Šviežios lietuviškos mėsos populiarumas auga

Prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, lietuviai prioritetą ir toliau teikia Lietuvoje užaugintų gyvulių ir paukščių mėsai. Dėl nusistovėjusių mitybos tradicijų lietuviška kiauliena ir toliau išlieka populiariausia mėsos rūšimi Lietuvoje.

Šių metų pirmojo ketvirčio prekybos tinklo pardavimų duomenimis, palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, labiausiai augo šviežios jautienos ir kiaulienos pardavimai – atitinkamai 6 proc. ir 3 proc. Šios mėsos rūšys „Maxima“ parduotuves pasiekia tik iš Lietuvos mėsos tiekėjų. 3 proc. daugiau parduota ir šviežios kalakutienos, o vištienos pardavimai augo nežymiai – 0,2 proc. Tikimasi, kad atšilus orams šviežios mėsos bus parduodama dar daugiau.

Paprastai kiaulienos „Maxima“ parduotuvėse nuperkama maždaug 20 tonų per dieną. Po kiaulienos pagal populiarumą sąraše rikiuojasi paukštiena, po to jautiena, veršiena, triušiena, aviena, tačiau palyginus su kiauliena, kitų mėsos rūšių paprastai suvartojama kelis kartus mažiau.

„Praėjusiais metais mūsų prekybos tinklas atliko pirkėjų apklausą, kurios metu paaiškėjo, kad pagrindiniai kriterijai, kuriais vadovaujasi pirkėjai, yra mėsos išvaizda, kvapas ir kilmės šalis. Pirkėjai mėsos kokybę visų pirma sieja su kilme, todėl labiausiai vertinama Lietuvoje užaugintų gyvulių mėsa. Atsižvelgiame į mūsų klientų poreikius ir vartojimo įpročius, todėl bendradarbiaujame su vietiniais ūkininkais ir stengiamės klientams pasiūlyti kuo daugiau vietinių augintojų produkcijos“, – sako „Maxima LT“ Komercijos vadovė Nijolė Penkovskienė.

Šviežios lietuviškos mėsos dalis bendrame „Maxima“ asortimente šiuo metu sudaro apie 84 proc., o, lyginant 2013 ir 2014 metus, ši dalis bendrame asortimente augo 5 proc.

Sveriama kiauliena, veršiena, aviena bei jautiena „Maxima“ parduotuvėse – išskirtinai tik lietuviška. Iš kitų ES šalių atvežtos šviežios kiaulienos pirkėjams pasiūloma nebent išimtiniais atvejais – stambių akcijų metu, kai šviežios mėsos poreikis išauga kelis kartus ir vietiniams augintojams sudėtinga jį patenkinti. Didžioji dalis paukštienos – kalakutienos, vištienos bei antienos parduotuvėse – taip pat lietuviška. Lietuviška vištiena prekybos tinklo parduotuvėse sudaro maždaug 75 proc. bendrų pardavimų, lenkiška – apie 25 proc.

Artimiausiu metu planuojant pakeisti šviežios mėsos ženklinimą šalyje reglamentuojančius teisės aktus, kuriam prekybos tinklas „Maxima“ atsakingai rengiasi, tinklo parduotuvėse bus papildomas ir šviežios mėsos ženklinimas. Nurodoma, kad po pasikeitimų šviežios mėsos kilmė prekybos vietose bus nurodoma detaliau – ne tik šalis, kurioje gyvulys buvo paskerstas, tačiau ir šalis kurioje jis buvo užaugintas.

„Planuojamas žymėjimo pakeitimas mums didesnių papildomų rūpesčių nesukels, nes jau ir iki šiol parduotuvėse didžioji dalis siūlomos šviežios mėsos buvo ir yra tik lietuviška – tai yra Lietuvoje ir užaugintų, ir paskerstų galvijų, gyvulių ar paukščių mėsa. Šviežios mėsos tiekėjų jau ir anksčiau prašėme nurodyti ne tik gyvulio paskerdimo, bet ir užauginimo šalį, tad pasikeitus šviežios mėsos ženklinimo taisyklėms, tą darysime ir toliau. Vis tik tikimės, kad pasikeitęs žymėjimas pirkėjams įneš daugiau aiškumo ir skaidrumo nes pirkėjai visada galės būti tikri, kokią, t. y. ar Lietuvoje ne tik paskerstų, bet ir užaugintų gyvulių mėsą, perka ir vartoja. Dėl to tikėtina, kad šviežios mėsos pardavimai išaugs dar labiau“, – komentuoja N. Penkovskienė.

Šis planuojamas teisės aktų pakeitimas aktualiausias bus kiaulienai, triušienai ir paukštienai, nes reikalavimas detaliai nurodyti mėsos kilmę – kur gyvulys gimė, augo, buvo paskerstas – jautienai ir veršienai galiojo ir iki šiol. O šviežios, atšaldytos ir užšaldytos kiaulienos, avienos, ožkienos ir paukštienos etiketėse iki šiol buvo nurodoma tik kilmės šalis pagal gyvulio, galvijo ar paukščio paskerdimo vietą.

Šiuo metu „Maxima“ prekybos tinklui priklauso 230 veikiančių parduotuvių Lietuvoje, kuriose kasdien apsiperka daugiau nei 0,5 mln. pirkėjų.

Ankstesnis straipsnisVaistininkai: susidūrus su erke, delsti neverta
Kitas straipsnisPrieš Velykas gerokai išauga pinigų perlaidų skaičius