Skydiniai namai

Jau keletą dešimtmečių gamyklose pagamintų namų statyba yra populiariausia statybos technologija pasaulyje. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose 90% namų pastatyti iš medinio karkaso. Švedijoje 80%, Škotijoje 48% namų yra mediniai. Šie skaičiai nuolat auga ir kitose šalyse. Šis statybos būdas atpažįstamas kaip ekonomiškas, draugiškas aplinkai, su mažais eksplotacijos kaštais. Modernios architektūrinės tendencijos, naujos statybinės medžiagos ir technologijos suteikia vis daugiau, ir daugiau galimybių gaminti surenkamus namus.

Skydiniai namai

 Skydinis namas – tai namas, pastatytas iš gamykloje pagamintų karkasinių sienų skydų. Šie namai ekologiški ir šilti, greitai surenkami. Nepriklausomai nuo sezono, skydinį namą galima surinkti per kelias savaites. Medinio skydinio namo konstrukcijos surenkamos iš specializuotame ceche pagamintų skydų. Kadangi darbas vyksta uždarose patalpose, statinio konstrukcijų neveikia atmosferos sąlygos, lengva kontroliuoti darbų kokybę, daugiau galimybių panaudoti specialią įrangą.

Skydinio – karkasinio tipo namų gamyba Europoje pradėjo vystytis prieš 50 metų. Būtent tokiuose namuose gyvena dauguma Vokietijos, Norvegijos, Suomijos ir kitų šalių gyventojų. Todėl skydinius – karkasinius namus dar kartais vadina XXI amžiaus namais. Per paskutinius dešimtmečius šių namų gamybos technologija stipriai pasikeitė į gerąją pusę dėl naudojamų įrengimų bei naujų statybinių medžiagų. Šiuolaikiniai skydiniai – karkasiniai namai ne tik niekuo nenusileidžia rąstiniams bei plytiniams namams, bet ir lenkia juos.  Namo konstrukcija susideda iš daugiasluoksnių plokščių, kurių pagrindą sudaro medinis karkasas iš laukinės ir vidinės pusių apkaltas OSB (orientuotų skiedrų) plokšte. Skydo vidinė dalis yra užpildyta akmens vata, tai leidžia pasiekti reikiamą šiluminę varžą. Tokia konstrukcija garantuoja stabilias šiluminės varžos charakteristikas bet kokiu metų laiku. Namai, pastatyti pagal šias technologijas, ekologiški ir turi aukštas šilumos ir energijos taupymo charakteristikas bei skirti pastoviam gyvenimui.

Skydiniai namai  

Istorija

Mediniai skydiniai namai kilo iš karkasinių namų. Šį procesą paspartino didėjanti statybos gaminių standartizacija bei gamybos privalumai – skydinių sienų, denginio ir perdangų gamyba nepriklauso nuo oro sąlygų, nes gaminama uždarose patalpose. Pirmas toks namas Europoje 1931 m. buvo suprojektuotas architekto Valterio Gropiuso vienos vokiečių firmos užsakymu. Nuo 1945 m. skydinių namų statyba ėmė plisti JAV. Lietuvoje tokio tipo namai statomi nuo 8-ojo XX a. dešimtmečio. Naujos statybų technologijos skydiniams namams suteikia naują kokybę.

Skydinių – karkasinių namų privalumai

Šie namai ekologiški ir šilti, greitai surenkami (per kelias savaites). Surinkimo darbus galima vykdyti nepriklausomai nuo sezono; minimalūs vadinamosios šlapios gamybos procesai. Greitas montavimas leidžia atsisakyti laikinų patalpų, sandėlių statybvietėse. Galima išmontuoti – tai aktualu laikiniems statiniams. Namus gali įsirengti patys šeimininkai. Medinio skydinio namo konstrukcijos (sienos, perdanga, stogas) surenkami iš skydų, gaminamų specializuotame ceche. Taip pasiekiama aukšta darbų kokybė, nes dirbant uždarose patalpose statinio konstrukcijų neveikia atmosferos sąlygos, lengviau kontroliuoti darbo sąlygas bei didesnės galimybės panaudoti specialią įrangą.

