Marketingo komplekso elementai

Kiekviena įmonė siekia sėkmingai vykdyti savo veiklą, todėl privalo stėbėti nuolat ją supančią ir besikeičiantį aplinką, joje vykstančius pokyčius,  juos reguliuoti arba prie jų prisitaikyti.

Marketinginės veiklos dėmesio centre yra vartotojas ir jo norai. Todėl svarbiausias kiekvienos įmonės tikslas – patenkinti vartotojų poreikius ir gauti kuo didžiausią pelną. Siekiant šio tikslo įmonė naudoja marketingo priemones, tai visuma tarpusavyje susijusių veiksmų ir sprendimų, leidžiančių patenkinti vartotojų poreikius ir pasiekti įmonės marketingo tikslus.

Šio darbo tikslas:

 • Išnagrinėti prekybos kompanijos UAB Elektromarkt marketingo komplekso elementus, t.y. prekę, kainą, vietą (paskirstimą), bei rėmimą.

Darbo uždaviniai:

 • Išsiaiškinti kompanijos siūlomų prekių asortimentą, kokybę ir jų paskirtį;
 • Išanalizuoti prekių kainas, jų nustatymo tikslus;
 • Išanalizuoti kompanijos parduotuvių vietas;
 • Išsiaiškinti kompanijos rėmimo būdus, naudojamas priemones ir reklamos tipus.

  ĮMONES APRAŠYMAS

  Uždaroji akcinė bendrovė ELEKTROMARKT – didžiausias buitinės technikos prekybos centras Baltijos šalyse.  Tai jauna, šiuolaikiška, nuolat auganti ir tobulėjanti įmonė, turinti didžiausią Lietuvoje siūlomų prekių įvairovę – per 19 000 prekių pavadinimų.

  Mažmeninės prekybos parduotuvė Elektromarkt prekiauja ne tik buitinės paskirties bei audio, video ir foto technika.

  1995 metais Vilniuje įsikūrusi parduotuvė “Jan & Co“ tapo prekybos tinklo Elektromarktas užuomazga.  1996 metus vainikavo dviejų naujų parduotuvių atidarymas. Vilniuje Elektromarktas įsikūrė labiau žinomas Technocentras pavadinimu. Ir tik 2002 metais nauja įsikūrusi parduotuvė Elektromarkt įgavo savo dabartinį vardą.

  UAB ELEKTROMARKTAS priklauso filialinių tipų įmonėms. Tai vieno tipo parduotuvių sistema, kuriai vadovaujama iš vieno centro ir laikoma kaip viena įmone. Tokia sistema  sudaro daugiau negu 18 vieno tipo specializuotos parduotuvės visoje Lietuvoje:

  • 18 parduotuvių tinklas didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Mažeikiuose, Utenoje, Alytuje;
  • 18 ELEKTROMARKT frančizės principu veikiančios parduotuvės Visagine, Raseiniuose, Skuode, Šilutėje, Gargžduose, Ignalinoje, Jurbarke, Vilkaviškyje, Biržuose, Tauragėje, Šakiuose, Švenčionyse, Kretingoje ir Šilalėje.

  UAB ELEKTROMARKT parduotuvių plotas yra daugiau nei 28 tūkst. kvadratinių metrų.

  Kadangi dauguma specializuotų parduotuvių, ypač nemaisto, taiko tradicinę prekių pardavimo formą, tai labai svarbu konsultuoti pirkėjus, todėl UAB ELEKTROMARKT dirba pirkėjų labui darni ir dinamiška 300 darbuotojų komanda.

   

  MERKETINGO KOMPLEKSO ELEMENTAI

  PREKĖ

  Prekė – tai pats pirmasis ir svarbiausias rinkodaros komplekso elementas. Prekė apima sprendimus ir veiksmus, susijusius su pardavimo objekto kūrimu bei keitimu. Prekė – tai viskas, kas gali tenkinti norus ir poreikius, ir tai, kas siūloma rinkai, siekiant pritraukti vartotojų dėmesį, plėtoti vartojimą, įskaitant fizinius objektus, paslaugas ir idėjas. Rinkos sąlygomis pirkėjas perka tik tą prekę, kuri tenkina jo poreikius.

