TAKŲ PROJEKTAVIMAS

Atstumas tarp šaligatvio ar sodo tako ir medžio kamieno ašies turi būti ne mažiau kaip 0,7m, o iki krūmo ašies 0,5m., tačiau jei medžio lajos plotis daug nei 5m atstumą reikia padidint. Pagrinde miesto pėsčiųjų takams tako plotis nustatomas skaičiuojant vienos pėsčiųjų “eismo juostos”, plotis minėtiems takams nustatytas 1,0m dydžio, o kitais atvejais (visi kiti yra antraeiliai, šalutiniai takai 0,75m). praktiškai visi šaligatviai ar takai mieste yra 1,50m 2 eismo juostos;  2,25m 3eismo juostos;  3,00m 4eismo juostos ir t.t. pločio. Šaligatviams skirtų plytelių matmenys priderinti prie šių reikalavimų, pvz: 37,5×37,5; 25x50cm ir t.t. Tačiau rekonstrukcijos atveju vietinės reikšmės gatvėse esant pėsčiųjų žmonių per 1h kryptimi, leidžiamas šaligatvių ir takų įrengimas 1,0m pločio. Betarpiškai šaligatviui prisišliejant prie pastatų, sienų ar atramų reikia jų plotį padidinti ne mažiau ,kaip 0,5m. Į šaligatvių ir takų plotį neįskaitomi plotai reikalingi kioskų, suolų ir kt.elementų išdėstymui.

Projektuojant šaligatvius ar takus ir inžinerinius tinklus, buvo stengiamasi, kad po šaligatviu eitų šiluminės trasos, taip jos nutirpdindavo ant takų dangos esantį ledą ar sniegą. Šaligatviai turi būti įrengti 15cm aukščiau pravažiavimo lygio. Šaligatvių ir dviračių takų susikirtimai su centriniais pravažiavimais , taip pat mokyklų ir vaikų iki mokyklinių įstaigų prieigose ir su pagrindiniais privažiavimais turi būti įrengti viename lygyje įrengiant atitinkamai 1,5-3m ilgio pakilimus (pandusus). Perėjimų per gatvę vietose šaligatvių pažeminimas iki 8cm gatvės atžvilgiu, be to įrengiami pandusai invalidų vežimėliams praktiškai viename lygyje su gatvės danga.

Minimalūs kelių, šaligatvių, dviračių, pėsčiųjų takelių, aukščių pav.ir automobilių stovėjimo aikštelių nuolydžio priimami: lygioms dangoms, t.y.asfaltbetonio ir cemento-betono 5%ir likusioms dangoms 7%.Išimties kelių nuolydžius leidžiama sumažinti 1 ir 2%.Minimalūs nuolydžiai reglamentuoti tam, kad ant dangų patekęs lietaus vanduo nesikauptų į balas, o b.pašalintas. Reikia nepamiršt, kad dangų paviršiaus praktiškai neįmanoma atlikti idealiai lygiai, todėl esant minimaliam nuolydžiui dėl statybininkų darbo paklaidų ant dangų po lietaus gali likti balos. Net jeigu vietovės reljefas leistų suprojektuoti gatve su idealiai horizontaliu išilginiu profiliu-be išilginio nuolydžio vis tiek gatvė turi būti suskaidyta į ruožus su kylančiu ir besileidžiančiu minimaliu išilginiu nuolydžiu ir žemiausiuose taškuose įrengiami lietaus surinkimo šuliniai. Šaligatvio takų išilginiai nuolydžiai neturi viršyti 60%, o esant dideliam nuolydžiui šaligatviai projektuojami iš atskirų dalių sujungtų laiptais. Pėsčiųjų gatvės labai didelio srauto atveju nuolydis neturi viršyt 40%  ir tik atskiruose ruožuose išimties tvarka nuolydį leidžiama padidinti iki 80%. Išilginiai dviračių takų nuolydžiai neturi viršyt 50%.Tam kad lietaus vanduo nuo tako ar šaligatvio b.pašalinamas greičiau, takai ir šaligatviai įrengiami su skersiniu nuolydžiai ,tai – šiek tiek pakrypę į 1 pusę, o jei bendras lietaus nuvedimo nuo sklypo paviršiaus sprendimas leidžia, tai ir į abi puses. Pėsčiųjų takams skersiniai nuolydžiai būna 15-25%, dviračių t.20-25%. Praktiškai galioja taisyklė, kad esant dideliam išilginiam nuolydžiui pakanka mažo skersinio nuolydžio. Esant žemiems išilginiams nuolydžiams (<40%),skersinius nuolydžius mažina 5%. Nuolydžio kuria kryptimi vyks paviršinių vanduo nutekėjimas nustatome pagal formulę  i=i+i pošaknyje. Jei išilginis nuolydis yra padiktuotas reljefo ir vertikalinio plano sprendimu, tai skersinis nuolydžio labai priklauso nuo tako dangos tipo. Gatvėms ir šaligatviams skersiniai nuolydžiai nustatomi priklausomai nuo dangos tipo ir priimami vidutiniam asfaltbetoniui ir cemento-betoninėms plokščių dangoms 15-20% .Takais su didesniu kaip15% skersiniu nuolydžiu vaikščioti nepatogu.

Dangų aukščius daug sunkiau projektuot dideles teritorijas su mažu nuolydžiu, dėl to, kad nėra kaip nepastebimai įvesti vandens nesulaužius “plokščio” pav. Jei takas šliejasi prie pastato, nuolydis daromas taip, kad nukreipti vandenį tolyn nuo statinio, t.p.aplink pastatą įrengiama nuogrinda maždaug nuo 0,5m pločio ir iki 1,0m. Su skersiniu 5-10% nuolydžiu, dažniausiai iš betono ar cementinių plytelių, tam kad vanduo nepaplautų pamatų.

Ankstesnis straipsnisTAKU IŠLYGINIMAS
Kitas straipsnisVYRIŠKŲ KOSTIUMŲ TIPAI

4 KOMENTARAI

  1. Tikriausiai pateikti nuolydžiai turėtų būti ne procentais, o promilėmis, nes priešingu atveju būtų „čiuožykla”

  2. Kai straipsnyje nėra nuorodos į galiojančius teisės aktus dėl normatyvų, jis, deja, gali būti tik „nebloga patiariamoji beletristika”.

  3. Beje, straipsnio viešinimas, nenurodant jo autoriau – visiškas nesusipratimas. Tada nesupranti, kas yra straipsnio autorius – porofesionalas ar profanas. Linkiu sėkmės portalui.

Comments are closed.