Kiti privalumai:

Karkasiniai namai statomi tik iš natūralių medžiagų, kurios nekenks nei aplinkai, nei gyventojams
Karkasiniai namai yra aukštos kokybės, o jų broko tikimybė yra minimali. Juk pagrindinis statybos procesas vyksta gamykloje pasitelkiant pažangias gamybos technologijas ir laikantis techninių reikalavimų.
Karkasiniai namai yra itin lengvai projektuojami ir labai lankstūs architektūriškai. Dėl šios priežasties galėsite rinktis įvairesnes konstrukcines idėjas ir nesilaikyti griežtų sienų išdėstymo reikalavimų, kurios būdingos mūrinei ir kartais net rąstinio namo statybai.
Karkasinio namo energijos nuotėkis yra mažas, todėl jame gyventi bus ekonomiška ir šilta.

Pamatai

Jei neįrengiamas rūsys arba aukšti gruntiniai vandenys, puikiai skydiniam namui tinka gręžtiniai poliniai pamatai. Pagal projektą, pogrindžiuose išvedžiojamos įvadinės inžinerinės komunikacijos.

Pagrindiniai surenkamo namo elementai

Tai skydai ir rėminės konstrukcijos. Skydas sudarytas iš medinio karkaso – pjautinės obliuotos spygliuočių medienos, atitinkančios europietišką medienos stiprumo klasifikaciją EN 338 spygliuočių medienai taikomą C klasę (C14-40), 15±3% drėgnumo. Elementai apšiltinami nedegia akmens vata. Karkasas iš abiejų pusių apkalamas lakštinėmis šiuolaikiškomis medžiagomis ir pagal susitarimą apdailos lentomis, netgi nudažant jas cechuose. Garo izoliacija įrengiama sienos vidinėje pusėje. Pagal suderintą projektą, sienose pravedami elektros instaliaciniai vamzdeliai, paruošiamos vietos instaliacinėms dėžutėms.

Planiniai – erdviniai reikalavimai gali padiktuoti tam tikrą optimalų skydų dydį. Pažymėtina, kad didelių skydų konstrukcinės savybės yra geresnės: greičiau vyksta montavimo darbai, sunaudojama mažiau medienos, sienose būna mažiau sujungimo siūlių bei išlaikomas geresnis namo erdvinis standumas. Elementų storis tiekiamas iki norminės varžos, tačiau gali būti suplonintas ar pastorintas atsižvelgiant į pageidaujamą gauti varžą bei numatomą išorinę apdailą. Skydai gaminami iki 3,20 m aukščio, iki 13,50 m ilgio. Iš surenkamų skydų gaminami ir šie pastato elementai: išorinių sienų plokštės, vidaus pertvaros, perdangos ir stogo elementai iki stogo dangos.

 1. Išorinių sieninių skydų sudėtisIš vidaus montuojama gipso kartono plokštė arba dailylentė ir nedegi garo izoliacijos PE plėvelė. Iš išorės montuojama drėgmei atspari orientuotų medžio drožlių plokštė OSB-3 arba vėjo izoliacija, dailylentė. Skydo viduje tarp vertikalių statramsčių įsprausta 150 mm akmens vata šilumos izoliacijai. Galimi kiti variantai: dviejų kamerų sienų konstrukcija arba kitos medžiagos skydams apkalti: gipso kartono plokštė (GKP) arba „Knauf“ firmos „Vidiwal“ plokštė ir t.t.2. Vidaus skydai – pertvaros, pagrindinės sienos

  Sumontuojamas 95÷125 mm arba atitinkamai 145÷195 mm storio medienos karkasas, dedama akmens vata skirta garso izoliacijai. Skydai iš abiejų pusių apkalami plokšte arba jau minėtomis kitomis medžiagomis.