  Dažniausiai įmonė gamina ir parduoda ne vieną kokią prekę, bet tam tikrą prekių asortimentą.

  Prekių asortimentas – tai visų prekių ir prekių grupių, kurias parduoda įmonė, rinkinys. Marketinge naudojama ir prekių linijos sąvoka.

  Prekių linija – tai panašios paskirties prekių rinkinys.

  Paprastai yra skiriami du asortimento parametrai: plotis ir gylis.

  Prekių asortimento plotis -tai prekių linijų skaičius.

  Prekių asortimento gylistai prekių liniją sudarančių variantų ir modifikacijų skaičius.

  Prekių linijos gali būti įvairaus ilgio. Tai priklauso nuo jas sudarančių prekių skaičiaus. Kiekviena įmonė stengiasi tobulinti savo prekių asortimentą. Koks jis turi būti – tai priklauso nuo įmonės tikslų, pasirinktos vartotojų grupės bei aplinkos sąlygų. Formuodamos savo asortimentą, įmonės stengiasi kuo geriau patenkinti vartotojų poreikius ir sudaryti sąlygas išsirinkti prekes pavidalą arba rūšį. Prekybininkai visada stengiasi dėl didesnio asortimento gylio ir pločio.

  Parduotuvėje ELEKTROMARKT  prekių asortimentas yra pakankamai didelis, skirtas patenkinti norus pačiuo išrankiausio vartotojo. Visos prekės tariamai yra paskirstytos pagal grupes:

  • TV, garso ir vaizdo technika – tai televizoriai, vaizdo atkūrimo technika, video aparatūros priedai, nešiojama garso technika, namų kinas, muzikiniai centrai, HI-FI ir HI-END, automobilinė technika ir audio aparatūros priedai.
  • Foto prekės – vaizdo kameros ir fotoaparatai.
  • Buities technika – šaldytuvai, skalbyklės, džiovyklės, viryklės, indaplovės, smulki buities technika, maisto ruošimo technika, asmeninio naudojimo technika, įmontuojama technika.
  • Telefonai  –   laidiniai, bevieliai, mobilieji telefonai, telefaksai ir radijo stotelės.
  • Kompiuterinė technika – stacionarūs, nešiojamieji, delniniai kompiuteriai, monitoriai,  skeneriai, spausdintuvai, kompiuteriniai žaidimai žaidimai ir įvairūs komponentai: pelės, kolonelės, atmintis ir pan.

  Teigiama, kad prekių linijos ilgis sutampa su asortimento gyliu, o prekių linijų skaičius tapatinamas su asortimento pločiu. ELEKTROMARKT parduotuvėje yra didžiausias gaminių pasirinkimas, vien televizorių, šaldytuvų ar kompiuterių galima rasti daugiau kaip 30 modelių.

  Dažniausiai specializuota parduotuvė pasižymi giliu asortimentu, tačiau iš lentelės 1 matosi, kad ELEKTROMARKT parduotuvės asortimentas yra ne tik gilus, bet ir platus. Tokia asortimento strategija yra tinkamiausia vartotojams, nes tada jie turi didesnį pasirinkimą.

