Nauja „Agile“ ir „Lean“ IT projektų vystymo metodika: dvigubai padidėjęs produktyvumas bei sutaupyta pusė darbo laiko

Lietuvoje itin sparčiai plečiantis informacinių technologijų (IT) sektoriui ir augant įmonėms, ieškoma būdų, kaip lengviau valdyti IT projektų ir produktų vystymo procesą, kai vienoje įmonėje turi dirbti ne keliolika, o daugiau nei šimtas programuotojų.

Bene populiariausios ir plačiausiai taikomos šiandien IT  rinkoje  – „Agile“ metodikos. Jos leidžia tiek klientui, tiek projekto ar produkto vykdytojui lengviau valdyti vystymo procesą.  Startuoliai ar nedidelės IT paslaugų bendrovės gali sėkmingai naudoti „Scrum“ metodiką, tačiau didžiulės bendrovės, kuriose neretai IT specialistų skaičius viršija 100 ar netgi 500 darbuotojų, susiduria su komunikacijos, koordinavimo ir finansų paskirstymo sunkumais.

Pasidalins neįkainojamomis žiniomis

Daugelis programuotojų dirba su ilgalaikiais projektais, neretai trunkančiais kelerius metus. Šiandien jų kuriama programinė įranga tarnaus ne vieną dešimtmetį, o projektai, kuriose ji naudojama – itin sudėtingi, kompleksiški ir nuolat kintantys. Visa tai šioms didelėms organizacijoms, kuriančioms individualią programinę įrangą, kelia tam tikrų iššūkių.

Pasaulyje naudojama „Scaled Agile Framework“ (SAFe) metodika, padeda spręsti vidutinių ir didelių IT organizacijų, skyrių ir komandų valdymo ir darbo organizavimo problemas.

Pasak į Lietuvą atvykusio ir šiandien Kaune nemokamą pranešimą apie SAFe metodiką skaitysiančio vieno iš nedaugelio sertifikuotų SAFe instruktorių, „Intermedix“ viceprezidento Portfelio valdymui Daryl Winters, svarbu naujausiomis žiniomis dalintis, nes tik tai leidžia pasaulinei IT bendruomenei tobulėti.

„Agile“ – filosofija, pasakojanti kaip reikia kurti procesą, grindžiamą bendradarbiavimu. „Scrum“ metodika – specifinis pavyzdys, kaip „Agile“ taikoma programuotojų komandai. Tuo tarpu SAFe – tai „Agile“ paremtas praktikų rinkinys, kuris tarpusavyje derina daugelį „Scrum“ komandų. Jis leidžia vienai komandai efektyviai dirbti su daugeliu komandų. Tai lemia kryptingą komandų darbą dėl verslui reikiamo rezultato“, − sako D. Winters.

Nauda verslui – neabejotina

Pasak pašnekovo, didelėse korporacijose su daug IT specialistų, naudojančių „Scrum“ ar kitas „Agile“ praktikas, dažniausiai dėmesys teikiamas projektų įgyvendinimo komandoms. Čia dažnai nebūtinai rūpinamasi, kaip jos komunikuoja ir bendrauja su korporacijos vadovybe. SAFe, sujungdamas IT specialistus, produkto vadovus bei korporacijos vadovus, leidžia skaidriau matyti visa valdymo procesą.

„Daugelis „Agile“ komandų narių dažnai savęs klausia, kodėl jie taip sunkiai dirba ir kokią naudą atneša jų darbas. SAFe suteikia galimybes skirtingoms komandoms savarankiškai ir efektyviai dirbti prie skirtingų užduočių, kurios orientuotos į bendrą verslo tikslą, tad komandai visada yra aišku, prie kokių verslo tikslų ji prisideda ir kodėl jie tai daro“, − pabrėžia „Intermedix“ viceprezidentas Portfelio valdymui.

Jo teigimu, SAFe darbuotojus motyvuoja, leisdamas jiems patiems priimti tam tikrus sprendimus, kurie nenukrypsta nuo aukščiausios vadovybės ar kompanijos nurodytos strategijos bei krypties. Tai sąlygoja ne tik geresnį produktyvumą, kokybę, tačiau leidžia ir greičiau įgyvendinti tai, ko klientas iš tavęs tikėjosi.

Pasak pašnekovo, skaičiuojama, kad SAFe gali 20-50 proc. padidinti produktyvumą, 30-75 proc. sutrumpinti produkto pristatymą rinkai, 50 proc. pagerinti produkto kokybę bei padidinti darbuotojų įsitraukimą.

Vartotojų gretose – pasauliniai savo sričių lyderiai

„Agile“ vardas nuskambėjo dar 2001 metais, kai nepriklausomos IT kūrėjų komandos pradėjo darbuotis kartu. Po penkerių metų šios bendruomenės pradėjo naudoti „Scrum“, kuris po visą pasaulį išpopuliarėjo tarp 2006 ir 2011 metų.