  3. Perdanga

  gaminama iš skydų, kurį sudaro 60×220 arba 80×220 mm skerspjūvio sijos (priklausomai nuo projekte numatomų statinių apkrovų). Viršutinėje skydo pusėje tvirtinama standumą didinanti 22 mm storio drėgmei atspari orientuotų medžio drožlių plokštė OSB-3. Minimaliai garso izoliacijai gauti perdangos ertmės užpildomos 100 mm storio akmens vata, o prie išorės sienų – per visą perdangos storį.

  4. Stogo konstrukcijos

  Gaminamos su ilginiais ir gegnėmis, kurių skerspjūvio matmenys dažniausiai būna 50÷60 x 200÷220 mm. Stogo sijos-ilginiai gaminami iš klijuotos medienos ir parenkami skaičiuojant statiką. Komplektuojamas stogo skydas su visa užsakovo pasirinkta mansardos apdaila ir stogo komplektu iki dangos. Stogo konstrukciniai elementai gali būti tiekiami atskirai arba skydų elementais.

  Šiluminė skydinių namų varža

  Priklausomai nuo pasirinktų medžiagų, sienų varža yra nuo 5,00 m² K/W, o stogo varža yra nuo 6,0 m² K/W ir gali būti didinama užsakovui pageidaujant. Paprastai skydiniams namams rekomenduotina papildoma išorinių sienų apdaila, todėl galimas ir atskiras šiltinimas.

  Specialieji darbai

  Tai šildymo vamzdynai, ryšio linijos (silpnos srovės – signalizacijos, interneto, televizijos), vandentiekis dažniausiai išvedžiojamas po grindimis pagal pasirinktą techninę sistemą. Sienose numatomos praėjimo ir pasijungimo vietos kitiems tinklams. Šiuos darbus turės atlikti atestuoti specialistai.

  Namo fasadas

  Individualumo suteiks namo apdailai pasirinktos medžiagos. Skydo išorinių sieninių panelių apdaila atliekama įvairiomis medžiagomis: dailylentėmis, cemento drožlių plokštėmis, sienas galima apmūryti, papildomai apšiltinti arba nutinkuoti. Užsakovams pageidaujant, namo komplektus galime pateikti su įstatytais langais ir lauko durimis, pateikti vartus, stogo dangą, išorinius (lauko) laiptus bei atlikti montavimo ir įrengimo darbus.

  Kaina

  Ji priklauso nuo išorinių, vidinių sienų, perdangos, stogo, balkonų kvadratūros bei konstrukcijų storio ir išbaigtumo, elementų kiekio, projekto dydžio. Kartotinio projekto kaina sumažinama.
  Pirmiausiai apskaičiuojame pateikiamų namo konstrukcijų kainą. Šiuo metu ji svyruoja nuo 1000 iki 2000 Lt už 1 kv. m namo bendrojo ploto.

  Taigi norėdami apskaičiuoti visą pastato kainą, turite žinoti, kokia bus:
  grindų danga,
  santechnika,
  šildymo rūšis,
  langų medžiaga, jų forma, atidarymo kryptis, spalva,
  laiptų medienos rūšis,
  stogo danga ir lietaus nuvedimo sistema,
  išorės ir vidaus apdaila ir t.t.
  Galutinę konkretaus namo kainą apskaičiuosime įvertinę projektą ir pasirinktas apdailos medžiagas.Bottom of Form

 

Namų konstrukcija

 

Vidinės pertvaros ir tarpaukštinės perdangos

Vienas iš svarbiausių vidinių pertvarų ir tarpaukštinių perdangų reikalavimų – akustinės savybės (ore slkindančio garso izoliavimas). Įmonėje naudojami vidinių pertvarų ir perdangų tipiniai mazgai leidžia pasiekti norminius garso izoliavimo rodiklius. Vidinėms laikančiosioms pertvaroms pasiekiama ne mažiau kaip 52 db, vidinėms nelaikančioms sienoms – ne mažiau kaip 36 db.