   UAB ELECTROMARKT prekių asortimentas

  Lentelė 1

  Asortimento plotis

  Asortimento gylis

  Televi­zoriai

  MP3 grotuvai

  Fotoapa­ratai

  Šaldytuvai

  Telefonai

  Kompiu­teriai

  Skalbyklės

  LG

  APACER

  OLYMPUS

  SUMSUNG

  MOTOROLA

  ASUS

  AEG

  PANASONIC

  APPLE

  SUMSUNG

  LG

  NOKIA

  APPLE

  BEKO

  SUMSUNG

  CREATIVE

  PENTAX

  BAUMATIC

  LG

  INTEL

  BOSCH

  PHILIPS

  LG

  NIKON

  WHIRLPOOL

  SUMSUNG

  ACER

  ELECTROLUX

  THOMSON

  PHILIPS

  FUJIFILM

  SNAIGĖ

  SONY

  ERICSSON

  COMPAL

  GORENJE

  SHARP

  SONY

  PANASONIC

  INDESIT

  DELL

  INDESIT

  KENSTAR

  SANDISK

  SONY

  BOSCH

  SIEMENS

  SIEMENS

  SAMSUNG

  HYUNDAI

  SAMSUNG

  CANON

  HP

  ZANUSSI

  DAEWOO

  KODAK

  IBM

  WHIRLPOOL

  AKAI

  HP

  LENOVO

  AEG

  POLAROID

  BEKO

  Siekiant optimizuoti prekių įvairovę asortimentas visada siaurinamas. Didelis prekių asortimentas skirtingai veikia įmonės ekonomiką. Iš vienos pusės platus asortimentas teigiamai veikia įmonės veiklą – daugiau įmonės klientu gali išsirinkti reikiamo modelio prekę. Iš kitos pusės – skatina senų modelių kaupimąsi ir atsargų didėjimą. Tokios prekės parduodamos stipriai sumažinus kainą, taip įmonė ne tik negauna pelno, bet ir patiria nuostolius.

  Prekės vartojamąją vertę lemia jos kokybė. Kadangi bendrovė ELECTROMARKT atstovauja pasaulyje žinomas kompanijas kaip „LG”, „Philips”, „SONY”, „Samsung”, „Panasonic”, „Sharp”, „JVC”, „Apple”, „Whirlpool”, „Ariston”, „Indesit” ir kitas, gaminių kokybė yra labai aukšta ir visiems prekėms suteikiama kelerių metų garantiją.

  Visos parduotuvėje parduodamos prekės yra visiškai naujos, nenaudotos ir įpatuotos originalioje pakuotėje.

  Pakuotė – tai bet koks prekės apvalkalas, atliekantis prekės apsaugos, identifikavimo ir rėmimo funkcijas ir suteikiantis papildomų patogumų, transportuojant ar sandėliuojant. Pakuotė padeda apsaugoti prekių kokybę nuo kenkiančio jų savybėms išorinio poveikio ir prekės vidinių savybių pasireiškimo.

  ELEKTROMARKT parduotuvėje ant siūlomų prekių  pakuotės specialiomis prekės identifikavimo priemonėmis: prekių vardais, ženklais, simboliais, pateikiama informacija. Nurodoma prekės paskirtis, kiekis, sudėtis ir kita prekei būdinga informacija. Naudojamos specifinės medžiagos bei spalvos, informacijos išdėstymas, visa tai papildomai padeda identifikuoti prekę ir atkreipti pirkėjų dėmesį.

  Pakuotė yra viena iš svarbių ir veiksmingų rėmimo, pirmiausia reklamos, priemonių. Pakuotės elementai gali perimti dalį reklamos funkcijų. Ant pakuotės gali būti spausdinami raklaminiai lozungai ir skatinantys pirkti tekstai. Gana dažnai nuo įpakavimo sprendimo išradingumo priklauso, ar tokios prekės apskritai bus pastebėtos ir perkamos.

  Prekei visada teikiamos vienos ar kitos papildomos paslaugos. Jos ypač svarbios prekiaujant techniškai sudėtingomis prekėmis. Papildomos paslaugos tampa svarbia konkurencinės kovos priemone. Vartotojai lygina įvairių konkurentų  prekes, atsižvelgdami ne tik į jų įsigijimo, bet ir eksploatacijos, remonto ir atnaujinimo išlaidas. Papildomos paslaugos leidžia didinti pardavimus ir pelną, pritraukia naujų klientų ir padeda įmonei išlaikyti senus. Pirkėjai sugrįš prie tų pačių prekių, jei jaus, kad jiems rodomas ypatingas dėmesys.

  Pirkėjas, ieškodamas tam tikrą prekę, ieško papildomos naudos, kurios galima būtų gauti įsigyjant tą prekę. Dažniausiai tai: kreditavimas, garantija ir aptarnavimas.

