti failus, įkelti ir parsisiųsti failus naudojantis FTP ir MIDAS sinchronizavimo įrankiu, analizuoti duomenis naudojantis didelio našumo kompiuteriu ir t.t.“, – akcentus išskyrė projekto funkcinės dalies vadovas Arminas Grigonis, VU informacinių technologijų taikymo centro projektų vadovas, seminaruose pademonstravęs archyvo funkcijas ir galimybes.

Šiuo metu portale www.midas.lt baigiami testavimo darbai, keliami duomenys. Jie apims ne tik fizinių, humanitarinių, socialinių, žemės ūkio ir technologijos mokslų tyrimus, bet ir biomedicinos mokslo komponentą.

„MIDAS biomedicinos dalyje kaupiami duomenys yra ypatingi – jie išsiskiria ne tik specifiniais duomenų surinkimo metodais, formatais, standartais, gausa ir įvairove, bet ir tuo, kad tai yra asmens duomenys, t.y. ligų istorijos, tyrimų rezultatai, diagnozės ar gydymo komplikacijos. Šie duomenys nebus prieinami viešai, o siekiant dar labiau užtikrinti asmens duomenų privatumą, šioje archyvo dalyje buvo sukurtas specialus duomenų nuasmeninimo įrankis. Nuo šiol visi biomedicinos mokslo srities tyrėjai galės saugiai, lengvai ir patogiai, nepažeidžiant autorių ir pacientų teisių, šiuos duomenis pasiekti, papildyti ir analizuoti“, – tvirtina archyvo MIDAS Biomedicinos dalies vadovas Romualdas Kizlaitis, VUL Santariškių klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius.

Tikimasi, kad MIDAS ne tik padės atlikti aukščiausio lygio mokslinius darbus, bet ir padidins Lietuvos mokslo pasiekimų matomumą tarptautiniame kontekste, nes bus sukurtos patogesnės sklaidos bei prieigos prie mūsų šalies tyrėjų sukauptų mokslinių tyrimų duomenų priemonės.

Projektas įgyvendintas vadovaujantis šūkiu „Padėk mokslui tapti matomu – kelk duomenis į MIDAS!“.

Vilniaus universiteto kartu su partneriu VUL Santariškių vykdomas projektas „Nacionalinis atviros prieigos mokslo informacijos duomenų archyvas (MIDAS“) yra įgyvendinamas ES struktūrinių fondų ir bendrojo finansavimo lėšomis pagal 2007–2013 m. Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“ priemonę Nr. VP2-3.1-IVPK-13-V „Mokslo duomenų archyvas“.

Ankstesnis straipsnisGemaga įsigijo didžiausią Baltijos šalyse arbatos gamyklą
Kitas straipsnisKodėl lietuviai piratauja?

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here