Balandžio 7-8 d. Ženevos Branduolinių tyrimų organizacijoje (CERN) lankėsi švietimo ir mokslo viceministrės Svetlanos Kauzonienės vadovaujama delegacija, kurios metu buvo pristatytas naujas Lietuvoje kuriamas „Open R&D Lietuva” tinklas.
Kaip pabrėžia Švietimo ir mokslo viceministrė, susitikimo su CERN vadovais metu buvo kalbama apie Lietuvos pasirinktas sumanios specializacijos mokslo ir inovacijų srityje kryptis. „CERN organizacija išreiškė norą bendradarbiauti su Lietuvos mokslininkais, kartu aptarėme Lietuvos narystės CERN perspektyvas, – sako S. Kauzonienė. – Aktyvus bendradarbiavimas su CERN atvertų mūsų mokslui ir inovacijoms imliam verslui galimybes padaryti proveržį tarptautinėje rinkoje.“
CERN direktoriui prof. Rolfui Heuer‘iui (angl. k. Rolf-Dieter Heuer) buvo įteiktas pirmasis lietuviškas šio tinklo suvenyras – liofilizuotos braškės, kurios buvo sukurtos Lietuvos mokslininkų taikant unikalią maisto paruošimo technologiją viename iš tinklo „Open R&D Lietuva“ atviros prieigos centrų.
„Open R&D Lietuva“ – tai naujas prekės ženklas, kuriuo pristatomas didžiausias inovacijų infrastruktūros, paslaugų ir kompetencijų tinklas Baltijos šalyse. Šiame tinkle veikia slėniuose įkurti atviros prieigos centrai. Tai šiuolaikiškai įrengtos tyrimų laboratorijos, kuriose dirba aukštos kvalifikacijos specialistai. Šį tinklą sudaro: 14 valstybinių universitetų, 13 valstybinių mokslinių tyrimų institutų, 10 mokslo ir technologijų parkų ir 26 atviros prieigos centrai.
“Liofilizuotų maisto produktų rinka greitai plečiasi, nes unikalios liofilizavimo technologijos dėka produktai išlaiko vertingas maistines savybes, sudėtinės dalys išlieka nepakitusios, tai yra nepakinta maisto produkto išvaizda, skonis ar kvapas. Tokiu būdu gali būti pratęsiamas produktų galiojimo laikas iki 2 ir daugiau metų”, – aiškino Aleksandro Stulginskio universiteto Atviros prieigos centrų koordinatorė dr. Živilė Juknevičienė.
Vizito metu delegacija taip pat lankėsi Pasaulinės intelektinės nuosavybės (PINO) organizacijos, Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU), o taip pat Pasaulio ekonomikos forumo (WEF) būstinėse. Lietuvos delegaciją Šveicarijoje sudarė Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektorius prof. Alfonsas Daniūnas, prorektoriai prof. Asta Radzevičienė, prof. Antanas Čenys bei Lietuvos mokslų akademijos, Kauno technologijos universiteto bei kitų mokslinių tyrimų institucijų atstovai.