  ELECTROMARKT bendrovė dar siūlo tokias paslaugas:

  • Pirkti prekes išsimokėtinai. Tai suteikia galimybę pirkėjui naudotis norima preke sumokant dalimis pagal nustatytą grafiką.
  • Prekės pristatymas. Įsigyta didelių dydžių buities technika (šaldytuvai, viryklės, skalbyklės, indaplovės, integruojamaja buities technika) prekybos tinkle ELECTROMARKT pirkėjui pristatoma nemokamai. Tai iš tikrųjų yra labai patogu pirkėjui.
  • Prekių draudimas. Išperkamosios nuomos būdu įsigyta prekė draudimo bendrovėje apdraudžiama nuo jo sunaikinimo, sugadinimo ar praradimo dėl įvairių draudiminių rizikų (ugnies, vagystės, vandens ir pan.)

  Rinkodaroje prekės ir paslaugos yra klasifikuojamos pagal ilgalaikį ir trumpalaikį naudojimą. Buitinė technika yra ilgalaikio naudojimo prekė – tai daugkartinio naudojimo prekė. Ilgalaikio naudojimo prekės yra brangesnės nei trumpalaikio naudojimo prekės. Vartotojai ilgiau svarsto, ar verta jas įsigyti.

  Pagal vartotojų požiūrį į prekių pirkimą buitinę techniką galima priskirti prie išankstinio pasirinkimo prekes, iš kurios išskiriame, kad buitinė technika yra netapačios prekės, jos nedažnai perkamos ir atidžiai pasirenkamos. Prieš pirkdamas tokią prekę pirkėjas palygins pagal savybę, kokybę, dizainą, kainą ir tinkamumą su panašiomis prekėmis.

  Įmonei visada svarbu turėti pirkėjų pasitikėjimą ir užtikrinti nuolatinę prekių paklausą, todėl parduotuvėjė ELECTROMARKT prekės yra:

  • Naudingos;
  • Patikimos;
  • Kokybiškos;
  • Pasiekiamos vartotojui;
  • Funkcionalios;
  • Patrauklaus dizaino;
  • Naujoviškos.

  Pagrindiniai pranašumai, kuriais gali pasinaudoti vartotojas apsilankęs ELECTROMARKT parduotuvėje:

  • Didelis prekių pasirinkimas;
  • Užtikrinta kokybė;
  • Nepriekaištingas aptarnavimas;
  • Lanksti nuolaidų sistema;
  • Prieinama kaina.

  KAINA

  Prekės patenka vartotojui per mainų procesą. Santykis, kuriuo prekės mainomos viena į kitą yra kaina. Kaina yra vienas iš marketingo komplekso elementų.

  Kaina – tai marketingo komplekso elementas, apimantis sprendimus ir veiksmus, susijusius su kainų nustatymu ir keitimu.  Efektyviausiai kaina panaudojama tada, kai ji taikoma kartu su kitais marketingo komplekso elementais (preke, paskirstymu ir rėmimu).

  Pardavėjo požiūriu , kaina atlieka tokias funkcijas:

  • Išraiškos. Kaina yra veiklos rezultatas apibendrinanti išraiška, kuria įmonė siekia įsitvirtinti rinkoje.
  • Signalinė. Kaina informuoja apie prekės paklausą rinkoje ir rodo, ar įmonei reikia imtis priemonių tam tikrų prekių pardavimui plėsti ar jį mažinti.
  • Motyvacijos. Kaina tiesiogiai padeda įgyvendinti įmonės tikslus, pavyzdžiui, siekti tam tikro pelno.

   

  Kainų nustatymas yra viena iš svarbiausių marketingo sprendimo sryčių. Kainų nustatymas – tai uždavinys, kurį sprendžia visos įmonės be išimties.  Kaina yra siejama su įmonės tikslais ir jų įgyvendinimu.  Kaina yra viena iš svarbesnių kriterijų vartotojams renkantis prekę, ar paslaugą.

