Balandis, gegužės pradžia – palankiausias laikas įsirengti ar atnaujinti veją. Nors tai galima atlikti visu žolių vegetacijos laikotarpiu, specialistai rekomenduoja išnaudoti geriausią laiką, kada dirva yra pakankamai drėgna. Bendrovės „Dotnuvos projektai“ sėklininkystės skyriaus pardavimų vadybininkas Vilmantas Petrauskas primena, kad gerai vejai labai svarbu sėklų kokybė bei tinkamos sudėties mišinys, bet nevertėtų pamiršti ir kitų vejos sėjos bei priežiūros darbų.

Vejos ir jų sėja daugeliui privačių namų ūkio valdų šeimininkų nebėra naujiena. Tačiau Lietuvos klimato sąlygomis veją būtina tinkamai prižiūrėti po kiekvienos žiemos. Du dešimtmečius vejų sėklomis prekiaujantis bendrovės „Dotnuvos projektai“ sėklininkystės skyriaus pardavimų vadybininkas V. Petrauskas pastebi, kad žmonės vis dažniau teiraujasi, kaip po žiemos atnaujinti veją.

Žiema vejai, kaip ir daugeliui kitų augalų, yra tikras išbandymas. Žoliniai augalai patiria šaltį, drėgmę, temperatūrų svyravimus. Viso šito pasekmė: dar prieš naujos vegetacijos pradžią pavasarį galima pastebėti spalvą pakeitusius vejos plotelius. Priėjus arčiau paaiškėja, kad tose vietose velėna yra apmirusi, augalai negyvybingi. Po žiemos neatgiję, sugadinti vejos plotai iš tolo atrodo tamsesni, be želmenėlių ar šie labai išretėję.

Ar reikėtų pasirūpinti vejos atnaujinimu, tenka nuspręsti pagal jos vaizdą. „Jei veja išretėjusi, kai kurie jos plotai apgadinti, jei ji tapo nelygi, lenda piktžolės, jei tokie plotai sudaro 40–50 proc. viso ploto, – tokią veją reikėtų atsėti“, – pataria V. Petrauskas.

Kaip atnaujinti jau įrengtą veją, kad pasiektume geriausio efekto? Specialistas pataria, į ką derėtų atkreipti dėmesį ir kokie veiksmai būtini ar rekomenduojami.

1. Pasirinkite tinkamą vejos atnaujinimo laiką. Geriausia tai daryti, kai veja yra sausa. Kiekvieną pavasarį oro sąlygos skiriasi, sunku iš anksto nustatyti tikslų vejos atnaujinimo laiką, todėl tenka stebėti gamtą. Pavėluota sėja nėra gerai: gamta nemėgsta tuštumos, tad jei sugadintos vejos plotais nebus pasirūpinta laiku, dar prieš vegetacijos pradžią, šias vietas netrukus užims piktžolės.

2. Veją nupjaukite kuo trumpiau. Žinoma, rūpestingi šeimininkai trumpai nupjauna veją prieš pat žiemą, tačiau retai kada pavyksta tai padaryti paskutinę dieną prieš žemę sukaustant šalčiui, ir žolė paprastai dar spėja ūgtelėti. Tad prieš vejos paruošimą atnaujinimui patariama tą pernykštę pageltusią žolę nupjauti. Jei šios žolės nenupjausime, grėbliu ar skarifikatoriumi paruošiant veją sėjai išsipeš nemažai gerų, gyvybingų varpinių žolių.

3. Kruopščiai surinkite nupjautą žolę. Grėbliu arba skarifikatoriumi pašalinkite sunykusią, išdžiūvusią žolę, sausus lapus. Mažiems plotams užteks grėblio, didesniems – besisukančio volo formos elektrinio ar benzininio skarifikatoriaus. Po šios procedūros bus dar geriau matyti, kurie vejos ploteliai sugadinti.

4. Pasirinkite tinkamą sėklų mišinį. Vejos atsėjimui galima naudoti specialiai šiam tikslui sukurtus specializuotus mišinius, kuriuose vyrauja svidriniai augalai. Svidrės greičiausiai sužaliuoja bei įsiskverbia į dirvą. Vis dėlto dar geriau būtų, jei vejos atnaujinimui būtų panaudotas tos pačios rūšies mišinys, koks ir pirminei vejos sėjai. Kiekvienas skirtingos sudėties mišinys lemia nevienodą vejos atspalvį.

