Interjero mados: subtilus prabangos dvelksmas namų interjere

Skandinaviškas interjeras Europoje ir JAV išpopuliarėjo XX a. 5 dešimtmetyje. Nuo to laiko skandinaviškas stilius keitė savo veidą – „sterilų“ monochrominį dizainą papildė art deco, color blocking motyvai. Šiuo metu skandinavišką asketizmą interjere ėmė keisti prabangos detalės, kurios šiai interjero krypčiai suteikė naujų spalvų ir variacijų.

Vienoje didžiausių baldų parodų pasaulyje „IMM Cologne“, Kelne, Vokietijoje, kur pristatytos naujausios interjerų mados, matyti, jog skandinavišką braižą praturtina puošnios, laikui nepavaldžios septintojo dešimtmečio prabangos detalės: nelyginto paviršiaus medžio, brangiųjų metalų inkliuzai interjere, krištoliniai sietynai, įmantrūs toršerai, ryškūs sienų raštai, dekoruoti baldai, įvairių faktūrų gobelenai. Prioritetinis dėmesys teikiamas meno kūriniams. Išskirtinumo interjerui suteikia mažoji namų skulptūra, į madą grįžta krištolo ir porceliano keramika, įmantrūs tekstilės dirbiniai, sienas nuklojantys paveikslai, vėl ypač didelė reikšmė teikiama tapybai.

Mažoji plastika. Madingiausios skulptūros – iš bronzos, klinčių, granito, dramblio kaulo, aukso, stiklo ir kitų medžiagų. Šios detalės, išryškintos audiniais ar besipuikuojančios ant specialių pakylų, padės namuose sukurti gyvą, šiltą, rafinuotumu dvelkiantį stilių bei patrauks kiekvieno namuose apsilankančio meno gurmano akį. Raginama prisiminti klasikines graikiškas ar atrasti puošnias medines skulptūras. Įkvėpimo galima ieškoti antikvariatuose, blusų turgeliuose, taip pat menininkų galerijose ar meno parodose.  Įdomių mažosios skulptūros pavyzdžių galima rasti ir čia pat, Lietuvoje – naujausius savo darbus parodoje „Menas namams“ balandžio 21 – gegužės 9 dienomis, pristatys tokie plastikos meistrai, kaip Gediminas Endriekus, Vilmantas Adomonis, Audrius Janušonis, Raimonda Kasparavičienė ir kiti. Pavyzdžiui, Audriaus Janušonio mažosios plastikos darbai turi paveiksliškumo bruožų, tad interjere gali sukurti ypatingą nuotaiką.

594x800-aurelija-simkute-dalybos

Indai. Iš mamų ir močiučių spintų siūloma vėl ištraukti lėkštes, taures, vazas ar kitą rankų darbo menininkų sukurtą keramiką ir padėti ją matomiausioje namų vietoje. Sudėtingais raštais marginti darbai vėl atsiduria dėmesio centre ir tampa ryškia interjero detale. Svarbiausia, keramikiniais darbais neperkrauti namų interjero, o pasirinkti kelis, kurie papildytų ar kontrastuotų su namų erdve. Originalios Juliaus Rakevičiaus stiklo taurės su skulptūrinėmis kojytėmis ir rankytėmis atlieka dvigubą funkciją: demonstruoja pritaikomumą ir kartu kaip mažosios skulptūros objektai  suteikia  interjerui išskirtinumo. Arba „nuglaistytame“ minimalistiniame interjere Jovitos Laurušaitės – Navakienės  lėlės – vazos (rupių faktūrų, grubokų formų) suteikia įsimintiną ir išskirtinį derinį.

Tekstilė. Puošnų interjerą galima sukurti ir panaudojant įvairias tekstilės detales. Siūloma dekoruoti namus naudojant natūralias, kokybiškas medžiagas – medvilnę, kašmyrą, aksomą, damastą, natūralią odą ar vilną. Prabangai sukurti šias medžiagas rekomenduojama naudoti baldų apmušalams ar užuolaidoms, sienų, baldų dekoravimui. Verta pasidomėti ir šiuolaikine tekstile, tapusia daugelio šiandienos menininkų kūrybos dalimi ir priemone. Pavyzdžiui, Jūratės Kazakevičiūtės medžiaginės lėlės interjerui suteiks žaismingumo, šelmiškumo, net erotiškumo.

Paveikslai. Ilgą laiką pagrindiniu prabangos elementu buvo laikoma didelė tapybos darbų kolekcija. Originalūs dailininkų kūriniai dabar nesunkiai randa kelią į daugelio namus, tačiau norint namų interjerui suteikti išskirtinumo, reikia išsirinkti „savo“ autorių, „savo“ kūrinį – nuotaikingą ar nuteikiantį meditacijai, suteikiantį solidumo, elegantiškumo ar kaip tik – švelninantį griežtą interjerą.

Tapybos kūrinys – puikus pasirinkimas, bet verta nepamiršti ir grafikos darbų, jų ciklų. Nemanykite, kad originalūs paveikslai – labai brangūs, lietuvių menininkų darbų pasiūla yra didžiulė – tad kiekvienas gali rasti sau priimtinos kainos ir stiliaus mano kūrinį.

Namų sienas patartina puošti trimis ar net penkiais paveikslais, tačiau svarbu, kad būtų naudojami vieno stiliaus ir spalvinės gamos rėmai, o pačių paveikslų stilius derėtų tarpusavyje. Būtina apgalvoti, kur norima kabinti paveikslus ir kaip jie derės su namų interjere esančiais baldais, sienų spalvomis, apšvietimu ir kitomis detalėmis.

Taigi, siekiant savo namus praturtinti skoningomis, savitomis, originaliomis ir madingomis interjero detalėmis, pakanka namų duris atverti kūrybiškiems meno kūriniams, kurie neištuštins kišenės, bet atgaivins namų aurą.

Parodoje „Menas namams“ balandžio 21 – gegužės 9 dienomis „Domus galerijoje“ (Lukšio g. 32, Vilnius) meno kūrinius eksponuos devynios dešimtys pripažintų ir karjeras tik pradedančių menininkų iš visos šalies. Naujausius darbus pristatys pripažintos Lietuvos keramikės Lida Kuzmienė, Jovita Laurušaitė – Navakienė, Lina Bekerienė, Raimonda Kasparavičienė,  Julius Rakevičius, grafikės Tatjana Diščenko, Lida Dubauskienė, Neringa Strazdė, Birutė Zokaitytė, Eglė Kuckaitė, skulptoriai Gediminas Endriekus, Vidmantas Jackevičius ir kiti. Meninę fotografiją  parodoje atstovaus skirtingi, tačiau autentiški  menininkai, tarp kurių Dalia Mikonytė, Benas Navanglauskas, Aušra Barysienė, Tomas Ivanauskas. Parodoje dalyvaus ir šiuolaikinės  tekstilės kūrėjos Jūratė Kazakevičiūtė, Loreta Švaikauskienė, pirmą kartą parodoje žiūrovai turės galimybę išvysti ir autentiškų istorinių graviūrų kolekciją.

Šiais metais paroda „Menas namams“ išplėtė partnerių ratą, prie parodos prisijungė Vytauto Kernagio fondas, Kauno galerija „Eglė“ bei neįgaliųjų Dienos centras „Šviesa“. Paroda nemokama.

Nuotrauka ant drobės, paveikslai ir fotodrobės – interdeko.lt

Ankstesnis straipsnisŠeimos numylėtinis „Ford C-MAX“ atjaunėjo
Kitas straipsnis„Tele2“: apdraudžiama jau trečdalis geresnių telefonų