  Nustatydama kainą, įmonė pirmiausia turi::

  • pasirinkti kainodaros tikslą,
  • įvertinti prekių kaštus,
  • įvertinti prekių paklausą,
  • atlikti konkurentų prekių kainų analizę.

  Parduotuvė ELEKTROMARKT prekių kainų nustatymo tikslai – siekti gauti maksimalų pelną patiriant minimalus nuostolius. Šitiems tikslams įgyvendinti įmonė taiko įvairias kainodaros strategijas:

  1. Didelių kainų strategija, kurios tikslas – gauti labai didelį antpelnį nuo prekių, kurios yra gyvavimo ciklo pradžioje arba nuo išskirtinių prekių, naudojant nuolatinės monopolistės padėtį.
  2. Vidutinių kainų strategija – taikoma pagrindinių prekių grupėms.
  3. Lengvatinių kainų strategija – siekiant padidinti prekių pardavimą. Organizuojamas išpardavimas, taikomos įvairios nuolaidos.

  Įmonė, nustatydama prekės kainą turi orientuotis į paklausą – suvokiama verte, kurią ši prekė turi vartotojams. ELEKTROMARKT nustato kainas pagal tai kaip vartotojai priima, suvokia prekę, kokią reikšmę jai teikia savo vaizduotėje. Įmonė keičia savo prekės kainą priklausomai nuo paklausos pokyčio. Prekės paklausai išaugus, įmonė kainą padidina, o paklausai sumažėjus – sumažina.

  Nustatant kainas, svarbu orientuotis į konkurentų nustatytas kainas. Nustatydama savo prekių kainas, ELEKTROMARKT orientuojasi į esamą rinkos kainų lygį. Įmonė kainą savo prekei nustato tokio lygio, kokias nustatė analogiškoms savo prekėms jos konkurentai. Dažniausiai įmonė nekeičia savo kainos, kai konkurentai nekeičia savo kainų, ir pakeičia kainą atsižvelgdami į tai, kaip pakeitė savo kainas konkurentai. Tai daroma nepaisydama to, kad vienaip ar kitaip kinta paklausa prekei.

  Gamintojo galimybės parduoti prekes tarpininkams nemažai priklauso nuo to, kokių nuolaidų jis gali pasiūlyti.

  Nuolaida – tai kainos sumažinimas, kurį pardavėjas suteikia pirkėjui. Visų nuolaidų tikslas – suformuoti papildomus stimulus, kad pirkėjas ryžtųsi pirkti.

  Dažniausiai daromos šių rūšių nuolaidos:

  • Kiekio nuolaida – skatina pirkti kuo daugiau prekių iš tos pačios įmonės.
  • Už daugkartinį pirkimą – mažina kainas pirkėjams, kurie perka dažniausiai.
  • Pagal pirkėjų apyvartos dydį – kainos mažinamos pirkėjams, kurie yra įsigiję prekių už didelę pinigų sumą.
  • Funkcinės nuolaidos – tarpininkui kompensuoja su paskirstymu ir rėmimu susijusias išlaidas.
  • Sezoninės nuolaidos daromos prekėms, kurios perkamos tik tam tikru sezonu.
  • Proginė nuolaida, kai atidaromos naujos parduotuvės.
  • Šventinės nuolaidos. Tokios nuolaidos taikomos prieš visas didžiąsias šventes.

  Šiuo metų ELEKTROMARKT siūlo tokias akcijas:

  • Nuolaidos „Forum Palace“ sporto klubo nariams. Visiems pirkėjams pateikusiems galiojančią sporto klubo „Forum Palace“ nario kortelę ELEKTROMARKT parduotuvėse suteikiama 8% nuolaidą nuo pirkimo dieną galiojančių mažmeninių kainų TV, vaizdo ir garso ir buities technikai.
  • 115% taisyklė. Jeigu bet kurioje ELEKTROMARKT tinklo parduotuvėje įsigysite prekę, kurios vertė nemažiau nei 100 Lt, per 7 dienas nuo įsigijimo dienos galite pateikti įrodymus, kad jūsų įsigyta prekė kitos specializuotose buitinės technikos ir elektronikos parduotuvėse kainuoja pigiau, ir mes kompensuosime 115 procentų kainos skirtumo.
  • Šventinė nuolaida. Galima rasti geriausius Kalėdinius pasiūlymus televizoriams, kopiuteriams, fotoaparatams ir šaldytuvams.

