Kas turi stogą, tas yra garantuotai susidūręs su ruberoidu. Šiandien ruberoidas stogui jau ilgą laiką yra vienas populiaresnių stogo dangų elementų, juo dažnai prekiaujama statybinių medžiagų bendrovėse. Visi žino, kad ruberoido spalva – juoda, tačiau iš ko jis pagamintas?
Ruberoidas – tai plona (plonesnė, nei 2 mm) plėvelė, pagaminta iš bitumo (dervos). Kad eksploatacijos metu oksiduotas bitumas nesutrūkinėtų, plėvelė yra armuota kokia nors nepūnančia plaušine medžiaga – specialiu kartonu, pagamintu iš stiklūno arba poliesterio. Ruberoido storis yra skirtingas, tačiau labai storas būti jis negali – labai storas plaušinės medžiagos kiekis būti negali, nes esant storam specialiajam kartonui prie lenkimo gali pradėti trūkinėti bitumo plėvelė ir danga praras hidroizoliacines savybes. Kartais, siekiant pagaminti kuo storesnes ritinines dangas (dėl šiluminių savybių), bitumas maišomas su kitomis medžiagomis, pvz. specialiais polimerais.Tokios dangos būna ir 5 mm storio, jos lankstesnės ir atsparesnės lenkimui. Bitumo sluoksnį dar saugo specialūs pabarstai, dažnai esantys abiejose lakšto pusėse. Dažniausiai ruberoidas parduodamas supakuotas ritiniais, nes tokiu pavidalu jį patogu pervežti ir kloti. Rulonai būna įvairaus pločio, juose būna suvynioti skirtingi kiekiai ruberoido.
Kam reikalingas
Iš principo ruberoidas reikalingas hidroizoliacijai, kadangi derva nepraleidžia vandens ir nepermirksta. Todėl jis dažniausiai naudojamas dengiant arba remontuojant pastatų stogus (kartais ir pamatų ar kitų namo dalių hidroizoliacijai). Ruberoidas naudojamas, įrengiant apatinį stogo sluoksnį, kadangi apsaugo ne tik nuo drėgmės, bet kažkiek ir nuo šalčio. Ruberoido sluoksnis neamžinas, jis priklauso nuo medžiagos kokybės ir ypač – nuo jos paklojimo kokybės. Teisingai paklotas ruberoidas gali tarnauti iki 15 metų. Vėliau bitumas paprastai vis tik sutrūkinėja, ir ruberoido dangą reikalinga keisti – remontuoti stogą. Kadangi ruberoidas kainos atžvilgiu yra labai patogus pasirinkimas, laikoma, kad jį naudoti verta (ir iš tiesų jis dažnai naudojamas), tačiau tai daryti reikia teisingai.
Kaip kloti ruberoidą
Šiandien populiarus ruberoidas rpp-300 dažniausiai klijuojamas karšta bitumine mastika – toks yra teisingas jo klojimo būdas. Klijuojant mastika, stogas būna pakankamai storas, nes kai kuriose jo vietose medžiaga būna dviguba. Prieš klojant ruberoidą, paviršius turi būti tinkamai išlygintas ir nugruntuotas. Gruntas gali būti dvejopas, priklausomai nuo jo skiediklio. Skiedikliu gali būti tiesiog vanduo arba specialus tirpiklis. Kai gruntuojama vandeniu skiedžiamu gruntu, gaunama medžiaga yra nedegi, o tai didina apsaugą nuo gaisro.
Klaidos
Dažnai atsitinka, kad ruberoidas klojamas nepakankamai gerai. Viena dažniausių ruberoido klojimo klaidų – tai daugybė ruberoido sluoksnių. Kadangi remontuojant stogą šalinti seną ruberoido sluoksnį dažnai būna nelengva – tai darbui labai imli procedūra – tai naujas ruberoidas klijuojamas ant senojo (galbūt jau ne pirmą kartą), ypač dažnai tai daroma renovuojant senų daugiaaukščių stogus. Taip daryti jokiu būdu negalima, kadangi apatiniai ruberoido sluoksniai dažniausiai būna jau įmirkę vandeniu (iš tiesų, dėl to stogas ir remontuojamas, kad per jį laša). Užklijavus ant viršaus naują dangą, vanduo senajame ruberoido sluoksnyhje taps „užrakintas“, neturės pro kur išsigaruoti. O tai reiškia ir didesnę patalpos pelėjimo tikimybę, ir galimybę, kad bus sugadintas visas stogas – vasarą stogui įkaitus, vanduo garuoja. Buvusiose šlapesnėse vietose atsiranda pastebimos pūslės. Kuo jos didesnės, tuo daugiau tikimybės, kad bus sugadinta viršutinė stogo danga. Tokia problema gali būti sprendžiama arba įrengiant specialius kaminėlius (tačiau jie, jei kokybiški, nėra pigūs, be to, turi būti labai gerai įrengti, priešingu atveju naudos nebus), arba nulupant visus ruberoido sluoksnius ir įrenginėjant visą stogą iš naujo.
Kitos galimos klaidos – tai ruberoidą naudoti kaip pačią viršutinę dangą. Tam jis nėra pakankamai atsparus, ir dėl atmosferos poveikio jo naudojimo laikas stipriai sumažėja. Tuo tarpu sutrūkinėjęs, pūslėtas ruberoidas stogui mažai naudingas, kadangi jis nebehidroizoliuoja, o stogui reikalingas naujas remontas.
Kas turi stogą, tas yra garantuotai susidūręs su ruberoidu. Šiandien ruberoidas stogui jau ilgą laiką yra vienas populiaresnių stogo dangų elementų, juo dažnai prekiaujama statybinių medžiagų bendrovėse. Visi žino, kad ruberoido spalva – juoda, tačiau iš ko jis pagamintas?