Rinkitės tik kokybišką vejų sėklų mišinį. Net ir geriausios sėklos ilgainiui praranda savo daigumą. Patikimas pardavėjas neįsižeis, jei pasidomėsite vejų mišinio paruošimo data ir iki kada šis mišinys yra geriausias. Netgi pirkdami elektroninėje parduotuvėje turite galimybę pasikonsultuoti su pardavėjais.

5. Sėkite dviem – statmenai viena kitai – kryptimis. Taip galima tikėtis geresnių rezultatų ir tankesnės, tvirtesnės velėnos susiformavimo.

6. Patręškite tinkamomis kokybiškomis vejai skirtomis trąšomis. Pavasarinis tręšimas – vienas iš keturių rekomenduojamų tręšimų vegetacijos sezono metu. Pavasarį labiausiai tinka azoto trąšos.

7. Neužmirškite sugrėbstyti. Sugrėbkite visą plotą, kad sėklos ir trąšos pasiektų drėgną žemę ir su ja susiliestų. Tai pagerins dygimą. Sėkloms susiliesti su žeme trukdytų ir nenupjauta bei neskarifikuota veja: sėklos tiesiog pakibtų virš žemės ir netgi sudygusios greičiausiai sunyktų. Jei grėbstant veją susidaro duobė, ją reikėtų papildyti gruntu ar smėliu.

8. Jei galite, sugrėbstę lengvai suvoluokite. Tuomet veja stipriau įsišaknija.

9. Drėgmė 30–40 milimetrų sluoksnyje užtikrina gilesnį vejos šaknijimąsi. Pavasarį dirvoje drėgmės paprastai užtenka, tačiau vėliau, užėjus sausrai, vertėtų veją palaistyti – kitaip visas darbas gali nueiti niekais.

10. Pirmą kartą pjaudami palikite 6–8 cm aukščio veją. Vėliau pjaudami žolės aukštį mažinkite iki idealaus 3–4 cm lygio. Toks nuoseklumas svarbus todėl, kad jauniems augalams vejos pjovimas yra didelis stresas. Jį sušvelninsime, jei pirmą sykį paliksime aukštesnę veją.

 

Apie „Dotnuvos projektus“:

Viena sparčiausiai Baltijos šalyse augančių žemės ūkio aptarnavimo įmonių prekiauja žemės ūkio technika, importuojama iš garsiausių Vakarų Europos gamintojų – „Case IH”, „Kverneland Group”, „Schaffer“ „Einböck”, „Quicke”, „Agrifac“, „Caruelle“, „Junkkari“ ir kt. Bendrovė užsiima atsarginių dalių prekyba, teikia žemės ūkio technikos serviso paslaugas.

Kita svarbi įmonės veikla yra sėklų dauginimas, ruošimas ir pardavimas. Rinkai įmonė siūlo Lietuvos Agrarinių ir miškų mokslų centro ir užsienio kompanijų javų, rapsų, cukrinių bei pašarinių runkelių, pašarinių ir vejų žolių, ankštinių augalų ir kitas sėklas. Sėklos platinamos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje ir Baltarusijoje.

Bendrovė taip pat stato „Cimbria”, „Symaga“, BIN, „Morillon“, „JKF Industri“ ir „Andritz Feed and Biofuel“ grūdų elevatorius, montuoja sandėliavimo įrangą.

Bendrovėje „Dotnuvos projektai“ dirba virš 200 darbuotojų, jos apyvarta praėjusiais finansiniais metais siekė 206 mln. litų. Vidutiniškai įmonė per metus parduoda apie 15 tūkst. tonų sėklų, 1000 žemės ūkio padargų, pastato ar rekonstruoja 26-28 įvairaus dydžio grūdų saugyklų.

Ankstesnis straipsnisUnikali menininkės Jūratės Rekevičiūtės roletų kolekcija kvepia citrinomis
Kitas straipsnisPirmaujanti JAV draudimo kompanija AIG atidaro paslaugų centrą Vilniuje

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here