  Kainų pateikimo būdas yra griežtai nustatytas įmonės vidinės tvarkos taisyklėse. Kainos visada  nurodytos  šalia prekių iš dešines pusės išdėstytose prekių aprašymo etiketėse, akcijos metu – virš prekių pakabintuose dideliuose plakatuose. Su kainomis pirkėjai supažindinami ir už parduotuvės ribų: išleidžiami kainoraščiai, katalogai, prospektai, siunčiami laiškai, skelbiama laikraščiuose, per radiją ir televiziją.

  Pasirenkant prekybos įmonės kainų politiką didžiausią dėmesį skyriama pirkėjams, kadangi jų elgsena yra svarbiausia nustatant kainas. Tačiau konkurentų elgsena kainų srityje taip pat svarbi ir ji turi būti nuolat stebima, į ją atsižvelgiama operatyvinėje kainų politikoje. Pirmiausia dėmesys kreipiamas į tuos konkurentus, kurie turi didesnį poveikį prekybos įmonės rinkai.

  Taigi ELEKTROMARKT parduotvė kokybiškų buitinės technikos ir elektronikos prietaisų asortimentą sudaro įvairiausio kainų lygio prekės, todėl tinkamą gaminį čia gali surasti tiek mažesnes pajamas gaunantis žmogus, tiek stilingų šiandienos technikos naujovių ieškantis klientas.

  VIETA

  Parduotuves ELEKTROMARKT vietos analize

              Vienas iš atsakingiausių ir sudetingiausių prekybos marketingo sprendimų yra prekybos objekto vietos pasirenkimas. Prekybos objekto vieta – tai geografinė vieta, kurioje, sujungus gamybos veiksnius (personalą, prekes, daiktines gamybos priemones ir kaptalą) vykdoma ūkinė veikla.

  ELEKTROMARKT randasi Taikos pr. 56, Klaipėdoje. Parduotuvės vieta buvo pasirinkta pagal galimų pajamų ir išlaidų santykį. Tikslingas vietos pasirinkimas turi kelis pagrindinius veiksnius.

  Daugiau nei  2500 kv. m. ploto ELEKTROMARKT prekybos centras yra judrioje miesto dalyje, vienoje pagrindinių Klaipėdos gatvių – Taikos prospekte, palankioje pirkėjams vietoje.  Didėjant stambių prekybos taškų koncentracijai, Taikos prospektas yra viena iš svarbiausių mieste ir klaipėdiečių mėgiama apsipirkimo vieta. Čia, šalia ELEKTROMARKT prekybos centro,  yra tokie pirkėjų traukos centrai, kaip AKROPOLIS, restoranas McDonald’s.

  Pagrindiniai ELEKTROMARKT parduotuvės konkurentai  yra BMS MEGAPOLIS ir ICG kompiuteriai – kompiuterių salonai, kurie įsikūrę netoli ELEKTROMARKT parduotuvės prekybos centre ARENA. Ir dar vienas konkurentas TOPO CENTRAS, kuris yra įsikūręs priešais prekybos centre AKROPOLIS.

  Norint privilioti klientą parduotuvė nuolat atnaujina prekių asortimentą, sudaro palankias sąlygas pirkti išsimokėtinai, pristato pirkinius, organizuoja akcijas, išpardavimus, loterijas, informuoja klientus apie naujoves.

  Vieta pritaikyta kliento galimybėms bei patogumui. ELEKTROMARKT parduotuvę galima pasiekti:

  • Savo automobiliu – yra pritaikytas geras įvažiavimas bei didelė mašinų stovėjimo aikštelė.
  • Autobusu bei troleibusu – šalia yra stotelės.

