(iš kairės) dr. Mantas Trakymas, gydytojas onkourologas Alvydas Vėželis, dr. Albertas Ulys
(iš kairės) dr. Mantas Trakymas, gydytojas onkourologas Alvydas Vėželis, dr. Albertas Ulys

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) onkologai pirmą kartą Lietuvoje atliko prostatos naviko krioabliaciją, procedūrą kontroliuodami ultragarsu ir magnetinio rezonanso tomografijos navigacija.

Remiantis biopsijos iš prostatos duomenimis, kurie buvo patikslinti magnetinio rezonanso tomografija, 64 m. pacientui buvo nustatytas lokalus prostatos vėžys. Šiam pacientui tiko operacinis gydymas, spindulinė terapija arba aktyvus stebėjimas. Atsižvelgiant į paciento pageidavimą pasirinkta minimaliai invazinė terapija, išsaugojanti prostatos funkciją – lokalus vėžio židinio naikinimas šalčiu (krioabliacija). Lietuvoje pirmą kartą panaudotas ultragarsinis aparatas ir tiesioginė magnetinio rezonanso tomografijos navigacija, kas leidžia labai tiksliai nutaikyti šalčio adatą į vėžio židinį. Šią procedūrą atliko NVI onkourologai dr. Albertas Ulys ir Alvydas Vėželis ir intervencinis radiologas dr. Mantas Trakymas.

„Individualizuotam šio paciento gydymui buvo panaudoti patys naujausi pasiekimai – tai radiologinių ir ultragarsinių tyrimų vaizdų suliejimas erdviniame vaizde, – sako NVI Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys. – Panaudota vadinamoji reali erdvinė navigacija, kai kompiuteris suliejo į vieną vaizdą erdvinį ultragarso ir magnetinio rezonanso vaizdą, kuriame aiškiai matėsi prostatos vėžio židinys.“

„Naujasis metodas  labai svarbus tiems pacientams, kuriems magnetinio rezonanso tyrimo metu  diagnozuojame nedidelius navikus, kurių negalime vizualizuoti ultragarsu, – sako NVI Ultragarso skyriaus vedėjas intervencinis radiologas dr. Mantas Trakymas. – O tai reiškia, kad negalime nustatyti, ar navikas piktybinis, ar ne. Turėdami galimybę panaudoti naują diagnostinę įrangą, galime tiksliai nustatyti kliniškai reikšmingo, t.y. tokio, kurį reikia nedelsiant gydyti, piktybinio naviko vietą.“

Pasak dr. M. Trakymo, kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tomografo tyrimai atliekami iš anksto ir jais gauti vaizdai perkeliami į naujosios ultragarsinės įrangos kompiuterį. Sutapatinus išankstinių tyrimų vaizdus su anatominiu ultragarsiniu vaizdu, galima tiksliai nustatyti naviko vietą, atlikti iš tos vietos biopsinės medžiagos  ir, nustačius piktybinį naviką, atlikti gydymo procedūrą – lokalią krioabliaciją.

„Šio metodo esmė ta, kad  64 m. pacientui buvo atlikta priimtiniausia gydymo procedūra, leidžianti išvengti kitus gydymo metodus galimai lydinčių komplikacijų – šlapimo nelaikymo ir erekcinių nervų pažeidimo, – sako dr. A. Ulys. – Šis metodas, lokalus vėžio židinio sunaikinimas šalčiu , yra įprasta procedūra JAV ir kitose šalyse. Tikiuosi, kad  ateityje galėsime šį diagnostikos ir gydymo metodą pritaikyti tiems mūsų pacientams, kuriems tai bus priimtiniausias gydymo variantas.“

Pasak dr. A. Ulio, džiugu, kad atlikus procedūrą, pacientas  išleistas namo geros funkcinės būklės, kaip ir buvo tikėtasi.

Ankstesnis straipsnisPristatyta LG garso sistema – puikiausiems vasaros vakarėliams
Kitas straipsnisSportas nepadeda numesti svorio

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here