Šio periodo pabaigoje, IT bendruomenėje pradėta galvoti, kaip integruoti skirtingų lygių IT darbuotojus į vieną visumą. Vienas būdų – SAFe, kurios principai bei struktūra tada ir buvo apibrėžta.

D. Winters teigimu, nuo 2011 metų daugiau nei 40 tūkst. programuotojų susipažino su SAFe. Šiandien šią metodiką naudoja daugiau nei 250 didžiausių pasaulyje IT korporacijų bei kitų verslų, kaip  „Intel“, „Ford“, „Lego“, „John Deere“, „Nordea“.

„Reiktų pabrėžti, kad SAFe teikia naudą tik didelėms korporacijoms su dideliu IT kolektyvu. Jei turite tik vieną komandą ir 20 darbuotojų, tai iš SAFe daug naudos negausite – tai net galėtų būti žalinga. SAFe efektyvu naudoti, turint nuo 50 iki 125 žmonių“, − akcentuoja D. Winters.

Minėtas žmonių skaičius SAFe siejamas su „Agile traukiniu“ (AT) – taip vadinamas produkto ar jo nuolatinis patobulinimo pristatymas užsakovui, kai dirba kelios komandos. Traukinys yra parinktas kaip simbolis, nurodantis pastovią, iš anksto suplanuotą naudą užsakovui. AT valdo trys pagrindinės rolės: traukinio inžinierius – koordinuoja komandų bendradarbiavimą, produkto vadovas – valdo verslo prioritetus ir vertę, sistemų architektas – užtikrina vieningą techninį sprendimą.

Sėkmingai diegiama ir Lietuvoje

Pasak „Callcredit Information Group“ (CIG) Produkto kūrimo vadovo Arūno Vilčinsko, įmonė nusprendė įdiegti kelias praktikas, kurios naudojamos SAFe metodikoje.

„Naudojant „Scrum“ metodiką IT komandose lieka neatsakytas klausimas – kaip produkto vystymo vadovai turėtų sudaryti produkto tobulinimo planus? Norėdami atsakyti į šį klausimą, nusprendėme iš SAFe pasiskolinti planavimo praktiką, angliškai vadinamą „Roadmaps“. Produkto vystymo vadovams šis SAFe komponentas nustato metinius produkto vystymo planus, kurie padeda suprasti klientų poreikius, koordinuoti produktų vystymo kryptį bei iškelti tikslus IT komandoms“, − sako A. Vilčinskas.

CIG taip pat taiko ir jau minėtą AT principą, kuris padėjo viename iš bendrovės IT skyrių išspręsti darbo koordinavimo ir produkto vystymo iššūkius. Tokiu būdu vienas iš organizacijos IT skyrių pritaikė šiuos principus savo komandų darbe, kur atskiras programinis kodas, sukurtas skirtingų komandų apjungiamas į tokius komponentus, kokių pageidauja klientas.

„Ilgai svarstėme, kaip IT komandos turėtų būti vertinamos ir kokiu formatu turėtų pateikti savo pasiekimus skyrių vadovams. Šioje vietoje puikiai tiko SAFe matavimų (angl. „Metrics“) praktika, kuri aiškiai apibrėžia, ko tikimasi iš programuotojų komandos, kas svarbu verslui ir klientams“, − sako A. Vilčinskas.

„Metrics“ padeda įvertinti komandos pasiekimus, programinio kodo kokybę bei numatyti, kada komanda pristatys kliento pageidaujamą ir jam tinkančiu funkcionalumu veikiančią programinę įrangą. Tai padeda įvertinti ne tik komandos planavimo ir darbo efektyvumą, bet ir komandos atliekamų darbų kiekį per tam tikrą numatytą laiką.

Padeda nubrėžti kryptį ir strategiją

Dar vienas CIG naudojamas SAFe elementas – „DevOps“. Tai – nauja praktika, apibrėžianti, kaip šiuolaikinės IT įmonės sujungia savo programuotojų ir IT sistemų priežiūros specialistų skyrius. Pasak A. Vilčinsko, tai padeda ne tik geriau suprasti su kokiomis problemomis susiduria galutinis vartotojas, bet ir paspartinti procesus, kurie vyksta perduodant naują funkcionalumą tam vartotojui.

SAFe metodika identifikuoja „DevOps“ poziciją kaip užtikrinančią, kad IT organizacijoje produktų vystymo ir produktų priežiūros specialistai efektyviai bendradarbiautų, kurdami maksimalią vertę klientui.

D. Winters pabrėžia, kad SAFe įgalina vadovus ne tik pamatyti ir suvokti, ką daro atskiros IT komandos, bet leidžia nubrėžti sėkmingą strateginę verslo kryptį ir atlikti norimus pokyčius.

Ankstesnis straipsnis„Vilnius Tech Park” įsikurs lietuvių bevielio ryšio technologijų kūrėjai „LigoWave”
Kitas straipsnisPopuliariausias poilsio modelis, arba ar žinote, kaip Coco Chanel padiktavo įdegio madą?

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here