  Parduotuvė yra dalinama į skyrius, kad kiekvienos srities prekės būtų vienoje vietoje. Erdvus išplanavimas bei geras apšvietimas suteikia galimybę – ramiai rinktis prekes. Parduotuvės patalpų išorinė pusė pasižymi ryškia raudona spalva, kuri pritraukią klientų dėmesį. Pritaikytas didelis įėjimas.

  Pagal vietos analizę galima teigti, kad ELEKTROMARKT teisingai bei tikslingai pasirinko prekybos vieta bei tenkina pagrindinius klienų pageidavimus.

   

   

  RĖMIMAS

  Šiandieninės rinkos sąlygomis, retas kuris pirkėjas perka prekę, neturėdama jokios informacijos apie ją. Potencialus vartotojas gali nutarti pirkti prekę tik tada, jei jis turi apie ją pakankamai žinių. Vartotojui būtina pranešti apie parduodamą prekę, jos kainą, pateikimo vietą ir laiką, paskatinti prekę pirkti. Taip perduodama informacija taikant ketvirtąją marketingo komplekso elementą – rėmimą.

  Rėmimas – tai marketingo komplekso elementas, apimantis sprendimus ir veiksmus, kuriais numatytos asmenų grupės informuojamos apie įmonę ir skatinamos pirkti jos prekes.  Skiriamos keturios rėmimo veiksmų grupės:

  1. Pardavimo skatinimas –  tai visuma į pirkėjus nukreiptų skatinamojo pobūdžio veiksmų, sudarančių palankias sąlygas prekei įsigyti.

  2. Reklama – tai užsakovo apmokamas prekes, paslaugas ar idėjas pristatančios ir remiančios informacijos neasmeniškas perdavimas.

  3. Populiarinimas – tai firmos santykiai su įvairiomis organizacijomis, visuomenės sluoksniais ir pavieniais asmenimis, padedantys kurti teigiamą firmos įvaizdį ir sudarantys palankias sąlygas jos veiklai.

  4. Asmeniškas pardavimas – tai tiesioginis pardavėjo ir pirkėjo bendravimas, kurio metu pardavėjas daro įtaką pirkėjo sprendiniams.

  Vienas svarbiausių konkuravimo įrankių – reklama. Tai labai efektyvi priemonė, palaikanti esamus ir pritraukianti būsimus vartotojus. Tam, kad prekę pirktų nepakanka nustatyti žemą kainą, reikia, kad pirkėjas sužinotų, jog paslauga yra. Gera reklama – kelias į sėkmę.

  Reklama yra skirstoma pagal jos pateikimo priemones į tokias rūšis:

  • Reklama  spaudoje : laikrašciai (tarptautiniai , nacionaliniai , vietiniai – populiarus , bendrojo  pobudžio,  specializuoti); žurnalai ( tarptautiniai , nacionaliniai , vietiniai – populiarus , bendrojo  pobudžio , specializuoti)
  • Spausdinta  reklama : prospektai , katalogai ; žinynai,  lapeliai , informaciniai  laiškai  ir  panašiai.
  • Reklama  informacijos  priemonemis : radiju (tarptatiniu , nacionaliniu , vietiniu ); televizija  (tarptautine , nacionaline , vietine ); kabeline  televizija.
  • Pašto  reklama : tiesioginis  reklamines  medžiagos  išsiuntimas  paštu; tiesioginis  videokasecių  ir  videodiskų išsiuntimas  paštu .
  • Išorinė  reklama : nestandartiniu  parametru  plakatai (masiniai – atlikti  tipografiniu  budu  arba  piešti  individualiai);  apšviesti  plakatai.
  • Kino (video)  reklama:  kino ( video ) filmai.
  • Reklama  ant  transporto  priemoniu : užrašai  ir  piešiniai  ant  išorinio  transporto  priemonių  paviršiaus, plakatai , piešiniai , lipdukai.
  • Reklama  pardavimo  vietose : vitrinos ; iškabos , užrašai , ženklai , atkreipiantys  demesį  daiktai ; įpakavimas ; etiketes.
  • Kitos  reklamos  rušys : parodos  ir  muges; susitikimai , seminarai, pasisakymai; kompiuterizuoti  reklamines  informacijos  šaltiniai; kuponai, nuolaidos   ir  t.t.;  suvenyrai, varžybos , loterijos; įsimenanti  reklama ( įpakavimo  popierius , lipni  juostelė  su išspausdintais  reklamos  ženklais ir  pan. ).

