Dar ne taip seniai viena iš pagrindinių aprangos funkcijų buvo pabrėžti žmogaus priklausomybę tam tikrai socialinei grupei. Šiandien tai veikiau išorinis žmogaus vidinės kultūros atspindys. Pasirinkdamas drabužį, žmogus parodo sugebėjimą jausti situaciją, išreikšti save, o kartu ir pagarbą aplinkiniams. Tai, ką mes dėvime vienu ar kitu gyvenimo atveju, lemia daugelį svarbių dalykų – aplinkinių požiūrį į mus, nuomonę apie mūsų kompetenciją ir skonį, turi įtakos netgi karjerai.
Apranga – viena iš žmogaus asmenybės saviraiškos formų. Ir mūsų drabužiai, ir tai, kaip mes elgiamės, bendraujame, – labai svarbu. Tik visų šių komponentų darna daro žmogų kultūringą ir patrauklų. Dirbančiai paprasčiausiame biure kasdieniniai rūbai nesukelia didesnių problemų. Biurui tinka ir vadinamosios laisvalaikio mados elementų drabužiai, tik svarbu, ar jie tinka pačiai moteriai. Kuo aukščiau lipate karjeros laiptais, tuo labiau siaurėja jūsų pasirinkimas. Tai yra — darosi vis svarbiau, kaip kiti vertina jūsų drabužius. Tuomet garderobo pagrindą sudaro suknelės ir kostiumėliai su sijonais, arba kelnių — palaidinukės — palaidinės deriniai, kuriuos pagal norą galite papildyti madingais aksesuarais. Pakilus karjeros laiptais, sijonas ilgėja, aplaidų stilių keičia moteriška elegancija.
Moterims verslininkėms patariama dėvėti laisvesnius, patogius kostiumėlius. Tarp drabužių, skirtų priėmimams, neturi būti kelnių ar mini sijonėlių, netinka, šiuo atveju, ir suknelės, pasiūtos iš sintetinės medžiagos.
DALYKIŠKOS MOTERS APRANGA:
- Kostiumėlis (įvairių kelnių ir švarko, sijono ir švarko deriniai), suknelė ir švarkas.
- Drabužiai tvarkingi, kokybiški, ne per ankšti ir ne per dideli.
- Net ir karščiausią dieną būtinos kojinės, geriausia – kūno spalvos.
- Kokybiški batai ir rankinė; batai uždari, nors gali būti atviru užkulniu, ir visuomet tamsesni už kostiumėlį.
- Aksesuarai reikalingi, tačiau priderinti prie aprangos, – puoštis derėtų saikingai. Kuo mažiau apyrankių, o laikrodis – būtinas.
DALYKIŠKAI MOTERIAI NETINKA:
- Neskoninga ir netvarkinga išvaizda
- Pūkuoti megztiniai, margos trikotažinės suknelės.
- Vasarinės spalvotų raštų suknelės.
- Didelės iškirptės, ilgi skeltukai.
- Permatomos prigludusios palaidinės.
- Per trumpi arba per ilgi sijonai, sijonas – ne ilgesnis už paltą.
- Drabužiai apnuoginantys blauzdas, be rankovių.
- Atviros basutės, avalynė labai aukštais kulnais, batai atvirais pirštais, lakuoti, balti, blizgantys arba margi.
- Ryškiai lakuoti nagai, dekoratyvus ar vakarinis makiažas, daugeliu atveju – palaidi plaukai.
KLASIKINIS MOTERIŠKAS KOSTIUMĖLIS – KOKS JIS?
Dalykinis kostiumėlis – neatsiejama verslo moters aprangos dalis. Kelnių ar sijono kostiumas vilkimas tiek darbe, tiek susitikimuose, tiek pokalbyje dėl darbo. Klasikinis moteriškas kostiumėlis, dar vadinamas anglišku, griežtas savo forma ir spalva, dalykinio stiliaus. Tai tiesaus silueto, vidutinio ilgio (dažniausiai keletas centimetrų virš arba žemiau kelių) sijonas ir vienaeilis arba dvieilis švarkas su atvartais.
