Paskolų rinka Lietuvoje kasmet plečiasi. Nemažą jos dalį užima paskolos ūkininkams, išduodamos ištisus metus. Dalis jų suteikiama siekiant atnaujinti žemės ūkio veiklą, dalis, norint įsigyti naujos technikos ar įrenginių. Taip pat paskola ūkininkui gali būti suteikiama restauruoti turimus pastatus ar norint pastatyti naujas patalpas ir taip plėsti savo veiklą. Vis dažniau ūkininkai, ieškodami finansinės pagalbos naujiems projektams, kreipiasi į kredito unijas.
Kodėl kredito unija?
Lietuvoje veikia kelios dešimtys kredito unijų, kurios yra pasiskirsčiusios teritoriškai, o visas unijas vienija Centrinė kredito unija. Dažniausiai kredito unija kaip kreditorius pasirenkama dėl kelių priežasčių. Viena iš jų – pačių unijų veiklos forma. Unijos veikia kaip kooperatyviai, todėl jų suinteresuotumas yra ne uždarbis iš skolininkų, o bendra gerovė kredito unijos nariams. Todėl siekiant sukurti geriausias sąlygas, kredito unijos savo nariams teikia paskolas geriausiomis įmanomomis sąlygomis. Pavyzdžiui, Kauno rajono kredito unijos suteikiamos paskolos ūkininkams siūlomos itin patraukliomis sąlygomis. Čia ūkininkai gali gauti iki 100 000 siekiančią finansinę pagalbą. Tokią paskolą galima atiduoti per 10 metų, o metinė palūkanų norma yra nuo 4,5 proc.
be to, dažnai ūkininkai renkasi skolintis iš kredito unijų, o ne iš komercinių bankų, nes jie patys, kaip ir unijos, suinteresuoti Lietuvos valstybės biudžetu ir BVP kėlimu. Vienas svarbiausių skirtumų tarp unijų ir bankų yra faktas jog Lietuvoje didžioji komercinių bankų dalis yra užsienio kapitalo bendrovės, kurios savo pelną išveža į užsienio šalis. Skirtingai nei kredito unijos, kurių pelnas lieka cirkuliuoti Lietuvoje.
Kaip skolintis?
Norint gauti paskolą iš kredito unijos, reikėtų kreiptis į savo rajone veikiančią uniją ir sužinoti, ar čia teikiamos paskolos ūkininkams. Tuomet reikėtų sužinoti, kokiomis sąlygomis galima tapti kredito unijos nariu. Kadangi unijos veikia kooperatyvo principu, skolintojai pirmiausia yra ir unijos nariai. Norint tapti nariu reikia pateikti prašymą bei sumokėti pajinį mokestį. Tai gali būti Jūsų pasirinkta pinigų suma, tačiau kredito unija nustato minimalų pajinį mokestį. Pavyzdžiui, 30 eurų. Šie pajiniai mokesčiai ir sukuria visą kredito unijos kapitalą, o esant poreikiui, jį papildo Centrinė kredito unija. Tapus kredito unijos nariu, galima teikti prašymą gauti paskolą bei naudotis kitomis kredito unijos teikiamomis paslaugomis. Prašymai dėl paskolos išnagrinėjami per dieną, tada pasirašoma sutartis ir išmokama paskola.