  ELEKTROMARKT parduotuvė reklamuojama naudojant šios priemonės:

  • reklaminiai skydai  ir iškaba ant patalpų,
  • reklama nemokamame laikraštyje “15 minučių”,
  • reklama laikraščiuose “Lietuvos Rytas” ir “Klaipėda”,
  • reklama internete ir televizijoje,
  • katalogas,
  • reklaminiai laiškai ir lapeliai,
  • autotransporto reklama.

  Didžiausią įtaką parduotuves verslui daro tiesioginis pardavėjo ir kliento bendravimas. Pirkėjų reikalavimus aptarnavimui apibendrintai galima apibūdinti taip: įvairumas, greitumas, tikslumas, patogumas, kokybė, nedidelės kainos ir darbuotojų paslaugumas. Geras aptarnavimas turi teikti pirkėjui pasitenkinimą ir “pririšti” jį prie prekybos įmonės.

  Pirkėjai apie tai sprendžia iš daugelio rodiklių: prekybos objekto išorinio vaizdo; prekybos objekto vietos ir jo darbo valandų patogumo; informacijos apie prekes, paslaugas ir jų kainas; prekių pateikimo; aptarnaujančio personalo išvaizdos, mandagumo, paslaugumo, dėmesingumo; personalo kvalifikacijos; iškylančių problemų sprendimų; dėmesio nuolatiniams pirkėjams; pirkėjų aptarnavimo spartos; įsigytų prekių kokybės garantijos ir kt.

  Keliant pirkėjų aptarnavimo lygį būtina gauti informaciją apie pirkėjų lūkesčius dėl paslaugų kokybės ir sužinoti, kaip jie vertina faktišką jų lygį. Parduotuves vadovai nuolatos bendrauja su pirkėjais ir gana gerai žino jų reikalavimus bei pageidavimus. Aukštą aptarnavimo kokybę galima pasiekti tik tada, kai įmonė nustato aptarnavimo tikslus, kurių įgyvendinimo turi siekti darbuotojai. Tikslai turi būti konkretūs ir išmatuojami. Juos reikia rengti kartu su įmonės darbuotojais, kurie juos vykdys. Tik tada darbuotojai geriau juos supras ir sieks įvykdyti.

   

  IŠVADOS

  • ELEKTROMARKT – didžiausias buitinės technikos prekybos centras Baltijos šalyse.  Tai jauna, šiuolaikiška, nuolat auganti ir tobulėjanti įmonė turinti didžiausią Lietuvoje siūlomų prekių įvairovę – per 19 000 prekių pavadinimų,
  • ELEKTROMARKT priklauso filialinių tipų įmonėms. Tai vieno tipo parduotuvių sistema, kuriai vadovaujama iš vieno centro ir laikoma kaip viena įmone.
  • Parduotuvėje ELEKTROMARKT siūlomų prekių asortimentas yra pakankamai platus ir gilus, gerai apgalvotas ir orientuotas į plačią vartotojų rinką. Taip pat siūlomų gaminių kokybė yra labai aukšta.
  • Nustatant prekės kainą įmonė orientuojasi į pirkėjų paklausą ir į konkurentų nustatytas kainas.
  • Vietos analizė parodė, kad ELEKTROMARKT teisingai bei tikslingai pasirinko prekybos vieta, kuri tenkina pagrindinius klienų pageidavimus.

  ELEKTROMARKT parduotuvė praneša apie save vartotojams, naudojant tokias rerkamos priemones kaip katalogus, reklaminius lakštus ir lapelius, reklama laikraščiose, internete ir televizijoje.

Ankstesnis straipsnisPaslaugų kainodara
Kitas straipsnisKreditavimas ir bankai

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here