Pastarąjį dešimtmetį dalykinis kostiumėlis pradėjo pamažu prarasti savo tvirtas pozicijas verslo kultūroje. Kai didelės korporacijos leido savo darbuotojams penktadieniais rengtis neoficialiai, išaiškėjo, kad tai kuria darbe draugiškesnę atmosferą, o atsipalaidavę žmonės dirba našiau. Visgi, nepaneigiama tai, kad dalykinis kostiumėlis vis dar reikalingas, ypač diplomatinėse ir rimtose verslo institucijose.
Bet laisvės, ypač moterims, dabar daugiau: kelnes yra priimtinos daugumoje įstaigų, o vietoj marškinių moterys gali rinktis moterišką palaidinę (pavyzdžiui, šilkinę, su apykakle-kaspinu), arba itin geros kokybės elegantišką megztuką. Būtina detalė – maža kišenėlė nosinaitei. Tai paįvairina drabužį. Moteriškumo elementų įneša papuošalai, bet vis dar svarbu nepersistengti ir rinktis subtilesnės formos ir atspalvio juvelyriką.
Mūsų kraštuose prie geriausiai dalykinio kostiumėlio paslaptis išmanančių galima priskirti Latvijos prezidentę Vaira Vyke-Freibergą, ir žinoma, Almą Adamkienę. Jos rodo pavyzdį, kad gerai parinkta kostiumėlio spalva ir faktūra, taip pat avalynė ir aksesuarai, gali sukurti nepamirštamą įvaizdį. Žinoma, kasdieniniam kostiumėliui reta kuri gali skirti tiek, kiek prezidentės ar galingos verslininkės. Kadangi oficialus drabužis palieka nedaug vietos fantazijai, svarbu žinoti, kad sėkmingo įvaizdžio paslaptis slypi mažose detalėse. Kartais madinga (bet ne per daug) rankinė, elegantiški bateliai ir kokybiškas aksesuaras gali lemti didelius pokyčius – išvaizdoje ir karjeroje.
Dalykinei aprangai, aksesuarams patartina negailėti pinigų. Drabužiai turi būti pasiūti iš kokybiško, patartina – nesiglamžančio, audinio. Ar dėvėsite natūralaus, ar sintetino audinio kostiumėlį, priklauso tik nuo jūsų. Kad ir kokių garsių firmų bebūtų jūsų darbo drabužis, avalynė ar rankinė – venkite tuščiai demonstruoti „vardinius ženklus”. Toks etikečių vaikymasis rodo ypač prastą skonį. Dalykine apranga būtina pasirūpinti iš anksto. Reikia turėti kelis drabužių komplektus bei galimus variantus. Negailėkit pinigų – dalykinis kostiumėlis tai – klasika. Jų mada nekinta beveik šimtmetį. Nedėvėkite vieno komplekto, kol „nukris nuo kūno“ – tai ne tik nehigieniška, bet ir… nuobodu. Jei dirbate, turite užsidirbti ir elegantiškai išvaizdai!
Daugelis įstaigų pagal aprangą gali būti suskirstytos į tris dideles grupes:
- Konservatyvus stilius.
- Įprastinis stilius.
- Nerūpestingas stilius.
Konservatyvi išvaizda:
Bankininkų, finansininkų, draudimo agentų ir teisininkų apranga. Moterys nešioja kostiumėlį arba klasikinio stiliaus suknelę, būtinai su rankovėmis, ir batelius uždarais priekiais bei žemomis ar vidutinio aukščio pakulne.
Standartinė tarnybinė išvaizda:
Mažiau konservatyvesnių įstaigų darbuotojos (architektės, leidėjos, mokytojos…) vilki sijonus, kostiumėlius, sukneles, kelnes. Berankovės suknelės ir palaidinės netinka, nebent po švarkeliu. Gydytojus baltus chalatus velkasi ant suknelės, palaidinukės su sijonu ar kelnių.
Nerūpestinga išvaizda:
Šioje sferoje dirbantys žmonės gali laisviau rinktis drabužius, bet jie turi būti skoningi. Negalima painioti nerūpestingumo su apsileidimu.