Nikeliavimas paprastai naudojamas techniniais ir dekoratyviniais tikslais: siekiant užkirsti kelią medžiagos dilimui, korozijai ir suteikti paviršiui blizgų ir estetišką vaizdą. 

Kas yra nikeliavimas?

Nikeliavimas yra nikelio lydinio padengimas ant paviršių, pasitelkiant elektrocheminį būdą: elektrolizuojant nikelio druskų tirpalus. Šis būdas dažniausiai naudojamas dengiant geležies, vario, aliuminio, plieno ar jų lydinių paviršius bei norint metalizuoti plastiką, keramiką ar stiklą. Apsauginis nikelio dangos storis įprastai būna 1–50 μm storio.

Nikeliavimo savybės

Nikeliuoti gaminiai pasižymi tokiomis savybėmis kaip kietumas, elektrinis laidumas, magnetinės charakteristikos ir atsparumas trinčiai bei korozijai. Nikeliuojant elektrocheminiu būdu, paviršius tampa atsparus cheminių medžiagų poveikiui: šarmų, druskų tirpalų, kai kurių rūgščių sieros. Nikeliavimas iš kitų medžiagos dengimo procesų išsiskiria tuo, kad yra sukuriamas tolygus dangos storis ant gaminių, nepriklausomai nuo jų paviršiaus konfigūracijos. Taip pat nikeliuoti paviršiai įgauna blizgų arba matinį paviršių, nerūdijančio plieno tipo šiltą atspalvį.

Fosforo kiekis ir atkaitinimo temperatūra

Jau paminėtos nikeliuotų dangų fizikocheminės savybės priklauso nuo lydinyje esančio fosforo kiekio. Fosforo kiekis lydiniuose svyruoja nuo 1 iki 14 %. Dangos, kuriose fosforo kiekis neviršija 4 %, pasižymi geromis litavimosi savybėmis. Terminio dangos apdorojimo metu keičiant atkaitinimo temperatūrą, dangos kietumas gali svyruoti nuo 450 iki 900 kg/mm2.

Nikeliavimo rūšys

Yra trys nikeliavimo rūšys: blizgus, pusiau blizgus ir matinis. Taip pat nikelio dangos skirstomos į: vienasluoksnes, dvisluoksnes ir trisluoksnes. Nikeliavimo rūšis priklauso nuo dangos sluoksnio storio, elektrolizės režimo ir elektrolito sudėties. Dviejų sluoksnių matinė danga yra 2-3 kartus atsparesnė korozijai nei tokio pat storio vienasluoksnė blizgančio nikelio danga.

Nikeliavimo pritaikymas

Nikeliavimo panaudojimas yra gana platus, tiek techniniais, tiek dekoratyviniais tikslais. Nikelis dengiamas kaldinant monetas. Nikeliuotos monetos yra kokybiškos, ilgaamžės ir atsparios aplinkos poveikiui, tad jas galima naudoti kelis dešimtmečius. Nikeliavimas taip pat pritaikomas ir automobilių pramonėje: nikelio dangos užtikrina saugumą bei ilgaamžiškumą. Nikeliuotos plastikinės ar aliuminės automobilių dalys yra ne tik atsparios aplinkos poveikiui, bet ir estetiškos. Nikeliavimas naudojamas dengiant variklio dalis, stabdžius ir automatinės greičių dėžės dalis. Nikelio dangos taip pat pasitarnauja ir elektronikoje. 

Alanodo specialistai ne tik profesionaliai bei kruopščiai atliks įvairių paviršių nikeliavimą, bet ir padės apsispręsti, kokią nikeliavimo rūšį pasirinkti ir papasakos apie nikeliavimo privalumus. 

Ankstesnis straipsnis5 keisčiausios „Eurovizijos“ dainos, kurios nepateko į finalą
Kitas straipsnisTiesa ar melas apie odą: 5 profesionalų patarimai giliam drėkinimui