Išorinės sienos ir stogo skydai

Vienas iš svarbiausių išorės sienų ir stogo skydų keliamų reikalavimų – šilumos izoliacija. Tinkamai parinkti skydų mazgai leidžia pasiekti šiose konstrukcijose maksimalią šiuo metu reikalaujamą norminę šilumos varžą. Išorės sienose pasiekiama šiluminė varža 5 kv.m K/W, o stogo – 6 kv.m K/W.

karkasinis

Išorinės sienos

 isorines

 

Vidinės sienos, apkrovas laikannčios/pertvarinės

·         Medinė dailylentė, klinkerio plytelės, termoizoliacinė plokštė;

·         Orientuotų skiedrų plokštė 12mm;

·         Mediniai tašai 45x145mm;

·         Šilumos izoliacija 150mm;

·         Garso izoliacija;

·         Mediniai tašeliai 45x45mm;

·         Šilumos izoliacija 50mm;

·         Orientuotų skiedrų plokštė 12mm;

·         GK plokštė 12,5mm;
Skaičiuotinas šilumos perdavimo koeficientas 0,2 W/m2K 

 

  vidines·         GK plokštė 12,5mm;

·         Orientuotų skiedrų plokštė12mm;

·         Mediniai tašai 45×145/95/75/45mm;

·         Garso izoliacija 150/100/70/50mm;

·         Orientuotų skiedrų plokštė 12mm;

·         GK plokštė 12,5mm;

 

 

Perdangos skydai

 asds·         Orientuotų skiedrų plokštė su dygiu 22mm;

·         Mediniai tašai 60/45×220/200mm;

·         Garso izoliacija 100mm;

·         Mediniai tašeliai 45x45mm;

·         GK plokštė 12,5mm;


 

Stogo skydai

·          
stogas

 

 

 

·         Mediniai tašeliai 45x45mm;

·         Mediniai tašeliai 25x45mm;

·         Difuzinė plėvelė;

·         Gegnė 60/45×195/220mm;

·         Šilumos izoliacija 2×100/3x75mm;

·         Garo izoliacija;

·         Mediniai tašeliai 45x45mm;

·         Šilumos izoliacija 50mm;

·         GK plokštė 12,5mm;
Skaičiuotinas šilumos perdavimo koeficientas 0,2/0,18 W/m2K

Karkasiniai namai išsiskiria tuo, kad jie greitai pagaminami ir surenkami, be to jų kaina lyginant su rąstinių namų kaina yra žymiai mažesnė. Net ir vidutines pajamas gaunantis žmogus gali sau leisti įsigyti tokį namą.  yra žymiai mažesnė. Net ir vidutines pajamas gaunantis žmogus gali sau leisti įsigyti tokį namą.

 

Tai namai, pastatyti iš ceche pagamintų skydų, sumontuotų statybos aikštelėje.

Visi elementai projektuojami specialia kompiuterine programa. Tuo užtikrinamas geras ir tikslus surenkamumas. Pagamintų elementų tikslumas – iki 2 mm. Toks tikslumas naudojamas baldų pramonėje. Kiekvienas elementas ceche praeina kontrolę. Statybos aikštelėje nebekyla problemų dėl medžiagų tiekimo. Kadangi sienos gaminamos horizontalioje padėtyje ir spaudžiamos presais, namas eksploatacijos metu nesideformuoja. Karkasas daromas vienos arba dviejų kamerų, kas absoliučiai garantuoja namo sandarumą. Vidinis karkasas kartu tarnauja ir kaip instaliacinis. Jame pravedamos visos namo „arterijos“. Tokiame name žiemą, pilnai išjungus šildymą, per 10 valandų temperatūra nukrenta ne daugiau kaip 1 laipsniu. Išorės apdailai naudojama mediena, plastikas, mūras. Namas gali būti tinkuojamas.

Pastatyti skydinį namą galima itin greitai. Ceche visi elementai pagaminami per 1 – 4 savaites. Statybos vietoje sumontuojami per kelias dienas. Skydai gali būti montuojami ištisus metus. Pati namo statyba yra labai švari, nėra krūvos šiukšlių, nevažinėja traktoriai, nenuvarginami kaimynai.

Ankstesnis straipsnisPrivalomasis draudimas
Kitas straipsnisGenetinė gyvūnų modifikacija

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here